Автор Тема: Що е таксономия?  (Прочетена 11147 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: Що е таксономия?
« Отговор #15 -: Февруари 05, 2015, 08:59:10 am »
Хер Шмидт,
не си спомням да съм чел твои публикации, пък и отрицателни коментари?!
Май съм писал един два пъти нещо тук в последните години.
На мен какво ми харесва е важно само за мен и евентуално за някои съмишленици и така би следвало да е за всеки.
А защо е важно тук - ето exotica в лично естество иска "ДНК моносеквениране", "монофилетичност" и прочие. Добре ли е за позаспалия форум на Джон? - Добре е! Да го подкрепим да ги изяснява!
Всеки споделя тук "неговото". Като видя, че нямам съмишленици се отдръпвам и само чета, щото и да се махна не мога - Джони не пуска как да е!
Като ми стане интересно, се включвам по изключение и така.
Бъди здрав!

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Що е таксономия?
« Отговор #16 -: Февруари 05, 2015, 05:11:02 pm »
Да да разбира се, ти по принцип нищо мое не си чел , кой съм аз , че  да ме четеш. ?     И по принцип не четеш форумът въобще, само  по изключение - почти всеки ден.  Имаш статистика на участието -виж си я.

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: Що е таксономия?
« Отговор #17 -: Февруари 05, 2015, 06:00:20 pm »
Напротив, Хер Шмидт,хвърлям по едно око на форума редовно, макар че напоследък няма много за четене. Като има твои мнения, също ги прочитам с внимание, но виж твои публикации наистина не съм чел.
Бъди здрав!

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Що е таксономия?
« Отговор #18 -: Февруари 05, 2015, 11:29:13 pm »
Винаги ми е било приятно да чета ведри мнения, изразяващи градивно отношение по конкретната тема, съдържателни и полезни, или поне адекватни. (nod)
А, за стихийни страсти и други разни проявления на различни отклонения zmei4o отвори една чудесна тема(rofl)

Благодаря на SPINY за цитата. Благодаря и на kle4о подкрепата.

Може ли да спретнем една разбираема дефиниция на таксономията и да отворим тема "Що е систематика"? Или да обединим двете в една тема?



Поздрави, Андрей

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Що е таксономия?
« Отговор #19 -: Февруари 06, 2015, 01:19:47 am »
И аз ти  благодаря за квалификациите!  Този път по изключение ще замълча многозначително  . Това ще е последния компромис от моя страна .   
   

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: Що е таксономия?
« Отговор #20 -: Февруари 06, 2015, 09:21:44 am »
Здравей, Exotica!

В "Kakteen von A bis Z" Хааге пише: (мой превод) - "Систематика(таксономия): Наука, която се занимава с многообразието и естествения ред на организмите. С. има задачата, да установи, наименува, всички родове(таксони), да изясни техните естествени родства и да изрази същите в една система. Определяне(идентификация), описание(фитография), наименуване(номенклатура) и естествен ред(класификация) са важните области на систематиката".

Това от мен и един дружески съвет - форумът може да има всякакво съдържание, но тук надали ще намериш развитие по темата на твоето вълнение - според мен.

Наука се дискутира между учени в съответна област, а тук такива с едно, две известни изключения няма. Би трябвало да намериш удовлетворение в контакти с учени от областта на систематиката, като разбира се се подготвиш предварително добре, за да бъдеш приет от тях. В този смисъл приветствам оборудването ти с ценни книги по темата. Успех!

Мен темата ме интересува само дотук, за малко контакт и да не изглеждам, ха-ха съвсем асоциален.

Дали ще намериш сподвижници, надявам се да видиш скоро и сам.

От опит знам, че най-диво е общуването между ентусиасти, като нас. А най-сложните теми, като тази, са връх на сладоледа и ще си го спестя.

Успех! 

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Що е таксономия?
« Отговор #21 -: Февруари 06, 2015, 10:51:58 am »
Естествено , интернет е пълен с информация по всякакви теми. Включително и темите подети от Екзотика. Но там / в нета/ плявата е много , а ценните кълнове трудно се намират. Затова аз лично съм ``за`` това , което се опитва да направи колегата . Защото едно е да ти бъде поднесена една информация синтезирана и наготово , а съвсем друго е да я търсиш ...
Клечо е прав /както винаги/ , че трябват контакти с хора занимаващи се с това. Само така би могло да се уточнят термини , понятия , насоки .... А що се отнася до дефинирането на понятия като `таксономия` , ` систематика` и т.н. - те са си определени и по-нататъшното задълбаване би могло да доведе само до изясняване на терминологията. Нови ,коренно различни дефиниции не мисля, че ще откриеш дори и при преките си контакти с учени - систематици  :)
Мисля че , новата книжка , която очакваш да получиш скоро ще ти даде възможно най-новото от научния свят. Дано то да е `разбираемо и удовлетворяващо ни `  (y)
Аз не си падам особено по тези теми. Затова не бих могъл да ти бъда с нещо друго полезен освен с цитатите в началото на темата. 
Успех !

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Що е таксономия?
« Отговор #22 -: Февруари 06, 2015, 01:08:14 pm »
Taksonimia e izdal ot BGCI - Kew London!!!  (y)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Що е таксономия?
« Отговор #23 -: Април 22, 2017, 02:36:29 pm »
Ето една сравнителна таблица на последните таксономии - Cactaceae Hunt and Lode

Кактус БГ

Re: Що е таксономия?
« Отговор #23 -: Април 22, 2017, 02:36:29 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33