Автор Тема: Ултравиолетовата светлина и кактусите  (Прочетена 3580 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Както вече е известно от месец и нещо ние с Кметицата сме горди собственици на поликарбонатов парник (оранжерия). ;) От написаните коментари в темата защо не си купих оранжерия от парник.бг ми се прииска да отворя дискусия и за влиянието на УВ лъчите върху кактусите.

В другата тема Спини е изказал притесненията си..

За  зимата би трябвало да е добре / ако няма голям конденз/.  През лятото би било много добре , но ако махаш поне половината поликарбонат / откъм слънцето/ и позволиш на слънцето да влиза директно там, където има нужда от него / бодливите видове/. Кактусите от които очакваш бодил им трябва свеж въздух , вятър и директно слънце. Ако ги оставиш в парника / при това с двоен поликарбонат/ ще имаш типични парникови култури - зелени , леко удължени , с тънки ,дълги бодли.
На мен също ми е писнало да внасям и изнасям кактуси всяка година. Върти ми се идеята за трайна оранжерия. Но ако някога си направя такава , то тя трябва да бъде с подвижен покрив , който да си го махам и слагам, когато си пожелая.

И ето аз започнах да мисля в тази посока, аджеба за какво са им на моите кактуси УВ-лъчи и дали ще се сбъдне предсказанието на Спини. Всички (или почти всички) знаем, че за фотосинтезата са достатъчни лъчи от 400 до 700 нанометровата част на светлинния спектър или така наречената (PAR — Photosynthesis Active Radiation). Всички (или почти.) знаем, че УВ лъчите са под 400 нанометра и май въобще не се използват за фотосинтезата. :)

От така написаното от мен излиза, че дори и под два слоя поликарбонат които не пропускат на 100% всеки от тях УВ лъчи би трябвало да имам съвсем нормални кактуси след година, две или три. :)

От наблюденията ми над поликарбонатова оранжери която е единствено от Балчишката оранжерия до сега не съм забелязал растенията там да имат някакви "малформации" . Тоест ако липсата (или почти) на УВ лъчи има отрицателно въздействие върху растенията си, то със сигурност там не е очевидна.

Единственото което УВ лъчите могат да дадат на кактусите са изгаряния на епидермиса.. според мен. :)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Ултравиолетовата светлина и кактусите
« Отговор #1 -: Юли 13, 2017, 09:38:28 pm »
Джони, прекалено опростяваш нещата.
Светлината освен във фотосинтезата участва и в управлението на много други процеси, като растежа например. Червената светлина стимулира деленето на дългите клетки, и управлява растежа на растението във височина. Синята пък стимулира клетките изграждащи влагозапасяващата тъкан, и стимулира растежа на кактуса в дебелина.
Има една малка книжка / само 400 страници / . Казва се "Култура кактусов". Автор е Сергей Батов. Това е книга на границата между любителската литература и сериозните научни трудове. От нея, ако ти е интересно, можеш да научиш много за физиологията на кактусите. Книгата е старичка. Излезе преди десетина, петнайсет години и сигурно вече я няма по книжарниците, но ако потърсиш в нета сигурен съм че ще намериш от къде да си я дръпнеш.
Що се отнася до УВ лъчите. Няма как нещо оказвало влияние върху еволюцията на кактусите в продължение на хиляди години да се окаже ненужно за тяхното развитие.  То е нещо като студената и суха зима. Тя не е " полезна"  за растежа на кактусите, но без нея те незнайно защо отказват да растат и да се размножават. 


Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Ултравиолетовата светлина и кактусите
« Отговор #2 -: Юли 13, 2017, 10:13:48 pm »
Джони, прекалено опростяваш нещата.
Светлината освен във фотосинтезата участва и в управлението на много други процеси, като растежа например. Червената светлина стимулира деленето на дългите клетки, и управлява растежа на растението във височина. Синята пък стимулира клетките изграждащи влагозапасяващата тъкан, и стимулира растежа на кактуса в дебелина.
Има една малка книжка / само 400 страници / . Казва се "Култура кактусов". Автор е Сергей Батов. Това е книга на границата между любителската литература и сериозните научни трудове. От нея, ако ти е интересно, можеш да научиш много за физиологията на кактусите. Книгата е старичка. Излезе преди десетина, петнайсет години и сигурно вече я няма по книжарниците, но ако потърсиш в нета сигурен съм че ще намериш от къде да си я дръпнеш.
Що се отнася до УВ лъчите. Няма как нещо оказвало влияние върху еволюцията на кактусите в продължение на хиляди години да се окаже ненужно за тяхното развитие.  То е нещо като студената и суха зима. Тя не е " полезна"  за растежа на кактусите, но без нея те незнайно защо отказват да растат и да се размножават.

