Автор Тема: Кактуси и микориза  (Прочетена 5556 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Кактуси и микориза
« -: Януари 07, 2014, 06:08:42 pm »
Преди няколко дена ми попадна пакет с микоактив които използвах за орките и веднага ми светна в празната глава, че може да е полезен и за кактусите ;) :D



Какво е микоризата няма да се мъча да обеснявам, а направо от хобикафето копирам и пействам материала на Блу.

Цитат
Микоризата е симбиотична връзка между някои видове гъби и растенията, която се осъществява на кореново равнище. Самите микоризиращи гъби са забележителна група организми, които подхранват растенията вече 500 милиона години. Още в зората на времето, когато растенията едва са започвали да населяват планетата, тези гъби са били там, изграждайки своята симбиоза. Те се превърнали във втора коренова система, подпомагаща растенията да извличат хранителни вещества и да се запасяват с вода, при крайно неблагоприятни почвени условия. С еволюцията на растенията, еволюирали и гъбите, като някои от тях, според намерените фосили и до ден днешен са си все същите, с минимални изменения, а други, предимно тези свързани с дърветата, развили и плодни тела, а някои от тях – като например трюфелите, са изключително ценени и заради кулинарната им стойност.
Микоризиращите гъби живеят в почвата и естествено колонизират дребните коренови власинки на над 95 % от всички видове растения – някои от малкото изключения са маковете и зелетата, докато други, като дъбовете, изобщо не могат да съществуват без такава връзка. Гъбите се хранят от произведените посредством фитосинтезата захари – доказано е че до цели 25 % от извършваната фотосинтеза е директно предназначена за гъбите, но това напрактика е нищо, сравнено с количеството енергия, което би било необходимо на едно растение да изгради подобна коренова структура, каквато създават гъбите. В замяна на отдадените захари, растенията печелят от многократно увеличената коренова маса – разпростирайки мицелните си тела дълбоко в почвата гъбите създават фина мрежа от 10 до 1000 пъти, кореновата система на растението. По този начин извличат повече от основните хранителни вещества от почвата, както и доставят повече от 15 те основни микроелемента, които обичайно са в недостъпна форма за растенията поради влошено Рн на почвата, или просто поради крайно оскъдното си количество. Това се отнася най-вече за фосфора, който както всички градинари знаят, се намира в досатъчно количество в почвата, но на практика е заключен за растенията, а именно той е отговорен за добрия и обилен цъфтеж. Това се случва, защото фосфорните йони са свързани с железния оксид и корените не могат да го извлекат, нещо което гъбите обаче, могат и правят, посредством отделяните от тях мощни химически вещества – това се отнася не само за фосфора, но и за другите трудно достижими микро елементи. Като цяло, гъбите увеличават за своя гостопримник устойчивостта на засушаване, високи температури, тежки метали, засоляване на почвата и адаптация към неподходящо рН на почвата. Освен това, подтискат болестотворните и патогенни организми – например гъбите отделят антибиотици, които убиват причинителите на фузариум, фитофтора и ризоктония.



Всичко това е важно да се знае, защото микоризиращите гъби, се срещат в изобилие в горите например и дори лесно могат да се видят – това е бялата фина мрежа, която често се вижда ако разровите гниещи листа. В градски условия и силно култивирани почви обаче, количеството им е крайно недостатъчно, дори напълно липсващо поради изпозваните високи дози пестициди и изкуствени торове. И докато изпозването на компост и органични торове, до голяма степен възстановява баланса в полза на почвата, все пак е необходимо допълнителното внасяне на колонии от тези гъби, за постигане на оптимални резултати в градините. Такъв продукт е например rootgrow – при внасянето му в почвата само в рамките на 2-4 седмици при нормални условия, гъбите започват да подпомагат растенията. За това време, те се прикрепят към корените на растението и започват да се множат в почвата, търсейки и доставяйки хранителни вещества и вода и в крайна сметка, те се превръщат в част от собствената коренова система на растенията.
Ползите от прилагането на rootgrow при засаждането на розите са добре документирани и отдавна се е превърнало в стандарт за много розопроизводители – използването му, не само подпомага доброто установяване на растенията и водопад от цветове, но и значително решава проблема със засаждането на нови рози, на мястото на стари – нещо, което винаги се препоръчва да се избягва, заради натрупаните зарази и изчерпаните хранителни вещества от старото растение.

