Автор Тема: Градски климат  (Прочетена 2890 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен imdnme

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 166
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Angie
Градски климат
« -: Август 26, 2013, 05:23:09 pm »
Тук в сайта на няколко места се пишеше за тактиката "усреднено отглеждане", която явно се харесва на повечето кактуси - летни жеги с валежи, зимна суша и 5-10 градусови температури.
Това явно върши идеална работа за къща с двор, но поне на мен ми е невъзможно да им осигуря такъв климат. Живея в София в апартамент на 14 етаж със северно изложение и източна тераса. Лятото е хладно, зимата е топло, но е влажен въздуха и тъмно. Няколко трънчета си отидоха и реших, че няма смисъл да ги мъча повече тези видове.
Зачетох се за климата по Америките и си избрах кой е подобен на моя "микроклимат" тук - тропичните дъждовни гори на Мексико. Мисля да се придържам към горски епифитни видове, но пък и лобивиите виреят добре. Също на плумерията вероятно ще и хареса...
Ще се радвам да обменяме опит, който е с градска тераса :)

П. С. Стапелията също вирее чудесно, но мъжа ми не я иска, защото цветовете миришат гадно.
« Последна редакция: Август 26, 2013, 05:53:52 pm от imdnme »
Моята прогноза за времето: http://weather-bg.com

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Градски климат
« Отговор #1 -: Септември 25, 2013, 03:40:03 am »
Аз съм в къща с двор, но кактусчетата си живеят вътре и им е се тая дали са на първи или нс двадесет и първи етаж.
 (think)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен imdnme

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 166
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Angie
Re: Градски климат
« Отговор #2 -: Декември 03, 2013, 10:40:22 am »
Здравейте пак, имам следната главоблъсканица.
Ще започна малко по-отдалеч. Ориентирала съм се към три рода - echinopsis (lobivia), rebutia и matucana, които като по-непретенциозни се надявам да виреят добре тук и да ме радват с красиви цветове. Тези дни се разрових да прочета за зимуването на всеки вид поотделно.
За аржентинците като echinopsis aurea, rebutia marsoneri ясно - на остъклената тераса , където нощем понякога пада под 0. Боливийците предполагам също са за там. Ама други пък са от Перу и трябвало да зимуват над 7-8 градуса. За тях нямам друго освен "неотопляема" стая, в която е 17 денем и 12 нощем. Та въпроса ми е дали ще им е добре там на matucana, rebutia senilis, echinopsis hertrichiana? Дали ще могат да цъфнат после?
Моята прогноза за времето: http://weather-bg.com

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Градски климат
« Отговор #3 -: Декември 03, 2013, 04:31:27 pm »
Когато няма риба и ракът е риба. Нареди ги край прозореца. Моите също зимуват на по-висока температура от необходимото. Когато става по-топло от 15-16 градуса отварям малко единия прозорец за да захладнее.

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Градски климат
« Отговор #4 -: Декември 03, 2013, 11:34:38 pm »
Балкона ти последно северно или източно изложение е? В предишни публикации, беше писала ,че си със северно изложение? Разликата  не е за пренебрегване.Колко часа слънце имаш през лятото на най-слънчевото място ,най-външно на балкона?За цъфтящи лобивии с дълги бодли и за матукани ще ти трябват поне 5-6часа слънце.Ако ти е по -малко се ориентирай към гимнокалициуми ,астрофитум мириостигма  и др.При мен ариокарпусите и обрегония цъфтят на 4часа слънце и се развивт отлично без да се израждат.Но аз съм на запад и много неща изгарят, защото слънцето е много силно след обяд .

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    0.8%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Градски климат
« Отговор #5 -: Декември 04, 2013, 01:51:20 am »
=== Ама други пък са от Перу и трябвало да зимуват над 7-8 градуса. За тях нямам друго освен "неотопляема" стая, в която е 17 денем и 12 нощем. Та въпроса ми е дали ще им е добре там на matucana, rebutia senilis, echinopsis hertrichiana? Дали ще могат да цъфнат после?
12 нощем е добре, не вярвам да тръгнат при такава температура. Важното е да не е над 15 за по-дълго време. А дали ще цъфнат зависи и от други фактори, примерно колко слънце ги е пекло. Ребуция сенилис - може би на балкона да зимува. Гледал съм ребуции на северна, лек северозапад тераса, бях ги изнесъл много напред - на цветарници отвъд перилата и така пак вървяха добре.
« Последна редакция: Декември 04, 2013, 02:00:58 am от 7george »
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен imdnme

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 166
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Angie
Re: Градски климат
« Отговор #6 -: Декември 04, 2013, 09:38:18 am »
Балкона ти последно северно или източно изложение е? В предишни публикации, беше писала ,че си със северно изложение? Разликата  не е за пренебрегване.Колко часа слънце имаш през лятото на най-слънчевото място ,най-външно на балкона?За цъфтящи лобивии с дълги бодли и за матукани ще ти трябват поне 5-6часа слънце.Ако ти е по -малко се ориентирай към гимнокалициуми ,астрофитум мириостигма  и др.При мен ариокарпусите и обрегония цъфтят на 4часа слънце и се развивт отлично без да се израждат.Но аз съм на запад и много неща изгарят, защото слънцето е много силно след обяд .
Апартаментът е северен, терасата - източна. Точно около 5-6 часа слънце. Имам и два западни прозореца, от които мога да ползвам единия, не се отоплява. Обаче на запад слънцето сега го няма никакво, мушва се зад Витоша още в 3 следобед.
Не знаех, че гимнокалицинумите стават за тука :) ще почета малко за тях, че са ми тъмна индия още.
Моята прогноза за времето: http://weather-bg.com

Кактус БГ

Re: Градски климат
« Отговор #6 -: Декември 04, 2013, 09:38:18 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33