Автор Тема: v Kaufland Varna vladislavovo  (Прочетена 23024 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #30 -: Януари 06, 2014, 10:24:02 pm »

Честито bricki.

Много добри придобивки, а цената просто е без коментар.

Първото ти трънче не е херерае. Херерае има на снимката на Клеман. Твоето е пенинсулае. Коя точно от трите разновидности още не може да се каже. На пръв поглед доста си приличат с вислизении и в частност с херерае който е разновидност на вислизении. Различават се разбира се по броя и размера на радиалните и централните бодли. При херерае централния бодил е един приплеснат закривен с кукичка на края и дълъг от 3 до 5 см. Пенинсулаето има шест, осем бодли които могат да минат и за централни и за радиални и един централен бодил приплеснат и с кукичка на края / като при херерае / но с дължина от седем до петнйсет сантиметра.  С една дума главния централен бодил на херерае доста прилича на централния бодил на латиспинус-а  по-къс, но и по-масивен от този на пенинсулае - то, а на пенинсулае е доста "по-строен".  Правя уговорката че всичко написано се отнася за сравнително млади растения. Такива каквито се срещат в нашите колекции.  С течение на годините когато растенето достигне височина над петдесет сантимера броят, размера и формата на бодлите доста се променя. Изчезва например кукичката на края и бодлите стават почти прави. Изчезват и власинкоподобните радиални бодли. Променя се и броят на ребрата. За съжаление в нашите колекции такива екземпляри почти няма. Калинчето има няколко ферота дето вече се доближават до тази възраст за което искренно и завиждам.

Второто трънче наистина е глауцесценс.

Субстрата в който са сяти е предназначен за хидропонно отглеждане. Разбира се растенията могат да останат в него известно време благодарение на хранителните вещества понатрупани в него. Когато те се изчерпят растежа на кактуса ще се затормози.  Аз ти препоръчвам да не изхвърляш този субстрат, а да го смесиш с равна част от почвата която ползваш за другите си кактуси и да го използваш при пресаждането на тези два красавеца. Резултата ще е много добър влаго пропусклив субстрат. Говоря не на теория, а от личен опит. Преди пет, щест години си купих такова холандско Ферокактусче, само че моето беше грацилис. Тъй като грацилиса е от по-капризните Ферокактуси не посмях да го пресадя в нормална кактусова почва, а я смесих с минералния субстрат с който трънчето пристиган при мен. Резултата беше много добър. Трънчето изкара в новия субстрат четири , пет години като за това време стана тройно по-голямо.   

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #31 -: Януари 07, 2014, 08:20:21 am »

 Калинчето има няколко ферота дето вече се доближават до тази възраст за което искренно и завиждам.

Ще ти ги завещая :)

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #32 -: Януари 07, 2014, 11:15:46 am »
scleri, благодаря за обширното разпознаване и съветите!  (beer)
Именно твоите феровци ме накараха да ги заобичам повече!
Колкото до херераето - имам семенаци и ще ги чакам тях да им се радвам... :D
А пенинсулае нямам, така че съм доволен!  (party)

Неактивен ilu6a

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    0%
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #33 -: Януари 07, 2014, 11:42:00 pm »
Такаа....закупено Ferocactus herrerae от Кауфлад....направих следното:

Подготвих разтвор на Куадрис и Нуреле за банята...леко и внимателно ороних пръта и измих...

Субстрата е странен ,но има някакви странни бели кожести топчета...които се пукат при натиск и мата вътре гадост-нещо органично е ...вероятно живо


Вижда се ,че не са малко в пръстта


Тук вече се къпе...беше внимателно натиснато цялото растение под вода...за 30мин.


След което внимателно отцедено на вестник и поставено да съхне 2 дена по този начин-температурата е 17градуса...по-ниска нямам в апартамента.


След два дена ще го върна в същата пръст но обработена термично на 150градуса за 2 часа ,чехски субстрат за кактуси,кварцов пясък 1,2мм , речен пясък 2мм и речен пясък4мм и те така обработени термично.
Някъде нещо греша ли?



Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #34 -: Януари 07, 2014, 11:59:53 pm »
120 градуса за половин - един час според мен е достатъчно.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #35 -: Януари 08, 2014, 12:57:14 am »
Според мен и това е herrerae. Поизчетох бая материали, гледах доста снимки… Съгласявам се напълно и с Хънт и с Пилбийм, Андерсън и с други - ширпотребата в Европа, която е налична по магазините, в колекциите и у именитите производители и, която се води "horridus", е herrerae. Епитетът "horridus" е отнесен правилно като синоним на peninsulae. Той само малко и само в детска възраст прилича на herrerae, но няма родствено нито регионално (расте на полуострова, за разлика от herrerae, който е от континенталния бряг) нищо общо. Освен това peninsulae е рядкост в европейските колекции… Та, честит Ferocactus herrerae!
Поздрави, Андрей

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #36 -: Януари 08, 2014, 01:57:18 am »
Toпчестите кожести неща, дето се пукат при натиск и вътре има нeщо тeчно, наистина са органични... органичен тор със забавено оттдаване в почвата са  :D
Не са живи и не шават  ;)
Честити ви придобивки!  (y)
 В бургаския Кауфланд днес имаше само два изцигулчени барбарона- едното мамилария, а другото нещо цероидно и десетина боядисани със спрей Ешеверии (n)

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #37 -: Януари 08, 2014, 04:13:34 am »
Дано да са тор-тези топчести неща,защото не може да се каже със сигурност от една снимка какво е в действителност.Само да не се окаже ,че са яйца на кактусова коренова нематода(червеи) или на Golden nematode-globodera rostochiensis.Този почвен тематод се различава от другите, които образуват кисти вътре в самите корени.Не мога да кажа какво е само предполагам.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #38 -: Януари 08, 2014, 02:35:53 pm »
Всички знаете колко омотана е кактусовата класификация. Като цяло обаче освен за научни цели тя все пак върши работа и на нас, любителите. Има разбра се и изключения. Специално при Ферокактусите проблема идва от това че твърде късно достигат зрялост, а знаете че когато се описва едно растение за типово се взема възрастен екземпляр, а не семеначе. Подавляващото болшинство видове разпространени в любителските колеции на 5 - 7 годишна възраст вече достигат размерите на възрастно растение и влизат в цъфтеж. Тоест нашите кактуси могат да се сравнят с описанието на типовия вид. На едно Феровско семеначе обаче му трябват поне двайсетина години за да достигне възраст която поне малко да го доближи до екстериора на възрастните екземпляри.  Има разбра се и изключения, но те си остават изключение. За наша радост повечето Ферокактуси са достатъчно различни така че и в по-младенческа възраст можем да ги определим. Има обаче и такива за които за определяне на видовата принадлежност трябва да се доверим на табелката с която сме ги купили. Ще дам пример. Всеки може да познае един латиспинус, но аз ще попитам дали това което виждаме е наистина латиспинус. Щото разликата между него и рекурвус се появява чак на " стари" години когато ребрата на рекурвус-а се завиват спирално, и той става по източен на височина. То и за това някои го наричат латиспинус вар. спиралис. На практика преди да навършат поне петнайсетина години двете растения са напълно еднакви. Същата невъзможност да бъдат определени точно видово съществува и при трите подвида на пенинсулае и трите подвида на вислизении. Прекалено големи са границите в които определящите белези варират дори в рамките на един подвид. Да вземем например вислизении . Обобщено за трите разновидности. Височина от 0.75 до 3 метра. Диаметър от 0.25 до 0.80 метра. Ребра от 13 до 30. Радиални бодли от неточно различими до 20, власинкоподобни от 0 до 8-10. Централни бодли от 1 до 8 с дължина от 3 до 10 см. Сравнени с пенинсулае. Височина от 07. до 2.5м. диаметър от 0.25 до 0.5м. Ребра 12до 20. Радиални бодли от 0 до 16 част от които белезникави власинкоподобни. Централни бодли от 5 до 9, но при възрастните растения. При младежите централния бодил е един, леко наклонен на долу плосък с кукичка на края / точно като централния бодил на вислизении / с дължина от седем до единайсет сантиметра. От няколко години чехите предлагат един природен хибрид на пепинсулае и ректиспинус с полеви номер РР не знам кой си. Дължината на централния бодил на това хибридно пенинсулае е до 17 см.

