Кактус БГ

КАКТУСИ => Отглеждане на кактуси => Темата е започната от: kalinaalena в Април 04, 2012, 01:40:50 pm

Титла: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: kalinaalena в Април 04, 2012, 01:40:50 pm
Едва ли има толкова варовита вода, колкото е ямболската...в къщи използвам престояла вода от електрическия бойлер, но направо си личи по повърхностния слой на почвата кои бодилчета не обичат варовик...дъждовна вода няма как да си осигуря, на едно поливане лятото отиват 15-20литра..дайте съвет.
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: el pistolero в Април 04, 2012, 05:40:31 pm
По варовотост и камчийскта вода, каквато е при нас не отстъпва  :(  Аз не се боря вече с това, само понякога (2-3 пъти годишно) сипвам една щипка лимотозу на око в тубите с вода които оставям да отлежат преди да полея. А за особено чувствителни кактусчета поливам с 1-2 литра вода минала през филтрираща кана за вода Брита.
Съвсем скоро видях един познат, който се занимава с аквариуми, че си е взел някакъв промишлен филтърен патрон за пречистване на вода, който струва 8-10 лева и е 4-5 пъти по- голям по размер от тия за кани, но е за десетократно по- голям обем на филтриране - до 1 куб. м. вода, а тези на Брита са за около 100-150 литра.     
Имам идея как може и с подръчни средства да се направи самоделен патрон-филтър, през който да минава чешмяната вода и да се изцежда вече пречистена в друго отделение отдолу.  За целта може да се ползва ПВЦ водоброводна тръба или някакво шише от 500 мл минерална вода с направа на подходящи отвори в двете посоки, а за пълнеж на филтъра да се изпозват медицински въглен и перлит.  Още по- добре ще е със зеолит да се напълни, защото има много по- добри филтриращи свойства но пък е малко трудно снабдяването, затова с прелит е най- лесно изпълнимо, още повече, че и филтрите на Брита са натъпкани предимно с перлит. На дъното на филтъра, откъдето ще изтича пречистената вода трябва да има и много фина пластмасова мрежичка с гъстота, като на марля или направо парче марля да се сложи, за да не падат във водата ситни праченца от пълнежа на филтъра.  За нуждите на поливането мисля че може и по- грубо и неизпипано от хигиенна точка да се прави понеже няма да се пие тая вода, а само колкото да мине водата през добре натъпканият в патрона филтърен пълнеж, който да обере варовиковите и хлорни примеси.
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: John Stalker в Април 04, 2012, 07:21:14 pm
Проблема с водата съм го решил с една цистерна два кубика, в която се събира дъждовна вода.  (y)
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: Andromir Popov в Април 04, 2012, 10:17:03 pm
Проблемът с твърдата вода се решава много лесно.Намираш си фосфорна киселина от която слагаш 2 капки на литър.
Концентрирана разбира се.
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: kalinaalena в Април 05, 2012, 08:57:04 am
Това с фосфорната киселина най ми хареса, ще се опитам да си набавя. Къде се продава или използва?
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: exotica в Април 05, 2012, 10:12:28 am
Това с фосфорната киселина най ми хареса, ще се опитам да си набавя. Къде се продава или използва?
Преобразувател за ръжда - има го навсякъде по железариите.
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: exotica в Април 05, 2012, 01:32:36 pm
…И само да допълня - минах от оцет на преобразувател тази година. Потвърждавам рецептата на Андромир - 1 капка на 1 л чешмяна вода.
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: zmei4o в Април 05, 2012, 01:35:58 pm
Ясно :) Щом за София е 1 капка - за тук ще трябват до 5 капки  :D (wasntme)
пс: и Кока-Кола съдържа фосфорна киселина
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: kalinaalena в Април 05, 2012, 01:49:17 pm
Ако кажеш и какъв точно преобразувател, ще ти бъда много благодарна.Използвала съм един със зелен цвят, но каква му беше точно концентрацията не си спомням.Вероятно има доста производители и видове на пазара.И след колко дни може да се използва водата, също дали ще се утаи нещо следствие на реакцията...простете пълното ми невежество по химия.
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: Zuboff в Април 05, 2012, 02:00:34 pm
Честно казано, не бих се доверил на произволен ръждопреобразувател, защото никога не е ясно какво точно съдържа. http://www.teocom.eu/ (http://www.teocom.eu/) търгуват с доста видове реактиви и вещества дано да доставят в провинцията.

