Автор Тема: Проблем с моя кактус ???  (Прочетена 7002 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен deeto2

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 18
  • Activity:
    0%
Проблем с моя кактус ???
« -: Февруари 26, 2014, 07:34:41 pm »
Имам проблем с кактуса си .Миналата година към края на лятото на върха на кактуса се появи черна твърда шапка.За съжаление не го снимах,но както и да е -отрязах парче от върха та чак 10 см надолу .Вече няколко седмици минаха -ефект никакъв -никакви разклонения .Прилагам една снимка ,на която май ми се струва ,че има нещо като малки пъпки.Но все пак друго е да каже някои ,които е размножавал такова нещо .


Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Проблем с моя кактус ???
« Отговор #1 -: Февруари 26, 2014, 08:45:32 pm »

Сега е зима. Трънчо още спи.  Почакай още месец, два и ще имаш повод за радост.  Само че не очаквай да се разклони като овощно дръвче след резитба.  От един или няколко ареола / това са ония местенца от които излизат бодлите /  които са най-близко до върха ще се появят издънки които ще тръгнат да растат право на горе. Тях можеш да отрежеш и да сложиш за вкореняване, а можеш и да си ги оставиш да си растат върху майчиното растение, но няма да се разтворят като клони. Просто ще имаш две, три растящи право на горе тояги.   

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Проблем с моя кактус ???
« Отговор #2 -: Февруари 26, 2014, 09:48:34 pm »
http://www.trichocereus.com/disease2.htm . Тука пише , че твърдите черни петна по тези кактуси е по-добре да не се режат , защото не вредят на кактуса. С времето се самоотграничавали и излющвали.
Аз имах преди един такъв - той пуска издънки и от основата , не само от мястото на разреза.
А иначе Склери го е казал вече - сега не трябва да расте - за да расте правилно му трябва не само топло но и много слънце.

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Проблем с моя кактус ???
« Отговор #3 -: Февруари 27, 2014, 09:53:28 am »
http://www.trichocereus.com/disease2.htm . Тука пише , че твърдите черни петна по тези кактуси е по-добре да не се режат , защото не вредят на кактуса. С времето се самоотграничавали и излющвали.
Тези, дето са го писали тези, да имат много поздрави от мен ;) Това е много опасна гъба, която ако не я изрежеш, докато е още в начална фаза на развитие, започвай да подготвяш некролога на кактуса си. Тази гад се развива непрекъснато, множи се и без радикални мерки няма отърване. Под радикални мерки говоря за нож или остър предмет, с който да я изчегъркате от повърхностния слой на кактуса. И като го направите, ще се изумите, като видите за какво става въпрос: гадостта се развива клинообразно с острата си част към проводящите стопчета на растението. Стигне ли до там - край. Давайте смъртния акт да го печатат. ;( Миналата година бях пуснал снимки на мои заболяли от това подложки с молба за съвет - явно никой не е срещал тази гадост в колекциите си и затова не получих отговор. Сега говорим точно са тази напаст. Изходът е един: БЕЗУСЛОВНА ФИЗИЧЕСКА РАЗПРАВА!Ефектът: нарушава се естетическата страна на растението, но се запазва физическата. Друго решение : смяна на подложката. Ще потърся снимките си от поста и ще ги пусна нак, ако ги намеря :D
Valyo

Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Проблем с моя кактус ???
« Отговор #4 -: Февруари 27, 2014, 01:03:12 pm »
http://www.trichocereus.com/disease2.htm . Тука пише , че твърдите черни петна по тези кактуси е по-добре да не се режат , защото не вредят на кактуса. С времето се самоотграничавали и излющвали.
Тези, дето са го писали тези, да имат много поздрави от мен ;) Това е много опасна гъба, която ако не я изрежеш, докато е още в начална фаза на развитие, започвай да подготвяш некролога на кактуса си. Тази гад се развива непрекъснато, множи се и без радикални мерки няма отърване. Под радикални мерки говоря за нож или остър предмет, с който да я изчегъркате от повърхностния слой на кактуса. И като го направите, ще се изумите, като видите за какво става въпрос: гадостта се развива клинообразно с острата си част към проводящите стопчета на растението. Стигне ли до там - край. Давайте смъртния акт да го печатат. ;( Миналата година бях пуснал снимки на мои заболяли от това подложки с молба за съвет - явно никой не е срещал тази гадост в колекциите си и затова не получих отговор. Сега говорим точно са тази напаст. Изходът е един: БЕЗУСЛОВНА ФИЗИЧЕСКА РАЗПРАВА!Ефектът: нарушава се естетическата страна на растението, но се запазва физическата. Друго решение : смяна на подложката. Ще потърся снимките си от поста и ще ги пусна нак, ако ги намеря :D
Ма явно и ти не четеш, защото миналата година аз лично писах, че няма никакъв проблем от тези петна. Ако беше така една подложка да не ми е останала- нито съм ги рязал, още по-малко пръскал с нещо. А ако и сега не вярваш- ще снимам растения, които от 3-4 години имат тези петна. На pachanoi  досега не съм има, но spahianus-а е пълен и всяка есен се множат...

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Проблем с моя кактус ???
« Отговор #5 -: Февруари 27, 2014, 02:20:29 pm »
http://www.trichocereus.com/disease2.htm . Тука пише , че твърдите черни петна по тези кактуси е по-добре да не се режат , защото не вредят на кактуса. С времето се самоотграничавали и излющвали.

Ма явно и ти не четеш, защото миналата година аз лично писах, че няма никакъв проблем от тези петна. Ако беше така една подложка да не ми е останала- нито съм ги рязал, още по-малко пръскал с нещо. А ако и сега не вярваш- ще снимам растения, които от 3-4 години имат тези петна. На pachanoi  досега не съм има, но spahianus-а е пълен и всяка есен се множат...
Миналата година на 21.10. в рубриката " Врагът кактусов не спи" писах за този проблем, но никъде не виждам твой отговор. Да не би да говорим за различни неща? Съжалявам, че не мога да покажа снимките, но ако имаш ти-дай да видя дали говорим за едно и също нещо.
Valyo

Неактивен deeto2

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 18
  • Activity:
    0%
Re: Проблем с моя кактус ???
« Отговор #6 -: Февруари 27, 2014, 06:10:24 pm »
Не ме отчайвайте така ,когато го разрязах нямаше и следа от него ,кактуса беше със свеж вид ....дано си го запазя и да не съм го осакатил нещо...но ми прави впечатление ,че откакто го разрязах върха му омекна и сега на допир е по-меко .Дали е нормално -незная? а относно черното петно -не виждах как да го спася друго яче ...то буквално беше на върха на растението като черна твърда шапка.Каквото е станало е станало вече,човек се учи от грешките си .Времето ще покаже дали съм взел правилното решение.

Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Проблем с моя кактус ???
« Отговор #7 -: Февруари 28, 2014, 07:33:16 pm »
deeto2, според мен са акари- само те почват от върха.
А за петната:



растат си безхаберно.След време се вдървесинява цялото и става здраво!

Неактивен Makc

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 252
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Проблем с моя кактус ???
« Отговор #8 -: Февруари 28, 2014, 09:52:42 pm »
Според мен ще изгубиш тези подложки. Режи и лепи, докато не е късно.

Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Проблем с моя кактус ???
« Отговор #9 -: Март 01, 2014, 08:11:50 am »
А според мен-няма.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Проблем с моя кактус ???
« Отговор #10 -: Март 01, 2014, 08:21:42 am »
Кактуса май изолира гъбата с тая кафявата кора. Ако няма развитие, явно се самолекува. Обаче ножа е под ръка, наблизо...  ;) Тва бразиликактуси ли са отгоре?
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Проблем с моя кактус ???
« Отговор #11 -: Март 01, 2014, 02:53:54 pm »
Бразиликактуси са! И това черното се появява втората половина  на септември и началото на октомври. Колкото излезе- толкова и остава. До другата есен!

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Проблем с моя кактус ???
« Отговор #12 -: Март 04, 2014, 09:49:22 am »
Според мен ще изгубиш тези подложки. Режи и лепи, докато не е късно.
(y)
Valyo

Кактус БГ

Re: Проблем с моя кактус ???
« Отговор #12 -: Март 04, 2014, 09:49:22 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33