Автор Тема: По кое време пролетта да изнасяме кактусите навън ?  (Прочетена 19624 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vili_4321

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 6
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Моля помогнете ! Аз съм нова с отглеждането на кактуси и не знам по кое време пролетта да ги изнеса навън .  (shake) Страх ме е да не ги загубя ако ги изнеса прекалено рано или прекалено късно .  (think) Искам също да попитам по кое време се пресаждат ?  (f)
:)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж

Здравей Вили.

Разбирам че като на всеки новозапален любител и на теб ти се иска да научиш всичко за кактусите ако може за един миг. Знам че ще те разочаровам, ама на най - важните въпроси които те интересуват никой на тоя свят не може да ти даде точен, еднозначен отговор и то с едно две изречения. / Нещо от типа изнасяй кактусите на първи , поливай на пети, пресади на осми, внеси ги обратно вътре на десети и готово. /  Ако наистина сериозно си решила да се занимаваш с кактуси трябва да си спокойна. Полека, полека ще научиш всичко. Ще попрочетеш доста неща в този форум. Ще намериш в нета огромно количество информация. Можеш дори да си купиш книжки по темата. Много ще научиш и от личен опит. С една дума за година, две неусетно ще станеш експерт по темата. За година, две ще станеш експерт, но и след още двайсет години все още ще има какво да научиш както и ние все още се учим.
След този философски увод ще се опитам да ти кажа все пак две, три думи за проблемите които те интересуват.
Кактусовото разнообразие е прекалено голямо за да може да се даде една обща рецепта по отглеждането им.  За това се налага да се поинтересуваш конкретно за всеки вид който те интересува. Така ще разбереш каква почва предпочита, кога, колко често, и колко се полива, при какви условия презимува безпроблемно, и други такива неща.  Иначе най-общо казано кактусите могат да се пресаждат през цялата година, но е най-добре да се прави рано на пролет / началото на март месец / преди да са излезли от зимен покой. Това им дава възможност да се вкоренят преди цикъла на активен растеж.  На вън кактусите се изнасят тогава когато условията станат подходящи за конкретния вид. Това означава че има кактуси които трябва да се изнесат когато температурите на вън трайно се повишат над петнайсет градуса. Има такива които се изнасят при температури над пет, десет градуса, а има и видове които успешно презимуват на вън и понасят температури до минус двайсет и пет градуса и повече. Единственото условие е да са на сушинка. Обратно вътре в помещението кактусите се внасят тогава когато условията навън станат неподходящи за тях. Тоест едни видове се внасят когато температурите паднат под петнайсет градуса, други чак когато навън стане по-студено от пет градуса и т. н.  Обикновено месец преди това поливането на кактуса трябва постепено да се ограничава до пълното спиране след изпадането му в зимен покой.  Не трябва да се притесняваш и да полагаш някакви грижи за да стане това. Кактуса сам разбира че му е време да "заспи " по сигналите които природата му дава. Деня става по-къс, температурите трайно се понижават, а количеството вода което получава от своя страна ограничаваме ние. Това че кактуса е " заспал " си личи по липсата на млади бодлички на върха. Тези по-светлите, и по-свежите които показват през лятото че кактуса е добре и расте нормално.  Що се отнася до пресаждането пак не може да се даде еднозначна рецепта. Има видове които по-честото пресаждане стимулира да растат по-бързо, има и видове които честото пресаждане може да убие.  Във форума има изписано много по темата за почви, видове и размери саксии. Трябва само да се поровиш и ще си отговориш на много въпроси които те интересуват. Не трябва да се притесняваш от факта че ще прочетеш много, а на другия ден ще ти се струва че нищо не си научила. С времето и с трупането на личен опит всичко ще ти стане ясно.   

Успех.   

Неактивен vili_4321

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 6
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Страшно много съм ти благодарна ! Съветите ти ще са ми от голяма полза !  :)
:)

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
И все пак да питам ... Мисля полека да пресаждам и да ги изнасям в преддверието на светло (леко слънчево зад дантелено перде), с тенденция след време да се пържат на директно слънце повечето.
Ориентирал съм се първо към ехиноцереусите, после ребуции и тело. Докато свърша с тях вече ще по-топло и за останалите. Поне по това, което съм си записвал за повечето, тези излиза, че най-държат на евентуално захладняване. Ако нещо бъркам - казвайте!
Само да помогнете с Ариокарпусите, дали и тях да не изкарам да се будят по-бързо???
Мисля, че няма да падне под 5 градуса в остъклението занапред!  8-|

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Точно ехиноцереусите, телотата и ребуциите сега трябва да правят пъпки. Ако им разбичкаш корените може да хвърлят пъпките си или да не направят такива изобщо. Аз пресаждам зимата. Хем ако им нараня коренчетата има достатъчно време да заздравеят, хем няма какво друго да се прави. Между другото в понеделник полях за първи път. Толко жадни не ги бях виждал. Все пак зимата беше сравнително топла, като се сетя за миналата...

Неактивен nimich

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 108
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
По този въпрос най-общо, всеки си преценява сам в зависимост от условията  ("Къде отглеждаме нашите...")

Някакъв груб ориентир може да бъде напр. сл. табличка:



Ако не си сигурен за някакво растение или група (род), погледни климатичните данни за съответния хабитат в някои от специализираните сайтове за метео-прогнози. В повечето от тях са дадени ср. месечните стойности на температурите (дневни нощни) и на количеството на валежите.

