Автор Тема: Колекционерството в България  (Прочетена 39597 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен practicar

  • Списващи
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
    • flickr
Re: Колекционерството в България
« Отговор #120 -: Декември 22, 2013, 04:29:46 pm »
Божидар вярно имаше богата колекция, която гледаше в оранжерия във вилното си мястото, в района на Панчарево. Той имаще и наи-богатата колекция на нотокактуси в България. Носеше перфектни растения в клуба и не само нотокактуси.
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Колекционерството в България
« Отговор #121 -: Март 18, 2015, 09:23:58 pm »
Знаеш ли кой е този легендарен човек? Загадки?




Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Колекционерството в България
« Отговор #122 -: Август 03, 2015, 03:19:33 pm »
Реших и аз да добавя нещо в темата за колекционерството на кактуси. Надявам се поне на някои да е интересно. Става дума за русенското дружество "Ферокактус". Открих го в един стар мой бележник, в който съм отразявал посадените семена и по късното им пикиране. На него не е отбелязана дата но се намира между датите 28.06.1989 и 08.08.1989 година. За председател на дружеството бе избран Михаил Илиев Михайлов, който по късно се пресели в гр. Балчик. Много от Вас го познават и са го посещавали на алеята пред двореца в Балчик. Не зная по какви причини в списъка не е отбелязан известния русенски кактусист Стоян Николов, който притежаваше много богата колекция от над 900 вида кактуси. Нашето дружество тогава се формира , като част от гълабарското дружество и колекционерите на екзотични птици и животни. Сега не се сещам за точното му название. Сега  дружество  "Ферокактус" не съществува. Аз който съм под № 2 в списъка /разбира се не по важност/ поддържам връзки само с Йордан Костадинов, който е пети в списъка. Ето и списъка.





Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Колекционерството в България
« Отговор #123 -: Август 08, 2015, 06:57:05 pm »
Реших и аз да добавя нещо в темата за колекционерството на кактуси. Надявам се поне на някои да е интересно. Става дума за русенското дружество "Ферокактус". Открих го в един стар мой бележник, в който съм отразявал посадените семена и по късното им пикиране. На него не е отбелязана дата но се намира между датите 28.06.1989 и 08.08.1989 година. За председател на дружеството бе избран Михаил Илиев Михайлов, който по късно се пресели в гр. Балчик. Много от Вас го познават и са го посещавали на алеята пред двореца в Балчик. Не зная по какви причини в списъка не е отбелязан известния русенски кактусист Стоян Николов, който притежаваше много богата колекция от над 900 вида кактуси. Нашето дружество тогава се формира , като част от гълабарското дружество и колекционерите на екзотични птици и животни. Сега не се сещам за точното му название. Сега  дружество  "Ферокактус" не съществува. Аз който съм под № 2 в списъка /разбира се не по важност/ поддържам връзки само с Йордан Костадинов, който е пети в списъка. Ето и списъка.






Poznavam vsi4ki rusenski kaktusisti! Za sajalenie Stojan Nikolov i Hristo Gaydarov pochina! Mir na praha mu!

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Колекционерството в България
« Отговор #124 -: Август 09, 2015, 07:06:27 pm »
За съжалени едва сега научих, че Христо Гайдов е починал. Той ме запали по Euphorbia obesa и още отглеждам една мъжка еуфорбия подарена ми от него. Те със Стоян бяха авторитетите сред кактусистите в Русе и дълго ще останат в нашите спомени.

Неактивен lazarelli

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 7
  • Activity:
    0%
Re: Колекционерството в България
« Отговор #125 -: Септември 15, 2015, 10:36:23 am »
За съжалени едва сега научих, че Христо Гайдов е починал. Той ме запали по Euphorbia obesa и още отглеждам една мъжка еуфорбия подарена ми от него. Те със Стоян бяха авторитетите сред кактусистите в Русе и дълго ще останат в нашите спомени.
Стоян Николов живееше в една къща, точно отстрани на центъра-площада и сградата на Градския съвет - тогава на времето когато ходих в тях 1983-84 год.Растенията, които видях тогава живееха под открито небе само с една метална мрежа отгоре, на дървени стелажи.Много любезен и учтив човек беше.Не знаех, че е починал - Мир на праха му.Отдавна не съм ходил в Русе.

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Колекционерството в България
« Отговор #126 -: Септември 16, 2015, 08:35:20 pm »
Налага се да те коригирам. В къщата, която се намираше в центъра на града, а сега на нейно място има построен жилищен блок живееше Христо Гайдов. Посочения от теб Стоян Николов живееше на ул. "Борисова", в близост до централна ЖПГара. И двамата бяха любезни и отзивчиви с богати колекции от кактуси. Хари беше много запален по мамилариите.

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Колекционерството в България
« Отговор #127 -: Април 04, 2016, 07:52:20 pm »
Легендарен кактусист у нас Михайл Михайлов,след баба Радка Серафимова!


Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Колекционерството в България
« Отговор #128 -: Април 05, 2016, 12:12:24 am »
Професоре, поздравления за предаността по тази тема! (handshake) Мишо Михайлов - едно от имената, които помня от младите си кактусчийски години - не съм го срещал никога, но се радвам да го видя жив и здрав.
Освен, че представяш хората, драсвай и по някоя и друга дума за тях тук. Ако не е написано, за жалост, след време се губи…
Поздрави, Андрей

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Колекционерството в България
« Отговор #129 -: Април 05, 2016, 11:49:56 am »
Мишо започна с кактусчийството в с. Щръклево, Русенско. Бързо се пренастрои от хоби към бизнес и започна да сее в огромни количества най-различни видове кактуси от по-нисък и среден клас. Първоначално поддържаше тясна връзка с Ванюша от София, но скоро мина на собствено производство. Преди доста време / може би 15 години, а може и повече/ се пресели да живее в Балчик, където е и сега. Премина към други растения - цитрусови и екзотични, като кактусите ги занемари. Сега може да се види той или жена му на входа на бот. градина в Балчик да продават на едно павилионче.
Valyo

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Колекционерството в България
« Отговор #130 -: Април 05, 2016, 12:03:49 pm »
 melaleuca моля предай специални поздрави на Мишо Михайлов от мен - Илиян Хинков от гр. Русе.

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Колекционерството в България
« Отговор #131 -: Април 05, 2016, 06:47:26 pm »
melaleuca моля предай специални поздрави на Мишо Михайлов от мен - Илиян Хинков от гр. Русе.
Гледай ти,  имало още един кактусист от нашият  вилает :)

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Колекционерството в България
« Отговор #132 -: Април 05, 2016, 07:45:33 pm »
melaleuca моля предай специални поздрави на Мишо Михайлов от мен - Илиян Хинков от гр. Русе.

Илияна,маи спомням и познавам теб! Непременно ще му предам!

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Колекционерството в България
« Отговор #133 -: Април 05, 2016, 07:46:58 pm »
Професоре, поздравления за предаността по тази тема! (handshake) Мишо Михайлов - едно от имената, които помня от младите си кактусчийски години - не съм го срещал никога, но се радвам да го видя жив и здрав.
Освен, че представяш хората, драсвай и по някоя и друга дума за тях тук. Ако не е написано, за жалост, след време се губи…

Мерси Андрю! той сега е на 75 години! Някой ден когато идва в балчик и ще запознаеш с него легендарен кактусист!

Кактус БГ

Re: Колекционерството в България
« Отговор #133 -: Април 05, 2016, 07:46:58 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33