Автор Тема: Кристатите кактуси в нашите колекции  (Прочетена 37088 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кристатите кактуси в нашите колекции
« Отговор #30 -: Март 21, 2013, 03:31:40 pm »
Имам и от "японеца". :) Даже 2 вида, а и съм поръчал още един от Италия. А от моя имам готовност за менкане за някоя от твоите красоти ;) Другата седмица очаквам поръчката си от Starke :P
Valyo

Неактивен practicar

  • Списващи
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
    • flickr
Re: Кристатите кактуси в нашите колекции
« Отговор #31 -: Март 21, 2013, 09:37:34 pm »
Echinocereus pectinatus f. cristata



Хубав кристат кактус, който расте добре и бързо. Иска много слънце. Ако се държи на по-сенчесто място има склонност части от него да се разкристатват. Този го получих от Panarotto пролетта на 2009г на собствен корен, но растеше много бавно, на силно слънце прегаряше и бодлите му бяха по-хилави. Резнах парче от него и го лепнах на юзберти, тръгна перфектно, сякаш не беше същото растение. Да се пази от акари, че им се услажда.   
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кристатите кактуси в нашите колекции
« Отговор #32 -: Март 22, 2013, 10:52:12 am »
 (clap) (clap)
Това за акарите е абсолютно вярно! (y)  Гадините като го нападнат, се крият в гънките и много трудно се изчистват. Най-сигурното, което правя в такива случаи/ да не дава Господ!/ е тотално потапяне на присадената част в убийствения за акарите разтвор и .....те си поемат тихо и кротко към небето :D
P.S. Ти получи ли нова пратка от Starke?
Valyo

Неактивен practicar

  • Списващи
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
    • flickr
Re: Кристатите кактуси в нашите колекции
« Отговор #33 -: Март 22, 2013, 11:47:43 am »
За акарите ползвам добрия стар Би 58, макар и отричан от някои с него имам най-добри резултати. От опит знам, че и конска доза да сложа не изгаря растенията, а така унищожава и яйцата на акарите и не се налага да поливам повторно. Вярно, че мирише, но на балкона се отмирисва бързо. В разтвора слагам течен сапун за миене той прави разтвора още по-отровен и обливам яко, той попива и в почвата и така настава мор за всички гадини. Само понякога белите бодли стават за известно време лееко синкави  ;)
Миналата година се хванах здраво за други хобита и си дадох една година почивка за Старке, ще поръчам тази година.
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.

Неактивен practicar

  • Списващи
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
    • flickr
Re: Кристатите кактуси в нашите колекции
« Отговор #34 -: Март 24, 2013, 06:24:01 pm »
Myrtillocactus eichlamii f. cristata

 

Не особено популярен миртилокактус, стоящ в сянката на геометризанс. За разлика от последния няма онова синкаво восъчно покритие. Цветът на стеблото е наситено тревисто зелен. Кристатата му форма е невзискателна, развива се добре и расте бързо (гребена на снимката се разви за един сезон). Понеже прави голям и дебел гребен трябва обезателно да се присажда върху мощни подложки.                                           
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.

Неактивен practicar

  • Списващи
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
    • flickr
Re: Кристатите кактуси в нашите колекции
« Отговор #35 -: Март 26, 2013, 08:41:29 pm »
Myrtillocactus geometrizans f. cristata

 

Красив кактус със синкаво стебло, дължащо се на восъчния налеп който го покрива. За съжаление лесно се изтрива. Чудесна подложка за повечето редкости, които не се лепят на нищо друго. След няколко изрязвания на върха, може да се сдобиете с дебел екземпляр, който да оставите да расте, като вид, а не за подложка. Аз още чакам този момент и така вече повече от 30 години. Топлолюбив и невзискателен. Като кристата форма се развива добре, изисква слънчево и проветриво място. Както и предишния миртилокактус е добре да се присажда върху дебели и силни подложки, върху слабите не се развива добре. 
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.

