Автор Тема: Семеначета  (Прочетена 162450 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Галин Моряка

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 124
  • Activity:
    0%
Re: Семеначета
« Отговор #30 -: Август 02, 2012, 10:55:23 am »
Джони ти хубаво си насял слеротата, ма що не пита бе човек  (call) ......... ;) по това време и то семена от кьорес, успех ти желая ще ти е нужен (y)  :)  прочети какво ти е написал Андро. (think) може пък да имаш късмета на начинаещия  :)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Семеначета
« Отговор #31 -: Август 02, 2012, 01:02:01 pm »
Джони има зад гърба си една, две успешни сеидби на по " нормални " видове, и сега смело се хвърля направо в най-дълбокото. / Това ми прилича малко на някой хирург който след две операции на апандисит  влиза да оперира сърце /  Хубавото при Джони е това че той подхожда към тая работа не на принципа ако не стане света свършва, а на принципа като не стане ще опитаме пак.  При тоя подход според мен няма нищо лошо да опита. Може пък както казва Галин късмета на начинаещия да проработи, и той да се похвали с няколко собственоръчно сяти и отгледани Склерита. Ако не стане здраве да е. Ще опита догодина, и рано или късно все някога ще стане. Важното е да не се отказва.
Имам само малка забележка към субстрата. Вярно е че Клеман веднъж ся в котешка тоалетна и постигна много добри резултати само че той тогава не използва българска тоалетна на бентонитна основа. Беше някаква вносна котешка тоалетна / той дори беше пуснал снимка на опаковката / която беше по-скоро на зеолитна основа. Бентонита има гадния навик като се намокри да става на бетон / то може и от там да му идва името / За тоалетна е много удобно защото намокрения участък става на камъче и лесно се почиства без да се налага да се изхърля всичко.  За кактуси обаче нъц. Веднъж полят субстрат в който има бентонит става само за магистралите на бат Бойко.  Колкото и да ме е срам да си призная говоря от личен опит. Преди години и аз реших да видя какво ще стане ако заменя зеолита с бентонит. Все пак и двата материала идват от една и съща фабрика, и се използват за котешки тоалетни.  Фабриката е една, обаче изходния материал / суровината /  се копае от две съвсем различни места, а и технологията след това е коренно различна. Абе с една дума нямат нищо общо помежду си. Така че Джони, ако можеш / ако бентонита позволява / извади семенцата. Измий ги хубаво и ги наръси на нещо по-традиционно, като кварцов пясък например. От там нататък каквото сабя покаже. 

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Семеначета
« Отговор #32 -: Август 02, 2012, 09:40:29 pm »
Дам, това е много важно - да знаеш колко не знаеш! (nod) Когато си много самоуверен и незнаеш колко много не знаеш подобна публична и показна акция би те сломила ако не завърши с успех. Аз обаче съм от тези дето знаят колко много не знаят и най-важното - не го крия от останалите. :D
Иначе за субстрата и аз имам много забележки. Никога не би ми хрумнала подобна идея, ако предварително не бях потърсил информация точно по тази тема. Както споменах, освен по мрежата аз се допитах и почти до всички наши кактусари с които имам скайп-контакт. За мое голямо учудване единици си признаха, че са успяли да постигнат задоволителни успехи с тези "трудните" семена. Един от тях беше Клеман (handshake), той дори загуби от времето си за да ми каже марката на котешката тоалетна която е ползвал и аз успях да намеря точно същата. Така, че причината за моя евентуален неуспех няма да е в тази посока.  (shake)
Наистина веднъж полят този "котешки тойлет" е логично да започне да се втвърдява и да се циментира. Аз обаче го поизтествах преди да реша да го ползвам и се оказа, че при постоянна влага (сигурно около 90-100%) не съм мерил точно, бентонита или каквото е там не се втвърдява а остава с вискозитета на попреминала гипсова шпакловка  или по-точно на крема сирене.  (nod) Въпреки тези мой предварителни проучвания днес реших пак да го проверя, но си беше мек, ронлив и влажен. Даже и снимка направих, ето я. (nod)



