Автор Тема: Светлина и температури на покълване на семената  (Прочетена 12922 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Светлина и температури на покълване на семената
« Отговор #15 -: Ноември 19, 2012, 11:14:08 am »
И аз като Джони се опитвам да бъда тарикат, затова правя точно обратното на това (wasntme) 8)
Може да е грешно, но аз държах включен люпилника максимално дълго - сутрин като станех за работа та до преди лягане. Има няма 16-17 часа.
Така ползвам нощната тарифа, а и лампите топлят стаята  :D
Пускам ги вечер към 18-19ч и ги спирам когато тръгвам сутрин за работа - събират се около 13-15часа светли и топли, а останалите са тъмни при стайна температура  :)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Светлина и температури на покълване на семената
« Отговор #16 -: Февруари 25, 2013, 09:04:12 pm »
При вторите проби на люпилника успях да стабилизирам температурите на 17 - нощна и 33 - дневна, ама дали е добре???
Прочетох постовете за 18-28. Към това ли трябва да се стремя???  (headbang)

Нямам представа.. ама се опитай да свалиш още поне 5 градуса. Как охлаждаш "системата" ?

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Светлина и температури на покълване на семената
« Отговор #17 -: Февруари 25, 2013, 10:03:49 pm »
Джони, благодаря, че ме насочи към вярната тема!  (bow)
Знаех си, че съм чел нещо по въпроса, ама....  (wasntme)
Та, системата е като на змейчо и се охлажда сама, докато съм на работа.
А максималната мога да я намаля с отдалечаване на лампите от кофичките.
Минималната ще се повиши със затопляне на времето  ;)
Тестовете продължават...  (whew)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Светлина и температури на покълване на семената
« Отговор #18 -: Февруари 25, 2013, 10:56:05 pm »
Един термоконтролер върши много добра работа.  (y)

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Светлина и температури на покълване на семената
« Отговор #19 -: Февруари 26, 2013, 05:41:51 am »
Неудобно ми е така, ама си мисля, че трябва да зема отношение, щото тук само за температури се говори, а въпросът е "Температура на какво?".
На кактуса, на корена, на саксииката, водата, да не говорим за точноста на термометрите.
Щото иначе е важно де туряш термометъра.
Истината, според мен, е че всеки я кара. както си смята и при това му поведение 80% от кактусите никнат къде трудно, къде лесно. А някой не искат. Щото кактусите са оцеляли там дето е много трудно, а ние им налеем едно канче вода, което за тях е плувен басейн. Осигурим топло и светло и те се люпят. Е ся! Ако попаднеш на некой див планинец за който 18 градуса целзии е голема жега неще да покълне и туй си е. Или покълне и се скапе.
Туй е се едно да отглеждаш Чичо Джон без ракия и боб, а на брюкселско зеле.
 (rofl) (rofl) (rofl)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Светлина и температури на покълване на семената
« Отговор #20 -: Февруари 27, 2013, 05:14:03 am »
ДОбре де!
Добре!
Туй горното нема смисъл да го четете. Айде да си говорим за отглеждане на кактуси.
аз в стаята държа 25 градуса.
25 градуса на метър и шейсе от пода. (на 80 см е 24, а на пода е 21.3 това е в мазата и то около нулата отвън)
Аз , в момента, имам четири области под лампата (силвания гролукс 2 бр. 1.22 метра):
само под лампата 28.7 до 29 градуса и около  5 сантиметра от лампите;
+ нагревател 31 до 32 градуса и около 3 сантиметра от лампите;
+ нагревател 35 до 36-38 градуса и около 3 сантиметра от лампите;
+ нагреател  39 до 40 градуса и около 3 сантиметра от лампите.

купил съм си два шнура за топлене на пясък на гущери единия 15 вата, а другия 25 вата.
разпределям ги по площа на алуминиеви плочи 1/4 инча (6 мм) и така постигам всяка желана температура.

разлика ден нощ я постигам с контролера на температура в стаята. В момента (около нулата т.е. топло и ако изключа отоплението в 23:00 и сутринта в 5:00 е 19.3 градуса ( на метър и 60см. от земята, а долу на пода е 18.1) )

Аз съм сял досега феро, мами, стено, мело,копи, ехино и ното- какуси.
Нормално първите поникват 50-60 часа след посяването, а и до сега имам два стенокактуса на почти три седмици дето нещат. Другото всичко покара.

