Автор Тема: Техники за опрашване на кактуси  (Прочетена 11771 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Техники за опрашване на кактуси
« -: Август 04, 2012, 07:45:41 pm »
Понеже са се навъдили много кактусоопрашители тъдява :P, моля споделете как го правите.  (y) (happy) (happy)

Аз от скоро започнах да го правя, като направо късам с пинсета тичинките от единия цвят и натърквам хубаво плодника на другото растение. КАто гледам бая плодчета съм създал, та ще трябва да започна да си водя бележки, кое с кое съм отъркал.  (rofl) (dance)

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Техники за опрашване на кактуси
« Отговор #1 -: Август 04, 2012, 08:18:34 pm »
Тая година не ми върви  :|
Опитвам се да опраша астрофитуми, но не се получава  :|
И аз така като теб. После пробвах с малко водичка, после с захарен разтвор, с омокрител и как ли не и не се получава  (shake)
Явно си иска да са навън...

Неактивен Makc

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 252
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Техники за опрашване на кактуси
« Отговор #2 -: Август 04, 2012, 08:48:50 pm »
Аз използвам четка, без да късам нищо?

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Техники за опрашване на кактуси
« Отговор #3 -: Август 04, 2012, 08:56:30 pm »
Аз използвам четка, без да късам нищо?

Кажи малко повече де..  (nod) Четка за дрехи, за лъскане на обувки или за боядисване?!  :P

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Техники за опрашване на кактуси
« Отговор #4 -: Август 04, 2012, 08:58:42 pm »
аз ползваме пинцета да оскубе тиничка с близалце и опрашване! Може и ползваме клечка с памуклийка за уши и така се опрашване!

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Техники за опрашване на кактуси
« Отговор #5 -: Август 04, 2012, 10:01:15 pm »

Навремето когато и аз се опитвах да " правя " собствени семена използвах клечка за уши. Натъркваш първо единия цвят, а след това посещаваш другия. Също като пчеличките. Метода може да се използва дори когато двете растения цъфтят по различно време / в рамките на седмица , две /.  Клечката с натърканото памуче затворена в чиста кутийка с подходящ размер може да се запази в хладилника докато цъфне другото растение.
Сега не виждам смисъл в семепроизводството. Освен ако не е с цел търговия. Какъв е смисъла да произведеш и сееш семена от вид който имаш. На пазара има доста големи, реномирани производители и търговци от които можеш да си купиш почти за без пари семена с гарантиран произход, и то от видове които биха обогатили колекцията си.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Техники за опрашване на кактуси
« Отговор #6 -: Август 04, 2012, 10:17:31 pm »
Като оставим комерсиалната цел настрани, самите техники на опрашване и самоопрашване са достатъчно интересна тема за мнозина от нас. При кактусите все още не знам как е, но при хибискусите понякога се получават страхотни хибриди.. та тази насока вълнува доста кактусчии предполагам :)

Неактивен Makc

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 252
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Техники за опрашване на кактуси
« Отговор #7 -: Август 04, 2012, 11:18:54 pm »
Извинявам се, водих борба с едни листни въшки. За сега резултата е равен. Обикновена четка за рисуване (акварел). Обирам прашеца от единия цвят и го слагам на плодника на другия. За сега съм получил два хибрида: 'Ия-Ия' (лобивия+ребуция) и 'Сисия' (Ехинопсис+ребуция) Моля да не се бърка с 'циция', това е нещо съвсем различно. Целта ми е да кръстосам кон с кокошка, така ще получа легендарния кактус 'Кон-кошка'  Това ме подсеща, все още имам семена от 'Сисия' Ако има желаещ, да се обади. Получава по пощата 10 семена, връща ми едно растение, когато стане около 0.5 см. За съжаление успях да погубя целия посев от 'Ия-Ия' и този вид ще остане неизвестен за науката.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Техники за опрашване на кактуси
« Отговор #8 -: Ноември 08, 2012, 05:37:13 am »
Аз ползвам фина четка за рисуване. Ако не цъфтят по и 1 също време, изрязвам тичинките на по-първия цъфнал и ги държа в хладилник дни или седмици даже. Получават се добри и жизнени семена и растения от тях.

