Автор Тема: Превантивни мерки и борба с вредители  (Прочетена 38222 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #45 -: Ноември 01, 2012, 07:24:51 pm »
Ще режа и ще пращам матрял на Змейчо да го гледа с микроскопя! :)

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #46 -: Ноември 01, 2012, 07:33:51 pm »
Ako e meko , losho , ako e tvyrdo moje da e nishtu. Sigurno vodata stoi tam mnogo vreme kogato poluvash .
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен rjf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #47 -: Януари 05, 2013, 10:32:03 pm »
като говорим за вредители по кактусите,имам проблем с плевелите и по конкретно завъдиха се от доста време едни малки дребни тъмнокафяви детелинки,цъфтят с дребни жълти цветчета,много нахални и упорити невъзможно е да ги отвъдиш ръчно,имал съм случаи когато по дребни кактуси биват направо скрити от тях,хвърчат семената им и се разпространяват много бързо,редовната ми работа лятото е почти всяка седмица да махам поне надземната им част доколкото мога ,но повечето са се натикали в основата на кактусите и дори с пинсета няма как да ги истръгнеш,някой имал ли е подобен проблем и как се е справил с тази напаст нека сподели.благодаря предварително.
..И няма да спра,когато се уморя
..Ще спра, когато постигна целта си!!

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2848
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #48 -: Януари 06, 2013, 01:11:06 am »
Това не е детелина, а Oxalis sp. Имах го по саксиите, на не ми е било чак проблем. Явно ти скачат семена от двора. Сменай пръстта с чиста и пропарена.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен rjf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #49 -: Януари 06, 2013, 01:21:22 am »
 (whew) как се сменя и попарва толкова пръст,то и двора е пълен ,пръскал съм с хербициди и изчезват,докато не се появят наново от семената дето са паднали,на практика са неунищожими,войната с тях продължава вече 6-7 години безрезултатно,даже и не намаляват
..И няма да спра,когато се уморя
..Ще спра, когато постигна целта си!!

Неактивен rjf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #50 -: Януари 06, 2013, 01:27:19 am »
като каза oxalis sp. проверих в изображенията на гугъл,мойте не са такива а са oxalis corniculata кафеви на цвят
..И няма да спра,когато се уморя
..Ще спра, когато постигна целта си!!

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2848
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #51 -: Януари 06, 2013, 01:41:03 am »
Аз не съм сигурен за вида, затова писах sp. Не знам, Анди - поне за малките сменяй маже би, ако кактуса е над тревата не трябва да е проблем. Аз ги скубех с една пинсета, но пак си е доста работа това плевене.  (:|
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен rjf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #52 -: Януари 06, 2013, 02:23:14 am »

и аз ги скубя с пинсета, аман,не знам дали пречат но ме дразнят имам чувството че кактуса се задушава от тях ако не ги скубя за издънките които излизат от долу не достига слънце и стават много светло зелени и се издължават и изтъняват.оф тя лоша работа джордж,не знам и от къде дойдоха,но вероятно занесох семена чрез обувките полепнали че излязаха и в двата двора на бабите ми,и те чумосват наляво надясно че ги карат да копаят.излязоха чак вън и покриха навсякъде между тротоарите и бордюрите,положението е да се смееш ли да плачеш ли незнам,ама са много упорита гат.що не бяха така и кактусите ами трябва да ги топлим да им светим да им се молим да станат  :D
..И няма да спра,когато се уморя
..Ще спра, когато постигна целта си!!

