Автор Тема: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи  (Прочетена 114448 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #150 -: Ноември 21, 2012, 05:41:47 pm »
...Спокойно можеш да се възползваш от естествения хладилник навън за тези родове и видове… ;)

Лятото обаче няма как да стане :) Аз искам да мога по всяко време и навсякъде да мога да мътя семки. ;)

Днес монтирах и хладилната система утре окабелявам и тествам.  (nod)

Елементя чудо е 40 х 40 мм, те го те.



Студената част



И топлата част



Грубите тестовете направих при 50% мощност на захранването и мисля, че ще са достатъчно за да охлади бирата до 5-7 градуса :)

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #151 -: Ноември 21, 2012, 06:11:54 pm »
:D 8)  Това явно е новата версия на  IronMan DuoCore

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #152 -: Ноември 22, 2012, 06:43:06 pm »
Днес бе окабелена и живната и студената част на моят проект и с това финализирах реализацията му. (y)
Всичко работи перфектно! Денем ще поддържам 26 градуса а нощем 18. Сега остава да дойдат семките и да видим дали ще има файда от толкова шум, релета, кабели и пелтиета.  (rofl)


Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #153 -: Декември 03, 2012, 08:25:11 pm »
"Докарах" вече и УВ лъчи при бебетата с една КоралСтар на Силвания.  (y)


Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #154 -: Декември 04, 2012, 09:53:51 am »

Здрасти Джони.
Стисках вчера зъби. Здраво ги стисках. Бях решил да не се обаждам. Все пак ти си ни топ експериментатора.  Ама не мога да се сдържа. Все едно да те видя че тръгваш в най-голямата виелица с летни гуми за Балабанско, и да кажа нека експериментира. Може пък да стигне.
Мисълта ми е че има области на познанието където може да се експериментира и да се очаква положителен резултат, но има и такива в които е експериментирано, експериментирано, и в края на краищата е открито най-доброто. Безсмислено е да се открива топлата вода.

Сега като гледам последната ти снимка и сърцето ми крещи - Лампите са малко. И тая УВЧ лампа е допълнителна спирачка. Ако нещо оцелее в тази среда ще граничи с чудо.  Мен ако питаш свали УВЧ-то и на нейно място сложи още една "Гро-лукс".  Това малко ще подобри нещата. Въпреки че аз бих посместил лампите още, и на това разстояние бих ги направил четири.
Що се отнася до УВЧ-то. То е "полезно" за нас с това че е вредно за растенията. В стремежа си да оцелеят те са принудени да разгърнат пълните си защитни възможности - бодли, пух, цветен епидермис. Точно това което ние искаме. Ако можем обаче да попитаме растенията те ще ни кажат че не искат допълнително УВЧ, а предпочитат да хвърлят тези сили за растеж и размножаване.  От тази гледна точка едно семеначе на няколко седмична възраст е прекалено слабо да отделя сили и за УВ защита. То просто ще спре да расте, и дали ще оцелее зависи само от дозите които ще получи.  За това и в природата от хилядите семена се пръкват няколко нови трънчета. Оцелява това което е имало късмет да попадне под някое камъче, зад някоя клечка, в гъстата трева. Там да е защитено от прякото слънце.
Ако УВ лампата има място в кактусарството то то е в оранжерията при възрастните растения, и то само при високопланинските видове. Можеш да ги облъчваш допълнително час, два на ден за да ги принудиш да разкрият пълния си защитен потенциал.

КоралСтар -а на Силвания се използва в акваристиката за най-модерните и скъпи аквариуми. Тези с кораловите рибки. / То и името и си го показва /. Но не се използва в аквариумите за размножаване, а в представителните аквариуми където рибки и корали трябва да покажат пълния си блясък.   

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #155 -: Декември 04, 2012, 05:44:44 pm »
..
Мисълта ми е че има области на познанието където може да се експериментира и да се очаква положителен резултат, но има и такива в които е експериментирано, експериментирано, и в края на краищата е открито най-доброто. Безсмислено е да се открива топлата вода...

Определено си прав в по-горните редове, Склери. (happy)

Май съм те подвел като написах УВ с главни букви, ако че в този спектър в които светли тази ламБа има и с такава дължина на вълната. Всъщност КоралСтар е една съвсем безопасна за хората и растенията лампа. (nod)



Сега ще се опитам да обесня защо точно тази КоралСтарк-а избрах а не ламБата за терариумите. Вероятно много от вас не знаят, но аз имам известен опит в акваристиката, и по-специално в създаването на растителни аквариуми... Та от време оно аз знам, че всяко едно растение си има минимални изисквания за оцеляване, има и оптимални, а едно от тях е светлината. Всички знаят какво представлява светлината и за това няма да изпадам в подробности. За да отгледаш растения на изкуствено осветление не е нужно да си дипломиран квантов физик. ;) Достатъчно е да знаем, че от целия спектър за растенията са важни синята и червената част от него. Цитирам: http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=29
Цитат
Качеството на светлината и нейните цветове са толкова важни, колкото лумените.
Светлината, приемана от растенията не е един цвят, а отделни обхвати на активни цветове и те усещат всеки диапазон (обхват) свтлинни цветове като отделен сигнал. Всеки цветови диапазон има различен ефект върху растенията и следващите са само няколко от функциите, които всеки светлинен диапазон подпомага.

