Автор Тема: Какъв е този кактус?!  (Прочетена 161184 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #750 -: Октомври 25, 2016, 07:42:24 pm »
Мерси Шмит !!
Сега съм сигурен че не е акантодес и ще му сменя табелата .
Погледнах и тук http://www.llifle.com/Encyclopedia/CACTI/Family/Cactaceae/11991/Ferocactus_townsendianus и намирам пълно съвпадение с моите чехи  :)
Още веднъж благодаря  (handshake)

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #751 -: Октомври 27, 2016, 09:13:18 pm »
Ваньо, материалите на Валячели не са критерий. ;) Съвсем спокойно и твоето трънче и тези подбрани от него може да са хибриди или несъответстващи на имената си растения.
Здравко, не омаловажавам преценката ти, но вижте един, поне за мен, много по-достоверен от Валячели материал:
http://swbiodiversity.org/seinet/collections/individual/index.php?occid=2062011
Поздрави, Андрей

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #752 -: Октомври 28, 2016, 05:17:52 pm »
http://swbiodiversity.org/seinet/checklists/checklist.php?pagenumber=2&cl=3626&dynclid=0&searchsynonyms=1
Андрей , в този материал дават три форми на таунсендианус :
1.peninsulae v. townsendianus
2.townsendianus
3.townsendianus v. townsendianus
Това на мен ми идва малко в повече  (whew)
Преди доста години си купих от Рангел Ferocactus horridus. Сега е голямо и цъфтящо растение. Като ги гледам моите въпросни ферота растат същите като Рангеловият. Доколкото знам названието хоридус го няма вече из систематиките. Синоним ли е херере на хоридус или под ``хоридус`` се обхващат херере и пенинсуле ?


Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #753 -: Октомври 28, 2016, 08:37:20 pm »
Спини, намесвам се в разговора без да съм канен, но феротата ми са стара слабост. Систематиката и в този род е както в цялото семейство. С една дума объркана и заплетена. Сега след като в тази област се намеси и генетиката състоянието стана още по тъмно и мътно.
Аз лично за себе си съм приел описанието на Тейлор от 1984год. Той приема че съществуват два основни вида - вислизени и пенинсулае. Тези два вида само по себе си са достатъчно близки, но Тейлор ги приема за отделни най-вече заради географското им разделение. Вислизении се среща на континента, а пенинсулае / както говори и името му / на полуостров Калифорния. От своя страна тези два вида имат по три подвида. За пенинсулае това са пенинсулае, санта мария и таунсендианус. За вислизени това са вислизени, херерае и тибуроненсис.
Най-достъпен и най-разпространен от търговска гледна точка е Вислизении вар. херерае. Дълго време той е предлаган на пазара с търговското име Ферокактус хоридус. До колкото шестте подвида на тези два основни вида в ранна възраст са много близки често на пазара под името хоридус са предлагани и други подвидове и на вислизении и на пенинсулае.  Така че можем да приемем, с не малко приближение, че хоридус се явява събирателно търговско име на шестте подвида на вислизении и пенинсулае като най-често това е херерае доколкото той е най-разпространен и най-лесно достъпен.
Преди години бях се вманиачил да събера представители на всички видове от род Ферокактуси. Оказа се че шестте разновидности на коментираните два вида се различават основно по табелките. / Става дума за семеначета и млади растения. / За това и във връзка с вечно недостигащото място си избрах най-ефектните две растения, а другите подарих.
Допреди двайсетина години цъфтящ Ферокактус от тези два вида в частна колекция е и бил събитие. Сега обаче това съвсем не е рядкост. До колкото това са близки видове междувидовото опрашване е лесно и често срещано. В резултат на пазара и в частните колекции вече по-често се срещат хибриди отколкото чисти представители на тези два вида. За хора като мен които държат повече на външния вид на растението отколкото на видовата му чистота това не е проблем. За феновете на расово чистите екземпляри остава да се надяват да попаднат на семена събрани в природата от район незасегнат от природна хибридизация.

