Автор Тема: Колекционерството в България  (Прочетена 41829 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: История на кактусисти в България!
« Отговор #75 -: Август 12, 2012, 12:29:19 am »
zmei4o, не бързай да мацаш, където не му е мястото!
kle4o, el pistolero, (handshake)
Поздрави, Андрей

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: История на кактусисти в България!
« Отговор #76 -: Август 12, 2012, 09:08:45 pm »
Стояне,Не е ли това история на кактусисти в България?
Виж темата: http://cactus-bg.com/forum/index.php?topic=396.0
Можеш ли да разказваш себе си някой познати  в история на кактуси в българия?
Надявам не се сърди с мен! Това го обяснявам за проблемите!



На мен пък, като спам ми се видя само включването на Змейчо  8)

А, дори и първите страници със снимките (които са ценен спомен за архива на всеки познавал тези хора) с нищо не отговарят на темата "История на кактусисти в България"  - няма описание на исторически събития ( по късно Екзотика добави своите спомени) има предимно снимки за спомен с колекционери на кактуси от България. 
А и "история" звучи като някаква микро история разказана за някавака конкретна случка, а "историята"(ако това е бил замисълът и е сбъркано членуването на думата), би следвало да претендира за изчерпателност и глобалност, влючвайки и писмени такива и то хронологично.  Може би ще трябва да изчакаме и пояснение глобалната история на катусистите в България ли ще е или снимкова галерия на някаква случка или спомен от посещение при някого?

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: История на кактусисти в България!
« Отговор #77 -: Август 12, 2012, 10:16:46 pm »
Темата е интересна , още повече , че аз нищо не знам по нея  :)  `История на кактусисти в България` . Като говорим за кактусисти може би имате предвид техните биографии , а като говорим за история , сигурно става въпрос за история на кактусарството в България. Те и двете неща са свързани   - не може кактусарство без кактусисти  :) Както и да е , на мен ми е интересно да чета за хората и техните дела , още повече че не ми е известен някакъв друг източник по въпроса. С интерес прочетох шесте страници писани от знаещите по темата и се надявам след седмица , когато се върна в къщи да прочета поне още толкова  :) :) :)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: История на кактусисти в България!
« Отговор #78 -: Август 12, 2012, 11:32:06 pm »
Стояне,Не е ли това история на кактусисти в България?
Виж темата: http://cactus-bg.com/forum/index.php?topic=396.0
Можеш ли да разказваш себе си някой познати  в история на кактуси в българия?
Надявам не се сърди с мен! Това го обяснявам за проблемите!

Почвам отзад напред.
Не, аз нямам история и не мога да съчиня исторя на кактусистите и кактусчийството в България, но с интерес бих я прочел, ако някога бъде издадена цялостна такава. Аз дори не мога да кажа, че имам колекция или че съм колекционер.
Имам малко кактуси, интересувам се от кактуси, но все още не съм колекционер, а и не мога да претендирам, че съм над нивото на който и да е занимавал се поне една година с кактуси.  Както се казва и количествените и качествените ми натрупвания са оскъдни.
Интересно ми е да чета за кактуси и снимки на такива във сайтове, във форуми, във фейсбук, а надявам се за в бъдеще по- често и в други електронни медии.
По отношение на линка- това е частична биография на един от най- уважаваните в България, хора занимаващи се с кактуси и човек с истинска научна степен, създал много и направил много не само в кактусчийството, но много повече в областта на растениевъдството на южните култури- г-жа Радка Серафимова.
Вероятно сам виждаш, че си направил друга тема в която си пуснал биографията от линка, а тук в тази тема си наблегнал на снимките.
Явно остава неясно това което съм казал, а то е че една глобална история, ако претендира за изчерпателност, трябва да започва от някъде, да има исторически данни, факти (истории, митове и легенди ако щеш), да се казва кой на какво е наблягал в колекциите си, кой как е отглеждал растенията си в оранжерия, на тераса, как са се е сдобивали по принцип(или персонално) със семена и нови растения от чужбина и т.н. и всичко това хронологично. 
Напълно естествено тази информация в пълният и вид никой не може да я набави и това ще бъде наистина един голям подвиг, ако някой успее да събере и опише подобно нещо, но за да се претендира за история, тя трябва да се напише, не само да се предствят снимки.  Снимките ще бъдат добро илюстративно допълнение към текста, който би трябвало да е същественото в една такава история.
В заключение искам да поясня, че не трябва да приемаш всяко нещо, като личностна нападка, защото забелязвам, че реагираш прекалено остро на всеки коментар написан от няколко човека от форума с които имаш личностен конфликт от едно време.  И дори когато те не казват нищо лошо за теб, но само споменат никнейма ти, ти скачаш на нокти и започваш да им се караш защо се заяжадли с теб, а всъщност напротив, те даже те хвалеха на няколко пъти и препоръчваха на даден потребител да се допита до теб, понеже знаеш повече примерно за Тефрокактуси или нещо друго.
Имаш право да не се съгласиш или да оспориш всичко каквото смяташ, че не е вярно или правилно, но нека и другите да имат това право.  Нали това място се води форум- всеки би трябвало да може да изрази мнението си без да изпада в грозни конфликти и обиди.  (y)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: История на кактусисти в България!
« Отговор #79 -: Август 12, 2012, 11:33:15 pm »
...
Мотивирам се от убедеността ми, че за дереджето в тази държава много по-голяма вина имат така наречените администратори - те ще са последните хора, които ще се променят към по-добро.
В по-развитите държави е супер рядко, тези които са най-добри в нещо да администрират и така администратори стават тези, които мислят, че са най-добри точно в това.
Има обаче и една разлика - там администраторите уважават добрите в нещо, а тук монополизират истината.
За мен кактусите са по-важни от клубовете, форумите и другите изяви, за теб може би не е така.
...

