Автор Тема: Ariocarpus bravoanus  (Прочетена 6618 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Галин Моряка

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 124
  • Activity:
    0%
Ariocarpus bravoanus
« -: Септември 07, 2012, 04:25:47 pm »
интерсно ми е колеги какво мислите за този Ario Bravoanus, пък и аз самия искам да си изясня за мен нещата ;)? и по точно ме интересува до колко говорим за едно и също растение  като споменаваме следните имена: Ario fissuratus v.hintonii, Аrio bravoanus, Ario bravoanus hintonii, Ariocarpus fissuratus var. bravoanus. през годините съм сял различни семена от различни доставчици, ама на края излиза все едно и също растение, ще пусна снимки да ги видите, на някой се виждат табелките с имена на други не, нарочно няма да казвам кое какво е.  :P ;) :D това че едното растение растяло на единия баир в мексико, а другото на другия през 70 км. не е гаранция за нов вид според мен, те са абсолютно еднакви, цъфтят еднакво и еднакво рано, този вид цъфти винаги първи, почва още през септември и продължава с другите през октомври. та бих искал да чуя вашите мнения по въпроса....






Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Ariocarpus bravoanus
« Отговор #1 -: Септември 08, 2012, 12:09:20 am »
Според класификацията на Хънт има следните видове:
Ariocarpus bravoanus ssp. bravoanus
Ariocarpus bravoanus ssp. hintonii
Ariocarpus fissuratus

Имам голям fissuratus и малък bravoanus ssp. bravoanus на подлоги, както и  4 сантиметрови bravoanus ssp. hintonii на корен. Не са с близки размери и не растат при близки условия, та да мога да направя някакви заключения, освен че тези на корен растат ужасно бавно, за разлика от всички останали ариота, също на собствен корен. Дори и кочубеи-те са по-бързи.
« Последна редакция: Септември 08, 2012, 12:18:56 am от asensy »

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Ariocarpus bravoanus
« Отговор #2 -: Септември 08, 2012, 12:29:07 am »
Капитане, поне засега bravoanus се състои от 2 подвида - bravoanus и hintonii.
Разликата между 2-та е значителна, или по-точно приликата е малка.
Това, което си снимал като възрастни растения е hintonii. Вероятно и младите на Pereskiopsis-ите са такива - ашладисването ги прави неразпознаваеми на този етап от развитието.
Външният вид на bravoanus доста повече напомня за нещо средно между scaphirostris и agavoides, отколкото за fissuratus, докато при hintonii приликата с fissuratus е голяма (не случайно 1-вото описание е под името fissuratus var. hintonii). Става дума за текстурата и набръчкването на епидермиса на мамилите, както и формата (дължина:ширина).

По отношение на систематиката и синонимиката, следвай NCL.
Поздрави, Андрей

Неактивен Галин Моряка

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 124
  • Activity:
    0%
Re: Ariocarpus bravoanus
« Отговор #3 -: Септември 08, 2012, 11:36:24 am »
Капитане, поне засега bravoanus се състои от 2 подвида - bravoanus и hintonii.
Разликата между 2-та е значителна, или по-точно приликата е малка.
Това, което си снимал като възрастни растения е hintonii. Вероятно и младите на Pereskiopsis-ите са такива - ашладисването ги прави неразпознаваеми на този етап от развитието.

По отношение на систематиката и синонимиката, следвай NCL.

Андро, аз знам че ги класифицират като различни видове, ама не виждам разликата? от големите растения на снимката има хинтони има и бравоанус, тези на перскиопсиса са от друг посев и са само бравоануси.... имам и още растения в различна големина и не виждам разлики? все пак другите ми арио също са ашлами(както ти обичаш да казваш ;)) и да ти кажа има точна и ясна разлика по която може да познаеш кое растение кой вид е. а тук няма или е минимална. интересува ме за себе си да изясня, то е ясно че класификации ще има всякакви, както е имало и преди, помниш предполагам в последните 20 - 25 години колко имена се смениха. даже ако забелязваш на едно от растенията пише розеокактус  ;) :D

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Ariocarpus bravoanus
« Отговор #4 -: Септември 08, 2012, 03:30:42 pm »
Капитане, bravoanus няма, или има съвсем слабо-изразена вторична геометрия на мамилите. Ето ти една чудесна илюстрация от living-rocks.com:
.
Няма ги латералните бръчки и централната бразда.
Моят 1 е точно такъв.
Поздрави, Андрей

Неактивен Галин Моряка

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 124
  • Activity:
    0%
Re: Ariocarpus bravoanus
« Отговор #5 -: Септември 09, 2012, 06:20:09 pm »
стархотно растение Андро!  (bow) на корен ли е, сигурно е на 10 + години. хубаво  беше до него да сложиш и една снимка на хинтони, на същата възраст и гледано при същите условия та да видим разликите, щото аз колкото повече го гледам тва ми бий на моите хинтонита  ;). при мене има растения на различна възраст и на различни подложки... много си приличат.... за мене са еднакви, но и аз не съм сигурен че затова почнах тая тема. мога да ти предложа да направим експеримент. посочваш търговец на семена, в който вярваш и си сигурен че ще се отнесе коректно и поръчваме от A. bravoanus и A. fissuratus hintonii по 20 семена, аз ще ги зася и ще ги кача на подложки, даже може да ги качим на няколко различни вида подложки  ;) и след 3 - 4 години като са развити вече растенията ще им търсим разликите?  ;) как ти се вижда тоя вариант?

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Ariocarpus bravoanus
« Отговор #6 -: Септември 15, 2012, 12:51:00 am »
Мхм! (happy) Моят ще папка още доста (да е жив и здрав), докато го достигне.

За съпоставянето на снимки, проблемът ми е, че hintonii и bravoanus имат няколко години разлика един от друг, но ето ги все пак.

14.09.2012:
bravoanushintonii
Обърни внимание на вторичната геометрия (релефа) на мамилите.
Според мен, разликата е очевидна. (think)
Поздрави, Андрей

Кактус БГ

Re: Ariocarpus bravoanus
« Отговор #6 -: Септември 15, 2012, 12:51:00 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33