Автор Тема: Тен :-)  (Прочетена 17278 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Тен :-)
« Отговор #30 -: Май 27, 2016, 12:57:06 pm »
Аз мисля че в случая слънцето няма вина.
През април нито слънцето, нито жегите са били кой знае колко екстремни, още повече че твоят найлон отпред и отстрани е отворен. Някои от  моите Копиапои които през лятото стават медникаво червеникаво кафяви, все още не са добили летния си цвят. Слънцето не стига. Още повече че ако слънцето му е дошло толкова в повече че да почервенее то стъблото трябва да изглежда доста по-измъчено, а тоя комунист си изглежда съвсем свежарка.
Според мен причината е другаде. Я някакъв вирус,  я някой заспал ген от някой прадядо се е събудил. Не вярвам да е от водата щото и аз поливам с хасковска вода ама още нищо не почервеняло. Във всеки случай ако преместен на сянка си върне нормалния цвят значи все пак причината е в слънцето. Интересно ако този червен цвят се запази какъв ще е цвета на цвета като цъфне.   

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Тен :-)
« Отговор #31 -: Май 27, 2016, 10:00:44 pm »

Ето какво е направило слънцето с някои от моите семеначета. В това отношение напълно подкрепям мнението на Valyo. Очаквам след като кактусите се окопитят след дългия, студен и тъмен зимен период да възвърнат нормалния си цвят.

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Тен :-)
« Отговор #32 -: Май 30, 2016, 06:21:41 pm »
Ето един тело, който до скоро беше покрит с найлони в продължение на близо месец заради дъждовното време.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Тен :-)
« Отговор #33 -: Юни 03, 2016, 08:59:22 pm »
Ето го червенокожият индианец почти месец по-късно :

Вероятно твърдата му консистенция тогава ме е заблудила  (wait) , но явно още тогава е бил труп , при това червендалест  (rofl) .

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Тен :-)
« Отговор #34 -: Юни 04, 2016, 12:45:40 am »
Мдам, бях го отписал още на предишната ти снимка.

При мен 1 пенинсуле упорито се прави на чилиец всяко лято от 2 насам:

И го докарва:)
Поздрави, Андрей

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Тен :-)
« Отговор #35 -: Юни 04, 2016, 04:48:46 pm »
Ето го червенокожият индианец почти месец по-късно :

Вероятно твърдата му консистенция тогава ме е заблудила  (wait) , но явно още тогава е бил труп , при това червендалест  (rofl) .

Това са пораженията  от   много  часове  слънце .  Гъба , скапване  и  всичко това е следствие  .    След ,като растението е прегряло  , може и  да се оправи и да вазвърне  нормалният си вид  ,  като веднага се премести за  седмица на абсолютна сянка .    Когато растението е нудум и няма нито бодли,   нито бели пухчета,    за да го пазят от слънцето , това се случва неминуемо.     На тези растения им трябва не повече от 4-5-ч.слънце,   за да се развиват добре   и ако са  изток  е най-добре.  Това се отнася за доста видове  и най-вече за обрегония , ацтекиум, ариакарпусите , лофофорите  и др.      Тези растения в природата оцеляват ,като се зяравят в почвата  и са  в близост до  треви и храсти около тях.   

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Тен :-)
« Отговор #36 -: Юни 06, 2016, 09:33:53 am »
Астрофитумите, особено от f. Nudum са много чувствителни при първото пролетно слънце. Без значение дали са мириостигми или астериаси, си изгарят като две и две. Затова много внимателно с тях през първите проленти слънчеви дни : поне 2 седмици под вестник и след това търсете мрачни, облачни дни за разкриване на директна дневна светлина.
Valyo

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Тен :-)
« Отговор #37 -: Юни 07, 2016, 09:33:25 am »
В моя случай - прегряване - Да.
Слънчево изгаряне - категорично Не.

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Тен :-)
« Отговор #38 -: Юни 07, 2016, 10:52:18 am »
Прегряването е първата степен на слънчевото изгаряне. ;)
Valyo

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Тен :-)
« Отговор #39 -: Юни 07, 2016, 09:37:43 pm »
Този , както и другите ми кактуси са зимували при температури 5-15`С в продължение на месеци. През април като ги изнесох  имаше няколко дни с температури около 30`С. Под найлона /макар и открит/ температурите са били над 40`С. Това е рязък температурен скок от порядъка на 30-40`С. ! Все едно са били сложени в сауна. В случая се говори за хипер термия / прегряване/ . То може да е свързано с директното слънчево греене , може и да не е. В моя случай - не е. Защото под този дебел , жълт , армиран найлон с УВ защита , сауна - ефект се постига много лесно , но изгаряне от директни слънчеви лъчи е невъзможно. 
За слънчевото изгаряне , за което ти споменаваш Вальо, е нужно само директно слънце . Не са нужни високи температури .

