Автор Тема: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи  (Прочетена 114432 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #300 -: Януари 20, 2014, 12:43:51 am »
Добре!
Но според мен първо е околната среда, условията, а после са гените.
Сигур е имало кактуси, които не са нараствали и укрепвали като семенаци много, много, но техните гени не са останали.
т.е.
Ако има топло светло и папо цяла година кактусите ще си се развиват на воля. Друг е въпроса, че няма да бъдат като зверуляците от хабитата, дето един на 100000 остава и той е на големия дзвер, щото е оцелял без вода и на тъмно и студено и на изследователи повече от всички други
т.е.
не кактусите са програмирани и си спомнят как да оцеляват, а са оцелели само тези, дето могат да се спрвят с кофтите условия и да се възпроизведат.
Инак веднага съм готов да обсъдим психологията на кактуса и вредите които му се нанасят, като не му се позволява да се реализира, а го поливаме както ние си щем, а той мечтае за истински дъжд и да пие докато се пукне!
 (rock)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #301 -: Януари 20, 2014, 11:08:42 am »
И в това има логика. Само че , ако един кактус почне да папа наволя и заживее в топлинно-хранително-питейния рай  :) то постепенно би трябвало да си хвърли бодлите и да ги замени с листенца  :) Значи и много хубаво , няма да е на хубаво  :) /от нашата изчанчена кактусарска гледна точка/

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #302 -: Януари 20, 2014, 11:54:35 am »

Всеки е чувал за така наречения Мурсалски чай. Освен Мурсалски тая билка е известна още и като Пирински или Алиботушки чай. Среща се по южните склонове на планината Славянка / старото и име е Али ботуш / която е като продължение на Пирин. Дели ги Парилската седловина. Разправям ви ги всичките тия истории защото на мен корена ми е от тоя край. Преди доста години ходих на една родова среща в родното село на баща ми / което е останало от другата страна на границата с Гърция /  и на връщане си взех няколко коренчета от тая билка. По филмите хората вземат шепа пръст, а аз взех няколко стръкчета от билката. Тя расте в планината на бедна, камениста, суха почва. Зимата я засипват снежни преспи, лятото я изгаря силното слънце. Условията които аз и предложих бяха в пъти по-добри. Богата хранителна почва, вода в изобилие, зимата и лятото при нас са по-меки в сравнение с планината. Е какво стана? Вместо да се развихрят да растат и да цъфтят моите стръкчета кретаха, кретаха и до края на лятото си отидоха.
Разказвам ви цялата тая история за да ви кажа че хубавото за едни е отрова за други. Докарайте един ескимос и го оставете на здравословна средиземноморска диета с много зеленчуци, плодове и ще го уморите за нула време. Така както холестерола на един средиземноморец оставен на ескимоска диета ще хвръкне до небесата и инсулта или инфаркта не му мърдат.

Мислите ли че ако можеше търговците нямаше да отглеждат кактусите си в постоянно топла и влажна среда и да ги накарат да растат два пъти по-бързо. Ами един Склерокактус има двайсетина дена, айде месец да е, вегетационен период годишно. През останалото време е в стагнация. За това за да стане  двайсетина сантиметра на височина му трябват поне петдесет години. Ами дайте да го поливаме постоянно и да го държим на трийсет градуса . Ще стане ли двайсет сантиметра за две години. Не. Просто ще изгние  за по-малко от месец.
Съгласен съм с Трола че на първо място са природните условия, но точно те са направили кактусите ни такива каквито са. Рязката промяна на тези условия ще означават че просто сме извадили едно живо същество от неговия хабитат и дали ще оцелее зависи само от това до колко новите условия се припокриват с допустимите отклонения в условията които може да понесе конкретното живо същество. Независимо растение или животно.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    0.8%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #303 -: Януари 22, 2014, 02:00:39 am »
Цитат
ъгласен съм с Трола че на първо място са природните условия, но точно те са направили кактусите ни такива каквито са. Рязката промяна на тези условия ще означават че просто сме извадили едно живо същество от неговия хабитат и дали ще оцелее зависи само от това до колко новите условия се припокриват с допустимите отклонения в условията които може да понесе конкретното живо същество. Независимо растение или животно.
Това е така за отраслите, възрастни растения. Семенца и семеначета, имат по-голям шанс да се приспособят от малки към (малко) по-различни условия, щото те си я носят генната разнокачественост в тях си. Това е и идеята на кръстосването и опрашването - между многото, да се пръкнат и такива, дето ще са по-различни от другите, и ще оживеят в по-различни, нови условия. Иначе растенията щяха да хвърлят само детки и издънки, демек клонинги, със идентични качества и заложби...
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #304 -: Януари 31, 2014, 07:19:52 pm »
Oще идеи от братята китайци ЦЪК :P



