Автор Тема: Софтуер за кактуси - СactСat - желаещи за Тест  (Прочетена 9117 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен GaBOSS

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 135
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактузар
    • НеСиПрав
След последната сбирка в Балабанското избистрихме и натъкмихме последните функции на програмата за каталогизиране на кактусите CactCat и я добутахме до версия 0.5.3 Beta.

Това е общият изглед при стартиране (размера на прозореца е 1280х720 пиксела, съобразен с екрана на стандартен Widescreen монитор)
Ето и изглед, за избор и филтриране по Род, при въвеждане на нов кактус в колекцията

Ето и изглед, за избор и филтриране по Вид и подвид, при въвеждане на нов кактус в колекцията

Имаме и функция Печат ( с експорт към PDF)


Пускам темата за да направим предварителен списък на желаещите да я тестват (планирал съм го да пусна Демо-Бета версията в началото на другия месец, към 5-6 дата)

Какво се иска от тестерите?
- Да напишат в темата с каква ОС са (за момента програмата работи само под Windows, та колеги с други ОС няма как да участват);
- С колко памет е компютъра им;
- С какъв процесор е;

Какво ще получат?
Демо версия на програмата - Тестовата версия ще бъде активна 1 или 2 месеца (още не сме го уточнили) след което ще анализираме събраните мнения и ще изчистим грешките и новите функции за които може да се сетите.

Според предварителните договорки, Free версията (както е видно от името ѝ) ще е безплатна за членовете на форума, като ограничението ще е, че няма да могат да въвеждат полеви номер и да разпечатват етикети (екстра, която ще се реализира в близко бъдеще). Ще има и нормално ограничение в броя на кактусите.

Ограниченията са не за друго, а за да има някакво възнаграждение за положеният труд и за бъдещо развитие на програмата и ще бъдат само за хора с голям брой кактуси - т.е. - развъждащи ги и търгуващи с тях.
Цената ще бъде символична, но все пак ще я има.


От мен - толкоз  (beer)
Дегустирам ракия по домовете с материали на клиента.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Софтуер за кактуси - СactСat - желаещи за Тест
« Отговор #1 -: Май 23, 2014, 09:24:15 pm »
 (party) (dance) (bear) :* (beer) (d) (dance)

Неактивен Cephalius

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 265
  • Activity:
    0%
Re: Софтуер за кактуси - СactСat - желаещи за Тест
« Отговор #2 -: Май 23, 2014, 10:47:24 pm »
Програмата ще позволява ли въвеждане на видово име различно от заложените?

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Софтуер за кактуси - СactСat - желаещи за Тест
« Отговор #3 -: Май 24, 2014, 01:08:24 am »
Искам да пробвам.
Поздрави, Андрей

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Софтуер за кактуси - СactСat - желаещи за Тест
« Отговор #4 -: Май 24, 2014, 08:14:12 am »
Давайте да пробваме  :)
Единия комп е Intel Pentium , CPU 3GHz, RAM 2 GB с XP.
Другия е с Windows 7.
В офиса имам още по-слаб...  :D

Може ли да се качва БД от Excel или друго приложение?

Неактивен GaBOSS

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 135
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактузар
    • НеСиПрав
Re: Софтуер за кактуси - СactСat - желаещи за Тест
« Отговор #5 -: Май 24, 2014, 10:34:18 pm »
Програмата ще позволява ли въвеждане на видово име различно от заложените?
John Stalker твърди, че са въвели всички видове и подвидове затова се избират от списък, но ако рекат, че са пропуснали нещо, ще коригирам полето ВИД така, че да може да се въвежда и на ръка.

Може ли да се качва БД от Excel или друго приложение?
За момента не е предвидено вмъкване от друго приложение(EXCEL или  TXT), тъй като полетата няма да съвпадат, но ще има Експорт към EXCEL и PDF.
Дегустирам ракия по домовете с материали на клиента.

