Автор Тема: Колекционерството в България  (Прочетена 41786 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: История на кактусисти в България!
« Отговор #60 -: Август 08, 2012, 12:33:14 pm »
…Вивиан и Явор Гочеви…
Сигурно съм пропуснал и други. Да, спомням си ги и Явор и жена му - Голчев е фамилията. Съвсем в началото поне Явор идваше на сбирките, после не. Не си спомням, в чужбина ли заминаха, к'во ли, та изчезнаха…

Много ми е непонятна реакция "кому е нужно това". Ами комуто е интересно, бре! Никой не те/ви/Ви задължава да четеш/-тете. Аз не мисля, че някой/-и се опитва/-т да пише/-ат история на кактусчийството като нещо подобно на есперантисткото движение в България! Събираме и споделяме спомени тук! Нещо лошо? Какво точно?

И е хубаво, че има едно място, където някой може да намери поне груба скица на това, което е било и как е започнало…
Поздрави, Андрей

Неактивен sluncho.77

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 46
  • Activity:
    0%
Re: История на кактусисти в България!
« Отговор #61 -: Август 08, 2012, 02:25:30 pm »
Искам да питам melaleuca. Къде е тая оранжерия от последната снимка? Интересна е историята на кактусарите в България. Следя я с интерес. 

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: История на кактусисти в България!
« Отговор #62 -: Август 08, 2012, 02:37:31 pm »
Искам да питам melaleuca. Къде е тая оранжерия от последната снимка? Интересна е историята на кактусарите в България. Следя я с интерес.
В София при Ванюша!

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: История на кактусисти в България!
« Отговор #63 -: Август 08, 2012, 03:42:09 pm »
Scleri, благодаря ти, че и да не си съгласен, си оставаш градивен!
Мисля, че можем да размишляваме върху някои детайли от време на време.
Не съм съгласен, че с пари и интернет се става колекционер, те само помагат, но колекционерството е качество на личността и предполага доста неща, като образование, обща култура, спец. такава, езици, любознателност, трудолюбие, обич към творението и и и....
Парите дават възможност да имаш, а не да можеш - това е друго ниво и качество.
Ще задминеш за 2 месеца мнозина и после какво и какво от това?!
Ти пусна чудесен клип за г-н Серафимов - на мен ми направи веднага впечатление качеството на личността, без да го познавам човека. Градини бол.
Тема, към която се връщам отново и отново - двама души се изкачват на някакъв труден "връх" и си споделят как са успяли - единият казва, че е пътувал с колата си, после с лифт и последните 5 км пеш с раница; другият казва, че бил ходил пеша 300 км, после 10 км пеш под лифта и накрая същите 5 км към върха.
Какъв оценъчен характер може  да се даде на различните възможности е въпрос на светоглед - едни харесват да драпат като изоглави, други искат всичко наготово, трети търсят баланс между възможности/пари/време и ....

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: История на кактусисти в България!
« Отговор #64 -: Август 09, 2012, 11:16:03 am »


Много ми е непонятна реакция "кому е нужно това". Ами комуто е интересно, бре!


Exotica, в едно демократично общество, за каквото претендираме, че сме, съществува едно понятие, наречено плурализъм. То дава право на всеки да споделя лично мнение по различни въпроси. Това, че моето мнение не ти допада/това е твое право и аз го уважавам/ не ти дава право обаче на тази твоя реакция. Като филолог знам много добре оценъчното значение на обръщението  " бре" и бих те помолил да не го използваш повече, за да не започна да си мисля за някакви липси в от първите ти 7 години. Извинявай, че ти го казвам и не се обиждай, но това обръщение е неприемливо в отношенията между интелигентни хора. ;)
Valyo

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: История на кактусисти в България!
« Отговор #65 -: Август 10, 2012, 12:13:54 am »
Valyo, не мога и не искам да имам нищо лошо като отношение към теб!
Не мога и не искам да имам лошо отношение и към никого другиго от споделящите собствената ми страст към тръните.
Държа в един хубав момент да се срещна с взаимна приветливост, както с теб, така и с всички съмишленици по хоби, които още не познавам очи в очи.

Не съм филолог, но смятам, че добре владея родния си език писмено и говоримо.

Но, първо да ти се извиня наистина искрено, след като така разбираш нещата. Да се извиня и предварително на останалите тук за други остри думи, които може да последват като реакция на опити за принизяване и обезличаване на една 100-годишна история на кактусчийството в България.

Не мога и не искам да приемам, обаче, вменяване с безлични словоформи на нихилизъм и безхаберие - както "кому е нужна" като риторичен въпрос, така и "по соц. образец" като безхаберно определение за едно движение, което е било всичко друго, но не и социалистическо.

