Автор Тема: Кога и как да започваме да "приспиваме"?! - от Scleri  (Прочетена 19172 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен admin

  • Дурундайски
  • Потребител на Кактус БГ
  • *
  • Публикации: 88
  • Activity:
    0%
Когато говорим за приспиване и събуждане на кактусите не трябва да забравяме кавичките. Състоянието в което изпадат растенията няма нищо общо със спането. Дълбоката зимна стагнация / която ние наричаме спане / позволява на кактусите да преодолеят периода на суша който обхваща зимно време районите на техните природни местообитания. През този период всички биохимични процеси протичащи в кактусите са силно забавени. Нуждите на кактуса от вода и хранителни вещества са много по-малки, и той успява да преодолее зимните месеци използвайки само складираните в себе си вода и хранителни вещества. Фотозинтезата е основния процес нормалното протичане на който е свързано с наличието на светлина. Тъй като и този процес е силно намален то и нуждите от светлина на растението са много по-малки. Така че един добре " заспал" кактус спокойно може да изкара зимата и на етажерка в антрето, на тавана, или в дъното на някоя северна стая. Единственото условие е преди това  / наблягам на думичката преди / той наистина да е навлязъл напълно в етапа на зимна стагнация, и температурата и влажноста на помещението да са такива че той да си остане в това състояние. Ако стаята е топла / температури над 16 - 18 градуса / това състояние не е достатъчно дълбоко и недостатъчната светлина може да доведе до неприятно издължаване на върха на кактуса.
Аз лично се старая да отложа колкото се може повече прибирането на кактусите вътре в стаята . Това им дава възможност да " заспят" по лесно защото температурите на вън са достатъчно ниски. Влагата я ограничавам спирайки поливането.  Докато кактуса бавно навлиза в състояние на стагнация светлината е достатъчно интензивна и не позволява появата на нежелани ефекти. По принцип интензивната светлина не пречи на кактуса да "спи", но не е задължително условие за неговото оцеляване. Ако имате възможност вашите кактуси да зимуват на светло това е един плюс който помага на пролет по.лесната им адаптация към слънчевото греене, но ако нямате нищо не пречи да зимуват и на по-тъмно място.
Пак се отплеснах в многословни приказки. Исках само да кажа че тъмнината не е необходимо условие за да може кактуса да заспи. За да се случи това кактуса трябва да е със суха почва, и температурите да паднат под петнайсет, шестнайсет градуса през деня и около десет през ноща. Кратковременните понижения под пет градуса също са полезни за някои високопланински , основно южноамерикански, видове. Едва когато кактуса " заспи" напълно той може да бъде преместен за зимуване на място с ограничен достъп на светлина. Все пак за предпочитане е кактуса да си остане на светло така че това местене е само ако нямате място, а не за да се чувства кактуса по-добре.

Източник: http://plantdream.com/forum/viewtopic.php?t=1687
Статията е републикувана със знанието и съгласието на нейният автор.

Неактивен vili_4321

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 6
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Re: Кога и как да започваме да "приспиваме"?! - от Scleri
« Отговор #1 -: Август 10, 2012, 06:52:16 pm »
Ами аз искам да попитам как да разберем че кактусът е готов да заспи и горе-долу през кой месец става това ? 
:)

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Кога и как да започваме да "приспиваме"?! - от Scleri
« Отговор #2 -: Август 21, 2012, 12:06:01 am »
Няма как да се разбере.
Това го определя и предизвиква този, който се грижи за трънчетата си.

Отделно от това, не всички кактуси се приспиват по едно и също време и по един и същи начин. Има и такива, които не се приспиват по времето, когато другите са вече приспани. Има и такива, които не се приспиват напълно. А, има и такива, които не се приспиват въобще.