Поздрави, Тодор
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: John Stalker в Април 05, 2012, 05:25:37 pm
Peter-John Sholekoff-Stalker   
5:13 PM (8 minutes ago)


Здравейте, интересува ме предлагате ли фосфорна киселина, евентуално каква е минималната разфасовка и цена на дребно.

Поздрави от Троян!
Петър Шолеков

Teocom Ltd. [email protected]
5:20 PM (1 minute ago)


Бутилка от 1 литър струва 16,00 лв (без ДДС). Може да се закупи само от склада ни в София. По куриер не изпращаме киселини.
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: Zuboff в Април 06, 2012, 06:46:46 am
Добро утро, ми да вземе някой от София, например аз, да купи и да разпрати, на когото трябва.
Поздрави,
Тодор
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: exotica в Април 06, 2012, 01:52:18 pm
Ако кажеш и какъв точно преобразувател, ще ти бъда много благодарна.Използвала съм един със зелен цвят, но каква му беше точно концентрацията не си спомням.Вероятно има доста производители и видове на пазара.И след колко дни може да се използва водата, също дали ще се утаи нещо следствие на реакцията...простете пълното ми невежество по химия.
Мисля, че няма значение какъв, стига в състава му да има само фосфорна киселина, вода и оцветител (без ПАВ и добавки).

…Бутилка от 1 литър струва 16,00 лв (без ДДС)…
Оцетът определено е по-евтин! :D
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: zmei4o в Април 06, 2012, 02:07:09 pm
Преобразувател за ръжда има и по малки разфасовки  ;)
ПРЕОБРАЗУВАТЕЛ НА РЪЖДА ТРОЯН - 100МЛ
http://www.citymarket.bg/pr_info.php?pid=948 (http://www.citymarket.bg/pr_info.php?pid=948)
http://profesional.bg/product.php?id=7067 (http://profesional.bg/product.php?id=7067)
на всичкото отгоре пише, че е от ТРОЯН  :D
на втория линк има цена 0.41лв :) и телефон  :D
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: Andromir Popov в Април 06, 2012, 08:33:39 pm
Аз лично използвам концентрирана фосфорна киселина от 1 литър и вече ми е на привършване.Преди години ми е дадоха от една химична лаборатория.Много съм доволен.
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: el pistolero в Май 03, 2012, 11:33:34 pm
…Поговорих малко с Рангел и даже му се похвалих за Навахойката че е цъфнала. Но като споделих за съвтите на Андрей за по- раншкото квасене на моржовете и излезе с контра-теза, но това за друга тема  :)…
Драсни с 2-3 думи. ;) Дай 1 нова тема, ако трябва… (y)
E, чак нова тема няма смисъл. Ще преразкажа накратко- ами похвалих му се че навахойката, която взех от него предната година съвсем скоро цъфна и мисля, че много добре и се отрази по- раншкото квасене, което почна някъде в началото на февруари при моите не съвсем екстремно студени остъклено- балконни условия с минимуми до минус 2.  Споменах, че съм почерпил съвета от теб и му обясник, че си Андрей от клуб "Екзотика" и Рангел веднага се сети за теб, но не беше много очрован от ранното квасене. Каза че за него това са някакви нови интерпретации, които можели да скапят растенията- според него  тези трънчета не бивало да се квасят преди края на Април.  А ако имали цветен бутон, то било абсолютно противопоказно да се поливат преди да изцъфтят всички пъпки. 
 Не знам, но въпреки това на мен ми се струва удачно квасенето на студеноустойчивите видове да започва по- ранко.  Изпъват се и нарастват по- добре, а и след месец ще изпданат в стагнация и няма да има кога да наддадат на размер.
Другото което го попитах беше дали добавя в субстрата на ариотата и околните мексиканци допълнително варовикови трошляци.  И той категорично каза че не и не трябвало. За него това били някакви съчинения пуснати из интернет за гелдане на тези видове по които хората се лъжели без основание :D
Аз си го тълкувам и от друга страна изхождайки от неговата си гледна точка, че той си е разработил един универсален субстрат, който при неговите условия на отглеждане му върши чуденса работа и съответно не вижда смисъл в други субстрати.     Обаче веднъж напуснали неговите оранжерийно- субстратно-саксийни условия трънчетата отиват при новите им собственици, които имат различни начини и условия на отглеждане и съответно ще има нужда от смяна и на субстрати, саксии и на режим на поливане и т.н. 
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: exotica в Май 04, 2012, 01:00:52 am
:) Благодарско за споделеното. Не бих оспорвал позицията на Ранго. Технологията му за култивиране и производство е уникална и със сигурност това, което твърди е вярно при неговия подход и условия…
Всички знаем, че универсални рецепти няма и отглеждането е специфично за конкретните условия на всеки.
Но, при наличие на положителни резултати от конкретен подход, не виждам смисъл човек да търси друг…  (nod) И Ariocarpus-ите ми са щастливи, и Pediocactus-ите, и всичките ми останали трънчета, на които се опитвам да наподобявам естествени условия…
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: 7george в Април 20, 2013, 05:11:51 pm
Все още използвам снежна вода. Имам 2 тенджери и няколко лейки за топене и складиране. Жена ми вика - събирай, това е последният сняГ! Викам, не са знае, пак ще има...

