Автор Тема: Презимуване на кактуси на гол корен  (Прочетена 6653 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Презимуване на кактуси на гол корен
« -: Октомври 24, 2012, 10:58:09 pm »
Интересува ме как стои въпроса с презимуването на кактуси без почва, т.е. на гол корен. Тази пролет видях този интересен начин при Андро и се чудя какво ще стане, ако оставя кактусите, които чакаме от Веснер през зимата без да ги садя в почва. Определено заемат по-малко място, но дали ще е добре за растенията? И дали ще има значение това за събуждането им напролет?

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Презимуване на кактуси на гол корен
« Отговор #1 -: Октомври 24, 2012, 11:23:17 pm »
Никакъв проблем няма да имаш , ако ги оставиш по корен да ти зимуват. Аз от няколко години си оставям така няколко кактуса - вадя ги от почвата в началото на декември и ги сея отново в началото на март. През зимата корените са обвити в малко вестник и имат по тях малко останала при ваденето почва. Никакъв проблем не съм срещал и дори имам чувството че като ги сея рано напролет по- бързо тръгват да растат. Това е идеален начин за пестене на място при зимуване.  Аз също не смятам сега да сея Веснеровите , а рано напролет.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Презимуване на кактуси на гол корен
« Отговор #2 -: Октомври 25, 2012, 09:27:12 am »

Така се стекоха нещата че повечето поръчки при Веснер бяха все есенно време. Всички кактуси които съм получил от него съм ги сял чак през март, април. И не само от него. Трънчетата от  Кийслинговата зимна поръчка също видяха почва чак на пролет. Сега тези дето ги чакаме от Зановело, и те ще изкарат зимата с гол корен.

Веснер завива корените с вестник,а след това опакова и цялото растение. Махни горната опаковка. Остави корените завити. Сложи кактусчето изправено в някаква по-малка саксийка. Ако саксията е голяма може да уплътниш отстрани на корените  със стари вестници. Идеята е кактуса да е изправен защото иначе започва да се изкривява към светлината и на горе, и на пролет става труден за сеене. Ако все пак някой кактус презимува легнал и в резултат на това се изкриви на деветдесет градуса на пролет сей корените му отвесно на долу. Кактуса ще се окаже легнал върху почвата. По-късно той ще се изправи. Ако сееш кактуса изправен корените му ще трябва да зариеш настрани, и след това на тях им трябва повече време докато се ориентират в правилната посока, а това затормозява развитието на растението като цяло.

С една дума презимуването на гол корен не е никакъв проблем. Дори има някои плюсове.  Има любители които на есен нарочно вадят от саксиите по-капризните видове кактуси. Само че това е приложимо при по-малки колекции. Иначе всяка пролет да засаждат наново пет, шестстотин кактуса си е направо къртовски труд.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Презимуване на кактуси на гол корен
« Отговор #3 -: Октомври 25, 2012, 03:46:46 pm »
Аз съм се приготвил и ще садя, сърце юнашко няма да издържи на тази гледка цяла зима. :) Ако, че съм убеден, че нищо няма да им стане на трънчетата и голи да ги оставя.  (nod)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    0.8%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Презимуване на кактуси на гол корен
« Отговор #4 -: Декември 08, 2012, 05:24:15 pm »
По принцип пресаждам кактесите през зимата, когато са в относителен покой. Може би и повече време се намира за тия неща. Могат да се оставят за няколко месеца без почва, но изправени, новите саксии ще са по-големи и ще трябва ново място или направо отвън да се изнасят.
Който е ходил при Рангел Пъков знае, че много от растенията ну са в касетки без почва през зимата. А някои от тях даже си цъфтят, ако са на слънце и не много студено.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Презимуване на кактуси на гол корен
« Отговор #5 -: Декември 08, 2012, 08:34:19 pm »
Всяка зима една голяма част от кактусите ми зимуват без почва.Досега не съм имал никакъв проблем с тях .През пролетта март ги пресаждам в нов субстрат и всичко върви добре,така че не виждам какъв е проблема. (f)

Неактивен P-run

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 88
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Презимуване на кактуси на гол корен
« Отговор #6 -: Май 18, 2013, 02:55:57 pm »
На този метод му викам "руски" защото го видях в една руска книга. Кактусите зимуват на рафтчета с дупчици за всяко растение,от вътрешната страна на прозореца.

Неактивен debel65

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 361
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • живота ми е трънче
Re: Презимуване на кактуси на гол корен
« Отговор #7 -: Май 18, 2013, 03:23:57 pm »
Този метод съм го практикувал винаги като  видя зор с мястото няма проблем всичко оцелява безпроблемно (nod)

Кактус БГ

Re: Презимуване на кактуси на гол корен
« Отговор #7 -: Май 18, 2013, 03:23:57 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33