20 W - 2000 лумена за 8 долара с безплатна доставка от пощенски гълъби директно от Китай... ако вземеш 3 по 7,26 парчето ги дават~ 10 лв на плочка излиза и ги налепвате като фаянсови плочки, за да греее (sun)

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #305 -: Януари 31, 2014, 09:15:30 pm »
Цитат
ъгласен съм с Трола че на първо място са природните условия, но точно те са направили кактусите ни такива каквито са. Рязката промяна на тези условия ще означават че просто сме извадили едно живо същество от неговия хабитат и дали ще оцелее зависи само от това до колко новите условия се припокриват с допустимите отклонения в условията които може да понесе конкретното живо същество. Независимо растение или животно.
Това е така за отраслите, възрастни растения. Семенца и семеначета, имат по-голям шанс да се приспособят от малки към (малко) по-различни условия, щото те си я носят генната разнокачественост в тях си. Това е и идеята на кръстосването и опрашването - между многото, да се пръкнат и такива, дето ще са по-различни от другите, и ще оживеят в по-различни, нови условия. Иначе растенията щяха да хвърлят само детки и издънки, демек клонинги, със идентични качества и заложби...
Драги Георги!
Семенаците не се приспособяват, а някои оцеляват, други- не!
При едни условия оцеляват едни, а при други - други.
 (rofl)
Ние нъл туй правим.Правим се на богове! Добре, че кактусите носят на простотия.
 (happy)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #306 -: Януари 31, 2014, 09:22:47 pm »
Пистолеро здравей!
Заинтригува ме ти с таз джаджа.
Ще поръчам и ще докладвам, ма не се знае туй кога ще стане, щото ел. микроскопа ми пътува месец и нещо от китай.
У джонката( не става въпрос за Джон) с която са я доставили, ще да е имало само един гребец.Казаха, че имало и тайфуни.
  :x
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #307 -: Януари 31, 2014, 11:39:48 pm »
Сега китайците пращат с пощенски гълъби- нали някак трябва да се разпространява и птичия грип  ;)
Виж за свинския не знам как точно е станало и кое прасе какво е доставяло  :D
Но има и малка подробност, че тия дни била китайската Нова Година на дървения посинен от бой кон, и сигурно хем ще се забавят заради празнуването с оризова ракия, хем не се знае, ако решат да пращат за куриер тоя посинен кон, като премине покрай нашите или индийски географски ширини дали няма да е станал на ромска посинена луканка   (shake)

П.П. Има и пръчковидни плочки- ей тая много ме радва- хем вади почти идентични ватове и лумени, хем вoлтовете повече от двойно по- малки... safety first  8)
« Последна редакция: Януари 31, 2014, 11:46:34 pm от el pistolero »

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    0.8%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #308 -: Февруари 01, 2014, 12:33:46 am »
Пистолеро здравей!
Заинтригува ме ти с таз джаджа.
Ще поръчам и ще докладвам, ма не се знае туй кога ще стане, щото ел. микроскопа ми пътува месец и нещо от китай.
У джонката( не става въпрос за Джон) с която са я доставили, ще да е имало само един гребец.Казаха, че имало и тайфуни.
  :x
Тва изглежда хитро, колко ли е голямо - 10 на 10 санта може би.. за + и - ще го връзваме или ще го запояваме ? Не заема място, тва ми харесва.  (y) Rate Voltage - 32-36 V  -   тва как го правите ?
« Последна редакция: Февруари 01, 2014, 12:41:02 am от 7george »
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #309 -: Февруари 01, 2014, 02:08:08 am »
Има трансформатори, даже там в сайта на китайците има разни фидове с фиксирани или регулируеми волтажи... 12, 15, 24, 32, 50 ... ама май предимо от 220 трансформират, при вас ако мрежата е 110 ще трябва такъв да се дири.
Предполагам с елементарно запояване на + и - и тръгва, а имат от две успоредни страни изводи за по- лесно връзване на верига със следващите.
П.П. Туй квадратното е само 5-6 санта:
 Dimensions: 2.20 in x 2.20 in x 0.14 in (5.6 cm x 5.6 cm x 0.4 cm)
Weight: 0.60 oz (17 g)

