Автор Тема: Превантивни мерки и борба с вредители  (Прочетена 35867 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Превантивни мерки и борба с вредители
« -: Септември 28, 2012, 11:24:05 pm »
Пръскането с фугицид е превантивно. И то при завишена концентрация спрямо тази на опаковката. Аз го правя на око. След пръскане и изпаряване на водата трябва да останат петънца. Две години по ред през август ме нападаха акари. Имаше малко поражения. На поразените места веднага идват гъбки. Затова една седмица след второто третиране срещу акари се налагаше да пръскам с фунгицид. Ползвам Топсин. Имаше ефект. Този август изпреварих гадовете.
Когато едно растение е заразено аз правя гъста каша от топсина и мажа мястото с четка. Стои грозно, но е ефективно. Незнам дали гъбата умира, но със сигурност спира нейното разпространение. След няколко месеца при поливането препарата просто се отмива.
Преди време ползвах Фундазол, или както там се пишеше. По-силен е от Топсина, но трудно се намира, защото е първа група. Много трудно се отмива. Ползвал съм Купроцин. Той е на медна основа. До колкото съм чувал, помага само при определени гъби, от рода на маните. Аз нямам впечатления от него.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #1 -: Септември 29, 2012, 12:22:31 am »
Логиката която аз асоциирам при третиране на кактусите на влизане в период на покой и при излизането им от него е взаимствана от опитът ми с други растения и цвекета ;) това обаче не трябва да ви кара.. и не забравяйте, че аз съм един от най-младите кактусари-кактусисти в България, та да ме вземате на сериозно.  :D Та, аз лично го правя заради вътрешните ми помисли, че с това превантивно третиране с инсект и фунгицид, предпазвам растението от атаките на фунги и бубулечки в този период когато то е слабо за да се справи с тях. До сега съм го правил два пъти (щото от две години си имам трънчета) и нямам представа дали помага, но поне съм сигурен, че не пречи.  :D Не съм имал до сега разни дзверове от типа на коренови въшки, акари или каквито и да е там гъби или вирусни болежки (дори не знам дали ги има при кактусите :) ). Относно концентрацията на разтворите с които къпя/поливам хайванчетата използвам около 50% от предписаната, такава използвам и за хибискусите ми.. ако, че при тях белокрилката е безсмъртна. ;)

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #2 -: Септември 29, 2012, 08:58:59 pm »
Концентрация 50% от предписаната според мен е само загуба на време. Акар с по-малко от 1 грам на литър не може да го убиеш, освен ако той сам не го иска. С по-голяма концентрация може да изгориш новия прираст на определени трънчета.
Инсектицид по-слаб от 1,5 грама на литър също не върши работа. 3-кратна концентрация на Б-58 трепе акари, но освен това и въздуха за доста дълго време.
За фунгициди писах предишен пост.
Според мен най-добра гаранция срещу инсекти е всяко ново трънче да се третира превантивно. Аз забърквам в кофичка от кисело мляко малко препарат, топвам всяка нова бройка за кратко и да не предизвиквам дявола, но въшки не съм виждал от много години. А холандски растения преди топването ги измивам на чешмата, та ако има нещо механично да бъде отстранено.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #3 -: Септември 29, 2012, 09:23:57 pm »
Според мен най-добра гаранция срещу инсекти е всяко ново трънче да се третира превантивно. Аз забърквам в кофичка от кисело мляко малко препарат, топвам всяка нова бройка за кратко и да не предизвиквам дявола, но въшки не съм виждал от много години. А холандски растения преди топването ги измивам на чешмата, та ако има нещо механично да бъде отстранено.

Така правя и аз, за около 20-30минути кисна в талстар, дори първата поливка е с препарат, ако някоя гад е оцеляла.

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #4 -: Септември 29, 2012, 09:34:50 pm »
Някоя и друга минутка според мен е напълно достатъчно.

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #5 -: Септември 29, 2012, 09:41:43 pm »
Според мен,най добре препариране от препарата ракията! :)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #6 -: Октомври 01, 2012, 10:01:03 am »
Концентрация 50% от предписаната според мен е само загуба на време. Акар с по-малко от 1 грам на литър не може да го убиеш, освен ако той сам не го иска. С по-голяма концентрация може да изгориш новия прираст на определени трънчета.
Инсектицид по-слаб от 1,5 грама на литър също не върши работа.....