На практика един Ферокактус от тази група с диаметър десетина сантиметра отговаря на описанието и на общо шестте  подвида на двата вида пенинсулае и веслизении. Как да разберем точно кой е? Вариантите са два. Или по-точно три. Първият е ако сме купили семената или растението от реномиран доставчик да се съобразим с неговата табелка. Ако растението или семената са от търговец който препродава растения отгледани от друг, или от цветарски магазин вариантите са два. Първият е да си изберем табелка с име което според нас е най- точно. / не е задължително да сме прави, но кой може да ни обори /. Вторият вариант е да сложим табелка - хоридус. Това е търговско наименование несъществуващо в класификацията. Под това име на пазара са се предлагали и пенинсулае и вислизении и в частност херерае така че винаги ще сме прави.

В описанието на херерае / в младенческа възраст /  изрично се набляга на факта че централния бодил е мощен, насечен на ребра, и с дължина от 3 до 6 см. Аз съм приел че растение с такъв централен бодил е херерае, а другото с дълъг и сравнително по-тънък централен бодил е пенинсулае. Друг характерен белег за херерае в тази възраст е наличието на бели власинкоподобни бодли най-често осем на брой, докато при пенинсулаето тези бодли са две, три, тънки и бели, но не власинко, а по-скоро игло подобни.

И на края ще посоча че Пилбийм в своята книга - "Ферокактус" като ключ за точно определяне на пенинсулае и вислизении не дава брой и размери на бодлите, а размера и формата на семената. Това ще ви даде да разберете колко " лесно " различими са представителите на тези два вида особено в младенческа възраст.

Неактивен ilu6a

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    0%
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #39 -: Януари 08, 2014, 02:59:16 pm »
Toпчестите кожести неща, дето се пукат при натиск и вътре има нeщо тeчно, наистина са органични... органичен тор със забавено оттдаване в почвата са  :D
Не са живи и не шават  ;)
Вече няма светли топчици...след 2 часа на 150градуса в пеща...

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #40 -: Януари 08, 2014, 03:07:47 pm »
Такаа....закупено Ferocactus herrerae от Кауфлад....направих следното:

...
Някъде нещо греша ли?

Ако аз бях на твое място, нямаше да го пипам поне 1-2 години. Субстрата ми се вижда идеален, а и като гледам бая торец има в него. Корените на растението изглеждат перфектно. Виж, ако субстратя беше торф, тогава да, задължително пресаждане. Иначе си се справил отлично със задачата.  (clap) (y)

Неактивен ilu6a

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    0%
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #41 -: Януари 08, 2014, 03:29:15 pm »
Ако аз бях на твое място, нямаше да го пипам поне 1-2 години. Субстрата ми се вижда идеален,  (clap) (y)
Тюх...добре ,ами как правим обеззаразяването на самото растение и почва?

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #42 -: Януари 08, 2014, 03:46:01 pm »
Ако аз бях на твое място, нямаше да го пипам поне 1-2 години. Субстрата ми се вижда идеален,  (clap) (y)
Тюх...добре ,ами как правим обеззаразяването на самото растение и почва?

Справил си се идеално. Аз бих напудрил и корените след банята с топсин примерно. (y)

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #43 -: Януари 08, 2014, 05:10:44 pm »
Не мога да се съглася доста от изписаното по темата.Ферокактус латиспинус и феро.рекурвус-(спиралис) се различават дoста добре още в млада възраст.Отгледал съм няколко растения от семеначета до зряла възраст.Няма да навлизам в детайли.Също незнам как решихте , че топчестите  кожести неща са торец?
Аз знам за торовите гранулати, че са абсолютно твърди .Може аз да не съм информиран за новостите в химията -незнам?За червеникавият субстрат, който прилича на сгурия и лава въобще не се лъжете по външният му вид ,че става за отглеждане!Само в него, така както е в момента ,нищо не става с растежа на кактуса.Задължително трябва да се смени субстрата или да се измеша с друг субстрат.Познавам този субстрат той е предназначен за съвсем друг начин на отглеждане с химия.Колега от форумътбеше пробвал да не сменява този вид субстрат и резултата беше плачевен.Цяла година стагнация и едвам спаси растението.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #44 -: Януари 08, 2014, 05:52:44 pm »
100% сигурни няма как да сме, ама 99,99% може  ;) http://idigmygarden.com/forums/showthread.php?t=59464
Maй най- известната марка с тор в капсулна обвивка(вероятно техен патент) е Osmocote.
« Последна редакция: Януари 08, 2014, 06:01:36 pm от el pistolero »

Кактус БГ

Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #44 -: Януари 08, 2014, 05:52:44 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33