Добавям и по няколко капки разреден минарален тор за катуси (преобладават фосфора и калия), понякога и пепел, но тя е много алкална..
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: SPINY в Април 20, 2013, 10:03:49 pm
Сигурно съм го казвал някъде другаде , но не мога да не го повторя : Няма по-добра вода за поливане от дъждовната / снежната/ . Винаги когато можете събирайте такава вода и поливайте с нея. Още по-добре е да ги понавали малко кактусите директен дъждец - това е `върховното блаженство` за кактусчетата  :)
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: asensy в Април 20, 2013, 10:21:11 pm
Да, за дъжда и аз съм съгласен. Затова по никакъв начин не предпазвам кактусите си от него.
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: troll в Април 21, 2013, 01:16:45 am
Да не бъдем крайни, според мен, все пак!
Водата е течност, която доставя хранителните вещества за растенията.
Те не са в нея.
А и кактусите са шампиони!
Те се хранят със захарен памук - апнеш нещо, глътнеш - нищо!
Аз се плаша! При мен дъжда често е силен и обилен и не е за кактуси.
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: 7george в Април 21, 2013, 03:10:25 am
Кактусите се хранят със слънце и камъни!  (sun) А водата им трябва, за да се освежат и подмият..  и да заредят резервоара за сушавия период разбира се.

Сещам се за кактусите на колегата Колин в Едмънтън, чиито снимки доста пъти съм показвал тук. Той ги държи повечето на двора на открито цяло лято, често ги пере дъжд и град яко. Има спукани, с гнили петна и тнт. , но това е положението. Просто трябва отцедлива почва, саксия и място да им се осигурят.
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: SPINY в Април 21, 2013, 07:46:27 am
Ще си позволя да цитирам колегата Трол : ``Водата е течност, която доставя хранителните вещества за растенията.
Те не са в нея.``
 и да изразя известно несъгласие с горните слова  :) /виж за захарния памук съм напълно съгласен ;)/
Доказано е че гръмотевичната активност , мълниите по време на летните бури водят до свързването на огромно количество атмосферен азот и той пада с дъжда и наторява земята. И именно този разтворен в дъждовната вода азот се усвоява моментално от корените. Азотът е нужен за растежа на растенията. Кактусите обикновено растат в крайно бедна на азотни съединения почва /безхумусна почва/ и дъждовната вода им доставя почти всичкия азот нужен за растежа. Другите основни елементи - фосфор и калий , както и сума ти микроелементи си ги вземат от почвата, която  обикновено е минерална / вулканична/.
За това ако трябва да бъдем крайни  :D най-добре е да поливаме с гръмотевична вода  (rofl)
А замисляли ли сте се какво има във въздуха над големите промишлени центрове - особено там дето има химични заводи или цветна металургия . Там цялата менделеева таблица може да се види . Такава дъждовна вода сигурно съдържа абсолютно всичко. Нима им трябва нещо друго на кактусите ? (shake)
 (shake) (shake) (shake) :| :| :| :|
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: Nick в Април 21, 2013, 09:15:44 am
Мога да помогна със съвет от Русе- и тук не е по-розово положението с варовитата вода.Но ползвам нещо много по-достъпно- кислол( или кислин).Т.е. солна киселина около 8-10%,по-скоро предполагам че е 8.На туба от минерална вода слагам пълна капачка от шишето- имам немска хартия за Пехато и тя отчита 5-6.Е,вече не отчитам, ами сипвам стандартно.Половин капачка качва с около единица от това-6-6,5,ама на мен ми трябва по-кисела и затова ползвам пълна капачка-70 стотинки-цяла година,че и две
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: SPINY в Април 21, 2013, 11:16:59 am
А за любителите на железния бодил препоръчвам дъждовна гръмотевична вода събрана от района на КЦМ-то.  8-|
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: el pistolero в Април 21, 2013, 12:42:28 pm
за поцинкован и никелиран бодил накъде да се насочим  :D :D :D
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: asensy в Април 21, 2013, 12:46:33 pm
А за любителите на железния бодил препоръчвам дъждовна гръмотевична вода събрана от района на КЦМ-то.  8-|

