Автор Тема: Експериментални техники и субстрати за сеене на семена от кактуси  (Прочетена 61932 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Хайде сега да видим и в какво сеем семената си! :)
Аз определено ще започна по рецептата на Клеман в бентонит, зеолит и вермикулит.  (y) Аромата на влажна котешка тоалетна е неповторим.. ама се надявам да свикна с него. :D

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Аз сея в чист зеолит и съм много доволен.

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
imam dva recepta

za 90 % ot kaktusi :

40 % Koteshka toaletna (lechat)
40% zeoltit
10% vermiculite
10 % tor

za 10 % koito ostavat ( pedio , sclero , toumeya , ario  etc ...)

40 % Koteshka toaletna (lechat)
50% zeolit
10 % vermiculite
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен debel65

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 361
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • живота ми е трънче
1 част пясък 1 част торф 1 част перлит и по малко лава и зеолит

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж

Сял съм какво ли не. И в по-песъчлив субстрат за кактуси, и в чисто минерален субстрат. Резултат винаги е имало. То семенцето няма крака да избяга ако не му хареса почвата.  На края стигнах до един смесен вариант който според мен е най-удачен. / Изключвам две дузини особено капризни видове искащи супер специално отношение. / 
На дъното на кутийка дълбока шест, седем сантиметра насипвам два, три сантиметра смес от 50 процента зеолит, 20 процента кварцов пясък, и трийсет процента пресята горска листовка. Върху този слой насипвам сантиметър чист кварцов пясък с едрина на зърната около милиметър, милиметър и половина. В този промит кварцов пясък няма никаква храна за семеначето, но няма и нищо което може да гние и да храни врага. На началния етап от развитието на семеначето храна не му е нужна. Единственото от което семеначето се нуждае е твърда почва в която да се закрепи, и от която може да усвоява нужната му влага. Хранителните вещества за първите няколко месеца от живота са складирани в семенцето.  Когато семеначето започне да прави първите си няколко ареола коренчето му достига слоя по-богат на хранителни вещества и това ускорява растежа му. В същия момент най-чувствителната му част - кореновата шийка е в слой минерален субстрат и е относително защитен от гниене.  Вярно че подготовката на кутийката с два слоя субстрат е малко по времеотнемащо, но си струва. Ако някой му се занимава може да направи експеримент със сеитба в чест минерален субстрат / както е модерно напоследък / и същите семена по моя начин. Гарантирам че от догодина няма и да помисли да сее по-друг начин.

Една забележка. Ако се сеят семена на видове с реповидни корени предпочитащи глинести почви в долния слой се слага такава почва, а не листовка.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Напълно родкрепям горното мнение. Кварцов пясък отгоре е много удачно, щото може да се позаровят семената в него, той е доста прозрачен. Иначе доста коренчета остават открити отгоре, налага се интервенция за заравяне, което е допълнителен риск, да се избягва.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Аз го поръсвам допълнително този кварцов пясък след като поникнат семената и се покажат отгоре коренчета. Поръсения отгоре пясък хем подпира кълновете , хем не позволява да се развиват онези бели паяжинки . А иначе аз сея в субстрата за възрастни растения , който е горе-долу 50% органика / листовка и пръст/ и 50%неорганика / пясък , камък, тухла , перлит/. Така още от покълването си семенаците ми свикват с почвата в която ще растат и по-нататък.
Така ми е най-лесно и затова така ги сея , а те могат да се сеят и покълват в каквото и да е - стига да е стерилизирано горе - долу, да е влажно и топло.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
От френския сайт с "кислородната вода" ми хареса този Субстрат за семена на кактуси. Доближава се до рецептата на Клеман, но се и различава малко. Интересното е, че в субстрата на франзузина има подхранваща съставка AquaBasis. Не знам дали знаете, но всички подобни торове и подложки за аквариуми почти не съдържат фосфати и нитрати. (nod)

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
toi go polzva samo za rastenie koito sa v 4ist mineralen substrat. nqma da go tyrcq , shtoto sigurno shte e skypo i trudno da se nameri ...
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен kastoris

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 76
  • Activity:
    0%
Някой може ли да ми каже каква е цената , на която се продава лава в България ?
Купих от един аква-магазин 3 кг опаковка , горе долу излезе 15 лева. Доста се изсили май продавача ?

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Някой може ли да ми каже каква е цената , на която се продава лава в България ?
Купих от един аква-магазин 3 кг опаковка , горе долу излезе 15 лева. Доста се изсили май продавача ?

Аз си купих от Варна 30 кг за 21 лева. Отрязали са ти главата, както на мен ми отрязаха главата за доставка на лавата до Троян юнаците от Еконт - 27 лева. ;) (rofl)

guest8

  • Гост
Аз си купих от Варна 30 кг за 21 лева...
много се звинявам, но си купил 30 литра на тази цена, не заблуждавай ората

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
И на мене ще ми е необходима лава,поне за по редките видове но много е скъпа доставката :@ (headbang) :(

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Аз си купих от Варна 30 кг за 21 лева...
много се звинявам, но си купил 30 литра на тази цена, не заблуждавай ората

Дам, литра.. килограмите бяха повече.. ;)

Неактивен kastoris

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 76
  • Activity:
    0%
Вероятно лев за литър е повече от добра цена. Както и да е , тези 3 кг ще ми стигнат да направя субстрат за доста трънаци, моите не са чак толкова много. Но това е българския търговец ... гледа да прекара някой, много ясно при този няма да купя нищо повече . Просто е субстрат , който не се намира навсякъде. 

Кактус БГ


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33