Автор Тема: Пустинеум  (Прочетена 82950 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Пустинеум
« Отговор #30 -: Юни 17, 2012, 07:15:47 pm »
Ето ме Професор Кактус и Крал на Опунцията!

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Пустинеум
« Отговор #31 -: Ноември 10, 2012, 04:31:19 pm »
Току що се върнах от моя пустинеум. Отдавна не го бях виждал. Състоянието на кактусите беше великолепно !!!
Да започна първо с E. russanthus - бяха във върховна форма.
Имам русантуси засяти на няколко места : 1. тези на баира в пустинеума - тях ги прибрах миналата зима. 2. русантуси засяти пак на баира , но неприбрани миналата зима - те оцеляха и са живи , но са двойно по-малки от първите. 3. русантуси на терасата ми. 4.русантуси под найлон в Хасково. Всички са от една партида семена засяти преди три или четири години - тези в пустинеума ми са в най- добро състояние като бодли и цвят на бодлите. Колкото и странно да е , но най не ми харесват тези под найлона. Ето ги баирните :

Бях сложил и две пародии - maxima и maasii. Те също не са зле - особено маасито е започнала да криви едни бодли ...
P. maxima

P. maasii

Trichocereus huasca - бяха пуснали множество издънки и направили хубав епидермисен цвят :


Ниските нощни температури особено са се понравили на Mammillopsis senilis - това са двегодишни растения сяти там напролет / заедно с всички други/. Те наистина обичат студените нощи и силното слънце. И тях ги имам сяти на няколко места и няма смисъл да се повтарям кои са най-готини :

И накрая да покажа и две малки ферота - F. horridus v.longispinus.

Те ми бяха най-малките от тавичката и си мислех да ги хвърля. Само че ги взех заедно с другите баирни кактуси и ги сях - резултатът сега /на 10. 11. 12г./ е че те ми са направили най-добро ободляване . Това не бях го очаквал защото все пак на баира съвсем не е жега ,дори и в най- горещите летни дни. Там слънцето е силно - много бързо се прави тен , има почти постоянно движение на въздуха и е супер проветриво. Това лято беше изключително сухо - валя един или два пъти само. Аз веднъж ги бях полял през август с вода от почти пресъхнал близък поток и толкоз. Никакви грижи.
Виждайки резултата вече си мисля как другата пролет , живот и здраве, на една съседна скална тераса ще направя специален феро - отдел : само ферокактуси !!! Голям кеф ще е !!!
Аааа , ето и един почти общ изглед :



А туй последното е E. delaetii - от майската градушка се беше смлял , ама сега и помен няма от раните.

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Пустинеум
« Отговор #32 -: Ноември 10, 2012, 05:16:12 pm »
прекрасни са SPINY  (bow) експериментите ти са невероятни  (y) дано да не ги открие някой и да им навреди.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Пустинеум
« Отговор #33 -: Ноември 10, 2012, 05:30:53 pm »
Супер резултати SPINY, продължавай все така успешно с каузата ти за усвояването на родните баири от тези уж непригодими към нашите климатични условия хамеркански същества  (rock)

guest8

  • Гост
Re: Пустинеум
« Отговор #34 -: Ноември 10, 2012, 05:36:17 pm »
SPINY, завиждам ти - това което правиш впечатлява, трънчетата на практика се сдобиха с нов хабитат и се чувстват прекрасно  (y)

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Пустинеум
« Отговор #35 -: Ноември 10, 2012, 05:50:46 pm »
Иване,Честито! Стискам палците как ще минем след адски студ и да ми покажеш през пролетта!

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Пустинеум
« Отговор #36 -: Ноември 10, 2012, 06:07:45 pm »











Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Пустинеум
« Отговор #37 -: Ноември 10, 2012, 08:21:41 pm »
Spiny  , sledvyshtq pyt moje li da vsemish rastenie ot po dale4e za da se vijda na okolo kak e ?

Tova mqsto e pri teb ili nqkade taino v prirodata ? ako e v prirodata , ne snaeh 4e v bg imash pravo da slojish 4ujdi rastenie v prirodata .