По-скоро от към Стомана-Перник.
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: BO.C в Април 21, 2013, 01:48:35 pm
(rock)
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: BO.C в Април 21, 2013, 02:10:48 pm
гвоздея на програмата -
стар
.. модел

няма лед лампичкa !



(http://i33.tinypic.com/jb2yb5.jpg)
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: SPINY в Април 21, 2013, 08:19:46 pm
Абсолютен гвоздей !  (rofl) Ей на туй му се викат железни бодли !!! Бодли - Гвоздеи !  (rofl)
На напълно резонния въпрос на ел пистолеро до преди година - две бих му отговорил ясно и категорично : трябва ти вода от района на ОЦК - Кърджали . Уникална вода - веднага придава оловен характер на бодила , съчетан с естествено поцинковане и на епидериса !  Само че сега нали го спряха ОЦК-то и не мога къмто настоящия момент да ти дам компетентен отговор  :( :( :(  Сигурно има алтернативи  (nod) (nod) (nod)
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: 7george в Април 21, 2013, 08:50:59 pm
Пробваме, различни води и бури, ясно е. Може би няма нужда от тор. Но при нас просто няма промишлени центрове и химически заводи, дето да опушват въздуха наблизо. И планинските ни води и почви са доста бедни на биогени - в градината нищо не расте както трябва без торене.
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: guest8 в Януари 17, 2014, 11:59:17 pm
имам следното питане към знаещите и можещите:
при разкисляване на почвата понякога се ползва пепелива вода (на руски зольная вода) (http://indasad.ru/uchod-za-ogorodom/podkormka-zoloy), вода смесена със или филтрирана през дървесна пепел (обикновено от широколистна дървесина), със силно изразен основен (щелочной) характер. Дървесната пепел също се ползва за подхранване на зеленчуци и овошки в градинарството. В този коктейл според мен представляват интерес съединенията на калия и фосфора, както и широк спектър от микроелементи, за съжаление всичко това върви в комплект с основната реакция на получената вода. От друга страна, както разправят аптекарите, всичко е дъпрос на доза.
та да не забравим, че това мое изложение всъщност има форма на въпрос: дали ще се намери някой колега с информация и практически наблюдения по темата, и дали някой е ползвал такавъв извлек като добавка към водата за поливане на нашите краставици
(дадох и руски вариант на термина за търсачката - българския директно отвежда в кулинарните форуми  (rofl))
Понеже сега е сезона, когато неволно ставам малък производител на дървесна пепел (основно от цер и бук), и реших да поексперементирам;
прецедената през пепелта вода успя да ме впечатли - притежава основен характер без никакво съмнение  :S
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: Schmidt в Януари 18, 2014, 02:12:49 am
Митко никога не съм разкислявал субстрата, защото не ми се е налагало.Твоят субстрат много  ли е кисел, че се налага да  го правиш?Но когато ползвах повече торф( които е кисел) съм добавял към субстрата пепел , сгурия и въглени от дърва (незнам от какви видове).Това съм добавял до 20% от съставките в субстрата.Пепелта и сгурията бяха сиви до оранжеви на цвят.Зад блока ми има цял квартал с къщи, които зимата се отопляват на печки с дърва и въглища .Така че незнам на какво съм попадал на тези купчини ,където си изхвърлят сгурията.При всички положения тя е много лека , пореста и бързо съхне.Не задържа влага и е чуден инертен материал.Освен това има фунгицидно действие.Обаче паралелно с това винаги съм подкислявал водата .Това действа освен да не калцират корените и като превенция срещу кореновата  въшка (тя не обича кисела среда).Не я убива, но не се развива епидемично.От доста години не съм ползвал пепел и сгурия, защато не ми се занимава, а има вече и пемза, лава, зеулит и др.
