Автор Тема: Ако си нов кактусар  (Прочетена 31384 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Ако си нов кактусар
« -: Декември 17, 2012, 05:05:26 am »
Както веднага се вижда, аз съм такъв!
Един път съм нов тук, а втори път кактусите са нови за мен.

Та се каня да напиша нещо тук, та дано е полезно на хората с под 10 кактуса.

1. Ако си купиш кактус не е лошо да знаеш де ще го държиш и дали е подходящо за него.
2. Ако го купуваш в някакво студено време(-12С) и място, като Кебек, примерно, е добре да си земеш хладилната чанта и и да затоплиш колата и така да го транспортираш.
3. Саксията на кактуса трябва да има дупка отдолу за да се отича водата иначе ще удавим кактуса.
4. Още не съм оценил точните стойности за поливане, но е важно пръста да изсъхне и тогава да поливаме пак. С времето човек почва да познава кактуса и знае дали иска да "пие".
5. Необходимо е да се следи развитието на растението, затова:
    трябва да си направим нещо подобно: (сега дали ще е картотека или Ексел, се тая)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Фиш за кактус Номер

А.А1.Име1
    А2/според кого/
(може да има много имена)
(правим на саксията марка с бяла боя и решаваме, че таз боя е към нас, под него има номер, дето е горе)
Б. Дата
В. Местоположение
Г. снимки 5 броя на всеки период , ако е видео да го обикаля на 360 градуса + отгоре
Описание от къде се правят снимките.

отзад
отляво
отгоре
отдясно

отпред

Д. Дейност
     (Като поливане, пресаждане, преместване, обръщане и други такива))
Е. Заключение
     (като расте, хубавее, цъфти и др.)
======================================================================

ся какъв е периода за снимане е сложно да се каже.
Аз имам 4 кактуса и 3 рози и едни африкански виолетки и ги познавам, ма все пак не си спомням добре ориентацията на листата на розите, а и на новогодишния кактус.
А понеже не познавам кактусите, не зная дали бодлите им увисват примерно, та за нови неща според мен 2-3 дни е необходимо, а с времето може да се отиде на седмица-две, ако не се сменя нищо.

За сега толкоз!

Аз сигурно ще се управя, ма ако някой сметне, че може да помогне е хубаво!

Нови кактусари от всички страни обединявайте се!
 :D

п.с. Баси! Колко ми е гот да съм "new wave"!
 :)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Ако си нов кактусар
« Отговор #1 -: Декември 17, 2012, 10:46:50 am »
Много точно Трол е акцентуирал върху работата със снимачната камера. Фото-сесиите трябва да се провеждат поне веднъж седмично и ежеседмично. Така вашите кактуси ще придобият самочувствието на холивудски суперстарове , ще навирят яко нос , пардон -бодли и след някой и друг месец ще се нуждаят от червено килимче.
Туй снимки от страни , ляво, дясно, отпред , отзад , отгоре е ясно ! Но Трол е пропуснал още една гледна точка - отдолу ! Няма нищо срамно кактусът да се вади от саксията и да се снима по гол корен. Така ще се документира ежеседмично и растежът на корена му - още повече , че  някои видове се отличават със свръхмасивния си корен.
А и гледната точка отдолу е възможно да приземи част от новозакупените ви звезди и да спестите откъм червени килимчета.

Неактивен debel65

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 361
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • живота ми е трънче
Re: Ако си нов кактусар
« Отговор #2 -: Декември 17, 2012, 12:38:44 pm »
 (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl)

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Ако си нов кактусар
« Отговор #3 -: Декември 17, 2012, 01:10:02 pm »
Туй снимки от страни , ляво, дясно, отпред , отзад , отгоре е ясно !
То ние с малките колекции, нямаме друг начин да си покажем тръните така, че да изглеждат много, освен да ги фотаме един по един, отляво, отдясно, отпред, отзад и отвред  (wasntme)

Неактивен rjf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Ако си нов кактусар
« Отговор #4 -: Декември 17, 2012, 05:34:43 pm »
до тук добре,ама да се вади и снима корена че и ежеседмично-пълна простотия,освен че е супер тъпо и безсмислено да се прави ако кактуса изглежда добре,то е и много трудоемко и е за хора без работа,освен това като прибавим това че всяко вадене си е стрес за кактуса и че няма как да му видиш корена който е в субстрата,какво трябва и субстрата ли да махам,а и как се вадят от саксиите 10-15 годишни грузонита и всички други дърти кактуси незнам.тази идея за МЕН е напълно излишна и нелепа  (beer)
..И няма да спра,когато се уморя
..Ще спра, когато постигна целта си!!

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Ако си нов кактусар
« Отговор #5 -: Декември 17, 2012, 05:53:33 pm »
О да, аз редовно снимам корените! (y) През зимата понеже няма какво да правя друго си ги вадя и снимам!  (happy)



Наистина имам проблеми с по-големите кактуси, но Маман ми помага в начинанието.  :D (rofl)

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Ако си нов кактусар
« Отговор #6 -: Декември 17, 2012, 05:57:18 pm »
до тук добре,ама да се вади и снима корена че и ежеседмично-пълна простотия,освен че е супер тъпо и безсмислено да се прави ако кактуса изглежда добре,то е и много трудоемко и е за хора без работа,освен това като прибавим това че всяко вадене си е стрес за кактуса и че няма как да му видиш корена който е в субстрата,какво трябва и субстрата ли да махам,а и как се вадят от саксиите 10-15 годишни грузонита и всички други дърти кактуси незнам.тази идея за МЕН е напълно излишна и нелепа  (beer)

Това е в сферата на майтапа. Заигравка.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Ако си нов кактусар
« Отговор #7 -: Декември 17, 2012, 07:24:22 pm »

Сещам се за една култова постановка от преди много години в която Парцалев през пет минути вадеше едно новопосадено дърво за да види дали се е хванало.