А дългото от втория линк е 17 х 1,5 см и смуче само 12-14 волтчета  (y)


Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #310 -: Февруари 01, 2014, 02:25:23 am »
бе ти знаеш ли колкокитайци има тук?
Тукашните университети са място дето руски евреи и други източноевропейци учат китайци, араби и индуси. А мнякои от тез,  дето са се научили вече преподават.
мисълта ми е, че и тук има магазинчета за китайски джаджи, дето могат да ти префърлят файл от 9"-5.25"-3.5" дискета на БетаМакс лента.
 (rofl)
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен troll

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 549
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактусистки психоаналитик а.к.а. ПСИХО
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #311 -: Февруари 01, 2014, 02:27:23 am »
Само дето не им вярвам натез оризоядци за осветеноста... ма ще видим.
Ако имаш два цъфнали какгуси дай единия на мен

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #312 -: Февруари 01, 2014, 11:31:49 am »

Пазаруването директно от Китай набира популярност и у нас. Малко преди да се пенсионирам мой колега си хареса и поръча от Китай телефонче. Официална реплика на някакъв популярен смартфон, но не помня точно модела. Цената беше в пъти по-ниска от тези в България които също са произведени в Китай. Доставката няколко долара допълнително с куриерска служба. Телефончето пристигна точно на осмия ден от поръчката. Добрият пример е заразителен и след няколко дена още един колега съобщи с усмивка че си е поръчал телефон от Китай. И понеже е по оправен се уредил с безплатна доставка. Доставката беше с китайските пощи. И се започна голямото чакане. Телефончето изкара почти месец на летището в Пекин. След това пътува седмица. Мина през някакъв разпределителен център в Европа и изненадващо се оказа в Рига. Явно за китайците Столицата на България е Рига. Телефончето стоя там още месец и един ден цъфна пак на летището в Пекин. През това време колегата научи всички ругатни съществуващи в китайския език. На края китайския търговец му изпрати друг телефон с куриер, а онзи дето беше по пощата щял да си го вземе обратно.  След три месеца разтакаване само за седмица колегата си получи телефончето.
Та моят съвет е ако ще пазарувате от Китай не жалете няколко долара за доставка. Или ако доставката е фрии, да е с куриер, а не по пощата.

guest8

  • Гост
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #313 -: Февруари 01, 2014, 03:14:31 pm »
след няколкогодишно използване на "панацеята" в осветяването на растения - фитолампи от типа Sylvania "Grolux" и подобни в мен се натрупа известна доза скептицизъм (май от две години спрях да ги търся). Въпреки, че капацитетите пишат че този тип ламби осигуряват точно това, от което се нуждаят растенията, зелената част от спектъра била изрязана, всичко хубаво ....
 - ама щото били слабички откъм лумените и светлина; семеначета тр. да бъдат на 2-3 см от тръбите
 - след половин година експлоатация трябва да се подменят щото отслабвал интензитета на потока ...
Задавам си въпроса, дали не е по удачно да се насочим към източниците на светлина с по-високи стойности на CRI (Color rendering index) като тези на
BlueMax™ High Definition fluorescent tubes или
Philips High Output 90 или
Sylvania Octron® 900

идеята ми семеначетата ако ще получават нещо допълнително, то да е максимално приближено до естествената светлина:
Natural Sunlight: 5000-6000k 100 CRI

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    0.8%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #314 -: Февруари 01, 2014, 03:53:51 pm »
Ползвам philips Cfl и съм доволен. Изглежда спектъра (6200 К) се харесва на малките.
Куче марка лампа за 3 кинта от доларамата угасна точно след 2 седмици, а изглеждаше много добре външно...
Не съм много и любител надопълнителните инсталации, като трансформатори и пр., обичам да ги включа и да тръгне веднага.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Кактус БГ

Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #314 -: Февруари 01, 2014, 03:53:51 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33