Най-съм щастлив с ферокактусите. Те направиха месец и в момента  са около сантиметър с големи бодли и готини. Всичко поникна. Един след поникването тъй си и остана. А има един изтърсак дето нещя да поникне до 40 градуса и "две" седмици след посаждането, а като поникна и го "пикирах"седя още една седмица без да мръдне и аз го бях отписал, но сега се развива, ма е малък. Стенотата не са големи, ма се ободлиха. На 20-тия ден са около 2-3 милиметра. Две семки от тях още се опъват. Мело-тата са Ок.
Копи и ехино и ното ги сях скоро, ма една копи покълна ма сега седи като живичка, така.

Та туй е рвносметката.
Моя най-точен термометър е един лазерен дето прави петно и там мери температурата с точност до десети от целзиевия градус.
Има често един градус разлика между саксиика и тяло на кактуса.
 (rofl)


Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен nimich

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 108
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Светлина и температури на покълване на семената
« Отговор #21 -: Февруари 27, 2013, 09:57:24 am »
По въпроса за температурите – къде се мерят, с какво се мерят, кой ги мери и защо ги мери (последния въпрос е може би най съществен), ето малко инфо и от мен:

Тестът е на 60 см-ов люпилник (около 22 литра), с ~ 4000 lm осветление и нагревател с мощност 20 Вата (две крушки миньонки по 40 В, свързани последователно,  разположени на дъното и покрити с метални тавички). Подгряването се управлява с   термоконтролер).

Мерех основно с цифров термометър с подвижен датчик, който може да мери и температурата на субстрата (пясък за теста). Използвах още 2 спиртни и един с биметална пластина (и трите за по 1 лев от китайските братя).

Резултати:

1.   Лампите (каквито и да са) нагряват сериозно (всичко тела поглъщат светлината и я преобразуват в топлина). При околна температура 20-21 град., само осветлението загрява до ~ 26 градуса (средна в обема). При по-голям обем на съоръжението (люпилник/парник), разликата ще е по-малка.
2.   Температурата под лампите (5-6 см) е с 2-3 градуса по висока от тази «на сянка» (термометър в слабо осветената зона).
3.   След достатъчно време за термостатиране, температурата на субстрата е същата като тази на въздуха на нивото на саксийката (в моя случай).
4.   Обикновените евтини термометри са свръх-точни (за целите на катусоведа) , със следната забележка – поставени под лампите, на нивото на субстрата, отчитат 2-3 градуса по-висока температура от реалната (отчетена с прецизен термометър).

Изводи:

- Обикновен термометър, поставен в слабо-осветената зона (с отчитане на т.2 от резултатите) е достатъчно прецизен за целите както на напредналия, така и на начинаещия кактусовед.
- Ако някой иска да сее по всяко време на годината и да подържа сравнително ниски температури през деня (~ 25-26 grad) и нощни ~ 18 grad напр., да мисли за охлаждане.

За интересуващите се от термоконтролери: Няколко фирми предлагат евтин такъв (8.50 – 9 лева) като хоби-кит (готов, 0-30 grad, нуждае се само от захранване 10-16 V) - http://hobbykit.eu/hobbyb/h1566.html
Със смяна на един резистор, диапазонът на температурите може да се отмести към по-високите, но и така върши идеална работа, тъй като лампите нагряват допълнително. Става и за контрол на охлаждане с малко доработка.

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Светлина и температури на покълване на семената
« Отговор #22 -: Февруари 28, 2013, 03:32:27 am »
Амииии ....
на мен термометрите ми служат само за едно нещо.
Аз вече като видя един кактус седял при мен за 3-4-5 часа мога да кажа дали му е топло или влажно или други неща. Та тук ми е много потребен термометъра, щото трябва да знам де да го туря. Много ми липсва светломер ама се справям с опит и не местя източниците на светлина много. Влагата за кактуси още не ме вълнува да я меря, а за другите имам влагомер.
 Аз почти направих автоматизиран люпилник, ма овреме се спрях, щото това предполага промишлено сеене на сходни семена. Най-изтъкнатия ни сеяч и Герой на форума- Клеман има равни условия за всички семена под лампите, а някой ги подготвя предварително за да станат като останалите. Аз предпочитам да правя индивидуални програми за всичките ми питомци.
Въпрос на подход.
 (happy)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Светлина и температури на покълване на семената
« Отговор #23 -: Февруари 09, 2014, 11:08:11 am »
Малко инфо за копията от Игор.
Пунах пилотно моите семена при 8-10 градуса нощни и 20-23 С дневни температури.
Светлина - до северен прозорец.
Покълнаха за 3 дни. Така че ако някой не си ги е посял още - бързо, докато е студено времето!  (rofl) (rofl) (rofl)

 (y)

Кактус БГ

Re: Светлина и температури на покълване на семената
« Отговор #23 -: Февруари 09, 2014, 11:08:11 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33