Синята светлина (от 350 до 500 нанометра) – всъщност тук са виолетовият, синият и синьозеленият диапазони на спектъра – активира продукцията на хлорофил, активираните клетки стимулират устицата на листа да се отворят и въглеродният двуокис навлиза в листа, за да бъде използван от растението в процеса на фотосинтеза (през същите устица излиза освободеният кислород и се изпарява вода).

Зелена и жълта светлина (от 500 до 650 нанометра) – тази светлина почти не се усвоява от растенията и основно се отразява от хлорофилните клетки (затова листата на растенията изглеждат залени).

Червена светлина (от 680 до 700 нанометра) – снабденият с енергия хлоропласт синтезира захар от СО2 и това е сигнал за растението дали е светло или тъмно.

Фотоните на синята и червената светлина са необходими за доброто усвояване на въглеродния двуокис.

Попитах в темата за семеначетата някой знае ли каква е причината за издълажвнето при семеначетата при положение, че светлината е достатъчно интензивна. Получих интересни отговори. Истината за синята светлина е, че когато тя липсва растенията започват да се издължават и да я търсят докато я намерят. Няма причина и при кактусите да не е така. ;) За това най-добро изкуствено осветление осветление се получава при комбинация на лампи с пиково излъчване в тези червена и синя "зона".

Sylvania Grolux има няколко пикови зони от които най-голяма файда за растението има тази в червената област, вижда се на диаграмата, че тя е и по-широка за разлика от останалите.


Sylvania CoralStar има обаче по-широк спектър в синята "зона".


Определено с тази ламба в комплект с останалите очаквам да съм постигнал по-близка светлина по спектър каквато е примерно в по-високите части на планините.
« Последна редакция: Декември 04, 2012, 06:15:37 pm от John Stalker »

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #156 -: Декември 04, 2012, 06:08:43 pm »
язе ползвам този лазерен меч за пробив в синята част на галактиката http://www.mikimak.com/?function=detail&id=4562  (devil)

3-3,50 жълтици само  8)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #157 -: Декември 04, 2012, 06:14:46 pm »
язе ползвам този лазерен меч за пробив в синята част на галактиката http://www.mikimak.com/?function=detail&id=4562  (devil)

3-3,50 жълтици само  8)

Някакви наблюдения да споделиш? Тази ламБа определено свети в синьо, някаква спектрална характеристика да имаш?

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #158 -: Декември 04, 2012, 06:20:25 pm »
Няма спектрална и луменова информация, картонената опаковка почти никва информация не дава, а производителя нямаше сайт- май български беше.
Наблюдения особени нямам- ползвам си я заедно с гролукс заедно, но така или иначе семеначетата от реколтата пиокълнала с нея са почти до крак(до корен) избити това и предното лято на естествена светлина  ]:)

Неактивен debel65

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 361
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • живота ми е трънче
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #159 -: Декември 04, 2012, 06:49:57 pm »
Абе хора тука покрай ваште лампи вече си помислих че слънцето е угаснало на небето (sun) (sun) (sun) (sun) (sun) (sun) (sun)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #160 -: Декември 04, 2012, 07:03:55 pm »

Прав си Джони.  И аз писах малко на прима виста. Без да потърся повече информация за тази лампа.  От диаграмите които си публикувал се вижда че тя си е нормална специализирана лампа за аквариумни цели, а не специализирана УВ лампа. При това положение определено ще има полза от нея. По руските и чешките форуми отзивите за синята лампа са положителни. С тази забележка че не свети през целия ден, а само сутрин по няколко часа. Обяснението е свързано с физиологията на кактусите.  Както е посочено и в цитирания от теб материал различната по спектър светлина управлява различни процеси в растението. За това в различните части на деня кактусите имат нужда повече или по-малко от различна по спектрален състав светлина.  Разбира се достатъчната по интензивност бяла светлина решава този проблем. Когато не можем да осигурим достатъчно светлина се стремим да осигурим светлина най-вече в нужната част на спектъра.   

Р.р- Иначе забележката ми за количеството лампи си остава. Ако имаш възможност посмести ги малко и монтирай още една.  Тогава вече люпилника ще е  намбър уан.

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #161 -: Декември 04, 2012, 07:10:25 pm »
Искам да питам лично аз! Навремето комуническо време има ли такива разни марки лумисцентни лампи за сеене на семена в люпилник? Някой стари колекционери ще ми обясниш това?
Благодаря ви!

Неактивен debel65

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 361
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • живота ми е трънче
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #162 -: Декември 04, 2012, 07:24:42 pm »
Нямаше Галине нямаше с тебе братле почнахме с по едно стъкло и парче найлон и пак имахме приказни кактуси (handshake)

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #163 -: Декември 04, 2012, 07:32:04 pm »
Нямаше Галине нямаше с тебе братле почнахме с по едно стъкло и парче найлон и пак имахме приказни кактуси (handshake)

Знам това било навремето нали!

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #164 -: Декември 04, 2012, 07:41:06 pm »

... 

Р.р- Иначе забележката ми за количеството лампи си остава. Ако имаш възможност посмести ги малко и монтирай още една.  Тогава вече люпилника ще е  намбър уан.

Има място за още една, в началото мислех да са четири. ;) Ще изчакам обаче да видя резултатя от първите няколко "котила", имам вътрешно чувство (това не значи че съм прав), че светлината е достатъчна, дори малко в излишък и в момента.

Кактус БГ

Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #164 -: Декември 04, 2012, 07:41:06 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33