Автор Тема: Бодли  (Прочетена 235382 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Бодли
« Отговор #645 -: Октомври 01, 2013, 10:09:28 pm »
Много бодлива страница - изподран съм от гледане...  (y)  (clap)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #646 -: Октомври 02, 2013, 06:18:37 pm »
Още малко бодли. За радост на тези които ги обичат.




Феро пенинсулае






Феро колоратус





Феро крисакантус вар. грандифлорус / все още тинейджър /






Феро крисакантус  вар. голден / с тъмножълти бодли /






Феро латиспинус / също тинейджър /







Ехиноцереус линзи







Трихоцереус пасакана






Телокактус биколор



« Последна редакция: Октомври 02, 2013, 06:52:14 pm от scleri »

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #647 -: Октомври 03, 2013, 07:53:23 pm »

Форума нещо съвсем замря. Днес само два поста.
Айде да пораздвижим нещата с няколко Копиапоа :



деалбата






ср. АW 340






атакаменсис






калдерана






е те тая няма табелчица, а съм забравил как се казва. Ама трънчето е многообещаващо.






тая също е безименна. Знам от къде е и мога да и издиря името, но няма да е тая вечер.






и една позната - цинереа






още една позната - колумна алба










краинзиана







тотораленсис







и на края едно многообещаващо Ериосице аурата.




Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Бодли
« Отговор #648 -: Октомври 03, 2013, 11:46:51 pm »
(clap) (happy) Благодаря за споделеното! По-често да го правиш! (nod)
Малко въпроси. peninsulae не е ли latispinus ssp. spiralis? Многообещаващата (каквато е!) Eriosyce aurata испанчето от Молина ли е (var. spinibarbis)? Рижавият chrysacanthus култивар ли е или полевак? А, latispinus-а?
Поздрави, Андрей

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #649 -: Октомври 04, 2013, 10:19:13 am »
Радвам се че ти харесват.
Не знаеш какъв проблем отваряш с тия няколко въпроса. Сега като се отплесна да отговарям отидоха поне две, три страници писания.


Пенинсулаето е мое семеначе сято в края на миналия век от чешки семена. За това не мога да съм категоричен коя точно разновидност на този вид е, но съм почти сигурен че е пенинсулае. На снимката не личи много добре , но централния бодил е дълъг десетина сантиметра. Латиспинус вар. спиралис, или както е известен още - рекурвус / аз съм свикнал с това име / на младини почти не се различава от нормалния латиспинус. Централния бодил до пет сантиметра, плосък, и доста по-широк от този на пенинсулаето. Елитни екземпляри имат бодил широк до сантиметър и половина. В по-напреднала възраст рекурвус-а се източва на височина за разлика от класическия латиспинус който си остава приплеснат, и ребрата му се извиват спираловидно / то от там идва и името вар. спиралис/. Имам рекурвус който все още е прекалено млад / десетина сантиметра в диаметър / и по нищо не се различава от останалите латиспинуси. 

Ериосицето мина през теб и ти си го позна. Да. Това е испанчето от поръчката която ти организира. Адаптира се при мен учудващо бързо, и видимо се чувства много добре.

Рижавия крисакантус не е култивар. Среща се в природата, но е сравнително рядък. Четох някъде статия от изледовател посетил остров Сан Бенито / там където се среща този вид / Според него на острова се срещат три разновидности от този вид. Около осемдесет процента от популацията, или дори малко повече си е класическия крисакантус със сламено жълтите бодли. Около десетина, петнайсет процента са с янтарено жълти / рижави / бодли, и само около пет процента от растенията, срещащи се главно във вътрешността на острова на по-голяма надморска височина са с червени бодли.  За това истинския крисакантус вар. рубриспинус е рядко срещан в любителските колекции. / От петнайсетина години, откакто аз следя офертите на търговците на семена в интернет Меса гардън само веднъж е предлагал семена от тази разновидност. / По-голямата част от растенията с такава табелка са всъщност хибриди от кръстоската на крисакантус с цилиндрацеус или грацилис.
Освен тия три разновидности на крисакантус - а се среща още една - крисакантус грандифлорус. Специалистите все още спорят дали това е разновидност на крисакантус, или самостоятелен вид. Някои го класифицират като разновидност на фордии. Причината за това е че по всяка вероятност е природен хибрид между крисакантус и фордии. Тази хибридизация е станала преди достатъчно много време и видовите признаци са се закрепили трайно.
Аз имам на терасата си две трънчета от този вид пак благодарение на испанската поръчка която ти организира. Все още са много малки обаче и аз не смея да съм категоричен че са точно такива. Все пак това е най-рядко срещата разновидност на крисакантуса. Дори по-рядко срещана и от рубриспинуса.  Дано испанеца да е успял да се снабди със семена от достатъчно надежден източник.

Латиспинуса също е мое семеначе. Според мен си е класически латиспинус. Освен него имам още едно растение от тази сеитба. / Аз по принцип си оставям по две /. За сега вървят много добре, но още са малки и не са цъфтяли. Освен тях имам още един латиспинус. И той е испанец, но е от една друга поръчка. Доста такива латиспинуси напазарувахме тогава от Ортега защото на неговата снимка бодлите бяха извити нагоре. Трънчетата които получихме са имаха нормално извити надолу бодли. За разлика от моите семеначета латиспинуса от Ортега има по-дълги, и по-тесни бодли. Като че ли и кукичката на края е по засукана. Абе с една дума различава се от класическия латиспинус, но не знам дали е достатъчно различен за да е отделен като вариант. На табелката му пише вар. тортулиспинус, но аз не съм чувал за такава разновидност  Вместо да го описвам по-добре да ти го покажа :




Р.р - Как са при теб семеначетата от макродискус вар. септентрионалис ?
Моите цяла година се чудеха какво да правят и на края се решиха все пак да растат. Пуснаха вече и по някое и друго трънче, и вида им ми дава надежда наистина да се окажат септентрионалис. Трънчетата са доста по прави от тези на нормалните макродискуси. Догодина надявам се вече да стане ясно дали наистина имаме от тази рядка разновидност на тази красив вид.  Ей я моята гордост.

