Автор Тема: парник  (Прочетена 40979 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен chernevski

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 90
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
парник
« -: Юли 23, 2012, 10:08:16 pm »

Здравейте,  на всички   (hi)
Решил съм да си направя парник за кактусите, но не знам с какво да го покрия ( найлон, стъкло или от тези пластмасовите плоскости) също така от всичките  ли  страни трябва да е затворен?
В момента имам един парник който е покрит е с найлон а отстрани е с мрежа за мухи. Някъде четох че е хубаво да са на проветриво място.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: парник
« Отговор #1 -: Юли 23, 2012, 10:12:33 pm »
Моето парниче вече втора година е с найлони.. ;) за лятото става.  (y)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: парник
« Отговор #2 -: Юли 23, 2012, 10:41:09 pm »
Не винаги най-скъпото е най-добро, но за съжаление в този случай това правило е вярно. Най-доброто / поне за сега / си остава поликарбоната.  И разбира се да не е от оня цветния дето се използа за рекламни табели и навеси.  Оранжерията / парника / задължително да е с достатъчно на брой и големина прозорци за ефективно проветряване защото иначе ще стане не оранжерия а сауна.
На второ място бих класирал найлона, а стъклото на трето. 

Само като забалежка. В някои , разбирай бели, страни се предлага специално, оранжерийно стъкло което е за предпочитане пред найлона защото е по-трайно и не се налага през две, три години оранжериата да се прави отново.   

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: парник
« Отговор #3 -: Юли 24, 2012, 04:59:51 pm »
Ako si bogat , go polycarbonat ! ako si byden kakto nas , go Nilon ! :)
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: парник
« Отговор #4 -: Юли 25, 2012, 04:36:21 pm »
Здравей ! Разбира се парничето можеш да си го направиш както ти си искаш , дали с найлон , карбонат , стъкло или нещо друго прозрачно...  но проветряването е задължително ! Ако в тоя пек го затвориш отвсякъде - скоро няма да имаш какво да отглеждаш там. А за сезонното  отглеждане - и един найлон отгоре само / който да предпазва от многото пролетен дъжд/ върши чудесна работа. Успех !!

Неактивен debel65

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 361
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • живота ми е трънче
Re: парник
« Отговор #5 -: Ноември 04, 2012, 05:32:48 am »

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: парник
« Отговор #6 -: Ноември 06, 2012, 11:53:23 am »
Поликарбоната е много удобен материал и аз все още го използвам на тераската си.  Но .... той има един ОГРОМЕН недостатък : УВ - защитата. Точно тая ув-защита , която `пази`кактуса от изгаряне не му позволява да се изяви в пълна степен. Тая година съм сложил тригодишни ферокактусчета на няколко места - 1. под поликарбонатна защита. 2. без никаква защита на терасата . 3 . без никаква защита на високо на баира. На туй третото място бях зарил най- калпавите , които иначе мислех да ги хвърля. Сега те са с най- яките бодлета , а тези под поликарбоната са с едри тела и слаби бодлички. Със сигурност другата година ще хвърля поликарбоната и ще забравя за него !

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: парник
« Отговор #7 -: Ноември 06, 2012, 12:34:09 pm »
Съгласен съм със Спини. Свидетел съм на ферота гледани в поликарбонатна оранжерия. Бодлите им на нищо не приличат. Има по-добра изолационна способност и за зимата ако кактусите не се прибират е по-добър вариант от найлон или стъкло, но за лятото не бих си гледал кактусите под такова нещо. И то не защото онова грозде дето не мога да го стигна е кисело. Мечтая си за дворно място, на което да си направя склонче ориентирано към юг - югозапад. Но ще си остана с мечтите. Там никой не може да ме бие.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: парник
« Отговор #8 -: Ноември 06, 2012, 05:16:34 pm »

Е те с тия последните два поста направо ме разбихте.
 