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: guest8 в Януари 18, 2014, 12:54:28 pm
Здравко, благодаря!
Не искам да ме разберете неправилно, целта е да се получат комплекс минерали, съединения, веднъж вече усвоени от растенията, разкисляването на субстрата е вторично.
Покрай хубавото винаги вървят екстрите с дребния шрифт: освен калий и фосфор в състава на пепелта има бор, молибден, мед и манган, няма никакви нитрати, но ... също така има и доста карбонати.
Пределно ми е ясно, че 90% от кактусите им е необходим субстрат със слабо кисел характер, а пепеливата вода е с алкален и може да промени баланса. Това лято ще се опитам да разбера дали има почва на този тип подхранване.
При всички положения ще е с воден извлек, добавка с ниска концентрация към водата от климатиците; варианта с добавка на суха пепел в субстрата категорично не стои на дневен ред
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: Schmidt в Януари 18, 2014, 03:28:38 pm
Твоя работа, но внимавай с експериментите или поне ги прилагай първоначално на част от растенията.Аз съм по- консервативен и когато нещата се получават, не виждам смисъл сам да ги усложнявам .Чувал съм ,че ползвате водата от климатиците за поливане .Лично аз никога не бих я използвал ,дори за подкисляване.Само като се сетя какви неща се развъждат по маркучите и филтрите...колкото и да са чисти там си е идеална среда за бактерии и патогени.Имам негативен опит от преди 2год.-Комшията над мен направо ми съсипа десетина  растения с неговият климатик.Всяка капка по растенията се превърна в гъба или бактериоза и процеса беше динамичен.Не знам дали ,защото водата е капела през най- слънчевото и топло време от деня но фактиге са на лице.С чиста вода дори в жегата, когато капят от горе над мен като си мият балконите или си поливат цветята, не съм имал проблем .
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: 7george в Януари 18, 2014, 04:51:07 pm
Добавял съм малки дози извлек от дървесна пепел, преди да си намеря минерелен тор, към водата за поливане на кактуси. Ефекта ми е трудно да го оценя, щото нявмах равнопоставена контролна група кактуси за сравнение. Не виждам и някакъв смисъл да се алкализира почвата, щото повечето кактуси, да не кажа всички дето ги имам, си растат добре в неутрална или леко кисела среда. Може би леко подкисляване на тая смес ще предотврати влошаването на състава на почвата и угнетяването на корените на кактусите, очакващо се, спород мене, в по-алкална среда.

Слагам 1 - 2 пъти на сезон от тая пепел на храстите и дръвчета в градината, с по-скоро положителен ефект върху последните, (ясно забележим по тревата около огнището ми и места дето съм сипвал купчини), но това е друг въпрос, външната среда доста по-лесно неутрализира основния състав на пепелта.
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: SPINY в Януари 18, 2014, 10:05:29 pm
Митко , ако имаш кактуси в повече нищо не ти пречи да опиташ. Може да излезе нещо интересно.
Много от кактусите растат във варовита и алкална среда , но дъжда почти винаги е леко кисел и това спомага за усвояване на елементите и микроелементите от корените. Т.е. важно е водата да е малко кисела. Правейки водата силно алкална вероятно растението няма да може да усвои хранителните вещества , които ти ще му доставиш. Поне тъй си мисля , ама може и да не е така  :)
Титла: Re: ПОЛИВАНЕ
Публикувано от: 7george в Февруари 11, 2018, 07:24:14 am
(https://c1.staticflickr.com/5/4660/28415304749_b9311aa023_b.jpg)
Всичката вода някога е била сняг.
Сега му е времето обаче да поливаме със стопен сняг, снежна вода тоест.