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #754 -: Октомври 29, 2016, 04:37:33 pm »
Имал съм  същото такова  растение купувано 90 те години от Н.Начев  под  името f.townsendianus.  Не случайно съм казал ,че растението на Спини е от тази ГРУПА , защото сега  там са наблъскани много подобни , а за мен лично и еднакви видове , под различни имена и синоними. Та тогава преди 20 г. вярвахме на табелките и сравнявахме  със снимките от книгите които имаме.  Сравнявах описанията в каталога на Бакеберг и беше всичко много по- достоверно.  Сега в ерата на интернета нещата се промениха и то  за съжаление в негативна посока .  Пълно е с несъответстващи и неверни имена на растения  . Сульо и Пульо  ,въоражил се с фотоапарат и с елементарни познания в  отглеждането на кактуси става " систематик" -турист    с доста съмителни качества.  Хваща си раницата някой си  , отива  на пикник прави  снимки   и после  за разнообразие , започва  да  раздава  имена и да ги публикува  в интернет.??  Нали трябва  да се  изследват и да се сравняват външни  и вътрешни белези , трябва  години да изкараш на терен при растенията,  преди  да си  позволиш  да кръщаваш , каквото и  да било.  Между другото  съм  убеден ,че имам  доста повече опит и знания от повечето  капацитети  в  жанра .  Този  миш-маш и пълен хаос , които  забъркват  т.н."учени "- ( новоизлюпени )  има  за цел   да си хранят  личното , комплексарско его -  кой е по- по -най.   Нивото  е страшно ниско . В крайна сметка  от това страдат  обикновените потребители , колекционери , които  ги мързи  да се напънат малко повече и да прочетат нещо , за да не се  превръщат  в събирачи на табелки .
 Спини , бъди сигурен , че това,  което съм ти писал   е  точно и вярно , иначе не  бих  си позволил  да  пиша  нещо въобще !

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #755 -: Май 31, 2017, 09:23:04 pm »
Моля за помощ да разпознаем кактусите на един приятел. :)

1. 2. 3. 4.
5. 6. 7. 8.
9. 10. 11.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #756 -: Юни 01, 2017, 11:52:58 am »
4.  Echinopsis subdenudata
7.  Stetsonia coryne
9.  Stenocereus pruinosus   - имам такъв към 40 см е вече след 8 години отглеждане, а не съм го местил от саксийката му 8 см  :x

От другите има ферокактус, гимнокалициум, ама не им знам точните вiдови названия, също и за "дядото" не смея да се изкажа  :)

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #757 -: Юни 01, 2017, 08:06:35 pm »
1- Fero gl;auscecens
2- Gymno baldianum
3 espostoa ?
4 kakto  Stoyan
5 - trabav da se gleda v tesi holanski kaktusi. ima imetata v forum nqkade
6 polaskia chechipes
7 kakto Stoyan
8 nqkakyv echinocereus
9 kakto Stoyan
10 Nai losh gledan Echinocactus grusoni koito sym vijdal do sega , ili edin ot nai zle :P
11Oreocereus celsianus

tova ot men
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен Cephalius

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 265
  • Activity:
    0%
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #758 -: Юни 02, 2017, 02:50:44 am »
1. очевидно е форма на Echinocactus platyacanthus

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #759 -: Юни 02, 2017, 04:03:19 am »
5. Pilosocereus някакъв, малък е още.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #760 -: Юни 02, 2017, 05:08:35 pm »
1. очевидно е форма на Echinocactus platyacanthus

da !!   ne snam kade sym vijdal Fero ...
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен al.at

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2
  • Activity:
    0%
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #761 -: Октомври 31, 2017, 07:55:18 pm »
Здравейте! Бихте ли помогнали в разпознаването на новите ми бодилчета?
1.                 2.


Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #762 -: Ноември 01, 2017, 05:32:23 am »
№1 ми прилича на група, поне 8 броя от някаккъв Pilosocereus, най-вероятно.

№2 - най-обикновен ехинопсис, оставен на топло и не достатъчно хладно място за наближаващия покой, дето му се полага по това време. Затова му е остър върха, а не е като топка.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #763 -: Декември 19, 2017, 03:46:00 pm »


В цветарски магазин.Какъв е?На мен ми прилича на мело.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #764 -: Декември 19, 2017, 05:37:12 pm »
Има нещо меловско в изражението му, но според мен също толкова вероятно е да излезе някакъв ехинопсис, от групата на трихоцереусите. А може и да е нещо съвсем друго. Във всеки случай едно е сигурно. Кактус е. 

Кактус БГ

Re: Какъв е този кактус?!
« Отговор #764 -: Декември 19, 2017, 05:37:12 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33