Автор Тема: Кактуси на открито у нас  (Прочетена 101490 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #360 -: Март 17, 2018, 06:27:45 pm »
Хиндо, няма да е бил много студът ви тая зима: те гимнотата много не издържат, или така си мисля. Изглеждат добре всичките и скоро може би ще тръгнат.

Аз съм още в половината година, когато земята навън ми е замръзнала и покрита с доста сняг (и още ръси в момента), така че си гледам картини от нета.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #361 -: Март 18, 2018, 07:11:15 pm »
Хиндо, няма да е бил много студът ви тая зима: те гимнотата много не издържат, или така си мисля. Изглеждат добре всичките и скоро може би ще тръгнат.

Аз съм още в половината година, когато земята навън ми е замръзнала и покрита с доста сняг (и още ръси в момента), така че си гледам картини от нета.
На Гимно брухи им е трета зима. Но на гибозум нигрум им е за първа. Тази зима наистина беше по топла, но в края на февруари според синоптиците трябва да е било - 15 градуса и имаше дълбок сняг. Не е без значение, че нашия район е в зона 6 - Б, която дава по голям шанс за оцеляване. В същност това е проба и надежда.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #362 -: Март 19, 2018, 01:52:11 pm »
Има нещо сбъркано в тоя свят. Всяка зима сурна кактуси вътре, а всяка пролет ги изкарвам навън. Щото нали така трябва. Тази есен след като запълних всяко свободно местенце в къщи на терасата останаха няколко трънчета. Щях да ги свалям в гаража, но все отлагах защото и зимата не беше съвсем зима. Както си беше топло обаче една вечер температурите паднаха до минус дванайсет. Реших че съм ги загубил, и дет се вика ги прежалих.  Сняг видяхме чак в началото на март и то само за два дена, но имахме още няколко нощи с температури под минус десет.  За моя изненада обаче всички кактуси на терасата ми, всички без изключение оцеляха, и в момента са видимо много добре. Като видове са : един Трихоцереус тершекии, един Пахицереус принглей, една Хомалоцефала техенсис, една Мамилария геминиспина вар. нобилис, и най-изнедващото един Телокактус биколор. Ааа има и един Ореоцереус тролии.
Започвам да се замислям дали въобще трябва на есен да си прибирам кактусите вътре. 

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #363 -: Март 19, 2018, 03:35:22 pm »
В една публикация в интернет пишеше,че Телокактус биколор издържа на температури до минус 7 градуса, а Ореоцереус троли до минус 12. Като се има предвид, че къщата отделя топлина при което затопля околното пространство това обосновава успешното презимуване. Пробвал съм го успешно с Гимнокалициум брухи.

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #364 -: Април 02, 2018, 01:08:18 pm »


Гимнокалициум брухи не само успешно презимува, а вече показва пъпки за цъфтеж.




Презимувалите в мазата са прорасли доста неприятно. Явно зимата е била по топла от обикновено. Това особено се отнася за издържащите на отрицателни температури видове.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #365 -: Април 03, 2018, 08:34:38 am »
Тези прораслите, има опасност да изгорят, аз бих ги покрила с парче от старо тюлено перде. :)

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #366 -: Април 03, 2018, 01:33:32 pm »
Благодаря ! От юг са засенчени. Правил съм го и друга година. Повече се притеснявам от това, че ще се изродят в мястото на прорастването. Това, както знаете се оправя само с хирургичен метод.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #367 -: Април 03, 2018, 04:56:50 pm »
Как точно с хирургичен метод?Аз не бих поливала, за да спра растежа в центъра донякъде.

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #368 -: Април 03, 2018, 05:34:31 pm »
Отрязваш върха. Чакаш да пусне издънка, която по късно вкореняваш. И така губиш ценно време за да получиш свестен кактус. В противен случай ще имаш втален кактус. Положителното е, че така получаваш повече издънки, които може да размениш с някой, като теб например.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #369 -: Април 04, 2018, 08:26:45 am »
За ферокактусите - те стават големи, както знаем - не мисля, че е необходимо рязане, после вкореняване на издънки /а и не е сигурно, че ще ги направят/. С времето прорастването ще се заличи, стига да получават достатъчно слънце. Но ти си знаеш, аз просто съм пристрастна към феротата. :)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #370 -: Април 04, 2018, 08:36:51 am »
И двамата сте прави. Когато един кактус тръгне да расте при недостиг на светлина той прораства, и изцулява / каква хубава българска думичка / Казано на прост език издължава се неестествено във височина за сметка на дебелината.  Тогава единственото лечение е хирургично.  Случаят обаче не е такъв. Трънчето се е събудило, но за късмет само леко е изсветляло на върха. Така че аз бих постъпил точно както казва Калина. В началото някъде на сенчесто място, след това постепенно увеличаване на слънцегреенето. В края на сезона няма да има и помен от това неприятно начало.

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #371 -: Април 04, 2018, 07:11:51 pm »
Напълно споделям казаното от Вас. Това и правя в момента. Подготвям ги за силното слънце. Написаното от мен за хирургия предимно се отнася за цилиндрично растящите кактуси. Рядко го използвам, но просто исках да го споделя. Получи се добра дискусия, от която могат да имат полза начинаещите кактусисти. Поздрави !

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #372 -: Юни 25, 2018, 01:27:13 pm »










Градинката на открито е обогатена с два ферокактуса неустановени-сяти от смес, неопортерия мултиколор, гимнокалиициум саглионе и балдианум. Да видим как ще им се отрази откритото небе.

Неактивен yuliyancho

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 60
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #373 -: Юни 26, 2018, 08:05:14 am »
Едното Феро е Emoryi, а другото вероятно е Histrix, но му трябва още време, за да си проличи... :D :D :D

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #374 -: Юни 26, 2018, 11:05:45 pm »
Този който сочиш като Histrix може да бъде наречен Alamosanus или Reppenhagenii.

Кактус БГ

Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #374 -: Юни 26, 2018, 11:05:45 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33