Автор Тема: Монстрози в нашите колекции  (Прочетена 6136 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Монстрози в нашите колекции
« -: Декември 17, 2013, 08:19:34 pm »
Има раздел кристати и монстрози, а няма тема за монстрози.  (think)
 Реших да поправя липсата.  Пък може и да се осмели някой, да си покаже страшилищата  (devil)

Неактивен practicar

  • Списващи
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
    • flickr
Re: Монстрози в нашите колекции
« Отговор #1 -: Декември 18, 2013, 11:32:45 am »
Бравост, бравост!   (y) Радвам се, че раздела кристати и монстрози се попълни подобаващо. Аз като човек през ръцете (балкона) на който са минали повечето родове и накрая спрял се предимно на аномалиите приветствам туй раздвижване в посока неспецифичните кактусови форми. Преди години имах колекция от петнадесетина монстрозни форми, които за съжаление по чисто технически, пространствени причини трябваше да изоставя.
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Монстрози в нашите колекции
« Отговор #2 -: Декември 18, 2013, 09:22:25 pm »
Aз имам само два монстрозни звяра.

Първият е нещо като повръщано с елемент на шупване и според някои си е пълна грозотия, срамеща кактусовата фамилия, а аз си го оприличавам на Шрек и му викам Шрекокактус... за протокола го водят Mammillaria bocasanа cv. FRED



Другият е купен за REBUTIA krainziana cv. brevispina


Но май е по- правилно да си е inermis, като тая форма я слагат и нея в списъците на монстрозните култивари http://www.llifle.com/Encyclopedia/CACTI/Family/Cactaceae/901/Rebutia_krainziana_cv._inermis

Изобщо като се позагледах в списъка, ами то разни форми brevispinus и inermis на Ферокактусите също ги бутат за монстрози... ако е така, то значи може и да имам още един-два представителя за тази тема.  (think)

« Последна редакция: Декември 18, 2013, 09:44:52 pm от el pistolero »

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Монстрози в нашите колекции
« Отговор #3 -: Декември 18, 2013, 10:01:34 pm »
Cereus repandus f. monstrosa - вариации с различни бодли. ;)




Неактивен practicar

  • Списващи
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
    • flickr
Re: Монстрози в нашите колекции
« Отговор #4 -: Декември 19, 2013, 07:52:23 pm »
Последните два кактуса, цереусите и аз имах преди време. Тогава в София се появи една  партида "холандци" от пет различни монстрозни цереуса два от които бяха и тези. Много приятни растения с различен цвят на бодлите.
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Монстрози в нашите колекции
« Отговор #5 -: Декември 20, 2013, 12:15:33 am »
Все имам спомен този бистришки герой да съм го публикувал вече, но май тук му е мястото.
13.08.2011 - Astrophytum ornatum:



Някаква хаотична полицефалия, която с колегата vpbistrica трепетно следим на какво ще заприлича. Ще го щракна пак тази неделя…
Поздрави, Андрей

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Монстрози в нашите колекции
« Отговор #6 -: Август 30, 2015, 11:45:50 pm »
Хайде да пробваме с една рубрика-загадка за монстрози- "К'во е туй нещУ?"   (devil)
Някой дали ще познае към кой род се числи пуснат като загадка нечий измонстрял бодливец? Да не задълбаваме до вид, че съвсем трудно става отгатването  :)
Аз даже имам две "неща" за стартиране на гадаенето, които са подредени хронологично по време на изчудовищяването им:
- Звяр 1


- Звяр 2


Второто е буквално на дни от появата на трансформацията, а първото е от месеци, но е по- дребно.

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Монстрози в нашите колекции
« Отговор #7 -: Август 31, 2015, 02:21:48 am »
Нямам такива неща в колекцията си изобщо .   Първото ми прилича на Астрофитум мириостигма нудум, а второто на Еулихния кастанеа спиралис  ?

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Монстрози в нашите колекции
« Отговор #8 -: Септември 01, 2015, 01:29:58 am »
Първото измонстряло нещо е Опунция незнайна. От захвърлени сегменти в един ъгъл за вкореняване(миналото лято се сушиха на яко слънце 5 месеца, зимата бяха сбутани в тъмен ъгъл на етажерка за поне 5 месеца, в началото на лятото ги открих и само ги преместих на терасата без да се смиля и да ги бучна в почва) , останали без капка вода повече от година и приличащи на хербарий, напускали едни изцигулчени издънчици, една от които се беше засукала в тази форма. След докосване до малко вода наскоро, съседните издънки се понадуха, а това още се чуди накъде ще продължава  :)
 

Второто чудо на природата много наподобява търсената от мен отдавна без успех Еулихния кастанея форма спиралис, но всъщност е също забравено без достъп до вода за около година връхче от Харисия джусберти. Щом бучнах пресъхналото връхче с налични коренчета в една кална саксия, за няколко дена се изду и явно напънът и издуването от отдавна чаканата вода, докара трънчето до тази аномалия, която се надявам да се задържи стабилно, за да си имам визуално подобие на неоткриваемата на разума цена Еулихния форма спиралис.


Тези спираловидни форми на монстрозност ме карат да си мисля, че би могло и контролирано да се предизвикват подобни форми в явно податливи на това видове кактуси каквито са известната Еулихния, а вече и Харисия, Опунция и кой знае какво още, подложено на безводие цяла година, докато е сложено да се вкоренява т.е. парче кактус, мъчещ се едновременно да пуска корени и да търси с тях вода, но да не я открива цяла година... другият вариант е въздухът от Нефтохима да им влияе по този начин :)

Кактус БГ

Re: Монстрози в нашите колекции
« Отговор #8 -: Септември 01, 2015, 01:29:58 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33