Автор Тема: Разни несукулентни българчета  (Прочетена 4071 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Разни несукулентни българчета
« -: Октомври 12, 2014, 11:18:26 pm »
Ходейки наляво-надясно по гори и планини се натъквам на разни тревки и цветенца, които много ме радват.
Тук ми се струва най-неподходящото място да питам кое какво е, но ще се пробвам. Събрани сме хора с всякакви професии, интереси, контакти - може пък някой поне да ме насочи къде и кого да питам.
Снимките са с камерата на телефона и са гадни, но дават представа за растението:




Не съм виждал досега подобно нещо. Цветът е много извънземен. Големината по спомен е над ф6 cm. Снимал съм го на 24.05.2014 в района на с. Железница под Витоша.
Поздрави, Андрей

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Разни несукулентни българчета
« Отговор #1 -: Октомври 12, 2014, 11:33:51 pm »
Oще като му погледнах крехката структура на цвета ми заприлича на Ирис, но с по- тесни съцветия от тези които съм виждал.
След едно бързо търсене в Гугъл картинките най- ми заприлича на Тревовидна перуника (Iris graminea).

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Разни несукулентни българчета
« Отговор #2 -: Октомври 13, 2014, 12:09:30 am »
Oще като му погледнах крехката структура на цвета ми заприлича на Ирис, но с по- тесни съцветия от тези които съм виждал.
След едно бързо търсене в Гугъл картинките най- ми заприлича на Тревовидна перуника (Iris graminea).
Яко! (rock) Благодарско за ограмотяването! (happy)
Поздрави, Андрей

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Разни несукулентни българчета
« Отговор #3 -: Октомври 13, 2014, 12:18:26 am »
Абсолютно нищо не разбирам от тези растения- просто добра зрителна памет и съцветна дедукция  :D

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Разни несукулентни българчета
« Отговор #4 -: Юли 02, 2015, 03:38:53 pm »
За пръв път през живота си имах щастието да видя мурсалски чай в естествения му хабитат  (rock) - на ридът Мурсалица  (rock).  И въпреки дъждовното време кефът бе пълен  :)



Растенията са ниски- до 15-20см височина. Не повече. За разлика от култивираният чай , който може да достигне 40-50см. Видях доста  находища .  Но това , което ме смути е казаното от хижаря на х.Ледницата , че това растение от няколко години насам вече не се охранява и всеки можел да го събира. Ако казаното е вярно , не мисля ,че мурсалският чай го чака добро бъдеще на този върховен дял от Родопа планина - Мурсалица.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Разни несукулентни българчета
« Отговор #5 -: Юли 02, 2015, 05:22:28 pm »
Следващия път като отиваш на хижа Ледницата кажи на хижаря да се гръмне. Ако няма пищов мога да му пратя моя.
Това растение е вписано в червената книга като застрашен вид и не е изваждано от там. Брането, както и събирането на семена в природните му местообитания са забранени. Така е на теория. Контролните органи са проявили учудваща / за нашата географска ширина /  гъвкавост, и са разрешили на местните хора да берат от този чай, но само за лична употреба. / По добре да разрешиш нещо което няма как да ограничиш. / Местните знаят как да го берат без да унищожават растението. То е многогодишно, и ако го береш с ножичка без да засегнеш корените, и без да обираш напълно една туфа то растението се възстановява.
Вярно е че продажбата му е забранена, но на пазара в Гоце Делчев ако успееш да вдъхнеш доверие на някоя баба продаваща култивиран Пирински / Али ботушки / чай, може и да бръкне на някое скришно място и да ти извади едно букетче див чай. Култивирания чай няма в пълен размер нито аромата и вкуса на дивия си събрат, нито полезните му качества. 


Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Разни несукулентни българчета
« Отговор #6 -: Юни 26, 2016, 01:09:44 pm »
Рилска иглика :

От района на Смрадливото езеро.

Кактус БГ

Re: Разни несукулентни българчета
« Отговор #6 -: Юни 26, 2016, 01:09:44 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33