Автор Тема: "трудни" семена - техники и трикове за покълване  (Прочетена 36664 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #15 -: Септември 29, 2012, 04:29:18 pm »
Спомняте си първият ми пост тук ,  споменах ви че един португалец е имал късмет с почти 100 % кълняемост на семената  на C. ( boliviana ) ingescens.
Днес , след около година преговори най-накрая получих едно растение , също и семена .
Малко се разочаровах , защото от раз се вижда че семената са на Maihueniopsis ( или colorea или atacamensis ) . Както и самото растение е типичен представител на рода си. Покълването на необработено семе на кумулопунция е почти като онези 2 последователни  тиража на БГ тото-то , когато се 'паднаха' едни и същи числа ...т.е. шанса е мнооооого малък.
Вижте защо :



В защита на човека от Португалия ще кажа , че семената са му дадени от негов приятел , който е бил в Боливия и Чили , дал му е семената , също и снимка на растението ' майка' . Аз имам тези снимки и ДА , растението на снимката е C. ingescens ( има я и в Боливия и в Чили ), но има объркване :  или човека правил снимката е объркал нещо - снимал едно , дал друго с погрешна информация. Нашият човек вече получил семената с етикет Атакама и името на селото или местността ( прерасказвам от поста му в BCSS ) , но след като не ги намерил на картата в Чили а намерил същото име в Боливия решил че семето иде от Боливия. Тотално объркване !
Както и да е , аз пак си останах без лелеяната C. ignescens - един страхотен кактус , но пък ми стана ясно как така се  получава 100 кълняемост от 'този' вид ;-)
« Последна редакция: Септември 29, 2012, 04:38:10 pm от vagrantsf »

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #16 -: Октомври 30, 2012, 12:58:32 pm »
Започнах засаждането на  трудните семена закупени през изминалата и по-рано тази година. Голямо пилене на семена падна , мисля че ако се цаня за маникюрист няма да имам конкуренция. Субстрата за семената е зеолит и жълт кварцов пясък + съвсем малко тухлен прах. Изминалите дни семената бяха във малко фунгициден разтвор и през известно време си играх да ги слагам ту в хладилника , ту на слънце , пак в хладилника , за малко във фризера и..
Ето че първият положителен резултат е налице :
 Maihueniopsis ovata KFF1129 , Las Vegas III. / road to San Jose over mountains Tupungato , two hills in right side / alt. 2162 m , p. Mendoza , Argentina . Само четири дни след като ги положих в саксийката , две от тях пуснаха коренчета ! Още по-накефен ще бъда ако някоя от формите на C. boliviana покълне. Всеки ден зареждам по още нещо , така че ще ви информирам тук какво се случва със семенцата.
Ето и самите снимки :


Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #17 -: Октомври 30, 2012, 01:52:03 pm »
.......Започнах засаждането на  трудните семена закупени през изминалата и по-рано тази година. Голямо пилене на семена падна , мисля че ако се цаня за маникюрист няма да имам конкуренция.......
Поздравления за успеха. Нали това е цялото удоволствие от посяването на семена, да им треперим като на бебета. Мисля, че нямаш нужда от напътствия, но да си кажа аз /нали тренирам за свекърва  :D/ Едни тефрокактуси ги лъжа тази година и това което пусне коренче, ако не му отлющя семката по насилствен начин не се доизлюпва. Ще ги мъча и догодина явно и ще взема да потренирам и аз с пиличката  :)

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #18 -: Октомври 30, 2012, 02:28:05 pm »
Аз ползвам часовникарски пилички и ентомологични игли от Чехия , ако питаш мен ще ти трябват и едно помощни увеличителни стъкла , аз навремето купих едни от магазин за левче ( но не бяха левче !!! ) . Ето ги :




Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #19 -: Октомври 30, 2012, 02:31:39 pm »
то аз от къде ли ще намеря такива екстри, обаче ще ангажирам ръката на детето да държи лупата аз докато пиля  :) още не се е застудило както трябва и ме хваща крастата за семена до пролетта как ще устискам незнам  (rofl)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #20 -: Октомври 30, 2012, 02:43:59 pm »

Нелка, един лист фибран / зеленият стиропор / за пет лева. Разкроен и залепен на кутийка от мъжо. Две, три ламби гро лукс по десетина лева / най-скъпата част / свързани пак от мъжо отгоре на кутийката, и сеенето може да започне веднага. Няма нужда да се чака пролетта.


