Автор Тема: Първи пъпки 2013  (Прочетена 54617 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Първи пъпки 2013
« Отговор #195 -: Юли 29, 2013, 01:41:53 pm »


Защо мислиш че това не е истинското му име?

http://cinerea.nomaki.jp/  - Днес попаднах на това сайтче. За съжаление не много богато. Интересното в случая е че автора се е постарал да покаже различни растения предлагани с едно и също име. Някои се различават по полеви номер, а някои се си просто различни, но обединени под едно име в новите класификации.

Не виждам,къде има истинско име? Сигурно Веснер е сам измислен този вид? Ще проучим от тях!

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Първи пъпки 2013
« Отговор #196 -: Юли 29, 2013, 03:06:05 pm »

 Трънчето което Веснер / наистина само той /предлага като Пирокактус  Вакеберг го е описал като Неопортерия -  Neoporteria thiebautiana / липсва второто  h в думичката   thiebauthiana / . Описанието е доста лаконично.  Neoporteria thiebautiana е разглеждана като вариант, или форма на  Neoporteria nidus. Главния отличителен белег са тъмните , почти до черно, бодли. От тази гледна точка трънчето на Милена отговаря на името -  Neoporteria thiebautiana. Сега и Неопортерии и Пирокактуси станаха Ериосице така че според мен Миленчето спокойно може да смени името на Eriosice thiebautiana, и ще е най-близо до истината.

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: Първи пъпки 2013
« Отговор #197 -: Юли 29, 2013, 08:58:26 pm »
Симпатяги сте ей, няма развитие и това си е.

Преди 100, 50 или друг брой години някой е кръстил нещо някакси. Добре. После друг казва, ама защо така, аз не съм съгласен, защото...... и го прекръства и до ден днешен това се случва поне няколко пъти.
И винаги има някой, който вече е измислил и подбрал най-точните критерии и вече предполагаемо ще настане мир - да, ама не - при този подход край няма. Кой не го разбира?
Няма такава истина, даже и комунизмът, който твърдеше, че е хванал господ за шлифера се издъни - това е - не става. Ама главите са промити и няма лек - жалко.

Защо да не ползвам Бакеберг, или Хааге, или Ритер или ....
Ако кажа, че thiebautiana е по Ритер, или по Вили Веснер, значи всеки може да си го прекръсти по негов корифей, или въобще, както си иска. Какъв е проблема? Нетът е пълен със всякаква информация.
Кръщаването е винаги по...., никога еднозначно.
И енергията отива в свирката.
Тука няма "учени", а само ентусиасти - не е ли невъзпитано да се правим на каквито не сме?
Нито знание, нито опит, нито кой знае каква практика, а претенциите......

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Първи пъпки 2013
« Отговор #198 -: Юли 29, 2013, 09:10:35 pm »
Kle4o
 Тука няма "учени", а само ентусиасти - не е ли невъзпитано да се правим на каквито не сме?

Ти учен ли си?  (rofl)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Първи пъпки 2013
« Отговор #199 -: Юли 29, 2013, 09:50:41 pm »

Не се палете и не влизайте в лични спорове. Тук сме за удоволствие. Всеки има право на собствено мнение по всеки въпрос. Включително и да нарича кактусите си както си иска.  Дори и грузонито да е табуретката на тъщата. Какво от това?
Трябва да си призная че в по-горния ми пост съм допуснал една грешка. Такова нещо като Eriosice thiebautiana няма. По простата причина че  Neoporteria thiebautiana като разновидност на  Neoporteria nidus сега е включена в обобщения вид Eriosyce kunzei . Там са още един куп видове които и не специалист ще разграничи без проблем, но тази тема сме я чоплили дълго, и няма смисъл да я започваме пак.
Така че точното име / според модерните  класификации / е - Eriosyce kunzei
« Последна редакция: Юли 29, 2013, 09:56:43 pm от scleri »

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Re: Първи пъпки 2013
« Отговор #200 -: Юли 29, 2013, 10:19:51 pm »

 Трънчето което Веснер / наистина само той /предлага като Пирокактус  Вакеберг го е описал като Неопортерия -  Neoporteria thiebautiana / липсва второто  h в думичката   thiebauthiana / . Описанието е доста лаконично.  Neoporteria thiebautiana е разглеждана като вариант, или форма на  Neoporteria nidus. Главния отличителен белег са тъмните , почти до черно, бодли. От тази гледна точка трънчето на Милена отговаря на името -  Neoporteria thiebautiana. Сега и Неопортерии и Пирокактуси станаха Ериосице така че според мен Миленчето спокойно може да смени името на Eriosice thiebautiana, и ще е най-близо до истината.

