Автор Тема: v Kaufland Varna vladislavovo  (Прочетена 23021 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #45 -: Януари 08, 2014, 06:46:42 pm »
Като казах че латиспинус и рекурвус си причат като две капки вода умишлено малко " пресолих" манджата. За едно опитно око не е проблем да ги различи. Особено ако са добре отгледани здрави растения поне на три, четири години. Ако обаче са гледани на нечий прозорец, а не в оранжерия различаването е смея да твърдя трудно. Ето един пример.  Кактусчето не може да се нарече занемарено, но определено е щадено. Тоест гледано при по-меки условия. В резултат на това липсват някои ясно определящи белези. И така това по-долу латиспинус ли е или рекурвус?



Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #46 -: Януари 08, 2014, 07:03:47 pm »
...За червеникавият субстрат, който прилича на сгурия и лава въобще не се лъжете по външният му вид ,че става за отглеждане!Само в него, така както е в момента ,нищо не става с растежа на кактуса...

Да, само в този субстрат без тореца растението ще забави темповете на растеж. Но като структура и порьозност тази фракция е идеална за кактуси. Въобще холандците са на светлинни години пред нас в тази област и много добре знаят какво и защо правят. Такива топчета с "8котета" забелязахме и в субстрата на мосю Кунц, растенията му бяха дребни но в перфектна форма с малки изключения.
Ние също правим тестове с подобна бавноразграждаща се минерална "манна" от няколко месеца, и резултатите са направо впечатляващи. Но за тях ще отворим нова нарочна тема малко по-нататък. (y)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #47 -: Януари 08, 2014, 07:07:06 pm »
100% сигурни няма как да сме, ама 99,99% може  ;) http://idigmygarden.com/forums/showthread.php?t=59464
Maй най- известната марка с тор в капсулна обвивка(вероятно техен патент) е Osmocote.


Има го и в България. ;)  (y) - http://meyerbg.com/index.php/pages/index/1/1/0/231

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #48 -: Януари 08, 2014, 07:42:17 pm »
..
Субстрата е странен ,но има някакви странни бели кожести топчета...които се пукат при натиск и мата вътре гадост-нещо органично е ...вероятно живо


Вижда се ,че не са малко в пръстта

...


Ето как изглеждат "8котетата" ;) Спокойно.  (y)


Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #49 -: Януари 09, 2014, 12:02:08 am »
Мерси за информацията за торовете!Аз знам, че има гранулати, но незнаех ,че тези са меки отвътре и че по такъв начин функционират.Виждал съм тези гранули на Кунц, но те бяха по- големи и разноцветни.Моята почва е доста силна в момента и не мога да я торя с нищо .За старите растения, които не са пресаждани имам няколко шишета течен тор на Chrysal .

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #50 -: Януари 09, 2014, 12:51:29 am »
Scleri ще се изпитваме ли?Не звучи сериозно .Това, като не е гледано оптимално може , само ти да кажеш какво е.Може и да е латиспинус.При всички положения ,ако растенията са гледани при нормални условия и са чисти -(не са хибриди) те са много ясно разпознаваеми!

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #51 -: Януари 09, 2014, 05:36:54 am »
Ако се следва логиката, за да се задава така въпроса , понеже растението прилича на латиспинус, ще се окаже ,че е рекурвус. Защо иначе би се коментирал въпроса изобщо?Набляга се на приликата.Но каквото и да е растението, няма никакво значение.Рекурвуса, още от малък върви леко цилиндричен, ребрата са по-нагънати ,по-тесни и по- груби от тези на латиспинуса.Централният бодил не е толkова широк и толкова извит накрая и е по- дълъг от този на латиспинуса. Бодлите на латиспинуса с възрастта стават по -шарени, по- оранжево червени.Рекурвуса  завърта ребрата .Цъфтят в различни цветове в различни месеци.

Неактивен ilu6a

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    0%
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #52 -: Януари 12, 2014, 12:01:42 am »
Ето това се случи след банята..а до още едно кактусче(име не знам)-хареса ми защото има два центъра....

Съставката от саксията с която е закупен
Чехски коктейл за кактуси
Кварцов пясък 0,8-1мм
Речен пясък 1,5-2мм
Речен пясък 4,5-5мм
Речни камъчата  12-13мм
И не на последно място листовка от дъбова гора долен слой
Всичко това разбъркато в пропорции такива ,че листовката и чехската пръст са около 35% от общото останало количество ..а именно пясък,кварц и тази смеска с която ги купих......
Най-отгоре сложи от едрите камъчета и посипах с кварцов пясък...така за красота -дано не пречи..


На дъното на саксиите има дренаж  около 4-5см височина от речни камъчета ..и пъсак 4,5-5мм

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #53 -: Януари 12, 2014, 07:42:31 pm »

Всичко е много добре с няколко приятелски съвета. / не забележки /.


