Автор Тема: Идентификация на кактус  (Прочетена 51703 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Идентификация на кактус
« -: Юли 30, 2013, 04:52:26 pm »
Налага се да си имаме подобне тема, май. ;)

Понеже започнахме смяната на етикетите на трънчетата с имената им по новата таксономия на Хънт се натъкваме постоянно на този проблем.

Та сега имаме нужда от помощ, от Карло Зановело съм си купил "копие" с име на етикетя - Copiapoa imbricata KK102, както се вижда дори и полеви номер си има. Ще бъда благодарен на всекой който удари едно рамо да разберем какъв наистина е този кактус.  (y) (beer)

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #1 -: Юли 30, 2013, 09:18:52 pm »
Според мен е тази  (think)
Полевия номер е следващия KK103, а за KK съм чел какви ли не негативи по форумите :D

Copiapoa coquimbana v. wagenknechtii
Location; El Molle , Rio Elqui Chile ex J v. Geest KK103

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #2 -: Юли 30, 2013, 11:30:02 pm »
Нека да правим разлика:
- едно е класификация на растения - това е теоретичен модел, който на базата на някакви приемания, подрежда по някакъв начин
- друго е полевия номер - това е практичен начин за еднозначно свързване на място и растение -там, който ходи на терен и събира си изгражда своя полева система.

Добре правя разлика между класификация и полеви номер, затова ми е чудно как може да се продават растения без посочен вид, а само с полеви номер. Кое е това растение намерено в някоя си местност? Ако е написан вида на кактуса по някоя класификация, независимо по коя - на Хънт, на Андерсън или друга такава не от преди 100 години, ще знам какъв кактус имам или поне ще мога да си намеря името по която класификация искам. А как да разбера вида на Copiapoa AW90 примерно?

Сега конкретно по темата. Какво Eriosyce е Pyrrhocactus AW82 Vicuna?

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #3 -: Юли 31, 2013, 01:51:06 am »
Милена, копиапоата AW90 -отговаря на Cop.dura, просто напиши името и номера и ще ти излезе сайта на французина - cludwig  ,там той е описал всичко ,как е според него .
Това важи и за пирокактуса AW82-отговаря на Pyrroc.jussieui , има и снимки .Излишно е да обяснявам, че Викуня е населеното място ,от където са събирани семена от даденото растение.,

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #4 -: Юли 31, 2013, 04:36:11 am »
P.jussieui —> Eriosyce heinrichiana. Айде готово.  :) Дайте и 1 снимка, ако имате.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #5 -: Юли 31, 2013, 01:33:15 pm »

Добре правя разлика между класификация и полеви номер, затова ми е чудно как може да се продават растения без посочен вид, а само с полеви номер. Кое е това растение намерено в някоя си местност? Ако е написан вида на кактуса по някоя класификация, независимо по коя - на Хънт, на Андерсън или друга такава не от преди 100 години, ще знам какъв кактус имам или поне ще мога да си намеря името по която класификация искам. А как да разбера вида на Copiapoa AW90 примерно?


За съжаление не всички семена и растения които се продават са с точно упоменат вид.  Друг е въпроса че и много от тези които са именувани са именувани грешно, но това е друга тема. 

Когато един изследовател или търговец попадне на растение което не покрива напълно описанието на нито един конкретен вид той просто записва родовото име и след това две буквички - ср , което може да се преведе като неясно точно кой вид. Понякога това се оказва открит напълно нов вид който получава своето име след задълбочено проучване. Понякога това е растение което не отговаря напълно на описанието на нито един вид от конкретния род, но не и достатъчно различно за да се отдели в самостоятелен такъв. Тогава това трънче си остава - " ср ". и единствено полевия номер ни дава възможност да го различим от друго едно такова " ср ". от същия род. 

Конкретно за Веснер, а предполагам че това се отнася и за други не толкова популярни сред нас търговци, след като се приеме че едно растение от дадена популация така и не е могло да бъде определено то си остава само с полеви номер и когато се изписва името липсата на това " ср. " не е фатално. Сред любители и професионалисти това растение е известно и популярно с полевия си номер. Всеки който се интересува много добре знае какво точно трънче се крие зад определения номер, а този който не знае като се поинтересува ще научи. 