Ами май не е точно така, защото Eriosice thiebautiana няма. Въобще thiebautiana не е вид, дори не е подвид, това е вариация, значи трябва да си се изписва като var., а не като несъществуващ вид.
Склери, благодаря за насоката която ми даде, за да разбера, че Пирокактуса който сме си купили се оказа Неопортерия, тя пък се оказа вариация на друга Неопортерия, която се оказа Eriosice, ама не точно такова. Все пак май намерих какво е може би трънчето:
Pyrrhocactus thiebauthiana -> Neoporteria thiebautiana -> Neoporteria nidus -> Eriosice senilis ->Eriosyce senilis ssp. coimasensis
Прилича и на Eriosyce kunzei по бодлите, но цветовете на двата вида са съвсем различни. Така, че със сигурност ще разберем какво е утре или вдругиден като цъфне. :)

Между другото гледам, че Клечо е коментирал, което значи, че Пешо печели баса. :D (rofl)

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Първи пъпки 2013
« Отговор #201 -: Юли 29, 2013, 10:25:45 pm »
Scleri

Не се палете и не влизайте в лични спорове. Тук сме за удоволствие. Всеки има право на собствено мнение по всеки въпрос. Включително и да нарича кактусите си както си иска.  Дори и грузонито да е табуретката на тъщата. Какво от това?

Ще ми обясниш,кой пръв заяжда това проблемите във форума за учен???
Между другото няма връзка онова за грузонито! Тук онова говорим за проблемите на индетификация пиррокактус за веснер!

Кметица всичко е права! (y)

P.S.=Scleri и Кle4o Ще ми обясниш какво е Copiapoa AW 18? Има ли такова нещо на AW????
« Последна редакция: Юли 29, 2013, 10:48:52 pm от melaleuca »

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Първи пъпки 2013
« Отговор #202 -: Юли 30, 2013, 08:46:54 am »

Миленче, нямам честа да притежавам такова трънче. Ако имам възможност сигурно бих си го купил защото на снимката изглежда доста ефектно с тия черни бодлета.  Що се отнася до името свободна си да си го кръстиш както искаш.  Явно този вид не може да се впише напълно в определението на нито един от горе изброените видове. Като гледам снимките в нета / колкото и да са оскъдни / цвета му наистина е много близък до Пирокактусите, ама не съвсем. Може би за това Веснер го е класифицирал като Пирокактус.  Все пак е ясно че става дума за южно американче което определя от какви грижи се нуждае. Ако беше мое нищо друго нямаше да ме вълнува.
Да ти е живо и здраво и да те радва с цвят много години, а при една следваща поръчка при Веснер и аз ще си го купя. 

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Първи пъпки 2013
« Отговор #203 -: Юли 30, 2013, 08:57:30 pm »
Denmoza rhodacantha

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    0.8%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Първи пъпки 2013
« Отговор #204 -: Август 01, 2013, 03:31:54 am »
Браво!  (clap) Колко й е диаметъра на денмосата?
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Първи пъпки 2013
« Отговор #205 -: Август 01, 2013, 12:41:18 pm »
Около 18 см. (nod)

Неактивен Makc

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 252
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Първи пъпки 2013
« Отговор #206 -: Август 06, 2013, 07:13:37 pm »

Thelocactus hexaedrophorus

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Първи пъпки 2013
« Отговор #207 -: Август 07, 2013, 12:56:16 am »

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Re: Първи пъпки 2013
« Отговор #208 -: Август 07, 2013, 11:45:58 pm »
Това Обрегонийче май се кани да ни зарадва с цвят. :)


Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Първи пъпки 2013
« Отговор #209 -: Август 08, 2013, 07:08:22 pm »


Copiapoa taltalensis GC 287.03 .

Позната още и като Copiapoa rupestris. Единствената Копиапоа цъфтяща с червени цветове.





Кактус БГ

Re: Първи пъпки 2013
« Отговор #209 -: Август 08, 2013, 07:08:22 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33