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Ако си нов кактусар
« Отговор #8 -: Декември 17, 2012, 08:02:03 pm »
Склери като заговори за дърво, пък аз веднага се сещам сливата на неговата колежка  :D (rofl) (rofl) (rofl)

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Ако си нов кактусар
« Отговор #9 -: Декември 18, 2012, 01:13:32 am »
 :D
Виждам, повечето са схванали идеята, щото се притеснявах.
Естествено SPINY е с едни гърди напред и то къв бюст, ма ще му кажа, че "прекален светец и богу не е драг". Начи да се снимат корените на кактусите и най-вече после да се публикуват на мен ми намирисва на "кактусофилия".
  :D
Начииии, аз съм очарован.
Хората, дето харесват кактуси, харесват и манджи, имат хубави котета, кучета и змии и правят вълшебни дръжки на ножове. Имат даже готини кактуси.
Да'н забравя камината с боба, която е най-важната. Най-важна е, щото боба е хубаво нещо, ма един гол боб ... бе най вече като гарнитура, салата и т.н.  Бобта най-върви с вълча салата!
и червено, де... ама без боб е тъжно.

Впрочем вие варите ли го или го изкисвате?
 (rofl)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Ако си нов кактусар
« Отговор #10 -: Декември 18, 2012, 07:12:45 pm »
 "прекален светец и богу не е драг".
Ей тоя Ореол .... ей тва Сияние около главата ми е основния ми проблем.
Ето , сега отивам на банкет / с жената, разбира се !!!!!!!!!/ и ще сияя , светя , сияяяяя.... цяла вечер.
..... темата с боба е интересна , но някак си не мога да направя плавен преход точно сега ....

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Ако си нов кактусар
« Отговор #11 -: Декември 19, 2012, 04:02:39 am »
SPINY, SPINY!
Изобщо не съм предполагал, че шарените светкащи работи ще те заинтересуват повече от това дали си мил на БОГА! Ма нейсе! Простено да ти е! Тоз път!

Начи ще продължа с споделянето на опита с начинаещите, щото тука само мноооого напреднали има.

Като си купите саксия не забравяйте да отлепите етикетчето отдолу, което запушва дупката иначе, като сипвате вода, тя не се оттича отдолу.

Освен туй, тези с многото катуси усложняват нещата и се го карат на изкуствено осеменяване, то са аквариуми, то са химии, то са присаждания.
Аз смятам, че кактусите могат и имат правото да се размножават естествено. Само така те имат един пълен и щаслив живот. Например, аз, вчера вечер ги оставих и загасих лампата и гледайте какво виждам сутринта:

Обаче избягвайте да ги оставяте с други видове, като рози, примерно и то жълти и червени, щото глей кви цветчета се получават.
 (rofl)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Ако си нов кактусар
« Отговор #12 -: Декември 19, 2012, 10:39:12 am »
:D
Да'н забравя камината с боба, която е най-важната. Най-важна е, щото боба е хубаво нещо, ма един гол боб ... бе най вече като гарнитура, салата и т.н.  Бобта най-върви с вълча салата!
и червено, де... ама без боб е тъжно.

Впрочем вие варите ли го или го изкисвате?
 (rofl)
Хубаво постно ядене е бобът, много важни са обаче подправките - чубрица, лютива чушка, някой слагат малко босилек, но основна подправка са свинските ребърца /ако са пресни, ги изкисвам/.Тази подправка подобрява значително вкуса на манджата.Ако я имате в повече, може да  пуснете в боба, но ... я по-добре не хабете ребърцата. :)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Ако си нов кактусар
« Отговор #13 -: Декември 19, 2012, 01:46:36 pm »

В това свинско време вместо за пържоли и червено вино каква тема отворихте. Тъй като боба е един от специалитетите ми не мога да не се включа и аз.  Ако искате да си изядете не пръстите, а ръцете поне до лактите ви трябва хубав боб. За предпочитане добруджански / Оня едрия, смилянския, е хубав за салата и гарнитура / . Накиснат за една вечер. Кипнат за пет, шест минути. След това в дебелостенна тенджера. Гърненце още по-добре. Вътре освен боба задължително голям розов градински домат. Може и половин буркан домати като алтернатива. Половин глава лук, един морков, прясна  / може и замразена / чушка, още едно, две лютиви чушлета / според любовта ви към пикантното.  няколко пушени ребърца / свински /.  За подправка аз използвам джоджен, а не чубрица. Сипвате водичка според количеството боб.  Когато всичко е готово слагате тенджерата / гърненцето / във фурната. Задължително във фурната, а не котлона. След като заври намалете температурата и го оставете да къкри поне пет, шест часа.  Хубавият боб става с търпение, а не с модерни технически маймунджулъци като тенджерата под налягане например.


А това е рецептата за боб по хайдушки.
Вземате кило боб. Слагате го в тенджерата. Сипвете вода и на огъня. Когато заври изхвърляте водата и наливате нова. Когато и тя заври пак я изхвърляте и наливате нова. Така още пет, шест пъти. На шестия път заедно с водата изхвърляте и боба защото междувременно чевермето се е опекло. 

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Ако си нов кактусар
« Отговор #14 -: Декември 19, 2012, 01:57:14 pm »
За подправка аз използвам джоджен, а не чубрица. :)

Е сега вече се разбра каква съм готвачка...разбира се, че джоджен се слага

Кактус БГ

Re: Ако си нов кактусар
« Отговор #14 -: Декември 19, 2012, 01:57:14 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33