Чети в Интернет за местообитанията на трънчетата си, за характерностите на климата през месеците в годината и преценявай. Където не си сигурен/на - питай. Но, питай конкретно. Как зимува напр. Melocactus, Ferocactus, Copiapoa… Макар, че и в рамките на родовете има много разлики (често значителни). Обща рецепта за приспиване, събуждане и отглеждане няма и не може да има. Не може да гледаш всичките си кактуси по един и същи начин. Те в повечето случаи са много много различни един от друг, за да понесат еднакви условия на отглеждане. Въпреки това, обаче, доста от по-разпространените видове понасят усредняване. Напиши какви кактуси имаш, за да може някой да ти отговори как да ги гледаш.

Съветът ми е - чети, чети, чети. После питай, питай, питай.

Наистина нелепо и абсурдно звучи въпрос като "Как се гледа кактус" или "Как да разберем че кактусът е готов да заспи".
Поздрави, Андрей

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Кога и как да започваме да "приспиваме"?! - от Scleri
« Отговор #3 -: Септември 27, 2012, 09:40:33 pm »
Време е тази тема да се активизира. ;) Аз днес направих последната поливка/къпане на моите трънчета с топсин и нуреле Д с по грам на литър вода.  (y) Алилуя!
Дават следващите 7-10 дни слънчеви с минимални нощни температури 12-15 градуса. А после ще започнем да се прибираме на топло с по-кекавите "бразилчета" и прочие.  :D

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Кога и как да започваме да "приспиваме"?! - от Scleri
« Отговор #4 -: Септември 27, 2012, 09:43:17 pm »
Време е тази тема да се активизира. ;) Аз днес направих последната поливка/къпане на моите трънчета с топсин и нуреле Д с по грам на литър вода.  (y) Алилуя!
Дават следващите 7-10 дни слънчеви с минимални нощни температури 12-15 градуса. А после ще започнем да се прибираме на топло с по-кекавите "бразилчета" и прочие.  :D

Кметееееее,не се пръскай нуреле при кактусите! Моля те!
Най добре е Топсин + Первиктур!

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кога и как да започваме да "приспиваме"?! - от Scleri
« Отговор #5 -: Септември 27, 2012, 09:47:25 pm »
Понеделник пръсках с Омит срещу акари. След две седмици ще повторя. Малко след това Топсин М срещу гъбки. Ще прибирам според времето. Но едва ли по-рано от края на октомври.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Кога и как да започваме да "приспиваме"?! - от Scleri
« Отговор #6 -: Септември 27, 2012, 09:49:30 pm »
...
Кметееееее,не се пръскай нуреле при кактусите! Моля те!
Най добре е Топсин + Первиктур!

:) Късно е, вече напръсках.  :D

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Кога и как да започваме да "приспиваме"?! - от Scleri
« Отговор #7 -: Септември 27, 2012, 10:43:21 pm »

Кметееееее,не се пръскай нуреле при кактусите! Моля те!
Най добре е Топсин + Первиктур!

Топсин и Превикур и двата са фунгициди, а Нуреле е инсектицид. С какво да пръска за инсектициди?  Фунгицидите не спират буболечките, а само гъбите...  поне при мен де.
Отделно от това Превикур е спрян от продажба в България. Той беше полезен предимно за борба срещу "сечене" по семеначетата. Трябва да се търси заместител, като такъв някои посочват Инфинито пак на Байер, който по принцип е лицензиран за България, като препарат за борба с мана по картофите, но не само  ;)


Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Кога и как да започваме да "приспиваме"?! - от Scleri
« Отговор #8 -: Септември 27, 2012, 10:45:07 pm »

Кметееееее,не се пръскай нуреле при кактусите! Моля те!
Най добре е Топсин + Первиктур!

Топсин и Превикур и двата са фунгициди, а Нуреле е инсектицид. С какво да пръска за инсектициди?  Фунгицидите не спират буболечките, а само гъбите...  поне при мен де.
Отделно от това Превикур е спрян от продажба в България. Той беше полезен предимно за борба срещу "сечене" по семеначетата. Трябва да се търси заместител, като такъв някои посочват Инфинито пак на Байер, който по принцип е лицензиран за България, като препарат за борба с мана по картофите, но не само  ;)

По добре питай агроном!