Такива напр. са:
www.worldweatheronline.com
http://weather.sg.msn.com
http://weather.yahoo.com

Ср. месечни стойности има и на sinoptik.bg

Ето напр. извадки от страницата на worldweatheronline  за Тула, Мексико (Ariocarpus kotschoubeyanus v albiflorus)



Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Тези таблици и диаграми нямат никаква практическа стойност. Отново само теория и то силно относителна.Това на кой може да му свърши работа?Може би има напреавени таблици и колко пъти точно да се полива на сезон?А дали може да се самополиват с дистанционно устройство?Така ще още по -яко!

Неактивен nimich

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 108
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Schmidt,  Данните не са за теб, поста ми е отговор на колега, който явно няма твоя опит и има намерение да изнесе ариокарпуси на температура 50С

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Нали точно това казвам ,че всичко е относително, като изключим иронията , аз държа моите ариокарпуси есента до минус 4гр. без проблем,но трябва да са на корен и абсолютно сухи!Обаче пролетта с аклиматизирането трябва да се внимава,не е като през есента.Зависи на какво място са зимували и т.н.Моите зимуват на 5-6 градуса на остъклен слънчев балкон .Като ги вадя трябва мин.темп.да не е под 2-3 град. като преди това задължително са поливани веднъж, защото иначе изгарят.Това обикновенно се случва началото на април ,но пак зависи от времето.Ако съм  от Варна това ще е поне 2 седмици по рано.Знаете че в София е най-студено.Това важи за повечето видове кактуси, като изключим топлолюбивите и някои на присадки.

Неактивен nimich

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 108
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Тези таблици и диаграми нямат никаква практическа стойност. Отново само теория и то силно относителна.Това на кой може да му свърши работа?Може би има напреавени таблици и колко пъти точно да се полива на сезон?А дали може да се самополиват с дистанционно устройство?Така ще още по -яко!

Диаграмите си имат чисто практическа стойност, ако някой си направи труда да ги разгледа. Аз като гледам тази за температурите напр., и не се сещам за по "топлолюбиви" растения от тези, които виреят около Тула (в сл. котчубеянчето). От другата (за валежите) пък ми става ясно, че това растение има летен период на отдих. Аз виждам и други полезни неща от тези диаграми, ама ми е омръзнало да преподавам.

Един апел към по-младите катусоведи: Преди да почнете да коментирате смисъла на някой пост, го прочетете поне още веднъж и после пишете. То човек не може даже да отговори на въпрос на някой начинаещ колега (камо ли да изкаже някакво различно мнение), без някой опитен кактусовед да подскочи като ужилиен и да почне да иронизира. Scleri  го обидихте и се загуби.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    0.8%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Всичко е относително, Склери е най-изчерпателен. И не може примерно да имитираме валежите на Тула за тулските видове, щото нямаме тамошното слънце, температури, вятър и почва, каленост на растенията  и т. п. Изнасянето си е сериозен стрес. При мене в Калгари примерно нощните температури в най-топлите месеци падат до към 10 гр, тоест топлолюбивите мексиканци, бразилци и други въобще не стават за навън. В Пловдив беше друго - от 1ви април до края на октомври без да се замислям много.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Според мен изнасят на открито след 15 април,но всичко дойде зависи от времето! Зависи различни градове кое по удобно да изнасят на открито! Тук в черноморието е топлият климат,не е както другите градове!

Неактивен nimich

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 108
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Всичко е относително, Склери е най-изчерпателен. И не може примерно да имитираме валежите на Тула за тулските видове, щото нямаме тамошното слънце, температури, вятър и почва, каленост на растенията  и т. п. Изнасянето си е сериозен стрес. При мене в Калгари примерно нощните температури в най-топлите месеци падат до към 10 гр, тоест топлолюбивите мексиканци, бразилци и други въобще не стават за навън. В Пловдив беше друго - от 1ви април до края на октомври без да се замислям много.

Съгласен че не можем да имитираме условията в хабитата, но можем да се съобразяваме с тях, това е въпрос на личен подход и на условията с които разполагаме. Някой може да си държи ариокарпусите на 2-3 градуса, а други растения да са му "топлолюбиви"

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Аз реших малко да попробвам тази година и да се възползвам от съвета на Asensy относно разсаждането през зимата. Разсях си  няколко тави с ехиноцереуси през януари. Никога не съм ги виждал по-доволни. :)  Мерси Асене  (y) Човек ако иска винаги може да попадне на нещо ценно като инфо във форума !
Относно ранно пролетното изнасяне - много е относително. И зависи не само от конкретния вид и от климатичните условия при които живее собственикът му , но и от гледната точка на любителя към хобито - дали е решил твърдо да се придържа към условията , които `изисква`вида , или предпочита вида да се нагажда към неговите условия. Аз лично съм привърженик на второто.
Огромната маса от видове имат голям диапазон на `толеранс`. Затова и кактусчийството е световно хоби. А ако става въпрос за северноамерикански кактуси - при тях `толеранса` е двойно по-голям. При температури над нулата няма опасност за който и да е здрав северноамерноамериканец.

Неактивен Вискяр Градинаров

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 11
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Работата никога не свършва
    • Зеленчукова градина Вискяр
Моите от февруари са навън - температурите позволяваха. Две три нощи ги внасях, заради студовете. Довечера и утре пак ще са вътре. Знам, че това което имам, есен седи до -5 навън и се чувстват добре.
Ранното изнасяне навън има и друго предимство - привикват на директно слънце, докато е още слабо. Преди зимуваха в София в апартамент, изнасях ги късно - края на март/началото до средата на април, и почти винаги страдаха от пригор.
Таблици са хубаво нещо - могат да дадат някакъв ориентир, средно статистически. Но реалните условия всяка година са различни. В природата "хубавото време" всяка година пристига на различни дати.
А, и два пъти дъждовете вече ги поляха по естествен начин.
Нямам нито време, нито желание, да дундуркам нещо специфично - това вече не е хоби и естетика, а спорт.

Кактус БГ


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33