Неактивен Cephalius

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 265
  • Activity:
    0%
Re: Софтуер за кактуси - СactСat - желаещи за Тест
« Отговор #6 -: Май 25, 2014, 03:04:59 am »
Програмата ще позволява ли въвеждане на видово име различно от заложените?
John Stalker твърди, че са въвели всички видове и подвидове затова се избират от списък, но ако рекат, че са пропуснали нещо, ще коригирам полето ВИД така, че да може да се въвежда и на ръка.
Определено бих препоръчал, да съществува и възможността за ръчно вкарване.
Дори и при най-голямо старание и желание не би било възможно да се покрие пълният брой видове, варианти и форми. Просто нещата са твърде динамични в сферата на кактусите и сукулентите. От една страна непрекъснато се откриват и описват нови видове. От друга, научната систематика също не е статична и търпи промени. Не би било практично за всеки нов вид или систематичина промяна да се прави нова версия на програмата.

Неактивен GaBOSS

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 135
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактузар
    • НеСиПрав
Re: Софтуер за кактуси - СactСat - желаещи за Тест
« Отговор #7 -: Май 25, 2014, 07:38:44 pm »
В диалоговият прозорец за избор на РОД (sn2) добавих бутонче |+|, ако се напише име което го няма в списъка и се натисне бутона, името се записва в полето РОД и съответно следващите полета Вид и Подвид не се избират от списъка, а се въвеждат пак на ръка, при което пък не се генерира URL към БЕК, щото явно го няма там ;)
(по-нататък може да помисля и за начин, да се вкарва с базата )
Дегустирам ракия по домовете с материали на клиента.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Софтуер за кактуси - СactСat - желаещи за Тест
« Отговор #8 -: Май 26, 2014, 01:08:40 am »
GaBOSS, не връзвай програмата/базата с NCL. Много колекционери събират и водят варианти, форми на вариантите и форми на формите, култивари, хибриди и т.н. не-до-под-видови рангове - изборът от списък е повече от нежелателен. Премахни го, моля, преди да си пуснал версията за тестове. Нека има само имена, които потребителят си въвежда, а ако трябва да има нещо обвързващо с NCL, може би текст в балон, но не повече.
Поздрави, Андрей

Неактивен GaBOSS

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 135
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактузар
    • НеСиПрав
Re: Софтуер за кактуси - СactСat - желаещи за Тест
« Отговор #9 -: Май 26, 2014, 07:54:39 pm »
А сега де, John Stalker твърди обратното :)
Ще взема соломоновско решение (което ще отложи малко тестовете), ще я направя, ако сме в полето РОД и си пишем - да си записва написаното, ако вместо това натиснем F2, ще изкача прозореца за избор (както сега)
Аналогично ще е и при ВИД и ПОДВИД.
Така, който си води каталога по негова си спецификация, няма да е ощетен. (но ще трябва да въвежда повечко на ръка ;) )


(май трябваше по-рано да пусна това обсъждане, я колко нови неща изникнаха, като гъби след дъжд)
Дегустирам ракия по домовете с материали на клиента.

Неактивен Cephalius

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 265
  • Activity:
    0%
Re: Софтуер за кактуси - СactСat - желаещи за Тест
« Отговор #10 -: Май 26, 2014, 08:21:23 pm »
Соломон е бил мъдър цар.   :)

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Софтуер за кактуси - СactСat - желаещи за Тест
« Отговор #11 -: Май 26, 2014, 10:51:05 pm »
То имаше тема за обсъждане, ама още колко ли работи ще излязат...  :D

Може ли да се качва БД от Excel или друго приложение?
За момента не е предвидено вмъкване от друго приложение(EXCEL или  TXT), тъй като полетата няма да съвпадат, но ще има Експорт към EXCEL и PDF.
Кофти е, защото на млад кактусар програма му не требе, а старите с по много кактуси трябва да си ги "вкарват" наново (да не казвам къде)  :D
Имал съм си работа с изчисляващи програми, които си правеха всичко под ДОС, но трябваше да ги накарам да приемат ръчни данни, та от ЕКСЕЛ в ТХТ в нужния формат (с определени ограничители на полетата) и така.
Говоря като потребител и за по-прости програмки...
Не знам тук до колко е (НЕ)възможно...  (whew)
Иначе евала за труда и ако се налага пак ще си ги вкарвам  (rofl) (rofl) (rofl)