Когато става въпрос за поливане задължително се намалява концентрацията на химикалите това го препоръчат агробиолозите. Логиката е проста, примерно.. за опръскването на едно трънче са необходими 3 млл. разтвор, ако го изкъпем и полеем ще са необходими 30 млл, ако го правим с еднакъв разтвор, то ще получи различни дози от химикаля. Специално за киснене/поливане разтвори на топсин с по-висока от 1% концентрация щяли да повредят част от коренчетата. (тук отварям скоби, защото аз лично съм обработвал загнили корени на орхидея направо с топсин така както е на прах и не съсипа здравите, но явно има причина заради която специалистите са определили тази максимална концентрация, защото корените на орката са в кори и след първото къпане препаратя бива измит ).
Не знам дали успях да обесня разбираемо защо се препоръча да се намали концентрацията при разтвори за къпане/киснене/поливане.

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #7 -: Октомври 01, 2012, 03:09:41 pm »
Ако става дума за агробиолози от аптеките - по-добре да не ги коментираме.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #8 -: Октомври 01, 2012, 05:23:00 pm »
Доколкото знам фунгицидите биват контактни и системни . Контактните действат на самото место / където е напръскано/ , а системните - като Топсин , Превикур, Проплант, Скор , Топаз и др. действат след като бъдат изсмукани от корените на растението и действат системно на цялото растение. Пръскането със системен фунгицид е безсмислено , ако той не се изтече и поеме от корените. Всъщност материята си е доста сложна и би било добре да има някой агроспец , който да се пробва да я разясни.

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #9 -: Октомври 01, 2012, 05:40:46 pm »
Май съвсем се отклонихме от темата! Но навлязохме в друга важна такава!!!
Аз предлагам на домакина да направи друга тема за превантивните мерки!
И да премести там последните постове!
Може би тема за най-честите болести и вредители също би била полезна за нас новобранците...  (think)
Все пак форума би трябвало да е подредено място и да намираме лесно каквото ни трябва!  :)

ПП: Демек това мнение е като за в предложения за форума  :D :D
« Последна редакция: Октомври 01, 2012, 06:28:23 pm от admin »

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #10 -: Октомври 01, 2012, 06:16:15 pm »
Галин отдавна предложи за подобна тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #11 -: Октомври 01, 2012, 06:23:27 pm »
....Пръскането със системен фунгицид е безсмислено , ако той не се изтече и поеме от корените. Всъщност материята си е доста сложна и би било добре да има някой агроспец , който да се пробва да я разясни.

Не, не е безмислено, почти всички култури (овощни или зеленчукови градини) абсорбират през листата системните препарати. Концентрацията която се предписва и изписва по туби и шишенца е за листно пръскане.

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #12 -: Октомври 01, 2012, 06:38:20 pm »
Племенницата ми е агроном , тя ми спомена съвсем скоро за системните фунгициди - аз ползвам Топсин - той може както да се пръска , така и да се полива с него. Онзи ден дори поливахза  преди зимата ... профилактично. Ако някой има конкретен въпрос , нека го зададе , аз ще я попитам и ще върна отговор.
« Последна редакция: Октомври 01, 2012, 06:43:23 pm от vagrantsf »

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #13 -: Октомври 01, 2012, 06:41:16 pm »
Племенницата ми е агроном , тя ми спомена съвсем скоро за системните фунгициди - аз ползвам Топсин - той може както да се пръска , така и да се полива с него. Ониз ден дори поливах преди зимата ... профилактично. Ако някой има конкретен въпрос , нека го зададе , аз ще я попитам и ще върна отговор.

Ако, че съм се съветвал с доста спецове в тоз бранш, попитай я все пак каква концентрация се препоръча за поливане с Топсин.  (y)

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #14 -: Октомври 01, 2012, 08:53:10 pm »
Питай какво и е мнението за акарицида Ортус, нямащ добавена миризма, защото след Нова година спират Омит и Нисоран. Не че могат да се намерят.

Кактус БГ

Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #14 -: Октомври 01, 2012, 08:53:10 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33