Отказал съм се да чета руска литература от доста време.. особено ако тя е техническа или научна. ;) Всички знаят, че дори и за хората е необходимо някакво минимално облъчване с УВ-лъчи.. каква е дозата със сигурност се знае, но нас не ни интересува това, а как тя въздейства върху кактусите.
В руската литература също така се пише, че бодлите на кактусите в процеса на еволюция са преминали от листа в бодли. Това е нещо неоспоримо така пишат и другите учени, ама предназначението на тези бодли не да предпазва растенията от тези така вредни лъчи а съвсем друго. :) Тоест, аз вярвам, че УВ лъчите нямат основното въздействие върху образуването на бодлите. По ми харесва хипотезата, че бодлите в този процес на еволюция са със задачата да предпазват кактусите от животните и най-вече като придатъци на тялото на кактуса да прихващат повече въздушна влага, роса или дъждовни капки и ги отклоняват по тялото на растението към корените.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Ултравиолетовата светлина и кактусите
« Отговор #3 -: Юли 14, 2017, 10:05:51 pm »
Ще направя едно грубо сравнение с доматите - знаем какъв е вкусът на парниковите и какъв на слънчевите домати  :)
Същото е и с кактусите и с всичко живо на тази земя. Парникът е компромис ! Няма как да бъде по-добър от естествената среда. Как влияят точно ув-лъчите на кактусите аз не зная. Не съм чел нещо по въпроса. Фактите сочат , че огромна част от видовете кактуси растат по места , където ув-облъчването е убийствено високо / поради факторите - географска ширина , надморска височина и влажност на въздуха/. То е в пъти повече , отколкото в равнинната част на нашата страна. Да се елиминират напълно тези лъчи означава кактусите да бъдат лишени от нещо , което хиляди години са го получавали в изобилие.  В природата няма ненужни неща.
Аз съм убеден / и никой не може да ме убеди в противното/ , че точно УВ - лъчите правят разликата между добрия и убийствено добрия кактус. Не е топлината , не е жегата , не е лавата . Най-качествените ми кактуси растат на почти 900м. височина , с много вятър , силно слънце и никаква жега. От същото котило кактуси имам и под хасковския найлон. Разликата във външният вид на двете групи е каквато е разликата във вкуса на доматите.
Аз също съм виждал хубави кактуси в оранжерии. Но ... има начин да бъдат още по-добри  :)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Ултравиолетовата светлина и кактусите
« Отговор #4 -: Юли 15, 2017, 04:45:22 pm »
Стана ми интересно и се поразрових малко. Открих няколко интересни факта. Така например по-малко от седемдесет процента от усвоената от кактуса светлина участва в процеса на фотосинтезата. Останалата отива за синтезиране на един куп различни хормони, както и за управление на някои процеси свързани с растежа. Както вече казах червената светлина кара кактуса да расте във височина, а синята да дебелее, и на приема по-приземлиста форма.  Доколкото азота в атмосферата поглъща синята част от спектъра високопланинските видове / където слоя азот е по-тънък / получават по-висока доза синя светлина и за това като цяло са по - широко разплеснати отколкото високи.  Синята светлина също така управлява процеса наречен " фототропизъм" / ориентиране на растението към светлината. На върха на кактуса в точката на растеж има клетки чувствителни към синята светлина. Те карат кактуса да се накланя към светлината. Ако механично отстраним апекса / точката на растеж / кактуса ще спре да се накланя към светлината, но ще спре и да расте.
Що се отнася до УВ светлина. Тя е от вредните фактори на околната среда. Както всяко нещо на тоя свят обаче и тя не е само лоша. Облъчването с УВ светлина кара кактуса да развие защитни срещу нея механизми.  Увеличава се броят на ребрата както намалява разстоянието между тях, бодлите стават повече, по-гъсти и по-масивни, мъхът, и пухът / на тези видове които го имат / става по-гъст и обилен, восъчният налеп по стъблата на видовете които го имат става по-интензивен, цветът на епидермиса става по-тъмен ограничавайки проникването на УВ светлината в дълбочина.  Както забелязвате това са все неща на които любителите държат така че колегите живеещи на по-голяма надморска височина би следвало да имат по-представителни кактуси. Облъчването с УВ светлина с повишен интезитет може да доведе и до генетични мутации, в повечето случаи с отрицателен знак които в природата не могат да оцелеят. В оранжерийни условия обаче някои хора използват този ефект за получавате на различни култивари.

