Автор Тема: Подхранване на кактуси - от Scleri  (Прочетена 16987 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен admin

  • Дурундайски
  • Потребител на Кактус БГ
  • *
  • Публикации: 88
  • Activity:
    0%
Подхранване на кактуси - от Scleri
« -: Февруари 01, 2012, 03:04:02 am »
По принцип кактусите имат много бавен и икономичен метаболизъм. Нуждаят се от минимални количества хранителни вещества, и за това могат спокойно да се отглеждат и без допълнително подхранване.  Особенно такива които са пресаждани преди две, три години.
Подхранване аз лично прилагам само за видове с чувствителна коренова система. Такива на които кореновата им система трудно се възстановява, а всяко пресаждане носи риск от увреждане на корените. Подхранването им отлага пресаждането с няколко години.

Не всеки тор е подходящ за кактусите. Азота стимулира растежа на влагозапасяващата тъкан, и тя изпреварва в развитието си скелетната конструкция на растението. Резултата  е хилаво, крехко растение което може да се счупи от собствената си тежест.
Опита е показал че за кактусите най- подходящ е комбинирания тор със съотношение на азот, фосфор калий  6-12-36. От различните торове на пазара такова съотношение има оранжевия кристалон. В добавка той има и комплект микроелементи.
За по-млади растения може да се използва червен кристалон. При него съотношението на трите основни елемента е 12-12-36. Азота е увеличен, но не преобладава.

Кактусите трябва да се подхранват само когато са във фаза на активен растеж. Обикновенно през една, две поливки. На третата може да се сложи малко тор. Добре е кактуса да се полее с малко вода, и след час, два да се дополее  с останалото количество вода в което е разтворен комбинирания тор.

И все пак ако човек има възможност е по-добре кактуса да се пресее в нова почва вместо да се тори.

Източник: http://plantdream.com/forum/viewtopic.php?t=1920
Статията е републикувана със знанието и съгласието на нейният автор.

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #1 -: Октомври 15, 2012, 07:12:26 pm »
Привет,

аз не съм използвала Osmocot но съм засичала в саксийки от различни производители.
Все пак ми се струва че бавноразграждащите се минерални торове не са лошо решение ... особено в "100% минерални" смески.

Инак Kuentz продава osmocot и не ми изглежда много скъп. Препорачва да се използва максимално по 3гр на литър субстрат а цените са както следва:
  за 250гр - 4.50 euro
  за 500гр - 8 euro
  за 1200гр - 17 euro

Е разбира се може би на мен така ми се струва понеже нямам много големи саксийки :)
т.е. 250гр биха ми стигнали за около 400-500 саксийки .. е, може би и защото съм доста голям скъперник на торовете колкото и евтини или прекрасни да са  :D

поздрави

Аз ползвам Osmocote за орхидеи, понеже е без урея!
има го в ибея
http://www.ebay.co.uk/itm/OSMOCOTE-CONTROLLED-RELEASE-PLANT-FOOD-1KG-rrp-7-90-OUR-PRICE-5-99-/120916925396?pt=UK_Home_Garden_Garden_Plants_Fertiliser_CV&hash=item1c2735dbd4
но до България тези опаковки не стигат :(
Аз ползвах една студентка там да ми го купи и те така...
Но за този специално е балансирам, а шарените топчици (предполагам) са с различни съдържания на елементи - нещо като кристалоните, но може и да греша...

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #2 -: Октомври 15, 2012, 10:43:38 pm »
Пролетта го гледах и в нашенския Баумакс, че има тази марака гранулиран тор, но изобщо не се поинтересувах за състава и за цената. Предполагам, че още може да имат в наличност.

Неактивен imdnme

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 166
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Angie
Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #3 -: Юни 30, 2013, 06:15:04 pm »
Течен биотор от морски птици дали става? Лошото е че никъде не пише N, P, K ...
Имам и гранулиран био-тор от ЧКЧ - съотношение 18:39:15.
Не ми се иска да ползвам химии за нищо дори за кактусите.
Моята прогноза за времето: http://weather-bg.com

Неактивен imdnme

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 166
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Angie
Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #4 -: Юли 01, 2013, 09:58:12 am »
Гуаното опредено няма да им хареса, защото в него нямало почти никакъв калий :^)
Всъщност не ми е ясно защо им е толкова много калий на кактусите ...
А в един цветарски форум прочетох, че пепелта е добър източник на калиеви соли. "Посоляват" си градинките с няколко шепи или най-добре е поливане с воден екстракт.
Моята прогноза за времето: http://weather-bg.com

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #5 -: Юли 01, 2013, 12:43:32 pm »
На запад масово се използват минерални торове с дълготраен период на разпадане. Такъв открихме в събстрата на г-н Кунц.