Понеже вече съм стартирал този експеримент, няма да го спра.  (shake)
И очаквам тук или в друга нарочна тема да се включат и други които имат опит с тези трудни семена. Че със сигурност съм омръзнал на много хора с въпросите си по скайпа..  :P

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Семеначета
« Отговор #33 -: Септември 14, 2012, 01:17:38 am »
Двугодишни семенчета:

Pilosocereus magnificus- единствен оцелял от посева и почнал да нараства едва това лято, затова може би изглежда като едногодишно семеначе.



И цвеклото... Арио кочубейчета 'сладковский'  (sun)

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Семеначета
« Отговор #34 -: Септември 14, 2012, 08:44:23 am »
Пази ги от ниското септемврийско слънце...миналата година сварих двугодишни ариота, още ме е яд.

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Семеначета
« Отговор #35 -: Септември 19, 2012, 01:31:49 am »
днес ходих до Baumax :)
Купих си кутийки  :) идеални са за сеене на семена  (nod)
Жълтите и червените са по 99ст, а сините и зелените са по 1,99лв
червените са 5х5см, жълтите 5х10см, сините 10х10см и зелените 10х15см
високи са 4,5см



Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Семеначета
« Отговор #36 -: Септември 19, 2012, 02:12:21 pm »
Здравейте Всички ,

Публикувам снимки на един много труден за покълване род Austrocactus , в този случай A. patagonicus , семената купих от Willy ( Guilermo ) Smith , Argentina ( http://www.cactusargentina.com )
Навремето ме научиха как да подобря кълняемостта на семките. Тази година към това добавих и накисване за около 24 часа в GA3 - гиберелинова киселина. Трябва да кажа , че семената поникнаха почти веднага и то 10  от 10 , но моя грешка уби няколко , слънцето още няколко ( просто не тръгнаха добре ) .. и ми останаха само 2 . Но само ги вижте , едното особено не се спира да расте !!!



Тук  му е и мястото да кажа , че е време да открием тема , например "Трикове" , в която всеки да сподели какви трикове прилага за да покълне даден "труден" вид ... или как вкоренява "мързеливи" издънки , въобще всичко интересно , което би помогнало на друг в отглеждането на тръните.

guest8

  • Гост
Re: Семеначета
« Отговор #37 -: Септември 19, 2012, 02:28:18 pm »
ако не е тайна, от къде се сдоби с GA3 (гиберелинова киселина)?

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Семеначета
« Отговор #38 -: Септември 19, 2012, 02:35:46 pm »
Здрасти Босе ,

Гиберелиновата киселина я купих от този сайт :

http://telopeanursery.com/

Повече за нея можеш да прочетеш тук :

http://telopeanursery.com/fullpreview.php?plant=38

Трябва да си направиш регистрация и си пазаруваш :-) Помня преди години беше почти невъзможно да се намери такова чудо , беше и много скъпо. Сега вече е достъпно и не е толкова скъпо.
Между другото не съм забравил за растенията ти , ще ги пусна на заплата ... т.е. след около 3-4 дни :-)




guest8

  • Гост
Re: Семеначета
« Отговор #39 -: Септември 19, 2012, 02:43:15 pm »
ами ще търсим начин ..
(утре-други ден си провери ПК)   (sun)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Семеначета
« Отговор #40 -: Септември 19, 2012, 04:55:05 pm »
днес ходих до Baumax :)
Купих си кутийки  :) идеални са за сеене на семена  (nod)
Жълтите и червените са по 99ст

Змейо,  деветдесет и девет стотинки цена за една бройка ли е ? Ако е така, ми те направо са златни.
Когато аз сеех / надявам се пак да се случи / използвах кутийки за еднократна употреба. От тези в които в големите хипермаркети ти слагат готовите салати и маслините . Един пакет от сто кутийки с размера на твоята жълтата струваше по-малко от пет лева. Барабар с капачето. Използваш веднъж и после хвъргаш.  Няма опасност от инфекции.  Някъде из форума бях пускал и снимки на тези кутийки, но не вярвам някой да не се сеща за кои точно иде реч.