В почвен субстрат не използвай пясък с едрина на зърната под два, три милиметра. Ситния пясък, особено оня от пясъчните кариери дето е като брашно не само че не подобрява, но дори влошава водо и въздухо пропускливоста на почвата.
 
Четири, пет сантиметра дренаж е излишно много, но не пречи. Особено ако саксията е дълбока и трябва да се ограничи дебелината на почвения слой. При нормални условия два, три сантиметра дренаж е достатъчно.

Горния слой камъчета върху почвата е красив, но ограничава изпарението на излишната влага. По принцип не е фатално, но трябва да се има в предвид и поливките да са през по-дълъг период от време. Не е препоръчително такъв слой да се насипва върху почвата на видове с капризни корени. Такива които искат почвата да изсъхне възможно най-бързо. По принцип е красиво / субективна оценка / но затруднява правилната преценка за състоянието на субстрата.  Аз лично не го използвам.

И последно. От снимките много не личи саксиите двуцветни ли са или са сложени в купички използвани като подложка за саксия. Ако е така веднага ги махни. Под саксия с кактуси не трябва да има подсаксийна подложка. Идеята е водата да изтече свободно, и да не се задържа в подложката защото в противен случай почвата остава влажна практически постоянно , а това е фатално за корените.



Честито за новите придобивки. Това двуглавото трънче е Мамилария, но каква точно ще ти каже някой който познава Мамилариите по-добре от мен. Аз имам някакви предположения, но ще ги запазя за мен за да не те въвеждам в заблуждение.

Неактивен ilu6a

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    0%
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #54 -: Януари 12, 2014, 07:56:46 pm »
Благодаря и ще го имам предвид за в бъдеще.
Апропо едрините са точно тези които съм ги написал,всеки пясък съм го фракционирал с по две сита с размери различна едрина...
Лошо ли е, че отгоре има между камъчетата от по ситния кварцов пясък?
Чинии под саксиите няма,даже съм ги повдигал на едни 2мм  за да не са затворени дренажните дупки на саксията.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2845
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #55 -: Януари 12, 2014, 08:03:29 pm »
Цитат
И последно. От снимките много не личи саксиите двуцветни ли са или са сложени в купички използвани като подложка за саксия. Ако е така веднага ги махни. Под саксия с кактуси не трябва да има подсаксийна подложка. Идеята е водата да изтече свободно, и да не се задържа в подложката защото в противен случай почвата остава влажна практически постоянно , а това е фатално за корените.

Ето и моят опит в това отношение. Използвам чинийки за почти всичките си кактуси, защото ги гледам вътре в къщи най-вече. Смятам освен това, че няма да мога да ги полея както трябва, ако няма нищо отдолу и водата ще си изтича транзит. За тия дето се на двора или на балкона и ги вали продължителен напояващ дъжд лятото, чиния не е необходима наистина. Не мисля, че съм загубил растения или корени поради тая причина досега. Слагам и камъчета отгоре върху пръстта, но винаги помня или си давам сметка колко е изсъхнала и олекнала саксията от предното поливане, ако трябва проверявам това. А то и им личи на кактусите - като им свърши влагата, те започват да посивяват, омекват и свиват. Та, всичко е и до конкретни условия на отглеждане и навиците на кактусаря.

Оставям частично торфа около по-дебелите корени, стреса за растението е по-малък. Да, и ситният пясък не бих го използвал в тая смес, и въобще за ферококтуси. За семеначета някъде и за Хилоцереус - да.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2845
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #56 -: Януари 12, 2014, 08:45:47 pm »
Мамиларията горе на снимката може да е M. nejapensis, тя се дели така дихотомично.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен ilu6a

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    0%
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #57 -: Януари 12, 2014, 09:25:20 pm »
Да, и ситният пясък не бих го използвал в тая смес, и въобще за ферококтуси. За семеначета някъде и за Хилоцереус - да.
Това за кварцовия пясък ли става въпрос? или за Речен пясък 1,5-2мм?
Да го извадя ли Ферокактуса от тази смес...не вярвам да му навредя(стресирам)повече от това до момемнта?

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #58 -: Януари 12, 2014, 10:09:26 pm »

Няма нужда да го вадиш. Почвата както я описваш става. Просто за напред имай в предвид че най-ситния пясък не е за предпочитане. Няма значение кварцов или речен.

Неактивен ilu6a

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    0%
Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #59 -: Февруари 03, 2014, 11:50:25 pm »
Бяхме днес в 2-3 маг. Кауфланд с малката дъщеря...тя ми обърна внимание ,че "цветчетата" по кактусите неса залепени...както съм и казвал.
Загледах се и наистина не са залепени...те са ЗАБИТИ  в растенията...малки едносантиметрови фуниевидни цветове от твърда хартия набучени в кактусите по 1см навътре...
Е това ако не е простотия аз не знам...

Кактус БГ

Re: v Kaufland Varna vladislavovo
« Отговор #59 -: Февруари 03, 2014, 11:50:25 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33