Автор Тема: Експериментални техники и субстрати за сеене на семена от кактуси  (Прочетена 63714 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
…високата кълняемост понякога има много гадно обяснение. Грешно етикетче върху пакета със семена…
+1! Помислих си го, но не писах… На мен много ми заприличаха по форма семената на Thelocactus. Нека изчакаме, все пак. И аз пожелавам да си съответстват на името, но наистина е невероятен процентът без обработка!
Поздрави, Андрей

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Ако сте прави, чехите са объркали и другите ми семена от Pediocactus knowltonii SB304  San Juan Co, NM, които се "събличат" по същия начин, имат почти същите форми и цветове.  (think)

Неактивен Галин Моряка

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 124
  • Activity:
    0%
Някой друг не си ли заръча педиоси?  (think)
и на мене ми направи впечатление това с педиокактуса, при мен е същата рабута! сял съм: Pediocactus knowltonii SB304  San Juan Co, NM от 10 семки имам 5 поникнали на за 6 дни! доста висока кълняемост  ;)  след месец ще знаем дали са ги объркали  :)

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Тъй като мина доста време от последното ми садене на семки от Телокактуси , не мога да си спомня размерът им. Но Педикактус и Склерокактус имат много големи семена , т.е. малко е вероятно да се сбъркат . Дори ехиномастусите , които са много близо до тях са с дребни семена сравненти с горните. От това , което аз си спомням когато са ми пониквали Педиокактуси , е че те са доста едри семеначета :-)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
.. От това , което аз си спомням когато са ми пониквали Педиокактуси , е че те са доста едри семеначета :-)

Мдам.. може да се каже, че са огромни в сравнение с другите. Станали са по сантим високи. При мен кълняемостта е от 9 - 9, шото десетата семка я счупих без да искам.



Направо великани в сравнение с останалите бебешори. :) Има две от тях с дупетата нагоре, та им помогнах да забият корените си в субстратя.

Една бележка за следващите по-едри семки които сеем ще бъде да бъдат правилно позиционирани :) - с оченцето надолу. Опитах да им махна шапките, но прецених, че има опасност да нараня връхчетата и ги оставих така..  (y)
« Последна редакция: Декември 22, 2012, 01:48:55 pm от John Stalker »

Неактивен Галин Моряка

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 124
  • Activity:
    0%
аз като прегледах сега моите семенаци и като гледам снимките на Джони баш са си педиота.  :D

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
zashto si mislite 4e pediocactusi sa trudni ?  s tqh nikoga ne sym pravil orabotka, prosto gi sea i idvat. te sa Dale4 po lesni ot Sclerocactus ili austrocactusi.
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Ънкъле , за такъв размер би трябвало да са педиокактуси. Недей да махаш капачетата на семките - не е никак безопасно , в тази възраст коренчетата са много уязвими. Дори някои от моите майхуениопсиси все още са с капачета , когава телцето тръгва между котиледоните.
Клеамн , тази година Аустрокактусите  ми извадиха душата !!!! Излиза , че само обработените с гиберелин покълнаха ... но пък гъбясаха...  (:|

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Гледайки снимките на Професора и Мариян как сеят семчоци от кактуси се сетих, че отдавна се каня да попитам на всеослушание.. Всички ли семена трябва да се засипват при сеитба или само определени видове? (think) Вие, как го правите?  (happy)
Логиката ми 'говори', че по-голяма вероятност да получат необходимата влага за кълнеж имат заринатите семки.. До сега аз лично съм сял само повръхностно или както там се нарича.. ;) Ръся ги върху субстрата, поливам, затварям и "те идват" - както казва Клеман. Вероятно при следващото семесеене ще позакопая част от семето.  (y)

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Със субстрат се засипват само най едрите семена,като опунциеви,тефроси и др.Всички други семена ,обаче трябва да не се засипват и да са открити. (f)

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Също като Андромир , аз  не засипвам дребосъците , те или са на повърхността или леко пропадат в цепките на субстрата и си растат щастливо. Големите ( Тефро , Опунция и Майхуениопсис ) ги засипвам по съвет на Склери с перлит - така им е влажно .

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
След като семената се наръсят върху субстрата, е достатъчно  само  леко да се притиснат  и нищо повече. Те сами си знаят от там нататък какво да правят. :)
Valyo

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Едно от най-важните неща според мен е разликата между дневната и нощна температури (nod) 8-|
Разликата прави задвижването на хранителните вещества и хормоните на растежа  (nod)
Дневната температура трябва да е висока - над 25 градуса (при мен е над 30)
Нощната е добре да е под 20 градуса
Друго, което съм забелязал, че някои семена изискват леко засушаване, за да поникнат  (nod) (wasntme)
Колкото и да се киснат във вода те никнат, когато сустрата вземе да засъхва
Проветряването извършва тази част с отнемането на излишната влага от субстрата :)
След като поникнат е добре да се пулверизира - капчиците вода 'залепват' коренчетата за субстрата :)
Винаги напоявам сухия субстрат с разтвор на фунгицид, а не с чиста вода (даже и да е стерилизиран)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Едно от най-важните неща според мен е разликата между дневната и нощна температури (nod) 8-|
Разликата прави задвижването на хранителните вещества и хормоните на растежа  (nod)
Дневната температура трябва да е висока - над 25 градуса (при мен е над 30)
Нощната е добре да е под 20 градуса

Съгласен. Вижте само заглавната страница на Меса Гарден, долу. А в каталога до повечето родови имена стои 3-ка. Което заначи:
Цитат
Temperature for optimum germination: night minimum to day maximum:
1. 60's to mid 70's F (approx 17 to low 20's C)
2. 60's to mid 80's F (approx 17 to upper 20's C)
3. 70's to mid 80's F (approx 20 to low 30's C)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Ето, че дойде време да сеем трудни и невидими семки.  :D Вчера сяхме невидимите и няма снимки, щото са невидими. Около 40 чашки с блосфелдии, ацтекиуми, стромбота и прочие.
Днес сяхме трудните, като леко ъпгрейднахме технологията на сеене. Вече ползваме сярна киселина, техническа - защото сме техничари, 95-6 %. :)



Семките ги киснахме от 3 до 10 минути според настроението ни.. ;)



В предварително и предвидливо подготвени контейнери със субстрат залят с 10 млл 3% кислородна вода



Тази серия едри семки решихме да засипем с фина фракция пепел от вермикулит



Ето и клипче на цялата операция по засипването. ;)

Дилмано, Дилберо.. показвам как се сади пиперо :)

Ето и цялата творческа обстановка на нашия млад сеячески екип. ;)

Новобранци сеят трудни кактуси ;)

Кактус БГ


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33