Автор Тема: Бодли  (Прочетена 232926 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #1020 -: Октомври 04, 2017, 09:10:50 am »
 (clap)Супер са! Все имам съмнения относно почвата на моите кактуси, та гледам в какво вие садите вашите.Нели, ти какво слагаш в саксиите си, само една гладна бяла пръст с някое парче тухлички виждам?

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #1021 -: Октомври 04, 2017, 03:04:21 pm »
Нелка, какви са тия еретични изказвания за феровците. Думичките хубави бодли не трябва да се употребяват без думичката Ферокактус. Не че Гимновците не са хубави ама кой от тях има таквиз мечове.





Е ако трябва да съм честен Гимнокалициумите имат едно голямо предимство. Не заемат много място, и са добра алтернатива за човек дето хем иска бодлета да му радват окото, хем няма много празно място на терасата си.

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Бодли
« Отговор #1022 -: Октомври 04, 2017, 08:53:11 pm »
(clap)Супер са! Все имам съмнения относно почвата на моите кактуси, та гледам в какво вие садите вашите.Нели, ти какво слагаш в саксиите си, само една гладна бяла пръст с някое парче тухлички виждам?
Калинче, слагам листовка, едър речен пясък и почва от къртичини, за дренаж счукани цигански керемиди /че се раздробяват лесно/ Пропорциите на око. При нас почвата е глинеста и къртичините /Вальо Градев ме открехна за тях/ макар, че ги събирам от гората са си глинести.  Та откакто смесвам къртичини с листовка кактусите ми правят хубави бодли. Като изсъхне почвата им става една много сбита, но процедлива. Забелязала съм, че колкото по-бедна е почвата, толкова по-хубави бодли стават.
Нелка, какви са тия еретични изказвания за феровците. Думичките хубави бодли не трябва да се употребяват без думичката Ферокактус. Не че Гимновците не са хубави ама кой от тях има таквиз мечове.
Е ако трябва да съм честен Гимнокалициумите имат едно голямо предимство. Не заемат много място, и са добра алтернатива за човек дето хем иска бодлета да му радват окото, хем няма много празно място на терасата си.
Извинявам се сър Склери, без да искам съм обидила феровците. Най - страхотните  бодли имат те. Тях много обичам да ги пипам по бодлите защото са и релефни. Имам някое друго феро, обичам си ги, обаче  какво да направя, като си падам повече по гимнокалициумите. То добре че не харесваме едно и също  :D Пък и като твоите феровци моите никога няма да станат, майсторът си е майстор  (bow) Ти сигурен ли си, че твоите не си ги водил на фризьор и не са им сложили екстеншъни  ;) пу, пу да не им е уруки  (wasntme)

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #1023 -: Октомври 16, 2017, 07:08:57 pm »
Ferocactus chrysacanthus v.rubrispinus - като такива ги бях посадил от семенца преди 9 години. Колкото по-големи стават , толкова става по-ясно че не са точно това. През последните една -две години започнаха да размахват едни централни бодили ... свят да ти се завие  :) Най-вероятно е някакъв хибрид на червения хрисакантус , но точно с какво може да се гадае само. Липсата на точна идентификация , честно казано не ме тревожи особено. А и нямам нищо против и занапред да ги вади тези големи централни бодли  :)





Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #1024 -: Октомври 17, 2017, 08:36:35 am »
Може би имат ген от  cylindraceus tortuosus (think)


Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #1025 -: Октомври 17, 2017, 07:18:33 pm »
Възможно е.  (y) Много кефят  :)
Ето и два алпинеумни / точно преди жълтите хрисакантуси/ :

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #1026 -: Октомври 18, 2017, 08:42:17 am »
Красива гледка!Дали ще зацъфтят на баира, колко са годишни?А opuntia fragilis, която се вижда, прави ли нови сегментчета?

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #1027 -: Октомври 21, 2017, 07:26:34 pm »
Осем годишни са. Още са малки за цъфтеж. След няколко години , може и да цъфнат  :)
Фрагилис няма на снимката. Тази опунция , която се вижда в горния десен ъгъл , е с големи размери , но не съм сигурен в името й / феканта , ауреиспина или нещо друго/.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Бодли
« Отговор #1028 -: Октомври 21, 2017, 09:10:49 pm »
Тия кукести ферота, а те като малки са с по-риви бодли, после ги поизправят, определено приличат на няакви цилиндрацеуси ли Ф. грасилис даже. Няма  значение, добре вървят на вънка, дано Spiny има мерак още дълго да ги пренася нагоре-надолу според сезона.

А фраджилиса е доста мързелива на цъфтеж по мои впечатления, може би зависи и от клона и варианта. И колко гъста и голяма е туфата, не знам дали точно от годините. Обича много влагата напролет и ранно лято, после пък търпи и засушаване, а за цъфтене може би и трябва друга, по-суха и слънчева година, даже тука, дето си е почти в естествения хабитат.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #1029 -: Октомври 22, 2017, 11:24:00 pm »
Фраджилиси имам два клона. Растат бавно в началото , докато направят големи корени. После нямат спиране. Окупират цялото пространство за година - две.  Напълно съм съгласен с  7george , че обичат много влагата и обилните майско-юнски дъждове. Вече три години поред ми цъфтят обилно всяка пролет. Тази година бяха отрупани с пъпки и цвят.  Невероятен жълт килим от цветове . Част от него :


Изключително инвазивен вид. В началото като ги засадих заемаха площ приблизително 20см / 20см. Сега - над 1м./20см.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #1030 -: Ноември 05, 2017, 01:46:30 pm »
Lobivia ferox DJF444 - няколко три годишни семеначета. Едно от тях вече  размахва сабята. :) Живот и здраве , другата пролет то заминава директно на` баирната ковачница` :)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Бодли
« Отговор #1031 -: Ноември 05, 2017, 07:10:36 pm »
Обичам кактусчета с по-дълги от самите тях бидли.  :)
Цитат
:) Живот и здраве , другата пролет то заминава директно на` баирната ковачница` :)
... и Spiny - палатката на баира, слизайки само за да си полее "равнинната сбирка"  :D.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Бодли
« Отговор #1032 -: Ноември 05, 2017, 08:31:37 pm »



Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #1033 -: Ноември 09, 2017, 02:41:58 pm »


how do i upload pictures
Turbinicarpus   graminispinus


Copiapoa  echinata

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #1034 -: Ноември 29, 2017, 03:46:28 pm »
Няколко снимки от днешния прекрасен есенен ден .









Кактус БГ

Re: Бодли
« Отговор #1034 -: Ноември 29, 2017, 03:46:28 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33