vagrantsf, не знам каква ти е била идеята слагайки в субстрата тухлен прах, но по принцип какъвто и да е прах само слепва субстрата и го прави по-въздухо и водо непропусклив.
С годините аз стигнах до заключението че най-добри успехи съм постигнал слагайки на дъното на кутийката смес от шейсет, седемдесет процента зеолит и останалото почва / глинеста или листовка  в зависимост от вида който ще сея / , а отгоре чист кварцов пясък с едрина на зърната около милиметър, милиметър и половина.  За по-едрите семена пясъкът може да е по-едър което е по-добре.
Ако семената са сяти на достатъчно разстояние почвата в долния слой на кутийката позволява първото пикиране да се отложи с няколко месеца, а при много ангажименти дори да остане за догодина. През това време семеначетата си растат нормално.

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #21 -: Октомври 30, 2012, 03:07:53 pm »
Тухленият прах е буквално 2 супени лъжици  :D дето се вика само за цвят. Останалото е 3-4 чаши зеолит , 1-2 жълт кварцов пясък . Всъщност идеята за прахта от тухли е точно да слепва по малко : фракцията зеолит е едричка , което е ОК за едрите семена , но имам и малки семенца , които ако ги пусна пропадат доста надолу и кой знае колко време ще им трябва да се покажат на светло..ако стигнат въобще до светлото.

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #22 -: Октомври 30, 2012, 07:24:31 pm »
Ако пресееш едрия зеолит през гевгир , ще се сдобиеш и с по-дребна фракция. Нея аз я слагам най-отгоре в съда за сеене и огторе посипвам семенцата.
Valyo

Неактивен petarco442

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 92
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • African adventure
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #23 -: Октомври 30, 2012, 11:45:42 pm »
Ако пресееш едрия зеолит през гевгир , ще се сдобиеш и с по-дребна фракция. Нея аз я слагам най-отгоре в съда за сеене и огторе посипвам семенцата.
Аз съм на същия принцип  (y)

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #24 -: Ноември 06, 2012, 09:08:57 am »
Ето развитието на  Maihueniopsis ovata KFF1129 , Las Vegas III. / road to San Jose over mountains Tupungato , two hills in right side / alt. 2162 m , p. Mendoza , Argentina с днешна дата ( пуснаха корени на 30.10.2012 )


Други от този вид засега не поникнаха :(

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #25 -: Ноември 06, 2012, 09:14:33 am »
За сметка на това днес ми зарадваха окото с коренчета следните видове :



Това е Tephrocactus aoracanthus ZJ 32, Zonda семената са получени по-рано тази година от Jan Jecminek . Запилени са до зародиш - много внимателно - засадени са преди няколко дни.

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #26 -: Ноември 06, 2012, 09:30:34 am »
Няколко семенца от Mаihueniopsis 'nigrispina' KL1739 също пуснаха коренчета . Тук ще добавя че не става въпрос за типичният Мaihueniopsis ( Аirampoa ) nigrispina - семената та този вид със сигурност не са на нигриспина :
- типичният нигриспина е с бъбрековидни силно нагънати и червени ( зарад червеният  цвят на месестата част на плодната част  )
KL1739 има типични кръгли сплескани семена.
- KL1739 - според описанието на полевият събирач на семената - растението е със зелени сегменти ( при типичният нигриспина те са виолетово кафеникави ) и накрая цветовете на  KL1739 пак според полевият събирач са  жълти ( при нигриспина са винаги червени - от наситено оранжево , през червено до червено-виолетово)
Но както се кава , ще поживеем , ще видим - ако оцелеят  :)




Семената са от cactus - hobby. eu

guest8

  • Гост
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #27 -: Ноември 06, 2012, 09:33:27 am »
 (y) (y) (y)
накисваш ли ги в GA3?

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #28 -: Ноември 06, 2012, 09:36:44 am »
Покълващи семенца на Maihuenia patagonica JN406 ( Succseed ) . За мен това е едно страхотно растение , не много капризно - определени форми дори изискват влага и през зимата - прави хубави туфи , цъфти изобилно от бледо розово/бяло до жълто. 



Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #29 -: Ноември 06, 2012, 09:40:38 am »
Не Митак , засега не .. но смятам след седмица да обработя семенцата на Cumulopuntia boliviana - както писах и  преди това е много проклет за покълване кактус . Покълването ( но не и отглеждането ) на pedio - sclero- е като за начинаещи в сравнение с тях. За сметка на това веднъж покълнали не създават проблем.

Кактус БГ

Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #29 -: Ноември 06, 2012, 09:40:38 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33