Привет, Клечо!  (beer)
Надявам се, че в горните редове не визираш администраторът на този форум, защото той е много харен човек.. вервай ми познавам го.  :D
За форумите, клубовете и прочие колективни преживявания аз мога да ги сравня единствено със споделената любов. Даваш и получаваш удоволствие от това да общуваш. Много са редки проявите на социопатия в подобни общества, а и кой си би мечтал за една несподелена любов?  (think)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: История на кактусисти в България!
« Отговор #80 -: Август 12, 2012, 11:38:20 pm »
....
Имаш право да не се съгласиш или да оспориш всичко каквото смяташ, че не е вярно или правилно, но нека и другите да имат това право.  Нали това място се води форум- всеки би трябвало да може да изрази мнението си без да изпада в грозни конфликти и обиди.  (y)

Това е една от основните цели на форумите. Лошото е, че понякога приемаме нещата лично и забравяме за основната тема.  (beer)

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: История на кактусисти в България!
« Отговор #81 -: Август 12, 2012, 11:55:01 pm »
Домакине, съдейки по коментарите на писалите в темата, ядката се оказва заглавието и не толкова съдържанието. По твое усмотрение, може да го промениш на нещо подобно на "Кактусчийството в България" или "Колекционерството…", за да се спре с безсмислиците, как се пише история и дали е история на какво или на кого, по правилата ли е, не е ли, и дали е по капиталистически, социалистически или демократически и т.н. глупости на всеки който е решил да намери под вола теле.

Който иска и може, нека споделя тук какво помни, какво знае, какво е чувал и откъде… Да се третира темата като една книга за впечатления, например. Ако иска някой да чете, някой да пише, някой просто да погледне корицата и отмине…

Допълвам: И разкарай, моля те, в спама спама на zmei4o, че боде в очите. Благодаря!
Поздрави, Андрей

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: История на кактусисти в България!
« Отговор #82 -: Август 13, 2012, 11:10:18 am »
Здрасти Джони,
не визирам никого конкретно, а стилът, който избират пишещи тук.
На една умна глава принадлежи мисълта, че - "с глупаци и гении се общува лесно, с полуинтелигенти, не".
Харесва ми твоето сравнение за споделена любов към общуването, но  във форумите за съжаление има много комплексарщина и егоизъм, които трудно могат да бъдат заобичани.
Желая ти да намериш и изградиш споделена, като за теб! 

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Колекционерството в България
« Отговор #83 -: Август 19, 2012, 11:50:57 pm »
Едно пренебрегвано, но значимо събитие в българското кактусчийство е натурализирането на Opuntia-и у нас.
Змийският остров, доколкото знам, е първото място, където това се е случило. По спомен, Opuntia-ите са 4 или 5 вида, но не знам кои. Не знам и точно кога (по царско време е било) и от кого са засадени. В информацията, която се мандахерца из Интернет, пише, че са засадени от Борис III, пренесени от Братислава, но ми се струва силно съмнително той лично да е направил нещо. А, за видовете никъде не се споменава нищо.

Помолих Галин Радков, когато му е възможно, да драсне нещо за видовете, доколкото му е известно.