Днес забъркахме една малка доза субстрат с микоактив (около 3 грама на литър) и насяхме десетина чашки за проба. Ще можем да направим паралелно сравняване защото имаме заложени от същите семенат в субстрат без микоактив.  :D

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Кактуси и микориза
« Отговор #1 -: Януари 07, 2014, 07:02:15 pm »
vinagi namerish neshtu za proba :D
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Кактуси и микориза
« Отговор #2 -: Януари 07, 2014, 08:54:20 pm »
На повърхността цъфнал Ферокакатус... а като разровиш отдолу и трюфели в добавка  (rock)

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Кактуси и микориза
« Отговор #3 -: Януари 08, 2014, 01:13:36 am »
Някои бозайници папкат отровни за човека гъби, други папкат всичко, включително хилядолетна мърша. Що за глупости… |-()
…в празната глава…
Поздрави, Андрей

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси и микориза
« Отговор #4 -: Януари 08, 2014, 03:58:00 am »
Много ясно ,че има полезни гъби ,които пречат на развитието на фитопатогени в почвата и на всички вредни гъби, като фузариум и т.н.В торфа  се среща една жълта плесен(мицел)  на гъба, която въобще не е вредна, а е полезна -чист биофунгицид.Тя е светложълта на цвят и се доближава до сярата на цвят.Когато имах керамзит отгоре в саксийте ,той задържаше по-дълго влага в почвата и  ако е по-сенчесто, от неогрятата страна на саксията се е случвало да израсте цяла гъба с пънче и шапка ,която пак е чисто жълта, като мицела.Преди години се шокирах, когато я видях за пръв път, но след това разбрах ,че става въпрос за полезна гъба.Рангел Пъков казва същото.Даже си търся да си развъдя малко, защото отдавна не ползвам торф в субстрата.Торф имам само в някои големи растения, които не са пресаждани скоро и там може да е останал мицел от тази гъба.За съжаление забравих латинското име на гъбата, но трудно може да я обърка човек.
Знам със сигурност, обаче за друг биопочвен фунгицид-триходермин-на базата на полезната гъба Trichoderma viride T6-която подтиска развитието на вредни фитопатогени.В Германия работят с такава.
Знам със сигурност че Кle4o беше намерил българско производство и го е прилагал на неговите растения.Не знам дали е доволен от резултата.Ако иска може той да обясни .
Мен ме достраша да експериментирам върху моите растения.Колкото и да е ефикасен  триходермина не бих рискувал- цял живот отглеждам някои неща,когато нещата са добре не виждам смисъл. Аз въобще не ползвам фунгициди по принцип. Гледането на открито закалява растенията и против гъби със сигурност.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Кактуси и микориза
« Отговор #5 -: Януари 08, 2014, 07:57:04 pm »
Някои бозайници папкат отровни за човека гъби, други папкат всичко, включително хилядолетна мърша. Що за глупости… |-()
…в празната глава…

Такива микоризиращи гъбки има в изобилие и в листовката която събираме и внасяме в субстратите си, но освен тях вкарваме и много нежелани патогени и прочие.. :) Аз вярвам прогреса на технологията, в холандците, ама и в немците също вярвам. ;)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Кактуси и микориза
« Отговор #6 -: Януари 08, 2014, 07:59:24 pm »
..
Знам със сигурност че Кle4o беше намерил българско производство и го е прилагал на неговите растения.Не знам дали е доволен от резултата.Ако иска може той да обясни .
..

Призовавам го! Нека да обясни.  (nod) (y)

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Кактуси и микориза
« Отговор #7 -: Януари 08, 2014, 11:06:36 pm »
Микоризата е симбиоза, Петре.
Не може да се натрапи взаимна зависимост на 2 генетично различни и далечни организма просто ей така, щрак…
Някои кактуси имат симбиотични проявления с бактерии, но това не е микориза.
Поздрави, Андрей

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси и микориза
« Отговор #8 -: Януари 09, 2014, 12:38:26 am »
Всеки сам може да прочете в Уикипедия терминологията за  микориза. Кle4o умишлено ( натрапи)зарази своите кактуси с триходермата.Триходермина е жив концентрат на тази плесен- гъба , има трайност и определени условия за съхранение.Иван капеше на всяка саксия по отделно от концентрата казвал ми е ,че смърди отвратително.Дали има ефект незнам. Симбиозата в природата е навсякъде, примери мога да да  дам безброй.Като гъбар от дете съм наясно, коя гъба с каква гора или трева е симбиотична и къде расте.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    0.8%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Кактуси и микориза
« Отговор #9 -: Януари 09, 2014, 05:32:08 am »
Може наистина да се пробва с малки семеначета, да видим как ще им подейства. Сигурно ще зависи от вида. Дългият сух период необходим за много от кактусите - дали няма да е проблем, или тая гъба го преживява.
И как ще се процедира при смяната на пръстта. Вероятно ще трябва да има и органична материя, листовка примерно, за да има с какво да се храни тая гъба - гъбите разлагат мъртва органика по принцип.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси и микориза
« Отговор #10 -: Януари 09, 2014, 05:49:01 am »
Аз не посмях да я внедря при мен.Останах си само с жълтата плесн (гъба )от торфа.Просто при стари растения риска не си заслужава .Но веднъж, ако гъбата се е заселила
трудно може да изчезне.Нали все пак имат спори, прашец и така се разпространяват.Oсвен ако не искаш умишлено да я унищожиш с подходящ  фунгицид.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Кактуси и микориза
« Отговор #11 -: Януари 11, 2014, 04:09:27 pm »
Немците явно са по-напред с 'матряла' за гъбите. В kakteen-haage.de продават Mykorrhiza 250 ml доста соленчико.  (rofl)

Кактус БГ

Re: Кактуси и микориза
« Отговор #11 -: Януари 11, 2014, 04:09:27 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33