Автор Тема: Техники при присадки на кактуси  (Прочетена 57221 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Техники при присадки на кактуси
« -: Февруари 01, 2012, 07:00:26 pm »

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #1 -: Февруари 01, 2012, 10:17:50 pm »

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #2 -: Февруари 01, 2012, 11:42:35 pm »
Усещам, че започвам да се зарибявам по тези ашлами.. ;) И май скоро ще започна да 'лепя' трънчета ;)
Ще си наруша инициативата "кактус на собствен корен", която декларирах публично до сега, но то явно е защото започвам да проумявам и да еволюирам (да не се бърка с еякулирам  :P) по пътя на кактусаря (кактусистът)  (y)


Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #3 -: Март 19, 2012, 12:44:55 am »
Усещам, че започвам да се зарибявам по тези ашлами…
Няма лошо. Отдалечава те от отглеждането на цели кактуси, но ти гарантира (донякъде) горните им половини… Русалки… (devil)
За мен горната половина на кактус може да е единствено (1) мярка за спасяване със задължително последващо вкореняване и (2) разплодно тяло за семена и издънки.

Понятието "отглеждане", за един уважаващ себе си кактусчия, не включва ашлами.
Поздрави, Андрей

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #4 -: Март 19, 2012, 03:00:13 pm »
По-принцип съм фен на отглеждането на хибискуси на собствен корен, и като се закактусих, мислех да продължа традицията. После, с течение на времето започнах да се раздвоявам и си помислих, че наистина няма лошо в ашламите.. сега вече се разтроявам ;) Обаче, ще направя няколко експеримента, за да събера впечатления на живо, или поне за да знам защо ще продължа да си гледам кактусите само на собствен корен. ;)

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #5 -: Април 13, 2012, 06:46:49 pm »
И аз не съм фенка на присадените кактуси изглеждат ми неестествено. Миналото лято видях колекция на живо, която беше почти цялята вдигната на подложки. Растенията беха толкова хубави, че в един момент не забелязвах, че са присадени. Понякога зада се радваш на колекция от бавнорастящи кактуси изисква компромиси, предпочиташ подложка пред това да гледаш в саксийките с лупа.
За мен предизвикателството да отгледаш кактус на собствен корен е по-голямото удоволствие от това да го имаш голям и приличащ на сладолед на клечка.Да ме прощават колегите фенове на присадките, че изразявам мнение на "глас" (tmi) Кажете, че ацтекиумът ми е малък  ;)
Aztekium ritterii



Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #6 -: Април 13, 2012, 10:36:50 pm »
аз се надявам да е жив  (think) събуден ли е  (wasntme)

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #7 -: Април 14, 2012, 01:26:59 pm »
Змейчо накара ме да отида да го разгледам с лупата  (rofl) аз толкова съм горда, че има вид все едно, че не е на моя прозорец ами на някоя скала  :$ виж какъв сив епидермис има, как може да ти прилича на умрял  (angel)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #8 -: Април 14, 2012, 07:19:53 pm »

