Автор Тема: Тенерифе  (Прочетена 5916 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Тенерифе
« -: Юли 26, 2012, 12:48:48 am »
Тенерифе за мен е едно наистина интересно място. (happy)
Далеч е и не е много удобно за посещение оттук от гледна точка на полети и цена, но за човек с авантюристичен дух и без бебе би било безпроблемно. (nod)
Вулканичен остров с насечен релеф, големи денивелации, необикновено разнообразен като цяло прохладен климат (според нашите сезони - късната пролет е 2 месеца, а останалите 10 месеца са ранно лято), силно контрастен ландшафт от гола каменна пустиня до пищни гъсти зелени иглолистни и широколистни гори, всичко само на няколко до няколко десетки километри едно от друго.
И изобилие от какти и сукита навсякъде, чувстващи се като у дома си (ако не и по-добре). Огромното мнозинство от които внесени, някои вторично подивели, някои все още не. Натрапчиво присъствие на Опунции (основно ficus-indica) и Агавета (основно americana), много Мезембри-та (основно килимни), още повече Еуфорбии (сред които canariensis - местен ендемит, при това доста атрактивен), Адениуми, Еониуми, Пахиподиуми, Юки и какви ли още не видове, родове и семейства… И масова инфестация на мъхнати въшки (имагото е с поне 1 см дължина и 0.5 см ширина на тялото!) по всичко що не е отровно.
За съжаление не видях нито една ферма за какти и сукита, освен случайно един крайселски градински център със стотина квадрата дворна ширпотреба (грусонита, щайнсита и прингълита). Не се бях подготвил предварително с адреси и съжалих на място за това. :( Нищо, пак след 10 години… (rofl)
Ще ми е трудно да пиша подробно къде съм бил и какво съм видял. По-скоро ще е интересно да нахвърлям няколко снимки с по някоя и друга дума в коментар. Гадното е, че цялата хамалогия с качването в snimka.bg и оформянето после във форумско мнение на вмъкнатите изображения и връзките ми е отврат, та следващото мнение - малко по-късно.
Поздрави, Андрей

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Тенерифе
« Отговор #1 -: Юли 27, 2012, 12:03:12 pm »
Интересно ... оказва се , че раят си е рай и за въшките ;)  Аз като един не само кактусчия , но и баирджия ми е любопитно да кажеш нещо и за Тейде - който със своите 3730м го водят най- високата точка на Испания .

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Тенерифе
« Отговор #2 -: Юли 27, 2012, 05:59:41 pm »
Андрей, вади снимковия мат'рял!  (dance) Може и снимки от плажа да постнеш! (inlove)

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Тенерифе
« Отговор #3 -: Юли 28, 2012, 12:19:23 am »
Теиде е впечатляващ! Още гледайки го от морския бряг. Успяхме да се качим обаче само до подножието (ок 2 300 м). Островът се запали 3 дни преди да се юрнем към върха и гореше стихийно откъм югоизточната страна. Като се качихме, огънят вече се виждаше по ръбовете на "платото" около върха; вятърът духаше от страната на пожара и вече бяха спрели кабинковия лифт заради това. Отделно се оказа, че за да стъпи човек на върха, му трябва специално разрешение, за което се кандидатства седмици по-рано. Най-високата достижима зона е около горната лифтова станция (оттам нагоре има още май 200 - 300 м до върха). Иначе маршрути за катерене пеш и/или с колело - на богато! Приказка! Владко, моят приятел там, надълго и нашироко ми обясняваше и показваше откъде и как се минава, кога, къде и по кое време на денонощието (при пълнолуние напр.) е най-хубаво и т.н. Но, според мен, западният полуостров на Тенерифе Тено (и специално каньонът на Маска) е неземен (геологически най-старата част на острова)! Владко имаше "Маршрут на смъртта" по канарите, на който щеше да ме води, но не стигна време…  ;(
Да те пиша и теб заедно с Клеман за следващото ходене?  (happy)

Снимките на някои трънаци намятах в snimka.bg, но все още са без бележки - скоро ще добавя… Съжалявам, но не мога да вдигна глава от бач…
Поздрави, Андрей

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Тенерифе
« Отговор #4 -: Август 15, 2012, 12:28:22 am »
Завърших описанията на снимките. Няма да ги пускам отделно тук, заради хамалогията. Албумчето е на същото място.

Малко спомени ме налегнаха напоследък за това чудесно място, все едно кой знае кога съм бил там…
Първото, за което се сетих, беше какво ми хрумна още първия ден като започнах да пълня очи с големи кактита и сукита. Ако няма пари човек да се замъкне в Америките и да гледа тръни, Тенерифе е добър вариант. Там малки кактита няма. Всичко е голямо и цъфтящо и почти диворастящо. Едно от нещата, които ме впечатлиха бяха грусонитата - сплескани, само як бодляк се виждаше от тях и повечето бяха вече цъфтящи при това при диаметър не повече от 30 см. Феро-тата също навсякъде изглеждаха чудесно - невероятни яки бодляци, весели, сочни.
Местните явно си имаха афинитет към тези растения, въпреки, че навсякъде кактитата като че ли бяха просто оставени да се оправят сами. Със сигурност, обаче, грижи се полагат - поне вода им се сипва понякога - на острова не беше падал дъжд от почти година и половина.
Другото, за което се сетих беше климатът на северната част на острова. От югозападното крайбрежие като се вдигне човек от жарещото слънце и синьо небе при 25 - 26 °C, прехвърляйки планината, за да се спусне на северозападното крайбрежие, само в рамките на няколко десетки километра, изведнъж попада на 16 - 17 °C, леко пронизващ океански бриз и плътни облаци и мъгла, която кондензира върху всичко, през което премине. Веднага ми хрумна какъв рай за Копиапои и чилийски крайбрежни кактита би било!
И третото, за което се сетих вече на тръгване - ако има място в Европа (макар това териториално да е Африка), на което да се заселя след пенсия и да си гледам любимите трънаци, това ще бъде Тенерифе. Никакви оранжерии, найлони, пресаждания, субстрати и мъки. Спокойствие и безметежност, далеч от суета и страсти - благоговейно съзерцание с чаша ароматно вино в ръка…
Еееехх…
Поздрави, Андрей

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Тенерифе
« Отговор #5 -: Август 15, 2012, 11:21:17 am »
Malee tesi fero sa ... bes dumi ! hubavi snimki bravo .
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Тенерифе
« Отговор #6 -: Август 20, 2012, 12:20:29 am »
Като истински българин, не се сдържах и да не си гепя нещо от Тенерифе! (wasntme) Тъй като багажът ни олекна с около 2 кила от изядените от бебо пюрета, докато бяхме на Теиде, набързо напълнихме с моята мила и съпричастна съпруга 1 торба с пемза от Montana Blanca… :$ Но, не го считам за бракониерство - има толкова много…



Между другото, уверих се на място какво значи да растат кактитата, и изобщо растения, на почти изцяло минерален субстрат, основно от лава. Вече съм фен на вулканичните материали! Досега си мислех, че са просто търговско плацебо за балъци, но се уверих с очите си, че не е така.
Поздрави, Андрей

Кактус БГ

Re: Тенерифе
« Отговор #6 -: Август 20, 2012, 12:20:29 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33