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #53 -: Януари 06, 2013, 09:32:06 am »
като говорим за вредители по кактусите,имам проблем с плевелите и по конкретно завъдиха се от доста време едни малки дребни тъмнокафяви детелинки,цъфтят с дребни жълти цветчета,много нахални и упорити невъзможно е да ги отвъдиш ръчно,имал съм случаи когато по дребни кактуси биват направо скрити от тях,хвърчат семената им и се разпространяват много бързо,редовната ми работа лятото е почти всяка седмица да махам поне надземната им част доколкото мога ,но повечето са се натикали в основата на кактусите и дори с пинсета няма как да ги истръгнеш,някой имал ли е подобен проблем и как се е справил с тази напаст нека сподели.благодаря предварително.
Анди, тези детелинки /Oxalis corniculata/ са много проклети същества, потвърждавам! Откакто имам градина тази детелина е неизменен, макар и нежелан спътник в нея! Скубах я с голи ръце-омръзна ми накрая! Сега имаме една циганка , която идва да върши каквото и кажем, та, тя има такава способност да я изкоренява, че след нея остава като обръснато  (rofl). Но, според мен, и при теб е намесен оборския тор, слънцето и малко влага. Щом расте и по процепи и дупки, с този дълъг корен, значи е идеално да расте и в кактусовите саксийки! Забелязах, /бях гледал май някъде твоята колекция/, че растенията ти са директно на земята през лятото, което автоматично дава отговор на проблема - тази детелина "стреля" семената си на поне 2 метра от себе си и няма как семенце да не попадне в саксийките! Акъл за борба с врага няма да дам, защото и аз самия не съм я преборил, но вече не ми пречи/да си призная, харесва ми как цъфти  :D/
УСПЕХ С БОРБАТА!

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #54 -: Януари 06, 2013, 09:35:30 am »
И аз ги имах на една - две саксии. И то саксии с по-богата и глинеста почва. Масово се развиваха наесен. Но никога не са се прехвърляли в саксии с бедна и песъчлива почва. Пресях тези кактуси в по-песъчлива почва и тия кафеникави детелинки изчезнаха. Влагата е тази , която ги поддържа. Ако са ти плъзнали навсякъде и е невъзможно да засееш отново кактусите , то тогава като видиш , че почват да никнат - спри да поливаш ! Сушата няма да им позволи да цъфнат и вържат семена. Един или два месеца да не поливаш кактусите - няма да им навредиш , но за детелинките ще е пагубно.
А и Ники е писал - далеч от основната армия , която стреля  :) :)

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #55 -: Януари 06, 2013, 09:50:24 am »
Аз живея на баир, южно напечен, който е основно "жълта пръст", сиреч почти кирпич, а през годините дядо ми Кольо е наторявал с оборски тор от овцете и конете, които гледаше, после и тати гледаше кравички, от които имаме все още 2 планини от угнил вече оборски тор, така че, припекът, почвата, благоприятстВУва развитието у дома на тази детелинка, щир, троскот, една фалшива коприва и ред други плевели, които се ширят в старата ни къща  (rofl)
IT`S COFFEE TIME!

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #56 -: Януари 06, 2013, 11:34:33 am »
Колега кактусар много се гордее с тези детелини, защото му пазят кактусите от изгаряне. Но все пак трънчетата му са си доста големи. Когато съм пресаждал зимата моите на пролет винаги избуяват какви ли не плевели. Ако има полза от тях то тя е до долкова, че изсмукват задържалата се влага в почвата. Тук преди няколко години снимах калдъръмчета. След белите започват да цъфтят и в жълто:

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #57 -: Януари 06, 2013, 12:46:56 pm »
Аsensy, със или без детелинки и калдаръмчета, твоите кактуси са ми много симпатични и с удоволствие се радвам на снимките ти! Дори и папур да покълне в тях, пак ще са супер! В такъв случай използвам старият лаф: "ПРАЗНИК ЗА ОКОТО"! (handshake)
ДЕРЗАЙ!!!

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #58 -: Март 06, 2013, 07:38:36 pm »
Не открих друга специализирана тема, та в тази по- обащата ще пиша.
Еднин нов за мен препарат (инсектицид), който открих случайно преди малко на сайта на вносителя му:
ТРЕБОН 30 ЕК

Заинтригуваме с обявената ниска токсичност и бърз нокдаун ефект и свободна проджаба, като препарат с III-та категория на употреба.
Може би ще е ефективен  при настъпило нападение, а не превантивно (въпреки, че го пиша в тема с такова заглавие).
Пълното описание е на сайта.

П.П.  А, тя била закачена в главните теми вече- много бърза работа на админа  :D

Неактивен admin

  • Дурундайски
  • Потребител на Кактус БГ
  • *
  • Публикации: 88
  • Activity:
    0%
Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #59 -: Март 06, 2013, 07:41:33 pm »
 (y)

Кактус БГ

Re: Превантивни мерки и борба с вредители
« Отговор #59 -: Март 06, 2013, 07:41:33 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33