А, ако някой знае името на човека засадил Opuntia-ите, точното време през което го е направил и, евентуално произхода на растенията, ще е чудесно да го сподели тук.
Поздрави, Андрей

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Колекционерството в България
« Отговор #84 -: Август 20, 2012, 01:14:41 am »
Ех, по някаква случайност преди 2-3 месеца някъде по някоя кабеларка бях мернал точно по тази тема да говореха.  Бяха казали май и името на залесителя, че даже май не било и по поръчка на Борис III, но той му бил любимец един вид.. не знам дали нямаше нещо общо и с Ботаническата градина в София или Борис си имал частна ботаническа градина в двореца, а този човек се грижел за нея- нещо такова бяха казали.
 За жалост трудно помня имена от първи път, че и от втори и трети нерядко не запомням  :$

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Колекционерството в България
« Отговор #85 -: Август 20, 2012, 06:11:56 am »
Едно пренебрегвано, но значимо събитие в българското кактусчийство е натурализирането на Opuntia-и у нас.
Змийският остров, доколкото знам, е първото място, където това се е случило. По спомен, Opuntia-ите са 4 или 5 вида, но не знам кои. Не знам и точно кога (по царско време е било) и от кого са засадени. В информацията, която се мандахерца из Интернет, пише, че са засадени от Борис III, пренесени от Братислава, но ми се струва силно съмнително той лично да е направил нещо. А, за видовете никъде не се споменава нищо.

Помолих Галин Радков, когато му е възможно, да драсне нещо за видовете, доколкото му е известно.

А, ако някой знае името на човека засадил Opuntia-ите, точното време през което го е направил и, евентуално произхода на растенията, ще е чудесно да го сподели тук.


Андрей,Обещах да ти пиша статия тук! Може би довечера ще ти пиша!

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Колекционерството в България
« Отговор #86 -: Август 20, 2012, 07:49:46 am »
Фердинанд и Борис са били големи природолюбители , може би знаете че сградата на природонаучния ни музей в София е към царския дворец , първоначално тя е съхранявала личната колекция на Фердинанд от птици , бозайници и насекоми. Началото на века е било много популярно благородниците да се занимават с естествени науки , като са имали огромни сбирки от животни и растения ( като хербарии или в градината ) . Знам че в парка "Врана" все още има оранжерия , която е  била градината на царското семейство , до преди време там все още живееше и Victoria regia - единствената в БГ гигантска водна лилия - дали е още жива , не знам.
В този ред на мисли ми звучи логично в главата , те  ( по-скоро градинарите им ) да имат пръст в засаждането на опунциите. Но  не са ми попадали никакви документи за това .

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Колекционерството в България
« Отговор #87 -: Август 20, 2012, 07:55:29 am »
Ами поразрових малко и ето какво намерих в Уикипедия :

Змийският остров или Свети Тома е един от петте острова по българското черноморско крайбрежие. От 1962 година островът е част от резерват „Ропотамо“, Приморско. Змийският остров е на 36 km от град Бургас.

Змийският остров е получил името си от множеството сиви водни змии, които го обитават и се хранят с риба във водите около него.

Островът е разположен северно от устието на река Ропотамо (срещу Аркутино) на площ 12 декара.

Той е едното от местата в България, където се срещат диворастящи кактуси. Те са засадени през 1933 г. от цар Борис III, който ги е пренесъл от ботаническата градина в Братислава. Кактусите са от вида Опунция, разпространили са се на близо половината от територията на Змийския остров и го правят трудно проходим. Особено красиви са през юни, когато цъфтят с едри, жълти цветове. Кактусите плододават, а плодовете им (август - септември), с големина на синя слива и аромат на ягода, са ядливи.


... сега вече знам , че Опунциите са там още преди да се е родила майка ми :-)

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Колекционерството в България
« Отговор #88 -: Август 20, 2012, 11:14:50 pm »
Е, нали за т'ва писах - че се мандахерца една и съща, според мен невярна и непълна, информация. Забравих да уточня, че и в Уикипедия е същото.

ОК, Професоре! Както видя, писах "когато ти е възможно". Не се юркай… (bear)
Поздрави, Андрей

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Колекционерството в България
« Отговор #89 -: Август 21, 2012, 12:39:41 am »
Е, нали за т'ва писах - че се мандахерца една и съща, според мен невярна и непълна, информация. Забравих да уточня, че и в Уикипедия е същото.

...


Уикипедията е пълна с недостоверна информация..  :D А българската част, е направо ужаст..  ;)

Кактус БГ

Re: Колекционерството в България
« Отговор #89 -: Август 21, 2012, 12:39:41 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33