Автор Тема: Кактуси на открито у нас  (Прочетена 101468 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #405 -: Януари 28, 2020, 06:52:06 pm »


Единствено Гимнокалициум брухи и преживява зимата на открито без загуби. Дори започна да се размножав вегетативно.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #406 -: Февруари 03, 2020, 05:26:12 pm »
Мда, мексиканците не ги търси след подобни студове, на повечето и -10 им е твърде много, само някакви високопланинци биха издържали на голям студ. А онова G. bruchii наистина добре се е адаптирало, свило се е както се полага за да изкара зимата дехидратирано. Вероятно зависи от коя (високопланинска) популация идват тия растения, за това колко устойчиви ще бъдат. Като правило в пределите на вида по-ободлените растат по-нависоко, криейки се от по-силно слънце така, което и повишава шанса им за студоустойчивост.

Аз съм изкарал (изгонил на двора) едни дребни ехиноцереуси за първа зима, но е много рано още да отчитам опита, след 2 - 3 месеца може би ще ги погледна.
« Последна редакция: Февруари 03, 2020, 05:31:29 pm от 7george »
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #407 -: Февруари 03, 2020, 07:52:01 pm »
През тази зима температурите едва ли са достигали повече от - 10 градуса. Въпреки това загубите на ехиносереусите са големи. Мисля , че причината е липсата на сняг, под който те безпроблемно презимува като в иглу.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #408 -: Февруари 05, 2020, 01:11:25 pm »
През тази зима температурите едва ли са достигали повече от - 10 градуса. Въпреки това загубите на ехиносереусите са големи. Мисля , че причината е липсата на сняг, под който те безпроблемно презимува като в иглу.

При нашите тестове ехиноцереусите също се загубиха един по един. Причината за това според мен не са студовете или липсата на сняг а влагата. В Ловеч при Еми защитени от влагата на открито има доста растения които са там от години.

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #409 -: Февруари 05, 2020, 04:26:55 pm »
Имаш право. Като предпазна мярка от влагата мисля да направя насип, който да е по-високо от  терена и да ги засадя на най-високата част. Друго не ми идва наум. Така ще е поне по-оцедливо.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #410 -: Февруари 07, 2020, 04:33:01 am »
Имаш право. Като предпазна мярка от влагата мисля да направя насип, който да е по-високо от  терена и да ги засадя на най-високата част. Друго не ми идва наум. Така ще е поне по-оцедливо.
Абсолютно сте прави за влагата. Аз това го наблюдавам от години с опунциите, фраджилиса най-вече. На сухо и проветрива място никакъв студ не я плаши, обаче затрупана със сняг продължително време започват да я морят разни гъби и плесени...
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #411 -: Март 15, 2020, 07:15:50 pm »




След днешния зимен дъжд Гимнокалициум брухи залага пъпки за цъфтеж, а Необесея висмани и Опунция фражилис се събудиха за посрещане на пролетта.

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #412 -: Октомври 07, 2020, 04:19:35 pm »


Оше една Мамилария неустановена с минимални размери се подгоотвя за презимуване на открито.Посочва се ,като студоустойчива - минус 25 градуса, но за влагата нищо не се казва. Подарък от Данчо Костадинов. Ще стискам палци да е студоустойчива, като М. фражилис. Добре ще изглеждат в компания.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #413 -: Октомври 11, 2020, 05:48:27 pm »

Оше една Мамилария неустановена с минимални размери се подгоотвя за презимуване на открито.Посочва се ,като студоустойчива - минус 25 градуса, но за влагата нищо не се казва. Подарък от Данчо Костадинов. Ще стискам палци да е студоустойчива, като М. фражилис. Добре ще изглеждат в компания.
Опунция, нали? Прилича ми на някои от моите опунции, вероятно е хибрид с участието фраджилис, полиаканта, ауреа, пинкаве или фаеканта, всичките са достатъчно студоустойчиви. Добре е и да не се поливат преди зимата и мястото да е отцедливо и не много усойно. При нас септември и октомври до сега почти не е валяло, така че всичките отвънка се сбръчкаха достатъчно, а след ден-два очакваме и порвите нулевви или отрицателни нощни температури.
Ей тия примерно имам предвид:

Ще ни ги покажеш, Хиндо, когато цъфнат.  :)
« Последна редакция: Октомври 11, 2020, 06:09:03 pm от 7george »
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #414 -: Октомври 12, 2020, 05:41:13 pm »
Разбира се, че е Опунция. До скоро я отглеждаше мой приятел кактусар. Изкарала е много зими отвън , но на сухо. Аз ще я пробвам съвсем на открито и влажно, както Химифузите. Тази малката е получена чрез семена от Бърно - Чехия. Имам още две семеначета,които ще зимуват в мазата и са застраховка. До момента кактуса не е цъфтял и цвета не му е известен. С радост ще направя снимки на цъфтежа и ще ги публикувам. Дано се получи.

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #415 -: Декември 21, 2020, 11:30:13 am »











Вече трета зима отглеждам на открито,стуудено и влажно
Echinocereusbaileyi - v albispinus
Echinocereuscoccineus Belen,NM
Neobessea wismannii
Opuntia fragilis
Opuntia humifusa
Gymnocalycium bruchii и
Echinocereustriglochidiatus
Но не мога да ги накарам да порастнат големи и цъфтящи с изключение на bruchii и wismannii

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #416 -: Септември 13, 2022, 09:01:44 pm »


Още бодливковци: Echinocereus baileyi SB 211, Kiowa Co, Oklah, (-23 °C)
Echinocereus fendleri SB 134 (-24 °C), Bernalillo Co, NM.

image upload site



Кактус БГ

Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #416 -: Септември 13, 2022, 09:01:44 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33