Аз от две години предпазливо подхранвам с ТКЧ. (nod)

Неактивен imdnme

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 166
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Angie
Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #6 -: Юли 01, 2013, 01:48:33 pm »
Аз имам 3 вида ТКЧ и на всеки пише различни пропорции NPK ... в течния тор е най-много азота, има и калий ... явно са по-лесно разтворими. Него го ползвам за зеленчуци, а другия който е с много фосфор представлява твърди пръчици, предполагам че се прави от утайката след извличането на "зеленчуковия" тор.
Моята прогноза за времето: http://weather-bg.com

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #7 -: Юли 01, 2013, 04:33:28 pm »

Всъщност не ми е ясно защо им е толкова много калий на кактусите ...

А в един цветарски форум прочетох, че пепелта е добър източник на калиеви соли. "Посоляват" си градинките с няколко шепи или най-добре е поливане с воден екстракт.
Калият задържа водата в тъканите, осигурява мразоустойчивост и т.н.т.

И аз така правя, тая година още не съм, но пепел имам много складирана. За катусите - разтварям малко във водата, но рядко. Лошото е , че била много алкална, аз не съм измервал рН-то, и не съм забелязвал лоши последици досега.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #8 -: Юли 01, 2013, 07:30:22 pm »
В Баумакс има подобен тор на топчета, който се казва СУПЕРКОТЕ
Беше в торбичка с картонче отгоре около 10лв



Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #9 -: Юли 01, 2013, 08:12:57 pm »
Osmocote  май беше :D :D :D   От първо до седмо коте не се знае къде са- може и супер котета да са станали   :P

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #10 -: Юли 28, 2013, 06:38:18 pm »
От руските сайтове:
Цитат
В заключение хочется сказать, что при подкормке кактусов надо избегать всякого шаблона и схемы, внимательно присматриваться к каждому растению, спрашивать его каждый раз о том, что ему нужно.
Только в таком случае дополнительное питание пойдет на пользу.
  (nod)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен debel65

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 361
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • живота ми е трънче
Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #11 -: Юли 28, 2013, 07:05:42 pm »
Лично аз моите ги торя с NPK 2-6-7 плюс аминоацид тензококтейл и терасорб комплекс всеки месец по 1 грам на литър вода (y)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #12 -: Юли 28, 2013, 07:33:55 pm »
Бебетата ги храня с Кафяв кристалон.. ;)

Съдържание:

Азот / N / - 3 %
Нитратен азот - 3 %
Фосфор / P2O5 /- 11 %
Калий / K2O/ - 38 %
Магнезий /MgO / - 4%
Сяра /SO3/ - 28 %

Микроелементи

Бор 0.025 %
Желязо 0.070 %
Манган 0.040 %
Мед 0.010 %
Молибден 0.0004%
Цинк 0.025 %

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #13 -: Юли 29, 2013, 01:03:07 am »



Ей това малко шишенце ме изкарва поне 2 години..
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен practicar

  • Списващи
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
    • flickr
Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #14 -: Май 17, 2014, 08:46:33 am »
И понеже на балкона ми е 11 градуса, а е вече 17-ти май и съм кисел ми се иска да порасъждавам/ме върху осмокотина, който едни от най-популярните съфорумци така стръвно си разделиха  ;). Торът, който си поделиха е със съотношение на елементите N:P:K - 16:11:10 ??? Ау, ей, ма защо така ве колеги вие кактуси ли гледате или марули?   ;) Ако някой забрави в какъв сайт се намира, ще си помисли, че е попаднал сред производители на репички и кромидец. Но това е нищо, много от колегите ,които с голям изщях си  закупиха от торът дълги години списваха и увещаваха съфорумците, че правилното съотношение за кактуси е само и единствено нещо от порадъка 6:12:36 с малки вариации !!! Или за вас колеги 6:12:36 , а за нас 16:11:10 !  :^)
    Такааа, пиша това за да сте по-внимателни за в бъдеще какво приказвате и какво правите и най вече заради това, че форумът (кайто става все по-популярен  (y)) е място където се учат много прохождащи в това хоби, които копират авторитетите и после....
     Не казвам, че това суотношение ще убие кактусите, може да е и подходящ, знам ли, но обяснете:
     Защо точно този тор с това съотношение. Пешо може да каже например "И понеже орхидеите, и понеже Миленчето, и понеже аз съм добра душа..." може да каже и друго. Може да сте прочели нещо дет не знаем, ми споделете. Дози, на кои, по колко и пр.
     Гледам, същата фирма предлага и торове с по-подходящи съотношения, според мен. Защо точно този избрахте?  :^)
   Иначе ако сте забелязали европейските производители масово минаха на изкуствени торове, (справка последните поръчки) а като субстрат за прикрепване на корените използват пемза и растенията им станаха по-здрави и хубави.  (clap) Явно това е бъдещето и е редно и ние да сме в клак с първите.
    Сега някой да не седне да ни обяснява колко хранителна е пемзата и колко вълшебни са корените на кактусите, които извличат елементите от скалите, каквито глупости се появиха по едно време.
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.

Кактус БГ

Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #14 -: Май 17, 2014, 08:46:33 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33