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Тен :-)
« Отговор #40 -: Юни 08, 2016, 09:56:22 am »
Не е точно така. Миналата година ми изгоряха близо една тава астрофитуми f.Nudum при положение, че стъклата на балкона ми са облепени с фолио за стъкло тип мозайка и растенията бяха допълнително завити с полиетилен. При консултация с бившата агрономка на ботаническата градина в Балчик, на която ги занесох , жената каза, че растенията просто имат слънчев прегар, иначе са в прекрасна кондиция. Сега са с дефекти и ги държа само за да цъфтят и да им използвам цветовете.
Valyo

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Тен :-)
« Отговор #41 -: Август 29, 2016, 05:52:13 pm »
Copiapoa cinerea `enormis`KP837 - седемгодишно семеначе. Днес случайно забелязах /като се вгледах по-внимателно  :)/, че на места към върха се появява от този тъй желан сребрист налеп. Сигурен съм ,че като поотрасне , след година - две , ще падне и пак ще си е сиво-черно. Но все пак е нещо. Не съм очаквал , че при моите условия бих зърнал дори и за малко от ``сребристото`` :)


Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Тен :-)
« Отговор #42 -: Август 29, 2016, 11:27:28 pm »
Нaпълно нормално е   кактусът да придобие нормалният за видът си налеп.  Аз имам няколко с такъв налеп и не им е паднал , а са  цялите покрити  с него.   По принцип този налеп е характерен за всички копиапои  , при някои видове е почти сиво - бял  ,при други жълтеникав  или светло - млечно кафеникав  .  Най-рано и лесно , започват да го правят  - cop. cinerea  , cop.columna alba  , cop.dealbata , cop. haseltoniana.  Имам и една cop. lembckei  цялата  в  светъл налеп.   Понякога  през зимата този налеп  започва да  избледнява  ,  все едно се лющи . Но не при всички растения е така , всичко е индивидуално.  Искат много пряко слънце и  свеж  въздух.  Аз имам  и гимнокалицими  и пирокактуси , които са с такъв налеп.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Тен :-)
« Отговор #43 -: Август 30, 2016, 07:53:47 am »
В повечето случаи съм напълно съгласен с казаното от Schmidt, но в случая моето мнение е малко по-друго.
Характерния синкаво сив налеп при Копиапоите не е правопропорционален на слънчевото греене. При повече слънце растението придобива червеникаво кафяв цвят на епидермиса / като повечето кактуси /. Този меден отенък играе ролята на филтър и ограничава количеството светлина което достига да хлорофила. Свързано е с неустойчивостта на хлорофила към големи дози светлина.
Мислех да кача моя снимка, но и на снимката на Спини се вижда че по върха на ареолите / там където растението е най-огрявано от слънцето / то е станало медно червеникаво, а сивкавия налеп е започнал да се появява дълбоко в гънките на ребрата. Там където светлината е по- ограничена.
И по-големи умове от мен все още спорят какви са факторите обуславящи появата, или липсата на този налеп заради който хората толкова много харесват род Копиапоа. Факт е че растение взето от природата успява и при нашите условия да запази голяма част от този налеп, но растение отгледано от семка много трудно го придобива.
Моето скромно мнение се ограничава само до условията на моята тераса. В природата какво се случва не знам. Знам че на терасата ми този налеп започва да се появява след като растението стане поне на десетина години. Сято е в преобладаващо минерален субстрат. На собствен корен. Поливането е по - ограничено. Слънцето достига до растението няколко часа преди обяд, но по-време на обедните жеги то е на сянка. И най-вече човек трябва да има и известна доза късмет Копиапоата която има да реши да се покрие с налеп. Растения от една и съща сеитба, отглеждани при едни и същи условия се покриват с налеп в доста различна степен. Също като Юбелманиите които ни показа Спини преди известно време. И при него две съседни растения изглеждат съвсем различно. Едното е ефектно тъмно, а другото травиално зелено.

Това по-долу е една от моите колумна алба. Растението е девет годишно. Саксията е единайска. Тъй желания налеп вече е започнал да се появява. Появява се не върху младата част от стъблото, а върху по-старата. Тоест не се появява с растежа, а по-късно. Не знам защо.


Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Тен :-)
« Отговор #44 -: Август 30, 2016, 11:50:26 pm »
Напротив  , точно  светлият  , сребрист налеп  играе ролята на защита ог  слънцето .
В Атакама  то е в излишък .   Точно  печенето на пряко слънце  прави възможно образуването на този налеп.  През стъкло и найлони  ,  доста трудно да се по получи.
Изчел съм куп  глупости , как в хабитата  нямало  полвината  ден слънце , и как  само мъглата   ги оросява  и затова  те не обичали  много слънце..... Да ама  това е само за  коп. колумна алба.  и  е доста  относително понятие .   Плюс това  незнам как може да се  ,  сравняват   хабитатните условия  с домашните ??  Нали се сещащате че това звучи  нелепо   и би било доста  пагубно  за  определени видове.     Давайте    да ги измъчваме  , като  в пустинята  ,тогава ще оросяваме и няма да поливаме  , за да сме като в хабитата  ....?    Копиапоите   обичат  всичкото слънце ,  което  може да им се предостави  , дори са по-слънцелюбиви от  ферокактусите !  При мен растат  и правят налеп с  яки бодли , точно по този начин , без засенчване ,  поливането  не е ограничено  ,   а  е  както при другите ми видове .  Примерът  които Склери дава с  цветът на епидермисът на   убелманиите не е  удачен в случая.   Налепът  има много по -груба структура и  еднакво би се образувал  , върху  зелен  и  върху  по -тъмен червено- кафеникав  епидермис.    Цветът на епидермиса на  което и да е растение  не е задължително да е еднакъв  с останалите  растения  дори от един
 и съци посев -  Това е  съвсем  ясно .  Има примери колкото щеш. Чилиици , гимнокалициуми и др.     От един и същи посев  ,едни растения остават с тъмен , кафеникав епидермис , а другите с  чисто зелен и  то  при едно и също  слънце греене. Вариират страшно много,  само че това няма нищо общо с налепите. 
Цветът на епидермисът не е  право пропорционален на слънчевото греене , има генетично обособяване  и видова  предразположеност.

Кактус БГ

Re: Тен :-)
« Отговор #44 -: Август 30, 2016, 11:50:26 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33