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Семеначета
« Отговор #41 -: Септември 19, 2012, 05:55:41 pm »
Ясно ми е, че има и по-ефтини  (y)
Според мен поне на семеначетата трябва да се обръща повече внимание
Аз все пак съм си ги взел за да насея малко култивари  8)
Убедил съм се, че тези кутийки от салата стават за около 6 месеца - след това се разпадат..
Тези са малко по-издържливи :P
Става и в 5ци, но те са маалко по-дълбочки :)
И все пак дадох информацията, за да имаме малко по-голям избор в какво да сеем (y)

Опитваме се да отглеждаме професионално изглеждащи растения, а да сеем в 2ра употреба кутийки от салати и кебапчета някак не ми звучи добре  8) :D

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Семеначета
« Отговор #42 -: Септември 19, 2012, 07:23:32 pm »

Прав си. Всеки има право да сее в каквото си иска.  Аз лично съм виждал перфектни семеначета в стара ръждясала консервна кутия.

Когато писах че според мен най-добри са кутийките за еднократна употреба имах в предвид точно да няма 2ра употреба. Няма смисъл да събираш и миеш кутийки от кебапчета когато пакета от сто чисто нови кутийки струва три и двайсет. / сега може да са малко по-скъпи /. Кутийката излиза три стотинки и половина. Сееш в нея семената. След три, четири месеца ги пикираш в друга, а старата просто изхвърляш.
Иначе семена съм сял в детски пластмасови кубчета за игра. Като ги срежеш през средата и се получават точно кутийки като твоите. Сял съм и в кутийки от диапозитиви. / По- младите сред нас сигурно не знаят какво е това диапозитив, но сега няма да им разказвам за тази антична фотографска техника. / Много добри бяха и пластмасовите легенчета за промиване на снимки.  Тогава обаче тези прозрачни пластмасови кутийки за еднократна употреба ги нямаше. След като те се появиха реших от раз проблема с дезинфекцията преди сеитба в кутийка 2ра употреба. Отпадна и нуждата от стъкла за покриване на кутийките защото тия еднократните имат капаче което много добре ги затваря.

И все пак всеки има право на избор. Аз не се опитвам да налагам мнение. Щом ти е приятно да си поглезиш семеначетата в скъпи кутийки няма лошо.  Клеман сееше в найлонови торбички, а виждаш какви трънчета има под найлоните му. 

Успешна сеитба. 

Неактивен Валентин

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    0%
Re: Семеначета
« Отговор #43 -: Октомври 12, 2012, 09:50:03 am »
Моля за малко помощ.
Имам 3 семеначета Диско хорсти.Но нямам парафилм М ,а искам да ги кача на перескиопсис.
Не че съм качвал досега но немисля че ще е проблем.
Мъниците наистина са много малки но искам да ги запазя.
после ще пусна снимка

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Семеначета
« Отговор #44 -: Октомври 12, 2012, 10:01:12 am »
Много малки - това е под 5мм ли  (think)
Ако е под 5мм наистина ти трябва качване на песп  (nod) и оттам и Парафилм (y)
Ако са над 5мм може да ги качиш и на миртило или лобивия(ехинопсис)  (nod) (wasntme)
В последно време ми се налага да качвам много малки растения и за целта ги режа косо,
за да не се местят след като сложа ластика  :)
за такива семеначета ползвам ластици от домакински ръкавици с ширина около 3-4мм
държа ги с ластика 3-4дена - после под лампи :)
за един месец са с 2-3реда игли  (nod)

Кактус БГ

Re: Семеначета
« Отговор #44 -: Октомври 12, 2012, 10:01:12 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33