Спорът за и против присадките е с няколко часа по стар дори от спора за кокошката и яйцето. Поне аз така мисля. В края на краищата всеки си има вкус и право да реши какво да вирее на терасата  / за щастливците - в оранжерията / му.
Аз лично подкрепям Екзотика и приемам класическите присадки върху десет сантиметрови клечки само като временен метод с цел спасяване на проблемни растения. Това обаче не означава че отричам присадките въобще.  Личният ми проблем с присадките не е филосовски, а естетически. Не мога да приема гледката. За това една умело направена ниска присадка която в последствие не е проблем да се скрие приемам без проблем.  Още повече когато това е почти единственото решение за да имаш в колекцията си някое особено капризно трънче. В тази връзка съм върл почитател на присадките в най-ранна възраст.  Когато семеначетата са образували само няколко ареола. Обикновенно на тази възраст любителите ги качват на Перескиопсис с последващо преприсаждане на постоянна подложка. Предимството на Перескиопсиса е мощната коренова система която " помпа" здраво и още в края на първото лято семеначето изглежда като три годишно. Радост голяма за търговците, но този необикновенно голям размер често е свързан с неестествен за вида външен вид. За това аз ставам все по-голям фен на един сравнително нов метод на присаждане при който няколко седмичното семеначе се присажда върху едно, дву месечно семеначе от вид подходящ за подложка. След една година присадката на практика е незабележима и имаме нормално изглеждащо семеначе от труден вид с некапризна коренова система.  Преди две години пробвах този метод. Песимистите биха нарекли резултата ми отчайващ, а оптимистите стимулиращ. От десет семеначета присадката беше успешна само при едно. Сигурен съм че ако човек има възможност да опита с повече на брой семеначета няма начин да не хване цаката на тоя метод и успешните резултати да са близки като процент до успехите при класическата присадка. Съжалявам че нямам време да потърся в нета. Няма начин да няма материал на тази тема. Дори мисля че съм гледал филмче за това как се прави тая присадка. Дори и да не го откриете обаче не е фатално. Тя не се различава по нищо от класическата като изключим размера на растенията с които се работи. Един достатъчно остър инструмент и нетрепваща ръка на хирург са достатъчни. Има само една подробност. Присадката не се притиска с нищо върху подложката. Първо това е почти невъзможно и второ няма нужда. Семеначето си залепва само благодарение на соковете.  И още нещо. За да е по-удобно за работа подложката също се изважа от почвата. На практика залепваме двете растения и след седмица, до десетина дена си проличава коя присадка е успешна. Тогава засаждаме обратно в почвата новото растение.  Ако някой успее да направи присадката без да вади подложката от почвата вероятно ще е по-добре, ама трябва наистина да е факир в ръцете.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #9 -: Април 14, 2012, 09:47:23 pm »
Мда! Тази позиция и на мен ми допада, да не се вижда основата на ашламата. :)  (y)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Cacti Grafting with Parafilm - demo from Bossos (aka Димитър Колев)
« Отговор #10 -: Юни 24, 2012, 11:57:16 pm »

Неактивен Лофопорко

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 94
  • Activity:
    0%
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #11 -: Юни 25, 2012, 10:41:04 am »
Изгледах го с огромен интерес! (bow) (bow) (bow)
Малко по-пипкаво е когато семеначетата са по-млади и клечките по-тънки :)
Удоволствието от самото деиствие = правенето на присадки е велико и само след десетина или двадесет дни като видиш ,че е тръгнало здраво кефа е още по-голям! Аз много не се уважавам ,което кара присадката винаги да се лепи!
 :D :D :D
« Последна редакция: Юни 25, 2012, 11:25:25 am от Лофопорко »

Неактивен Галин Моряка

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 124
  • Activity:
    0%
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #12 -: Юни 25, 2012, 11:21:26 am »
браво за видеото и от мене!  (bow)  Босос се справя супер. незнам защо ги увивате така, но щом върши работа добре  ;) . аз присаждам обикновенно семеначето на 1 - 2 седмици, веднага след като изникне и когато се появи първия бодил, не ги стягам. напълно съм съгласен с мнението на  лофопорко   (beer) (rock).

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #13 -: Юни 25, 2012, 07:54:46 pm »
браво за видеото и от мене!  (bow)  Босос се справя супер. незнам защо ги увивате така, но щом върши работа добре  ;) . аз присаждам обикновенно семеначето на 1 - 2 седмици, веднага след като изникне и когато се появи първия бодил, не ги стягам. напълно съм съгласен с мнението на  лофопорко   (beer) (rock).


Моряко, стягай се към средата на другия месец да ни направиш една демонстрация на твойте техники! Надявам се, че и ти като доказан Властелин на присадките ще проявиш снизходителност и ще споделиш и ученията от твоята школа с начинаещите! ;)  Снимането на видеоклип, продуцирането му и ракията от мен, от Миленчето  салатата , а от теб ашлама-чалъмите!  (party) (dance) (beer)

guest8

  • Гост
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #14 -: Юни 25, 2012, 09:59:46 pm »
сетих за книгата на Уилям Уортън - "Отбой в полунощ"
Цитат
Стоя пред огледалото и гледам как се гледам
подобно е усещането като гледах клипа; добре, че не се чува, какви глупости нареждам

Кактус БГ

Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #14 -: Юни 25, 2012, 09:59:46 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33