Автор Тема: Пустинеум  (Прочетена 83082 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен VAL

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 4
  • Activity:
    0%
Re: Пустинеум
« Отговор #15 -: Март 30, 2012, 09:39:34 am »
Здрасти ви!
Тая зима, донякъде неволно, направих един капитален експеримент на тема "студоустойчиви кактуси"!!!!
Духалката в оранжерията блокирала и не работи, единият "прозорец" се отворил от ветровете, и вътре ..... поне това, което видях, беше навят сняг и - 5 градуса. Предполагам по нощите и призори е падала и под - 10 градуса. Към всичко това трябва да се добави и обстоятелството, че в продължение на месец не успях да се кача горе на вилата и да направя нещо по въпроса.
С две думи - цялата ми колекция презимува под найлоните без никакво отопление и без изолацията на затворения полиетилен.
Резултатите - доста печални. Всичко, което като род е имало своя произход от екваториалните зони на Южна Америка, е вече в кактусовия рай. Тотално не издържаха всички големи мелокактуси, бюйнингии, повечето юбелмании, всички еуфорбии, почти всички южни цереуси.
Мексиканците и тия на север от тях си седят, все едно не е имало зима. Повечето от андийците и чилийците са си ок, но ред бодили от Уругвай, Парагвай, южна Бразилия и изобщо от равнините също не понесоха студа, особено тези, върху които е навяло сняг.

Та затова.... сега мога да кажа, че имам студоустойчива колекция. Който се интересува какво и в какъв вид е презимувало на практика само под найлон, без отопление, да ми идва на гости и сам да си прави изводите!:)))

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Пустинеум
« Отговор #16 -: Март 30, 2012, 03:58:50 pm »
Добре дошъл, Вал!  (handshake)
Включваш се с една недобра новина,  ;( но да се надяваме, че за напред ще ни чакат пък, само радостни и приятни моменти!  (y)
Интересно ми е колко от 'топлолюбивите' са устискали при тези екстремални условия!?

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Пустинеум
« Отговор #17 -: Април 12, 2012, 04:46:16 pm »


Здравейте на всички форумци,ето това съм аз и част на колекция студоустойчиви кактуси и сукуленти в Ботаническа градина гр.Балчик

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Пустинеум
« Отговор #18 -: Април 12, 2012, 05:57:38 pm »
Бомба е бодливата градинка!  (party) (y) Тази година и аз ще си направя снимка точно на това място!  (party) Професоре, ще ме пуснеш ли да се снимам сред кактусите?  (handshake)

Неактивен Галин Моряка

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 124
  • Activity:
    0%
Re: Пустинеум
« Отговор #19 -: Май 23, 2012, 06:42:49 pm »
още не съм го направил както ми се иска ама като за начало става   :)

Неактивен tania1704

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 148
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Re: Пустинеум
« Отговор #20 -: Май 23, 2012, 07:44:01 pm »
Началото изглежда доста обещаващо...С нетърпение ще чакам развитието...

Неактивен Галин Моряка

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 124
  • Activity:
    0%
Re: Пустинеум
« Отговор #21 -: Май 23, 2012, 08:10:17 pm »
обещавам като го направя ще пусна снимки, само трябва да намеря сили да превъзмогна мързела и да събера малко камъни за декорация от гората до нас.... а растенията горе долу ги имам вече, тях поне съм ги подготвил

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Пустинеум
« Отговор #22 -: Юни 07, 2012, 03:18:21 pm »
Моето каменисто кътче така избуя от дъждовете, че немога да насмогна да скубя и да изхвърлям. Семпервивумите полудяха да пускат цветоноси и разбира се големите прелестни розетки след цъфтежа ще умрат. Няма да забелязвате тревата която съм пропуснала да отскубна  (wait)



















не стига градината, че съм я направила на пустош, ами и по керемидиде започнах да садя  :$

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Пустинеум
« Отговор #23 -: Юни 07, 2012, 03:51:54 pm »
Супер алпинеум/пустинеум си направила Нели!  (clap) (party)
Toва Оростахисче на втората снимка май кристато е станало (nod)... ако е Орсиотахисче де, но поне си кристатее, каквото и да е   :P

П.П. Никъде не мернах и стрък тревичка- навред само сукулент до сукулента  :)

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Пустинеум
« Отговор #24 -: Юни 07, 2012, 07:01:28 pm »


идея за алпинеум...много ми хареса

as si mislih 4e beshe tvoito :D

Ako iskash , shte imam skoro okolo 60 vida echinocereus , dosta sa za navenka ;)  shte moje da pravish syshtoto ako imash malko mqsto :P
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Пустинеум
« Отговор #25 -: Юни 07, 2012, 09:46:02 pm »
Искам, разбира се, имам двор, само камъни и пустинеум нямам, ноще си набавя.

Неактивен Галин Моряка

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 124
  • Activity:
    0%
Re: Пустинеум
« Отговор #26 -: Юни 09, 2012, 04:15:03 pm »
явно доста хора сме решили да си правим кактусуви градини   ;) което е много добре. та в тази връзка ми се ще да попитам тук пишещите какъв опит имат със студоустойчивите кактусчета. предварително искам да кажа че изключвам родовете, opuntia, echinocereus, pediocactus, sclerocactus, щото за тях е ясно че си живеят нормално и при нашите условия на открито. въпроса ми е дали сте експериментирали с други растения, тези дни се разрових из нета и изкарах цял списък с растения които ако е вярно това което са написали за тях, би трябвало да изкарат зимата при нас. ето сега да споделя и моя опит с разли4ни растения през годините. тази зима на открит(неостъклен) балкон във Варна, Thelocactus macdoweli си изкара без никакъв проблем, а  Astro ornatum се скапа чак когато температурата падна за няколко дни под -14. в предишни години на същия балкон са изкарвали без проблеми няколко мамиларии, корифанти и ескобарии. решил съм да пробвам доста видове тази зима в двора на вилата, като най вероятно ще ги разделя на две полета, като едното ще е покрито с найлон. ако някой е пробвал да оставя растения зимата навън без защита ще съм благодарен да сподели. 

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Пустинеум
« Отговор #27 -: Юни 09, 2012, 04:48:38 pm »
Tуфестата Mammillaria prolifera ми издържаше преди да остъклим терасата. Имало е зими с минус 16-17 за няколко дена, че и с по ниско и пак държеше кучето, но все пак сухо, на съвсем открито не вярвам да оцелее  :)

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Пустинеум
« Отговор #28 -: Юни 09, 2012, 09:20:17 pm »
Ето мой отговор и давам ти съвет от мен! Например в България на всеки град и страната има различни зони на аклиматизация и успешно развитие на студоустойчиви кактуси и сукуленти! Примерно тук в североизточно крайбрежие зоната е 1-2! Успешно развива студоустойчиви кактуси,защото се развива топъл и мек климат у нас,не е както другите градове,всичко зависи коя зона е страната! Помислете добре това с проблемите за аклиматизацията!
Ако имате въпроси към мен! Пишете ми!
Поздрав Професор Кактус

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Пустинеум
« Отговор #29 -: Юни 17, 2012, 07:14:16 pm »

Кактус БГ

Re: Пустинеум
« Отговор #29 -: Юни 17, 2012, 07:14:16 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33