Разбира се често се среща и другия вариант. Предлага се растение от конкретен род, но без видово определение. Например Gymnocalycium cp. Който и каталог да отворите ще откриете поне десетина такива Гимнокалициуми. По десетина и повече ще откриете и сред Мамилариите, Лобивиите и другите по-големи родове. Тогава това растение си остава неизвестно какво точно е, и този който го купува го купува на лотариен принцип. Може да се окаже нещо безкрайно интересно, а може да излезе и най тривиално Гимнокалициумче.   Именно полевия номер след това " ср. " ни помага еднозначно да определим за кое точно трънче иде реч, и често това определяне е по-точно от това което ни дава видовото име до колкото при някои видове има големи различия в отделните локации. 

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #6 -: Юли 31, 2013, 04:59:55 pm »
Неадресирано по темата:
Хората събират кактуси от как е открита Америка - надали тогава е имало наука във вида, каквато е позната на нас сега.
Затова не е добре да се слага каруцата пред коня и в името на някакви лични цели да се пропускат логика и факти.
През 20 век се случват 2 неща - с методи на ботаниката и други се правят многократно опити да се класифицират, подредят кактусите. Тези опити продължават и ще продължават - просто в природата има повече и променящи се обекти за класифициране, отколкото във всеки момент са на разположение на учените - да са живи и здрави. Второто е, че доста хора получават относително лесен достъп до местообитанията, търсенето нараства неимоверно и това си става бизнес отвсякъде.
Та, ако сравним тези две направления, ще видим, че нещото най-напред се намира от някого и чак по-късно, вторично, бива изследвано и напъхано в модерната към момента класификация.

Защо това е важно за някои от нас, а за други не?

Който се интересува от биографии и приноси на спецове, би могъл да прочете какъв е приносът на Ритер и по-точно, че е държал много на точното описание, вкл. мястото, или от кого са семената и още и още - досущ като Милена и други тук. Но човекът е обикалял с десетилетия и двете Америки и е бил наясно, че само с поредната "истинска" класификация, въплътена в съответния брой книжни тухли, няма как да се опише природната картина на кактусите и въобще. И приносът му е - първо полеви номера, sp. и хляб за теоретиците. Така е и при 10-ките други изследователи.

Намерено, предложено, описано(наречено, класифицирано) - това е редът.

Я да бъдем искрени - всеки иска всяка новост, всяка красота веднага и не чака рамката за картината.
Как би изглеждала безспорната колекция - 100% чист, класифициран материал - според мен скучно.
А Миленка най-напред си купува, не се гнуси, въпреки че списъкът с имената, ВЕРНИТЕ, го има наличен.

При Вили Веснер попаднали през 30-те години на 20-ти век няколко трънчета, с неизвестен произход, южноамериканчета, с красиви черни бодли и приказен цвят и с име по Бакеберг - неопортерия тибаутиана.
Както е извесно повечето стари школи, определят по цвета - като цъфнали, се видяло, че цвета е пирокактусов, а не неопортериев. В природата повече не е намирано, може да е културен хибрид, кой знае?
За Андреас Веснер традицията е важна и казва - който знае по-добре, да скъса моя етикет и да си сложи негов - да не припомням една от шопските сентенции - споменах я вчера.
На който не му харесва - да го продаде, подари, изхвърли....
Едно е сигурно - по Хънт (нямам нищо против него и уважавам труда му, ама невежеството тук прави чудеса) такова нещо няма, просто не съществува.
Андреас Веснер е бил на терен - намереното е надлежно описано, с полеви номера, всичко както си следва и го предлага -който иска взема, който не, не. Какъв е проблемът?
Ми те всички новости в последните години са с полеви номер, но не всички са разпознати и наименувани.
Купувайте си само класифициран материал, от Хънт, ама той не предлага. Други орат нивата.
Бъдете щастливи!
 



Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #7 -: Август 02, 2013, 02:21:28 am »
Ами май не е точно така, защото Eriosice thiebautiana няма. Въобще thiebautiana не е вид, дори не е подвид, това е вариация, значи трябва да си се изписва като var., а не като несъществуващ вид.
Склери, благодаря за насоката която ми даде, за да разбера, че Пирокактуса който сме си купили се оказа Неопортерия, тя пък се оказа вариация на друга Неопортерия, която се оказа Eriosice, ама не точно такова. Все пак май намерих какво е може би трънчето:
Pyrrhocactus thiebauthiana -> Neoporteria thiebautiana -> Neoporteria nidus -> Eriosice senilis ->Eriosyce senilis ssp. coimasensis

Трябва да си призная че в по-горния ми пост съм допуснал една грешка. Такова нещо като Eriosice thiebautiana няма. По простата причина че  Neoporteria thiebautiana като разновидност на  Neoporteria nidus сега е включена в обобщения вид Eriosyce kunzei . Там са още един куп видове които и не специалист ще разграничи без проблем, но тази тема сме я чоплили дълго, и няма смисъл да я започваме пак.
Така че точното име / според модерните  класификации / е - Eriosyce kunzei




Прословутото трънче най-после цъфна. :) Май се оказа се точно това, което предположихме - Eriosyce senilis ssp. coimasensis. Всички знаем, че Cactus-art не може да бъде смятан за достоверен източник, но въпреки това много от нас го използват, включително и аз. Ето описанието и снимки на двата вида, за които се съмнявахме:
http://www.cactus-art.biz/schede/ERIOSYCE/Eriosyce_senilis/Eriosyce_senilis_coimasensis/Eriosyce_senilis_subsp_coimasensis.htm
http://www.cactus-art.biz/schede/ERIOSYCE/Eriosyce_kunzei/Eriosyce_kunzei/Eriosyce_kunzei.htm

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #8 -: Август 02, 2013, 09:34:07 am »
Аз не мисля , че е някой от посочените видове. За коймазенсис в арта пишат `Flowers: magnificent hot pink/magenta with a  contrasting neon yellow throats in spring up to 5 cm long`. Твоето не виждам да има жълто цветно гърло.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #9 -: Август 02, 2013, 11:30:58 am »
Според мен единствено няма да сгрешиш ако си го оставиш с веснеровата табелка.

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #10 -: Август 02, 2013, 03:38:29 pm »
Аз не мисля , че е някой от посочените видове. За коймазенсис в арта пишат `Flowers: magnificent hot pink/magenta with a  contrasting neon yellow throats in spring up to 5 cm long`. Твоето не виждам да има жълто цветно гърло.

Днес цвета се отвори и се вижда жълтото гърло. На новите ни етикети има актуалното име на кактуса по последната класификация и името с което е купено растението, както и от кого е взето... нещо като 3 в 1 . :D


Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #11 -: Август 22, 2013, 10:30:28 pm »
Thelocactus mirandus - в нета намерих инфо, че това е природен хибрид между Thelocactus multicephalus X Thelocactus buekii X Thelocactus conothelos. Не ми е много ясно как стои въпроса с тези природни хибриди, признават ли се за нови видове или се водят вариации на основния вид?


Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #12 -: Август 23, 2013, 12:02:34 am »
В тоя хибрид не се разбира хич кой кого е опрашил :D

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #13 -: Август 23, 2013, 11:35:27 am »
Хибридите не са видове.
Когато са намерени в природата и са описани, им се дава име с "×" отпред.
Thelocactus × mirandus Halda & Panar.
Поздрави, Андрей

Неактивен Bulgarea

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1
  • Activity:
    0%
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #14 -: Август 23, 2013, 08:23:43 pm »
Много моля, някой да ми каже какъв ми е кактуса. Това е първото ми растение към което съм толкова привързана. Не разбирам, а много искам да му създам перфектни условия за отглеждане и като за начало трябва да разбера вида му, за да разбера от какво се нуждае. Благодаря предварително!!  :)





Кактус БГ

Re: Идентификация на кактус
« Отговор #14 -: Август 23, 2013, 08:23:43 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33