Автор Тема: Семейство: Асклепиеви (Asclepiadaceae).Caralluma  (Прочетена 6177 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валентин

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    0%
Семейство: Асклепиеви (Asclepiadaceae).Caralluma
« -: Август 08, 2012, 08:15:21 pm »
Многогодишни растения с удебелени, месести, 3-6-стенни стебла, повече или по-малко назъбени. Цветовете са разположени в основата на стеблата, камбанковидни или закръглени; венеца е дълбоко насечен на 5 венчелистчета; вътрешния е загръглен или чашковиден, с различна окраска; с неприятна миризма. Распространени са в Индия, Бирма, Шри Ланка, Афганистан, на Арабския п-ов, в Сомалия, Етиопия, Судан, Северна и Южна Африка, в юго-източната част на Средиземноморската област. В рода има около 110 вида. Облагородени са едва няколко вида: в стайни условия се отглежда рядко.

Видове

С. europaea (Guss.) N. E. Br. (Stapelia europea Guss.) - К. европейска.

Стеблата са разклонени (често раздвоени), удебелени, с дебелина 1-1.5 см., 4-странни, в разрез почти квадратни, сиво-зелени, матово-червени петна; фасетите са тъпи, в тях са шиповете. Листата са много дребни, закръглени, слабо извити на върха. Цветовете са малки, 1.3-1.5 см в диаметър, събрани по 10-12 в съцветия с формата на чадърче, венеца е от 5 дълбоко нарязани яйцевидни венчелистчета; те са жълто-зеленикави на цвят, на върха кафяво-червени, гъсто нашарени с напречни ивици; вътрешната чашка е кафяво-черна, с 10 жълти точици, леко извисени: със слаба миризма. Цъфти в продължение на почти цялата година. Има редица видове. Расте по варовикови скали и по крайбрежието на Северна Африка, до Южна Испания, на о-в Лампедуза.

С. nebrownii Berger (С. brownii Dinter u. Berger) - C. Бровна.

Нискорастящо растение. Стеблата са с височина 15-17 см и 4 см ширина, 4-странно, с вдлъбната повърхност и сближени вдлъбнато-назъбени фасети, зелени, сиво-зелени, с матово-червени петна, с шипчета, разположени на 2.5-3 см един от друг, с ошипен връх и двуредно разположени заостряния. Цветовете са по 15-20 на цветонос; венеца е голям, 9-10 см в диаметър, плосък; венчелистчетата яйцевидни, ланцетовидни на върха, удебелени, тъмно-червено-кафяви, по краищата покрити с пурпурни реснички; с неприятна миризма. Обитава скалите на Юго-Западна Африка.

К. Думер - C. dummeri.

Стъблата са разклонени, с височина 6-9 см, 1,5 см в диаметър, сиво-зелени с червеникави ивици, 4-стенни, фасетите са назъбени, зубците са с дължина 1,5 см. Цветовете са около 4 см в диаметър, венчелистчетата са маслинено- -зелени, отвън гладки, отвътре мъхести.

C. mammillaris.

Стъблата са здрави, разклонени, 15 см високи и повече, с дебелина 3 см, зелени, 5-6-стенни. Фасетите са разположени повече или по-малко спирално, назъбени, зубците са с дължина 1,5 см. Цветовете отвън са белзникави, петнисти, голи, отвътре са черно-пурпурни с мънички брадавици.

Отглеждане

Растенията се размножават от семена или чрез делене. Използват се недълбоки, но по-широки саксии. Грижите за растението са подобни на тези при стапелията. Температура: през зимата - при температура 10-15oС; през лятото температурата може да е значително по-висока.
Светлина: през цялата година се държи на много слънчево място, растението може да се отглежда и на сянка, но това се отразява на цъфтежа; може да се отглежда без естествена слънчева светлина, на искуствено осветление, като се използват лампи в продължение на 16 часа от денонощието.

Влажност: ниска; много добре се чувства в сухи и топли помещения, особенно в такива с парно отопление.

Поливане: умерено, през зимата рядко.

Почва: смес от листовка, градинска почва, торф и едрозърнест пясък (1:1:1:1), расте добре и в добре обеззаразена органична почва.

Грижи: през зимата не понася продължително охлаждане и влажност; пресажда се през пролетта в широк съд.

Размножаване:

От семена, които се засяват на повърхността на песъчлива влажна почва, без да се засипват отгоре; в периода на прорастване на пониците в продължение на няколко дни трябва да се поддържа температура от 25oС, без да се отваря покритието на съда; най-бързо каралумата се размножава чрез резници; подсушават се на слънце за няколко дни и след това веднага се засаждат по няколко в саксии с лека песъчлива почва, в която се вкореняват много бързо.

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Семейство: Асклепиеви (Asclepiadaceae).Caralluma
« Отговор #1 -: Август 08, 2012, 08:18:46 pm »
Валъо,виждам те темата ти,понякога не са верни за отглеждане на Каралума! Казвам ти истината самият аз,през зимата изобщо не се полива и те нужда зимен покой!
Поздрав Професор!

Неактивен Валентин

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    0%
Re: Семейство: Асклепиеви (Asclepiadaceae).Caralluma
« Отговор #2 -: Август 08, 2012, 08:26:34 pm »
Аз също неполивам зимата.
Но винаги всичко е относително и зависи от много фактори.
Имам инфо за мого родове сукуленти,но нека нелъжа хората тогава.
Ако някой се интересува нека ми пише на лични.

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Семейство: Асклепиеви (Asclepiadaceae).Caralluma
« Отговор #3 -: Август 08, 2012, 08:31:55 pm »
Аз също неполивам зимата.
Но винаги всичко е относително и зависи от много фактори.
Имам инфо за мого родове сукуленти,но нека нелъжа хората тогава.
Ако някой се интересува нека ми пише на лични.
Ок! Ако има въпроси,аз съм на среща!

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Семейство: Асклепиеви (Asclepiadaceae).Caralluma
« Отговор #4 -: Август 08, 2012, 08:42:35 pm »
Аз също неполивам зимата.
Но винаги всичко е относително и зависи от много фактори.
Имам инфо за мого родове сукуленти,но нека нелъжа хората тогава.
Ако някой се интересува нека ми пише на лични.

А-ааа, Вальо, не така! Всички се интересуваме и темата е много интересна, а това че има дискусия е още по-добре.  (bow)
Никакви лични! Продължавай да обогатяваш раздела. (handshake)

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Семейство: Асклепиеви (Asclepiadaceae).Caralluma
« Отговор #5 -: Август 08, 2012, 08:46:36 pm »
Прав си Кмете! Аз също помагам на него да създава тема,как се грижи и как се гледа за тях! Както и систематика и определение на родове и вид!

Кактус БГ

Re: Семейство: Асклепиеви (Asclepiadaceae).Caralluma
« Отговор #5 -: Август 08, 2012, 08:46:36 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33