Неактивен tania1704

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 148
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Re: Кога и как да започваме да "приспиваме"?! - от Scleri
« Отговор #9 -: Септември 27, 2012, 10:50:52 pm »
Няколко сезона ползвам Нуреле...не виждам причината за притеснение...При мен върши идеална работа.

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кога и как да започваме да "приспиваме"?! - от Scleri
« Отговор #10 -: Септември 27, 2012, 11:48:03 pm »
Заместител на Превикур е Проплан. Върши добра работа.
Относно Нуреле-то аз също съм много доволен от него. При условие, че Джони вкара доста нови кактуси в оранжерията си напоследък направо си е задължително да полее, не да пръска, с някакъв инсектицид за да ги предпази преди най-коварния сезон - зимата. Задължително трябва да се повтори след две седмици. Иначе първото третиране е безмислено.

Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кога и как да започваме да "приспиваме"?! - от Scleri
« Отговор #11 -: Септември 28, 2012, 09:42:37 am »
Циклон,Агрия 1050 и Нуреле Д (y)

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Кога и как да започваме да "приспиваме"?! - от Scleri
« Отговор #12 -: Септември 28, 2012, 12:47:15 pm »
Миналата седмица полях и си мислех, че ще е последната поливка за сезона. Снощи обаче полях отново. Миналата година прибрах тръните в края на октомври / мажеха да стоят още малко в оранжерията но имаше бригада по прибиране и да не изпусна работната ръка .../. Дано да се задържи хубаво време през октомври. През деня тия дни в оранжерията е доста топло, летни горещини бих казала и сутрин термометъра показва 18 градуса. Прогнозата за почивните дни е "топличко". Такъв прираст през есента не съм виждала никога както тази година. Нотокактусите пращят и  двете  Uebelmannia pectinifera, които имам заприличват вече на истински юбелмании  :$ Тия които имат оранжерии, моля да споделят опит "приспиване на кактуси в оранжерия" Знам, че всяка година е различно и се съобразяваме с прогнозата на времето но все пак да си сверя часовникът.

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Кога и как да започваме да "приспиваме"?! - от Scleri
« Отговор #13 -: Септември 28, 2012, 01:38:43 pm »
as samo pokrivah tesi navenka za da ne veli ot gore , tesi navenka kakto minalata godina ,  Kogato temperaturite pres Noshta po4vat da sa bliso do 0 gradusa , shte gi pribiram.

za poluvaneto , do krai ma oktombvri shte poluvam ,no zavici ot vremeto.
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен Галин Моряка

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 124
  • Activity:
    0%
Re: Кога и как да започваме да "приспиваме"?! - от Scleri
« Отговор #14 -: Септември 28, 2012, 08:42:53 pm »
Такъв прираст през есента не съм виждала никога както тази година.
това с есенният растеж е  напълно в реда на нещата  :D, особенно ако имаш оранжерия, на открито по не се получава  ;)

Тия които имат оранжерии, моля да споделят опит "приспиване на кактуси в оранжерия" Знам, че всяка година е различно и се съобразяваме с прогнозата на времето но все пак да си сверя часовникът.
ще ти кажя какво правя аз, понеже моите растения си зимуват на открито и имам доста присадки поливам обикновенно до края на октомври, че понякога и през ноември декември - разбира се по помалко  ;). растенията сами ще ти покажат кога искат да спреш с поливките... просто ги наблюдавай и ще видиш, да всяка година е различно....
някои присадки обаче си искат вода и през зимата, аз като гледам обикновенно едно до две поливания през зимата съм имал всяка година.

имам един въпрос към всички дето пръскате със всякаква химия, най вече фунгициди. Има ли ефект от тия рабути и помагат ли ви? и ако да с какво е добре да се напръска преди да заспят растенията и кога?

Кактус БГ

Re: Кога и как да започваме да "приспиваме"?! - от Scleri
« Отговор #14 -: Септември 28, 2012, 08:42:53 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33