 
« Последна редакция: Октомври 04, 2013, 10:46:34 am от scleri »

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Бодли
« Отговор #650 -: Октомври 05, 2013, 12:57:30 am »
Все пак бих твърдял, че е spiralis или spiralis × нещо. ;) peninsulae е с фини радиални бодли и 4 или повече централни. А, за дължината на централните, от снимката не мисля, че са по-дълги от 5 - 6 см.

Браво за spinibarbis-а! Не трябваше да ти давам избор! :D

С не-жълтите chrysacanthus-и ми се струва, че е 100% търговска спекула, както с природни хибриди така и с недобросъвестно създадени е културни условия такива.

Но, да не размиваме темата, ето 1 бодле (саксийка седмичка), което получих (подарък от приятел) като червен chrysacanthus (семена от Köhres). Каквото и да е, бодлите са обещаващи, но категорично няма общо с морфологията на chrysacanthus (по-скоро нещо като gracilis × rectispinus)!



И, още 1 радост моя ненагледна - hystrix (саксийка 16-ка), който тайно е сръбвал някакъв мутаген, защото с такива тръни никога досега не се е представял:



ПП При нас с Вальо septentrionalis-ите са на същия хал. И ние залагаме светли стърчащи надежди!  (rofl)
Поздрави, Андрей

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #651 -: Октомври 16, 2013, 09:21:33 am »
Интересни по-скоро като цвят бодли
Matucana haynei :

Pyrrocactus bulbocalyx :

Op. grahami SB1419 / тук и размера си го бива  :)/ :

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #652 -: Октомври 28, 2013, 12:08:06 pm »
Тези дни ходих да си прибера хасковския трънак / не бях го виждал 4-5 месеца/ и щракнах няколко снимки :
E. russanthus - стоени като войници  :) Не са зле , но като качество въобще не могат да се сравнят с тези отрасли на баира

Един огромен ригидисимус сниман отблизо :

Едно не лошо линдзи :

.... и анцистро шеерии:

Тези двете мамиларии ми са от любимите :
M. rekoi

M. leptacantha aureilongispina

и една интересна вариегатна м. хионоцефала


F. chrysacanthus и се спирам дотук !!!!!!!!

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #653 -: Октомври 28, 2013, 12:29:08 pm »

Като гледам крисакантуса, и особено линдзи-то , и се чудя дали аджеба  за нашето Хасково иде реч, или и някъде из Мексико има град със същото име. Разкошни бодли.

Много интересно линдзи. С бели бодли. Твоя сеитба ли е, или е купешко? Моите и двете са с тъмни почти черни бодли.

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Бодли
« Отговор #654 -: Октомври 28, 2013, 12:30:21 pm »
пък и скромен - "не са зле... не лошо...." :) та те са перфектни  (bow)

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #655 -: Октомври 28, 2013, 03:47:37 pm »

 Много интересно линдзи. С бели бодли. Твоя сеитба ли е, или е купешко? Моите и двете са с тъмни почти черни бодли.
И аз имам от това интересното  линдзи (happy), благодаря Спини  (bow).

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #656 -: Октомври 28, 2013, 05:28:07 pm »

 Аз живея на половин километър от найлоните на Спини, а нямам. Не е честно.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #657 -: Октомври 28, 2013, 06:36:11 pm »
Линдзитата си ги сях със семенца от Кьорес преди пет или шест години. Наистина правят интересни бодли - първите бодли са черни , а новите все по-дебели и белезникави на цвят. Вероятно като остареят и те ще станат по-тъмни до черни. Изобщо съм много доволен от Кьоресовите семена които сях тогава - вярно че нямаха полеви номера , но пък стават много красиви кактуси . :) :)
Scleri , съгласен съм - наистина не е честно  :)  И справедливоста трябва да възтържествува - ако нямаш нищо напротив нека да е напролет  ;)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Бодли
« Отговор #658 -: Октомври 29, 2013, 02:19:50 am »
Слънцето прави бодлите. Освен бодливия ген. Феро цилиндрацеус.


== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #659 -: Октомври 29, 2013, 09:31:54 am »

За съжаление не е толкова просто. Поне според мен.  Влияние оказва целият комплекс от фактори който обобщено наричаме микроклимат. Това какво има в почвата също оказва влияние.


Специално за нашите български условия едно найлонче метнато над бодливковците драстично променя нещата. Въпреки че ако се замислиш спира част от слънчевите лъчи, но явно променя в посока плюс останалите фактори на микроклимата.


А Ферото наистина е убиец.  Българското му братовчедче и с десет найлона да го завиеш никога няма да стане такова. За наше най-голямо съжаление.
Благословени сте вие там в Америките че можете да видите такива трънчовци на живо.

Кактус БГ

Re: Бодли
« Отговор #659 -: Октомври 29, 2013, 09:31:54 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33