Tvoiti tryni radvat nashti O4i :) dano da hodish pak tam kogato tsyfnat :)
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Пустинеум
« Отговор #38 -: Ноември 10, 2012, 09:15:04 pm »
Kлеман, то това да сложиш чуждо растение в природата не е чак толкова лошо, а пък и защо да не е разрешено, след като е разрешено да си сложиш хотел (не един ами поне 1000 хотела и вили) направо върху скалите на брега на морето или направо върху плажните дюни.  (wasntme)
Между Созопол и къмпинг Каваци има поне 300 такива.  ;)

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Пустинеум
« Отговор #39 -: Ноември 11, 2012, 12:01:56 pm »
Клеман , това е в природата. Умишлено не правя снимки от по-далеч , а района е невероятно красив ! Със сигурност не увреждам природната среда - там дето ги сея е само камък - нито изкоренявам нещо, нито унищожавам. Аз дори съм си малко маниак на тема `опазване на околната среда`и ако и другите хора мислеха като мен България щеше да е едно девствено и райско място.
...... а и за разлика от Западна Европа тук все още има такива запазени места. 

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Пустинеум
« Отговор #40 -: Ноември 11, 2012, 05:44:12 pm »

Реших и аз да ви покажа моя пустинеум. Той е част от повдигната цветна леха в задния ми двор. Имам към 7 вида Седум-и и 3 вида кактуси, Delosperma.


Opuntia fragilis, няколко зимоустойчиви подвида. Това е кактусът, който идва най-насевер в Америка - над 56 гр. СШ. Трудно цъфти, но отронва много филизи.



Escobaria vivipara, от местния подвид, растения все изкопани от природата.



Някъде има и O. polyacantha. Всичките издържат на минус трийсе и колкото дойде градуса. В момента е -15 и са под педя сняг. Забелязах, че от септември още силно се свиват и не поемат влага, даже и да е мокро. Мисля да пусна и една темичка със снимки на канадски кактуси в природата.


== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Пустинеум
« Отговор #41 -: Ноември 11, 2012, 05:46:37 pm »
Браво Жоро! Имаш хубав алпийски кът! (handshake)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Пустинеум
« Отговор #42 -: Ноември 20, 2012, 04:17:44 am »
А който има голям двор, време и желание да копае, бори плевелите и носи камъни, може и да се разгърне по-нашироко.  (y)

Случайна гледка в Калгари.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Пустинеум
« Отговор #43 -: Март 08, 2013, 10:19:05 am »
Вчера следобяд ходих да настаня зимеустойчивите румънчета в местата им за трайно пребиваване по нашите земи  :) :)   Както и да е , с това сега няма въобще да ви занимавам.
Друго искам да покажа. Още миналата есен като вървях окото ми грабна един равен скалист терен - направо създаден за кактуси..... Слънце - от изгрев до залез , постоянни въздушни течения и адски горещ през лятото  (sun) (sun) Целият застлан с жълтеникаво - червено - кафеникав камънак  (inlove)
Оказа се ,че под камънака има и 5 - 6см. хумусен слой. Маниакалният ми мозък веднага се задейства - този терен `плаче`за кактуси !!  Но кактусът трябва да е с подобен цвят на бодила /като камънака/ , трябва да обича целодневното слънце , и най - важното - трябва да е малък , защото близо до този терен минава хорска пътека / основен недостатък/ . След известно умуване , реших - това ще е Eriosyce aurata ! И без това ми са в повече .... а и ги разсаждах скоро.  А и това е вид , който впечатлява само ако придобие вид близък до хабитатния . Речено - сторено : вчера следобяд на слизане забих две- три .  Този вид издържа на студ и затова мисля да го прибера в късна есен - като се надявам дотогава  да е придобил подобаващ вид и да е надминал терасните ми аурати.
Многословието не ми е характерна черта , затова спирам.   Ето вижте първо част от терена сниман от един човешки ръст:


и отблизо едно Ериосице аурата :

 
В началото на април / когато и ще съм в отпуск/ мисля да засея стария пустинеум с двойно повече тръни от миналата година.... скоро очаквайте ново включване  (:| (sun) (:| (sun)

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Пустинеум
« Отговор #44 -: Март 11, 2013, 09:56:16 am »
SPINY, ти направо изби рибата (clap) (rofl) Сега остава да пратиш тези снимки/ без текстовете, само с държавата и района/ на разните му там чехи, германци и други търсачи на кактуси в диви райони  и да гледаш сеир (rofl) (rofl) (rofl)
Valyo

Кактус БГ

Re: Пустинеум
« Отговор #44 -: Март 11, 2013, 09:56:16 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33