Автор Тема: Презимуване на кактусите в отопляема оранжерия  (Прочетена 3619 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Ето, че зимата още не си е тръгнала и в мен започнаха да напират едни еретични въпроси?! ;) Като знам какво направихме в края на ноември.. и вчера. ;) Всички знаем, че през зимата кактусите не трябва да се поливат и трябва да са в светли, проветриви и хладни помещения. Реално повечето от нас не ги държат дори и в светли де..
Та до началото на тази зима аз нямах представа какво ни чака с новия ни парник. За октомври и ноември изобщо няма да говоря.. средната температура при растенията през деня беше над 25-30 градуса при отворени врати, през нощите падаше до 10-15. През декември с първите студове аз с нетърпение очаквах температурите в оранжерията да паднат под 3.5 градуса за да видя на практика как работи и колко ще е ефективна отоплителната система от кабели за подово на която се спрях. Е, и през декември макар да имаше малко студ -5 -6 градуса минималната температура вътре не падна под 4 градуса през нощта. През деня само малко слъце да се покажеше и веднага отваряхме вратите. Тогава започнах да се подзирам на "препечените" ни и зачервени кактуси и усещах, че искат да се полеят. ;) Не знам дали съм прав, ама не ги поляхме. През януари положението вече стана почти зимно имахме застудявания до -15-16 градуса (минимални вътре 3 градуса) и максимални дневни под нулата по за няколко дена, евентуално чак през този месец част от растенията са усетили някаква зимна стагнация, защото през предходните месеци може да говорим за лятна.. в някой дни темтературта вътре е минавала и 40 градуса.
С настъпането на февруари отново не можем да говорим за зима.. дневните температури отново тръгнаха нагоре.. и ние не издържахме. ;)



Започнахме с буденето.. :D

Замисляме се за следващата зима да вдигнем минималните тепмератури около 10-12 градуса и само да намалим и разредим поливането. Еретична мисъл, а? ;) Жалко, че малкото хора които имат опит с подобни оранжерии и условия през зимата не пишат и споделят тук.

Очаквам от Клеман, Атила и от всички с опит по темата а защо не и всички които пишете тук да споделите вижданията си по този въпрос. ;)
« Последна редакция: Февруари 07, 2018, 06:30:20 pm от John Stalker »

Неактивен metodib

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 34
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Презимуване на кактусите в отопляема оранжерия
« Отговор #1 -: Февруари 07, 2018, 07:33:00 pm »
Въпреки че е зима аз бих експериментирал отгоре върху полкарбоната със засенчваща мрежа

Неактивен metodib

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 34
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Презимуване на кактусите в отопляема оранжерия
« Отговор #2 -: Февруари 07, 2018, 07:39:05 pm »
При положение че всичко вътре искате зимата да е в покой

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Презимуване на кактусите в отопляема оранжерия
« Отговор #3 -: Февруари 07, 2018, 08:16:16 pm »
Въпреки че е зима аз бих експериментирал отгоре върху полкарбоната със засенчваща мрежа

Има логика.. ако завали сняг той ще се задържи по мрежата и ще засенчи. ;) само мрежата едва ли ще задържи много от инфрачервените лъчи защото според науката.. 
Цитат
"С най-високи показатели на отражение на инфрачервените лъчи, са веществата – злато, сребро, мед и алуминий, средни показатели на отражение има желязото, а най-ниски – водата и въглеводорода. Инфрачервените лъчи безпроблемно преминават през вакум, запрашени или задимени области."

Неактивен metodib

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 34
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Презимуване на кактусите в отопляема оранжерия
« Отговор #4 -: Февруари 07, 2018, 08:41:10 pm »
Номера е по малки дневни темперетури при слънмеви дни .Естествено напролет пак ще се привикват но номера е да се спести пренссянето.Естествено може малко разходите за ток да нарастнат.Има мрежи с различно засенчване и те трябва да са овъ.н върху оранжерията

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Презимуване на кактусите в отопляема оранжерия
« Отговор #5 -: Февруари 07, 2018, 09:23:28 pm »
Номера е по малки дневни темперетури при слънмеви дни .Естествено напролет пак ще се привикват но номера е да се спести пренссянето.Естествено може малко разходите за ток да нарастнат.Има мрежи с различно засенчване и те трябва да са овъ.н върху оранжерията

Тази година ни е за сефте да имаме отопляем парник. ;) Аз се притеснявах, че ще имам проблеми с влагата и отоплението а то се оказа съвсем друго.. Понеже не бях планирал контролирано охлаждане през зимата сега работя над този въпрос. Със сигурност ако засенча парника с нещо плътно нема да имам проблем с жегата.. Това обаче е сложно.. и за това ще трябва да го направя по някакъв начин.. с охлаждане при което не се образува конденз?!  А ако мрежите са вътре в парника.. ще действат като радиатори защото ще привличат и отразяват още повече енергия - както става с черни щори ако си сложиш в къщи, направо изключваш радиатора през зимата ако си южен апартамент, а през лятото те се стопяват. ;)
Вероятно решението може да се окаче много лесно и просто.. ама за сега не се сещам как. Ако имаше някакво фолио с метален отблясък.. и е ефтино ;) за да покрия част от парника през зимата може би ще е почти идеалния вариант. (y) Щеше да идеален вариант ако фолиото е полупрозрачно или можех да контролирам пропускливостта му.. ама това вече си е фантастика  :D

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Презимуване на кактусите в отопляема оранжерия
« Отговор #6 -: Февруари 07, 2018, 11:38:54 pm »
или можех да контролирам пропускливостта му.. ама това вече си е фантастика  :D

E що бре? Само трябва да се патентова някаква инжекционна джаджа, която да пълни и изпразва при нужда каналчетата на поликарбоната с някаква флуидна супензия, която да не пуща много слънце пък и да не грее... и да има хиляди накрайника за всяко едно каналче   (tmi)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Презимуване на кактусите в отопляема оранжерия
« Отговор #7 -: Февруари 08, 2018, 06:27:13 am »
Ами аз си мисля, че както и много други, вие сте събрали в оранжерията растения от много климатични зони, а се опитвате да угодите на всички при що-годе еднакъв климатичен режим вътре. Освен това всеки кактусар си има различен стил на отглеждане, така че, каквото и да направите, няма да е много грешно (стига да не загубите ценни растения). Много отглеждачи от тропически страни говорят че при тях кактусите не правят зимна стагнация, покой, защото е топло целогодишно. Големите растения, даже и да цъфтят издържат на суша цяла зима, какъв им е проблема, от друга страна. По-дребните, ако смятате че губят ценен прираст, спокойно могат да се поливат от време навреме. Някои кактуси вероятно ще изпадат по-дълго и в лятна стагнация заради топлото, така че вероятно растежа им ще се измести по- към ранна пролет или есен. Ако вдигнете минималните към 10 - 12 градуса, повечето ще могат да се поливат, макар и по-разредено.

Аз прилагам селективно поливане само на някои по-дребни или по-влаголюбиви, но не знам при вас дали е възможно. Давам го като сравнение, щото и те са на относително топло зимуване, но пък с по-малко слънце.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Ето, че днес дойде момента на официалното събуждане на всички растения. Нагласих термоконтролерите да поддържат минимална температура 11 градуса в саксиите. През деня температурите на въздуха варират от 20 до 40 градуса и до почти 30 в почвата.  (dance)

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
И аз полях растенията.

Кактус БГ


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33