Автор Тема: Като станеш стар кактусовед  (Прочетена 21230 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Като станеш стар кактусовед
« -: Януари 28, 2013, 12:44:12 am »
Чуствам се някак по-мъдър. За мъдрост говоря.
А и внимвам какво пиша, щото легиони нови кактусисти четат.
Как успях да стана стар кактусист за 7 седмици?
Еми благодарение на вас!
Вие сте моята база, фундамент, основа, тъй да се рече.
Благодарение на вашите съждения разбрах истината.
 (rofl) (rofl) (rofl)
 (think)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Като станеш стар кактусовед
« Отговор #1 -: Януари 28, 2013, 01:42:30 am »
Почвам да виждам неща, които ме озадачават.
Некой си от Европа ми продава семена с произход от неговия парник, ма ми дава полеви номера от чили, андите от преди 20 години.
Аз обаче му пращам моята банкова сметка, а не адреса на печатницата дето ги вадят парите.
 (think)
Начи, тез продават не семена, ми - полеви номера!
 ;)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Като станеш стар кактусовед
« Отговор #2 -: Януари 28, 2013, 01:44:36 am »
Явно си пил някакъв акселератор (или катализатор  ;)), щом успя толкова бързо да изкласиш! (d) На мен ще ми трябват поне десетина-двадесет години за да те настигна, ама това е защото аз ползвам само натурални продукти, като домашнярка.. де сливова, де плодова. :D

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Като станеш стар кактусовед
« Отговор #3 -: Януари 28, 2013, 01:48:51 am »
..
Начи, тез продават не семена, ми - полеви номера!
 ;)

Добро утро! Реално за колекционерите не са важни само полевите номера, но и това кактусите им да са с доказан аристократичен произход от проверен и доверен кактус-гуру. Ще отварям тема за снобизЪмЪт в кактусчийството, май.. ;) На кого му трябват някакви си прости и безимени семки или растения.. ;)

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Като станеш стар кактусовед
« Отговор #4 -: Януари 28, 2013, 02:27:16 am »
Виж ся, Джон!
Ти кат ядеш боб, кво те интересува? Полевия му номер ли?
Аз се ... ъъъ ... задявам точно с това.
Що пепеляшка не е принцеса?
Я да помислим?
Аз иначе имам много възражения, щото Пепеляшка и Принца не могат даже да си говорят, щото говорят различни езици, да не говорим, че изискванията пред кралската снаха не са като в кухнята. Ама пепеляшки валяло!
Кой прай произведения за принцеси?
Туй беше популярно миналото столетие. (rofl)
Начииии... колекционерите одят на място и колекционират, а другите дават 5 лева, за да ходят други , да колекционират, вместо тях.
 (rofl)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Като станеш стар кактусовед
« Отговор #5 -: Януари 28, 2013, 02:41:29 am »
Освен туй ни предстои едно интерсно лято, а и пролет преди туй.
Ако не ме баннеш преди туй де.
 8)
Или ако аз не фана гората.
 ;)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Като станеш стар кактусовед
« Отговор #6 -: Януари 28, 2013, 02:48:28 am »
Явно си пил някакъв акселератор (или катализатор  ;)), щом успя толкова бързо да изкласиш! (d) На мен ще ми трябват поне десетина-двадесет години за да те настигна, ама това е защото аз ползвам само натурални продукти, като домашнярка.. де сливова, де плодова. :D
Аз пия основно червено кебекарско!
Кебек е известен с лозовите си масиви и винарската си промишленост по целия свят.Всички вина са с полеви .... искам да кажа с доказан произход. (rofl)
А за моето изкласяване си виновен ти!
У форума ти дойде нов кактусар и аз автоматично качих нивото. Аз заслуги за туй немам. Само ти си виновен.
 :D
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Като станеш стар кактусовед
« Отговор #7 -: Януари 28, 2013, 04:29:16 am »
А тайната е следната:
Има хора дето разбират процесите и взаймовръзките. На тях им е се едно дали иде реч за кактуси или революции.Просто сме си разбирачи. Е ся... може да не знаем кво да прайм с мънички  и белички, ма има маса хора дет знаят. Изобщо има маса опитни хора  и малко такива дето раазбират.
 (rofl)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Като станеш стар кактусовед
« Отговор #8 -: Януари 28, 2013, 04:49:14 am »
Освен туй щи дам един пример с кметове:
Примерно Троян е 21 и повече хиляди, а в квебек има един град- herouxville  с 1300-1400 жители и чиито кмет стана знаменитост, щото изпя една песен за емигрантите, дето не се приспособяват. То в оргиналната версия му пригласяха полицая и попа, ма те са се измързулили по--късно.
Така, че земи изпей една песен и кат станеш премиерминистър, аз ще приема да бъда министър по кактусите в БГ.
 (rofl) (rofl) (rofl)