Неактивен GaBOSS

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 135
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактузар
    • НеСиПрав
Re: Софтуер за кактуси - СactСat - желаещи за Тест
« Отговор #12 -: Май 27, 2014, 07:27:40 pm »
Не знам тук до колко е (НЕ)възможно...  (whew)
Няма невъзможни неща. Има такива които струват пари, такива които струват много пари и такива, дето не си струва човек да плаща за тях  (rofl)
 (beer) (beer)
Дегустирам ракия по домовете с материали на клиента.

Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Софтуер за кактуси - СactСat - желаещи за Тест
« Отговор #13 -: Май 29, 2014, 03:01:53 pm »
Предложение и от мен- полевия номер го сложи след вариетета.
Няма смисъл (според мен) от Триб, подсемейство. Но е удачно да се добави и място за някакво друго име(под което примерно е получено растението, дори то да е сбъркано и после притежателя да го е коригирал или пък според вас е Parodia crassigibba, но е получен като Notocactus meonacanthus PR 876, и тем подобни разминавания..)
Това в таблицата, де......

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Софтуер за кактуси - СactСat - желаещи за Тест
« Отговор #14 -: Май 30, 2014, 12:21:43 pm »
Момичета и момчета фенове на новите технологии. Мога ли да попитам? За какъв чеп аджеба ви е нужна тази програма?
Всъщност като цяло идеята е много добра и полезна само че не е насочена / според мен / в точната посока. Ами замислете се / все пак света не започва от вчера / колко от старите кактусисти / кактусари / имат каталог на колекцията си, пък бил той и на хартиен носител. Средно статистическият любител / като мен / има стотина или малко повече растения. Е има и такива супер мераклии с по няколко стотин, ама те са малцинство.  Въпреки преклонната ми възраст, заради която мозъкът ми функционира на десетина, петнайсет процента аз лично мога да ви кажа всяко едно трънче на моята тераса как се казва / ако му знам името разбира се / , от кое семейство и подсемейство е , кога и от къде съм се сдобил с него, имал ли съм до сега някакви проблеми с него, и още един куп безполезна информация. Е може би само по въпроса кога няма да съм безкрайно точен за всички трънчета. 
И сега повечето ви саксийки имат табелки, някои от които са си направо над световно ниво. Не е ли по-лесно просто да погледнеш табелката вместо да ровиш в компютъра за да разбереш това трънче кое точно е. 
Има и още един важен проблем който пречи да се създаде една програма удобна за всички. Това е какафонията която цари в кактусовата класификация. Защо смятам че ви е ясно, и няма смисъл да се аргументирам.

Ако не сте забравили в началото на безценния си пост все пак признах че идеята е добра и полезна. Дори много полезна за всеки който се занимава с редовно сеене на семена. При сеитбата има голямо количество статистическа информация която е хубаво да се проследи с цел по-добри резултати в бъдеще. Например : Сяти ен порции семена. От кой доставчик са семената. Кога и при какви условия са сяти. Кога, при какви условия колко семена, са покълнали. Кога са пикирани, Имало ли е проблеми и как са преодолени, и още един куп друга информация която няма как да се запомни защото е променлива в същността си. Иначе името на трънчето е едно и също през цялото време и е лесно да се запомни и без да се записва.


О месец и нещо времето ми е доста кът, и не съм се появявал тука. Сърдете се на дъждовното време което изведнъж ми даде непредвидена почивка и възможност да ви досаждам с дълбокомислените си теории.
Приятен ден и стискайте палци времето да се оправи бързо.


Кактус БГ

Re: Софтуер за кактуси - СactСat - желаещи за Тест
« Отговор #14 -: Май 30, 2014, 12:21:43 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33