Поне, доколкото съм слушал и моя колега и приятел Вальо Павлов, и много други от старите кактусчии, историята започва с оранжерията на Фердинанд преди 100 години, която по онова време е била на мястото на паметника на Съветската Армия в София. Паралелно с Фердинандовите кактуси, в България пристигат и белогвардейски кактуси по Дунава - не знам на колко от вас е известно, но повечето, ако не всички хибридни ехинопсиси в България до по-ново време, са белогвардейски - точно тези, които бабите си имат незнайно откъде и откога. При бомбардировките в София през IIСВ оранжерията е засегната и изпочупена и старците са прибирали каквото са успели по къщи и дворове. Какво е имало като цяло в сбирката май никой не си е направил труда да проучи досега, вероятно и архиви няма, унищожени от комунистите. Това, което е оцеляло се е озовало впоследствие в ръцете на Стоичко Петров, който е откупил оцелелите растения от старците за по някой лев. В края на 60-те години Стоичко Петров става ядрото на софийското кактусчийство на Женския пазар, тъй като единствено от него е било възможно да се купи някой мижава невкоренена издънчица я от Орео, Еспостоа, Мамиларийка или нещо друго. Интересна подробност, която сигурно малцина знаят е, че Мамилария ветула "Аризона Сноукап" е безименно растение от колекцията на Фердинанд, което Стоичко предлага като Ескобария Петроф, кръстена на него, разбира се и с неоспоримото обяснение от негова страна, че е Ескобария, заради кухите си бодли. Много хора му вярваха безрезервно, но нямаше книги, нямаше и достъп до информация. По-конкретни спомени за видово разнообразие може да споделят съвременници. Не толкова важно е това, по-важно е, че се формира една общност от съмишленици, които се срещат с и по собствено желание, обменят мисли, идеи, споделят успехи и неуспехи и си говорят за споделената си страст. Още с формирането на една такава общност, зоркото око на партията бързо внедрява наблюдаващи и през последващите десетилетия канализира, преканализира и реорганизира общността в една или друга юридическа форма. Страшно опасно беше да има някаква група хора, които си говорят за неща, които не са партийния конгрес, петилетката или светлото бъдеще и РСО! Независимо от това, че беше вкарана в юридическа рамка, че имаше партийни очи и уши и, че ту беше самостоятелно дружество, ту към Съюза на Зайцевъдите, Гълъбовъдите и Природолюбителите, ту към ЦКС, хората си бяха същите. Идваха си с желание за споделяне и жадни за новини и споделен чужд опит, цареше ведрина и разбирателство. Е, имаше и мерене на пишки между някои по-чепати люде, но те отпаднаха от само себе си и напълно естествено. Всеки имаше тази общност за своя и нямаше нищо социалистическо нито в мотивите, нито в поведението. Това беше кактусчийството (поне софийското) навремето! Да не говорим, че очите и ушите на партията се наредиха сред най-образцовите кактусчии в България с прекрасните си колекции и растения. Те поне имаха възможност служебно да пътуват в чужбина и носеха и растения и семена и литература, и, най-важното - споделяха!
Имаше и национални сбирки и семинари. Най-ярката като спомен ми е тази от Вонеща Вода, на която лично не можах да присъствам, но колегата Вальо Павлов, с когото вече бяхме обединили колекциите се върна оттам с безценни познанства с колеги от страната, сред които Веско "Троянски" и Рангел Пъков (и с поне 3 медала от конячени подвизи).

Не може просто да се махне с ръка и да се каже "кому е нужна" и да се лепят произволно етикети "Соц.".
Историята, според мен, трябва да се пише и пази. Мен не ме интересува историята на Судан, но не бих си позволил да пиша публично, кому е нужна такава история. Просто бих споделил, че мен лично не ме интересува. И към Хаге например нямам никакво отношение, но не бих му лепнал етикет "социалистическо" предприятие, просто ей-така, защото известно време е било в ГДР.
Поздрави, Андрей

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: История на кактусисти в България!
« Отговор #66 -: Август 10, 2012, 09:35:43 am »
 (y)

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: История на кактусисти в България!
« Отговор #67 -: Август 10, 2012, 10:15:51 am »
Exotica, мисля, че се получи някакво недоразумение между нас, за което и се извинявам. Разсъждавайки върху написаното от теб и мен, стигнах до извода, че като че ли аз съм "попресолил" манджата. Това " кому е нужно?" явно е провокирало емоциите ти, за което се извинявам и аз както на теб, така и на съфорумците, прочели това, но нереагирали. Явно, че е нужно, но аз разбрах тази идея по малко по-друг начин. Както и да е. Просто може би рубриката трябваше да има по-друго име, напр. "Да си спомним за тях" или нищо подобно. Защото история се пише много, много трудно и не е по силите на всеки.Така или иначе пионерите в тази област ще си останат в спомените на всички ни.
И нека любовта ни към прекрасните бодливи растения ни свързва и обединява, нека на този основа се създават добри човешки взаимоотношения и приятелства! :)
Valyo

Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: История на кактусисти в България!
« Отговор #68 -: Август 10, 2012, 10:46:27 am »
 (y) (y)