най-смешното е че там няма един емигрант!
 (rofl)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    0.8%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Като станеш стар кактусовед
« Отговор #9 -: Януари 28, 2013, 04:57:39 am »

Как успях да стана стар кактусист за 7 седмици?
Еми благодарение на вас!
Вие сте моята база, фундамент, основа, тъй да се рече.
---
Обаче я си излязал от форума, и оставаш като пациент, дет са му дръпнали системите и електродите..  Връщаш се на 0-во ниво, с пищоф и 3 куршума и много мерак...  (rofl)

Майтап бе, опитен си вече. Ама вземи да пишеш и в по-горните раздели, че да си повярваш и сам.  8)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Като станеш стар кактусовед
« Отговор #10 -: Януари 28, 2013, 05:09:25 am »
Виж ся, Джордж!
Дан'бъркаме интелекта с опита!
Кво да пиша в горните раздели?
Видех един път в един форум как на Джордж от Калгари му цъфна кактуса?
Дай поне да изкарам една пълна година. Щото малко смешно става.
 (rofl) (rofl) (rofl)
Така, че аз си оставам завеждащ спам-а в съответния подфорум, а горе - туй е за вас, специялитите!
 (rofl)
Виж утре други ден, кат ми цъфнат мамилариите с удоволствие ще ти го съобщя!
 (rofl)
Много малки семената, бе!
Аз седя и се дзверя и се колебая дали са цъфнали!
 (devil)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    0.8%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Като станеш стар кактусовед
« Отговор #11 -: Януари 28, 2013, 05:11:33 am »
Почвам да виждам неща, които ме озадачават.
Некой си от Европа ми продава семена с произход от неговия парник, ма ми дава полеви номера от чили, андите от преди 20 години.
Аз обаче му пращам моята банкова сметка, а не адреса на печатницата дето ги вадят парите.
 (think)
Начи, тез продават не семена, ми - полеви номера!
 ;)
То и аз отскоро се заглеждам по такива №№№-ра. Предполага се, че някой е одил преди години в онези полета, събрал е семена, развъдил е кактусите и продава техните семена. Че то и без тях можело - полвината от списъка нямат номера, а само други обяснения за произхода, или само латинско име и пак вървят. То ти и други работи пазаруваш така - по картинка в интернет. Ако па искаш, дай картата на жена ти, ако имаш съмнения за твойта.  :* Той човека ти прави услуга, да не се разкарваш до европата за ено семе.
Е нали за тва четеш и форума, да видиш кой е коректен, кой не.
Теб да не ти свърши семето та питаш за още?  :)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    0.8%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Като станеш стар кактусовед
« Отговор #12 -: Януари 28, 2013, 05:22:42 am »

 (rofl)
Много малки семената, бе!
Аз седя и се дзверя и се колебая дали са цъфнали!
 (devil)
Ти да знайш на пародиите кви са дребни, сял съм penicillata и други някои, та знам. Щото трябвало вятъра да ги разселва, а те растат по стените на каноните. Ако са тежки и едри, ще падат надолу в дерето, а там е тъмно и не е за кактуси.. Мамилариите.. колко ти бяха, 500 ли, тва стига за няколко саксийки, предполагам. Или ги сееш в тавичка/кутийка.