Неактивен practicar

  • Списващи
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
    • flickr
Re: Кристатите кактуси в нашите колекции
« Отговор #36 -: Март 28, 2013, 09:05:09 pm »
Mammillaria carmenae f. cristata




Това е една от пухкавите и красиви мамиларии, на които окристатването не се е отразило негативно на размера и гъстотата на бодлите. За разлика от много други при които превръщането в кристата за съжаление често води до редуциране броя и размера на бодлите и пуха.
Невзискателна е към условията на отглеждане. За да се получи добре оформен и гъст бодил иска максималното слънце, което може да и се даде. Върху подходяща, при мен върху трихоцереус (Trichocereus pachanoi) и ериосереус (Eriocereus jsberti) мощна подложка, расте много бързо, за един сезон може да увеличи размера си петкратно.
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кристатите кактуси в нашите колекции
« Отговор #37 -: Март 29, 2013, 10:15:21 am »
Вярно! И лесно се размножава!
Valyo

Неактивен imdnme

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 166
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Angie
Re: Кристатите кактуси в нашите колекции
« Отговор #38 -: Юли 24, 2013, 12:08:27 pm »
Здравейте, едно от моите кактусчета е взело да расте някяк несиметрично ... може и то да е тръгнало по този път ...
Честно казано на мен кристатите ми се виждат грознички и уродливи, но сигурно в това им е чара.

Lobivia arachnacantha
« Последна редакция: Юли 24, 2013, 12:41:52 pm от imdnme »
Моята прогноза за времето: http://weather-bg.com

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Кристатите кактуси в нашите колекции
« Отговор #39 -: Август 05, 2013, 07:35:50 pm »
Pygmaeocereus densiaculeatus f.cristata



Подарък от един колекционер украйнец!

Неактивен Vio

  • Списващи
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 189
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кристатите кактуси в нашите колекции
« Отговор #40 -: Август 13, 2013, 09:18:48 pm »
Lobivia densispina f.cristata:




Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Кристатите кактуси в нашите колекции
« Отговор #41 -: Август 14, 2013, 12:35:06 am »
Здравейте, едно от моите кактусчета е взело да расте някяк несиметрично ... може и то да е тръгнало по този път ...
Честно казано на мен кристатите ми се виждат грознички и уродливи, но сигурно в това им е чара.

Lobivia arachnacantha

Здрасти, може и да стане кристата, а може и така да си остане, със леко разтеглен връх. И аз много не си падам по кристатите - стават по-сложни за гледане и по-малко цъфтят. Ако растението има и нормална, и кристатна част (детки, стъбла) тогава е по-поносимо.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен imdnme

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 166
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Angie
Re: Кристатите кактуси в нашите колекции
« Отговор #42 -: Август 15, 2013, 06:16:05 pm »
Май го "предобрих", може затова да е дефектирал :)
 от както разбрах от какво има нужда и почнах да му го давам, яко наддава. Другите лобивии с които споделя сандъчето също са предоволни. Дано цъфнат, някои вече са на възраст...
Моята прогноза за времето: http://weather-bg.com

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Кристатите кактуси в нашите колекции
« Отговор #43 -: Август 16, 2013, 12:40:58 am »
…"предобрих"…
(clap) Мнооого готин шопски лаф! (f)
Поздрави, Андрей

Неактивен imdnme

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 166
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Angie
Re: Кристатите кактуси в нашите колекции
« Отговор #44 -: Август 18, 2013, 03:26:15 pm »
Ето актуални снимки... явно кристат ще става, даже май взе да ми харесва - някак допълва пейзажа, който при мен е още постен.
Ако на някой му харесва, може да го размножим, ама си нямям и представа как се прави ... догодина може да пробваме.

Офф: лобивията може ли да зимува на остъклена тераса 5-10° C?

Моята прогноза за времето: http://weather-bg.com

Кактус БГ

Re: Кристатите кактуси в нашите колекции
« Отговор #44 -: Август 18, 2013, 03:26:15 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33