Не мисля, че всичко се продава. Имам и съмнения за качеството и точния вид на семената от фирми. Пък и това е част от хобито ни, като няма насекоми в къщи, някой трябва да ги замести. Купуването само на готови, порастнали растения, е като ... купуването на готова храна. Е, дайте да ги оставяме навън тогава зимата и напролет ще си купим нови, на пазара има всичко

За условията, чел съм някъде, че трябва да е топло и влажно, 27 градуса примерно.
« Последна редакция: Ноември 08, 2012, 05:45:09 am от 7george »
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Техники за опрашване на кактуси
« Отговор #9 -: Ноември 18, 2012, 05:29:18 pm »

Сега не виждам смисъл в семепроизводството. Освен ако не е с цел търговия. Какъв е смисъла да произведеш и сееш семена от вид който имаш. На пазара има доста големи, реномирани производители и търговци от които можеш да си купиш почти за без пари семена с гарантиран произход, и то от видове които биха обогатили колекцията си.
Растения за обмяна, резервни растения, щото загуби винаги има. На пазара не са същия "щам". За подаряване - вместо глупавия букет от рязан цвят, дето след 3 дни и за салата не става...

Не на последно място, може би вашите любимци, опрашени и вързали, ще са по-щастливи...  (party)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Техники за опрашване на кактуси
« Отговор #10 -: Ноември 19, 2012, 11:04:40 am »
За да опрашите едно растение с полен от друго, преди да съберете полена за съхранение той трябва да е добре узрял - по-оранжев е (nod)
Ако не е узрял добре нещата не се получават  (n)
Второто важно нещо е, че трябва да се изсуши преди да се прибере в хладилника
Аз ползвам 2 метода - изсушен цвят без венчелистчетата и само сух полен
Съхранявам ги в хартиена торбичка, което поставям в пластмасова кутия в хладилника при 2-4градуса :)
Ако е добре изсъхнал не мухлясва (поне не толкова бързо)
Във всеки сектор на кутията (за болчета) слагам по малко силикагел за сушител 8)
Успех! (y)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Техники за опрашване на кактуси
« Отговор #11 -: Юни 03, 2016, 12:36:41 pm »
Има ли някой с едновременно цъфтящи мамиларии люти и хернадези?   Ако има, бих препоръчал да си ги опраши кръстосано и да се сдобие с така редките и ценни семки на новооткритият вид мамилария бертолдий.   
Скромният екпип от 300 биолози-генетици, 8 зидаро-мазачи и 2-ма вентролози, работещи 24ч./ден, 3 смени на доброволни начала в моята малка лаобратория от 11 декара, скрита на 200 метра под земята, стигнаха до това гениално откритие, което се равнява по важност едновременно на откриването на колелото, спирането на топлата вода за профилактика и триенето с монета на билет от градският транспорт, като лотариен такъв :D

За жалост моят скромен екип не разполага с цъфтящо хернандези, имам две набучени на колче, но уви, все още не са пъпкували, а полен от люти имам събран... "стей тунедЪ енд йнджой" дет се вика по азербайджански   :D

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Техники за опрашване на кактуси
« Отговор #12 -: Юни 03, 2016, 06:45:04 pm »
     За да стане това двата вида не трябва ли да цъфтят по едно и също време, защото при мен hernandezii напъпва през ноември /четох, че цъфти през м.08-10 в хабитат/, а luethyi цъфти през май-юни... Губят се два-три месеца, за да можем да ги съешим, че да се пръкне "bertholdii". Не зная дали Oaxaca /hernandezii/ и Coahuila /luethyi/ са достатъчно близо в Мексико, за да стане "сватбата" :).

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Техники за опрашване на кактуси
« Отговор #13 -: Юни 03, 2016, 07:59:41 pm »
Прашеца в халдилника и чакаме.     :P

Тъкмо сега пък опраших Стромбокактус с Обрегония, а един плод на Веингартия се надува след като беше намацан с прашец от Цинтия и една друга ребуция.   
Абе аз преди години изкарах семки от Ехиноцереус опрашен с люти, ама си покълна Ехиноцереус и явно се е самоопрашил, щото с друг Ехиноцереус не се е засичал :D

Не знам относно щатите с хабитатите им са доста отдалечени, но пък по цвят и начин на износване вътреутробно на семките си приличат.   Може сега да не се срещат в близки хабитати, но навремето, като (АКО) са се хибридизирали може пък да са били по- разпространени и да са се засекли нейде.
« Последна редакция: Юни 03, 2016, 08:05:57 pm от el pistolero »

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Техники за опрашване на кактуси
« Отговор #14 -: Ноември 24, 2016, 03:55:53 pm »
<br /><br /><br />image upload for forums<br />
Плодове от Stapelia dacory. Опрашена по невидими пътища. Не съм ползвал четка за рисуване, клечки за уши и други подобни. Освен това нямам друга Стапелия. Сигурно от есенното слънце и ниските температури. Едва вчера го прибрах на топло и тогава забелязах завързалите плодове.

Кактус БГ

Re: Техники за опрашване на кактуси
« Отговор #14 -: Ноември 24, 2016, 03:55:53 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33