Не знам дали защото съм везни, или по някаква друга генетична причина, но обичам когато ще правя нещо да го пообмисля издалеко. Поради тази причина на бюрото ми в момента има скицирани няколко варианта на бъдещата ми оранжерийка. Ако нещо извънредно не ми попречи това лято вече и идва реда. В тази връзка порових доста из нета. Това което открих не се връзва с написаното от вас. Повече от деветдесет процента от любителските оранжерии на запад от нас са поликарбонатни. Само в Чехия като че ли излизат от тази статистика, но там оранжериите са на по двайсетина години. Тоест когато са правени е нямало поликарбонат. Новата оранжерия на Крайча обаче е поликбонатна.  Гледам че и в Русия любители с добри финансови възможности масово предпочитат поликарбоната. Едва ли е само заради топло изолационните му свойства.  Човек който може да си го позволи едва ли ще го направи защото зимата отоплението ще му легне с десетина, петнайсет процента по-евтино. Наталия Елис например миналата година изгради в новата си оранжерия специална инсталация за пречистване на водата защото питейната вода в Одеса не била добра за поливане. Не вярвам да хвърля десетки хиляди за пречиствателна инсталация, а да слага поликарбонат за да икономиса малко от отопление. Още повече че както вие казвате той гарантира по-лоши на външен вид трънчета.
Съгласен съм със Спини че ултравиолетовите лъчи са важни за кактусите. Особено за по-високопланинските видове. Стъклото обаче също не пуска тези лъчи. Ултравиолета минава през найлона и през плексигласа. Найлон без УВ защита обаче за едно лято става на парцали и трябва всяка година да се сменя, а стъклопласта за две, три години пожълтява, потъмнява и губи светло пропускливоста си. 
Аз лично си мисля че УВ лъчите са важни за кактусите, но по-важна е голямата температурна разлика между дневната и нощна температура която осигурява оранжерията. При Спини най-добрите резултати са при кактусите сяти на открито, но те, както той казва, са сяти на баира. Там нощите са доста по-хладни. В града на напечения от слънцето балкон нощните температури са с няколко градуса по-ниски от дневните, и то падат чак призори като поизстинат стените.  И при мен кактусите които изкараха лятото на вилата изглеждат по-добре от градските си събратя въпреки че и двете групи бяха изложени на пряко слънце без никаква защита. Остава само фактора температурна разлика.
По различните цветарски, селскостопански и други форуми основният недостатък на поликарбоната който се изтъква е неговият сравнително кратък живот. Производителя му дава десет години гаранция. От друга страна обаче самият поликарбонат е сравнително нов материал и едва ли има много оранжерии по-стари от десет години за да видим как той се държи с времето.
Не знам. За сега още не съм решил твърдо поликарбонат или стъкло. Найлона не ми върши работа защото идеята всяка година да правя оранжерия не ми допада. Малко съм си мързелив по природа.  За размерите на планираната ми оранжерия / петнайсет, двайсет квадрата / разликата в цената на стъкленият и поликарбонатният вариант не е драстична. Поликарбоната е малко по-скъп от стъклото, но металната му конструкция е по- лесна за изработка, и монтажа е по-лесен и бърз. Така че нещата се компенсират в известна степен. Това позволява решението да се взема само на база качества на покривният материал, и не толкова на база цена.
 Ще помисля още малко. Имам достатъчно време. Ще поровя още из нетя. Ще потърся и консултация със специалисти. Когато взема крайното решение ще ви докладвам.       

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: парник
« Отговор #9 -: Ноември 06, 2012, 05:45:08 pm »
Гроздето било кисело, а..  :P (happy) Ако не беше толкова скъп пустият му матрял, всички да сме си спретнали парници от него..  :D

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: парник
« Отговор #10 -: Ноември 06, 2012, 06:22:08 pm »
Забрави най-важното  :D трябва и парче земя  :D
На 4тия етаж не става  :D

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: парник
« Отговор #11 -: Ноември 06, 2012, 06:26:02 pm »
Забрави най-важното  :D трябва и парче земя  :D
На 4тия етаж не става  :D

:) На покрива на блока можеш да го спретнеш, тамън ще е по-близо до слънцето ;)

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: парник
« Отговор #12 -: Ноември 06, 2012, 07:00:59 pm »
Покрива на блока е с керемиди :) :D

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: парник
« Отговор #13 -: Ноември 06, 2012, 08:27:00 pm »
Покрийте си оранжериите с поликарбонат или със стъкло, най-добре със стъклопакет и след две години, защото за една година може да не се усети, ако форумът съществува в темата за бодли май снимки ще пускат само тези които гледат кактусите си под найлон или на открито.
И най-добре да не се сравняват нещата с белите страни, защото там си има поликарбонат, който е с много по-голяма УВ пропускливост. А такъв у нас не се предлага. И аз ако сте забелязали не говоря за неща които пише из нета, а само за това което съм забелязал през краткото си време на кактусарстване или ако съм видял при друг колега кактусар. Не ала бала. Преди два часа пак гледах кактуси под поликарбонат. На открито са пъти по-добре. Амбицирате ме да ходя да наснимам на хората тръните. Стига те да желаят.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: парник
« Отговор #14 -: Ноември 06, 2012, 09:07:13 pm »
Интересна връзка между УВ-стабилизираните полимери, стъклото и големината на бодлите?! Случайно или не, и аз като Склери съм зодия "Щъркел" и предпочитам да загубя време в мерене и теглене преди да започна каквото и да е. Ето вече 2 месеца се чудя какъв люпилник да си спретна.. първоначалната идея беше да е единичен сега вече въртя планове за няколкоетажен.  :P
Интуицията обаче ми говори и тя от време на време, та за този коментар ще послушам нея. :D
Определено вярвам, че няма по-добър материал за парник от поликарбонатя, и когато му дойде времето аз ще си направя точно от тоз матрял истински парник! Вярвам, че не този УВ стабилизиращ слой които се нанася върху тези плоскости или найлони а други фактори като интензивността на светлината, зелената, червената и инфрачервената част (спектър) от нея, са нещата които биха повлияли на трънорастежЪт. :)

ПС. Между другото, нали знаете защо се нанася този УВ стабилизиращ слой? :)

Кактус БГ

Re: парник
« Отговор #14 -: Ноември 06, 2012, 09:07:13 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33