Абе, нервно е зимата за кктусаря, няма рестеж и цъфтеж, само болести и проблеми. Сеенето раздвижва нещата, макар и бавно.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Като станеш стар кактусовед
« Отговор #13 -: Януари 28, 2013, 05:44:07 am »
Тва верно, че в нотокактуса има и некой по-малки семена от мамиларията, ма иначе са по-големи.
Нервно е Джордж, щото откриваме топлата вода.
седя и гледам специялизирани лампи за отрастване на растения, който са в пъти по-скъпи и в пъти по слаби от тез дет се продават в секии магазин.
Изобщо има само едно нещо, дето е по-лошо от простотията и туй е глупоста!
 (rofl) (rofl) (rofl)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Като станеш стар кактусовед
« Отговор #14 -: Януари 28, 2013, 11:18:49 am »


..
Начи, тез продават не семена, ми - полеви номера!
 ;)

Добро утро! Реално за колекционерите не са важни само полевите номера, но и това кактусите им да са с доказан аристократичен произход от проверен и доверен кактус-гуру. Ще отварям тема за снобизЪмЪт в кактусчийството, май.. ;) На кого му трябват някакви си прости и безимени семки или растения.. ;)




На пролет решавам да засадя на двора си десетина корена от любимите на Трола домати. Отивам на пазара и си купувам от произволна бабичка готов разсад. Може да излезнат вкусни домати както тя обещава, но може да излезне и пълен боклук. При втория случай просто ще си купувам домати от пазара, а догодина ще си купя разсад от друга бабичка.  Когато обаче отивам да си купя овощно дръвче не купувам от първия срещнат , а търся лицензиран производител с добро име сред овощарите. Искам като засадя круша масловка след години да бера масловки, а не диви скоруши / не че те не са вкусни но това е друга тема /.  Живота е твърде кратък за да правя три четири проби докато нацеля хубавите круши.
По подобен начин стои въпроса и с кактусите. И те за съжаление растат бавно, и човек няма много време за проби и грешки ако иска да има колекция която да радва очите му.
Вярно е че във въпроса са полевите номера има и доза снобизъм, но ползата е много по-голяма. 
Да кажем че искам да прибавя в колекцията си Гимнокалициум спегазини.  Ако съм бохем по душа, и мразя всичко снобско би следвало да си купя пакетче семена от цветарския магазин. Ако имам късмет това което поникне от тях да се окаже наистина спегазини най-вероятно то ще изглежда така :     



Това е масовият спегазини. Не казвам че е лош. Той може и да хареса на някой.  Аз обаче вече съм имал такъв спегазини, и искам да имам оня по . бодливия, дето съм го видял в оранжерията на еди кой си, или на снимка в нета. Намирам снимка на такъв бодлив спегазини. Виждам полевия му номер и започвам да търся търговец който предлага спегазини с тоя полеви номер защото ако търговеца не е мошеник вероятността поникналото растение да прилича на това което искам е най-голяма. Така след няколко години на терасата ми ще има ето това:



А може да реша че не харесвам големи бодли, или вече да имам спегазини целия обвит с тръни. За това търся оня късободливия вариант на трънчето.




Без семена с гарантиран произход / това значи полеви номер / вероятността в моите кутийки да поникне нещо такова е почти нулева /. Не казвам напълно нулева защото все на някой е поникнало и той го е размножил.

Та затова хората с повече кактуси зад гърба си предпочитат да купуват семена и растения с полеви номера, и то от гарантирани производители. Отстрани наистина може да изглежда малко снобарско. Сигурно има и хора които търсят такива кактуси точно от снобарска гледна точка, но те за малцинство.

Кактус БГ

Re: Като станеш стар кактусовед
« Отговор #14 -: Януари 28, 2013, 11:18:49 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33