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: История на кактусисти в България!
« Отговор #69 -: Август 10, 2012, 02:35:07 pm »
Exotica, мисля, че се получи някакво недоразумение между нас, за което и се извинявам. Разсъждавайки върху написаното от теб и мен, стигнах до извода, че като че ли аз съм "попресолил" манджата. Това " кому е нужно?" явно е провокирало емоциите ти, за което се извинявам и аз както на теб, така и на съфорумците, прочели това, но нереагирали. Явно, че е нужно, но аз разбрах тази идея по малко по-друг начин. Както и да е. Просто може би рубриката трябваше да има по-друго име, напр. "Да си спомним за тях" или нищо подобно. Защото история се пише много, много трудно и не е по силите на всеки.Така или иначе пионерите в тази област ще си останат в спомените на всички ни.
И нека любовта ни към прекрасните бодливи растения ни свързва и обединява, нека на този основа се създават добри човешки взаимоотношения и приятелства! :)

 (y)

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: История на кактусисти в България!
« Отговор #70 -: Август 10, 2012, 10:08:45 pm »
Здравей exotica,
приемам инакомислието за нормално и полезно, стига мисловното несъответствие да не е прекалено.
Според мен, когато някой смята нещо за важно или вярно, може да проявява известна пристрастеност в негова защита и следователно би следвало да допуска и пристрастеност, различна от неговата.
Ако във форум, някой започне да гради нещо, следва да знае, че по дефиниция форумът е място едновременно на всички и на никого и запазени за неговите представи места няма.
Така, че е съвсем нормално, на някого да не му харесва темата, на друг начина на правенето и, на трети друго и т.н.
Предполагам повечето пишещи и четящи на други подобни места, а и тук са забелязали моята критична гледна точка, към клуб, форум и други такива.
Мотивирам се от убедеността ми, че за дереджето в тази държава много по-голяма вина имат така наречените администратори - те ще са последните хора, които ще се променят към по-добро.
В по-развитите държави е супер рядко, тези които са най-добри в нещо да администрират и така администратори стават тези, които мислят, че са най-добри точно в това.
Има обаче и една разлика - там администраторите уважават добрите в нещо, а тук монополизират истината.
За мен кактусите са по-важни от клубовете, форумите и другите изяви, за теб може би не е така.
Съжалявам, че съм те натоварил с наричането на клубовете от едно време "Соц.", но те си бяха такива, като доказателствата са в начина на администриране - малко си е "Соц." и до днес.
Да се пише една история на нещо е много претенциозно - даже в българската има 1-во / 2-ро и 3-то царства / соц / преход и прочие.
Виж какви хубави теми има:
- фердинандов и до 45-та
- соц организирано клубно движение
- след 89
- интернет
- свободни електрони като Рангел и мен и повечето хора тук

Малко трудно, който и да е от нас би могъл да се справи.

Воден от убеждението, че патриотизмът се доказва в работа и бой, а не с приказки, намирам за доста комплексарско да се бием в гърдите с нашите "100 години кактусарство", което на фона на това, че сме единствени без клубове и изложби на неутрален терен, както е навсякъде в Европа и другаде.
На последната изложба в София до НДК теренът на клуба Ви беше доминиран от частен търговец, форумните сбирки са винаги на частен терен с разпивка (а едно време какви коняци имаше!), а кактусите по принцип остават някъде в миманса.

Пояснявам пак - не се заяждам, само изказвам мнение, защото това е форум.
Човек е един, постъпките му хиляди за ден - него не пипам, тях - да.

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: История на кактусисти в България!
« Отговор #71 -: Август 10, 2012, 10:33:14 pm »
Това ми е мнението за ТЕМАТА след 1вата страница





Моля Админа да смени заглавието на темата на СПАМ

Неактивен str_ahil

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 63
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: История на кактусисти в България!
« Отговор #72 -: Август 10, 2012, 10:36:35 pm »
Това ми е мнението за ТЕМАТА след 1вата страница





Моля Админа да смени заглавието на темата на СПАМ
(y)

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: История на кактусисти в България!
« Отговор #73 -: Август 11, 2012, 08:49:23 am »
Напротив, повечето мнения са точно по темата и илюстрират чудесно историята на кактусарството у нас.
Разбирам, че младостта не ползва пълен член и иска с две думи, но .......

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: История на кактусисти в България!
« Отговор #74 -: Август 11, 2012, 04:31:22 pm »
На мен пък, като спам ми се видя само включването на Змейчо  8)

А, дори и първите страници със снимките (които са ценен спомен за архива на всеки познавал тези хора) с нищо не отговарят на темата "История на кактусисти в България"  - няма описание на исторически събития ( по късно Екзотика добави своите спомени) има предимно снимки за спомен с колекционери на кактуси от България. 
А и "история" звучи като някаква микро история разказана за някавака конкретна случка, а "историята"(ако това е бил замисълът и е сбъркано членуването на думата), би следвало да претендира за изчерпателност и глобалност, влючвайки и писмени такива и то хронологично.  Може би ще трябва да изчакаме и пояснение глобалната история на катусистите в България ли ще е или снимкова галерия на някаква случка или спомен от посещение при някого?

« Последна редакция: Август 11, 2012, 04:45:14 pm от el pistolero »

Кактус БГ

Re: История на кактусисти в България!
« Отговор #74 -: Август 11, 2012, 04:31:22 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33