От всичко по-горе казано не следва че кактус отгледан в поликарбонатна оранжения непременно ще стане вар. нидум / тоест гол,без бодли, без пух и т.н. / Върху тяхното формиране оказват влияние и други фактори като топлина, почва, поливки и т.н. Така че ферото пак ще си е феро, но от два кактуса от един и същи вид засадени в една и съща почва и поливане по един и същи режим този гледан на открито, или в полиетиленова оранжерия ще има по-ефектен вид от другия отглеждан под стъкло или поликарбонат. материали непропускащи УВ светлината. 

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Ултравиолетовата светлина и кактусите
« Отговор #5 -: Юли 15, 2017, 08:26:02 pm »
Да, Склери.. до такива изводи стигнах и аз след ровенето в мрежата. Разликата в ободляването ще е незначителна.. за сметка на темповете на растеж. Защото при определени условия и в оранжерия може да се постигне хабитатен климат с изключение на дозата УВ лъчи. Хубавото е, че в оранжерия имаме контрол (ако искаме) на всичко без УВ спектъра, а съм сигурен, че ако той е толкова необходим за кактусите техничните холандци да са вкарали и УВ-ламБи в техните "парници". ;)

Забелязал съм, че растения които често изпадат в стагнация са склонни да развиват по-дълги бодли.. че и по-гъсти в следствие на това че губят от масата си в тези стагниращи етпи от тяхното развитие.
Сега ще дам пример. Ето тази година поради премеждията които получихме докато си спретнем парник изкарахме растенията с два месеца по-късно и те не бяха поливани цели шест месеца. В следствие на това част от тях си хвърлиха корените, загубиха маса, но изглеждаха доста по бодливи от останалите. Дали това не ни заблуждава?! ;)

На пустинеума имаме доста растения, някои от тях прекарват там целогодишно. Същите имаме и в парника.. та се надявам след година-две да имам и аз по-ясно виждане по темата. ;)

Извън темата.. имаме почти 35 градуса амплитуда почти всеки ден при растенията. Не знам това дали е добре, но ще се разбере.. ;)


Неактивен Cephalius

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 265
  • Activity:
    0%
Re: Ултравиолетовата светлина и кактусите
« Отговор #6 -: Юли 16, 2017, 01:20:52 pm »
Рудолф Слаба от своя опит препоръчва по-голяма амплитуда между дневна и нощна температури за да имаме здрави и добре развити кактуси. Така че във вашия случай разликата от 35 град. е ОК за доста от растенията ви.  Изключение ще са само разни карибски и екваториални видове, но доколкото си спомням нямате афинитет към тях.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Ултравиолетовата светлина и кактусите
« Отговор #7 -: Април 12, 2018, 05:59:24 pm »
Да поразръчкам малко темата.. ;) Това което ще споделя е лично мое мнение от едногодишния ми опит като отглеждащ кактуси без УВ лъчи. ;) Според мен тези вариращи до 2% от УВ лъчите които успеят се промъкват през атмосферата до нашите растения не оказват никакво влияние върху цялостното развитие или външния вид на растението, тоест можем да минем и без тях.;) Тази година на алпинеума ни Кума Лиса засади доста различни видове, ще "боднем" и няколко тестови "близнаци" на една и съща възраст от един вид за да се убедим сами, че това е така.

Другото което искам да споделя извън тази тема е, че тази зима нямаме нито една жертва от колекцията и имаме толкова много образувани цветни бутони колкото не сме виждали никога до сега. ;)


Кактус БГ

Re: Ултравиолетовата светлина и кактусите
« Отговор #7 -: Април 12, 2018, 05:59:24 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33