Автор Тема: Съмнения за болен кактус  (Прочетена 7000 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Съмнения за болен кактус
« Отговор #15 -: Февруари 02, 2015, 11:00:12 pm »
SPINY, това трънче да не е мръзнало?
Поздрави, Андрей

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Съмнения за болен кактус
« Отговор #16 -: Февруари 03, 2015, 05:23:46 am »
Здрасти SPINY, мисля че растението не е добре най-вероятно е загубило корени и не са функционирали .

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Съмнения за болен кактус
« Отговор #17 -: Февруари 03, 2015, 05:49:12 am »
Мисля ,че това е фузариум.   Вижда се ,че петната се разпространени и нагоре  около ареолите .  Не можеш да го оправиш с фунгицид в това състояние.  Много е сух и най-добре го срежи и виж дали корковидната гъба по ц.проводяща тъкан не е тръгнала вече .  Но като го срежеш незнам, дали ще може да се вкорени отново, защото е прекалено сух и свит.  Но ти няма какво да губиш- друг начин няма .
 При мръзнене също се получават  избледняване на епидермисът и оранжеви петна  подобни  ,както при теб. 

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Съмнения за болен кактус
« Отговор #18 -: Февруари 03, 2015, 09:21:52 pm »
Феротата ги прибирам през декември. До тогава температурите не са падали под нулата. Бяха цяло лято на директно слънце и огряваната страна беше почти изгоряла . Но освен слънце получиха и доста влага миналата година. Откакто ги прибрах ги огледах и тогава ми направи впечатление. За това време от около три месеца не намирам промяна. Ако е заболяване би трябвало да прогресира / тъй си мисля , поне/. Същото го имам и по емории , хоридус и вислизени. Стои като типичен восъчен налеп , но е прекалено кафеникаво-оранжев. 

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Съмнения за болен кактус
« Отговор #19 -: Февруари 03, 2015, 11:18:28 pm »
Това, което ме притеснява е мътно-зеления цвят на кожата над оранжевото и по-светлите жълтеещи петна в тези зони…

Друг аспект би бил липса или недостатъчност на някой или някои от основните елементи - липса на азот?

Не съм никак добър в диагнозите на микози, така че се въздържам от предположения. Би могло и това да е.

Ако не се гътне, смени му почвата с нещо по-питателно и пълноценно откъм хранителен състав и го виж как ще се развива идващия сезон.
Поздрави, Андрей

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Съмнения за болен кактус
« Отговор #20 -: Февруари 04, 2015, 08:52:33 am »
Това и мисля да направя , макар че и сега не е на супер спартански режим / има малко листовка в корените си/. Иначе е твърдо като скала . На този етап не мисля нито да го хвърлям , нито да го режа , нито да го изолирам . Времето ще покаже.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Съмнения за болен кактус
« Отговор #21 -: Февруари 05, 2015, 12:31:49 am »
Аз също не бих касапил брутално. Бих резнал по 1 ареола с месо от оранжевата и от мътно-зелената част, за да видя дали проводящият сноп е болен или здрав. Ако е здрав, ясно е, че е реакция на кожата към неблагоприятна околна среда или лоша диета, или и 2-те. Ако е болен (жълт, оранжев, червен, черен проводящ сноп или воднисто-прозрачна месеста тъкан около проводящия сноп), ясно че ще има касапене. А пък, ако е с голи корени, е още по-лесно - там пораженията, ако е гъба, се виждат веднага.
Поздрави, Андрей

Кактус БГ

Re: Съмнения за болен кактус
« Отговор #21 -: Февруари 05, 2015, 12:31:49 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33