Автор Тема: Adenium  (Прочетена 50763 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Adenium
« -: Януари 18, 2012, 09:51:04 pm »
Искам да споделя неуспешният си опит в отглеждането на адениуми. През месец април посах семена от адениуми. Почвата е за кактуси, хубав дренаж от счукани тухли и обеззаразяване с попарване с вряла вода. Семенцата поставих върху субстрата и когато започнаха да покълват им помогнат да се "забият", като им помагах с кламер и молив. Пулвелизирах в началото всеки ден с топла вода, а когато всички растения пуснаха листенца поливах само отдолу в тавичката. Ето го и резултата:

След един месец бяха такива, много бързо нарастваха

в налачото на лятото вече изглеждаха по този начин без да съм ги торила. Бяха навън на шарена сянка.

съвсем ясно си личи, че оформят хубави каудекси

това е един екземпляр сниман вчера

и сега моята болка :(
Реших да зазимя адениумите заедно с кактусите. На пълен сух режим и на хладно. Да, обаче тук съм направила огромна грешка. Много от растенията не понесоха хладната стая и започнаха да омекват по върховете. Наложи се да ги преместя на топло и да изрежа до здраво. Много ми беше гадно, че съм ги похабила. Успях да спася три адениумчета. Отрязаното място замазах със замазка за ашладисване. Вече са пуснали листенца. Поливам ги само когато засъхне почвата и каудексите нарастнаха.

Имам 18 семена от 6 вида адениум, които ще засея тази пролет. Ако успея да ги накарам да поникнат няма да си правя експерименти с приспиване през зимният период.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Adenium
« Отговор #1 -: Януари 19, 2012, 01:41:46 am »
Нели, изкефи ме! Много малко хора (кактусари) в България, биха споделили грешките си... от които да се поучават другите!

Имаш един рейтинг + от мен за този пост!

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Adenium
« Отговор #2 -: Януари 21, 2012, 10:19:30 am »
Нели, изкефи ме! Много малко хора (кактусари) в България, биха споделили грешките си... от които да се поучават другите!

Имаш един рейтинг + от мен за този пост!
Има ли смисъл да сме заедно, ако не споделяме както неуспехите си така и разковничето за успехите си. Мисля, че споделеният опит /какъвто и да е той/ е най-полезното нещо от което човек може да се поучи.  Е, това се отнася за начинаещите, но и ние сме били начинаещи и сме се лутали в търсене на успеха. Аз продължавам да се лутам ..... ;)

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Adenium
« Отговор #3 -: Февруари 20, 2012, 08:50:29 pm »
Не си прави експерименти да приспиваш адениумите докато са малки,защото много ще се разочароваш.

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Adenium
« Отговор #4 -: Февруари 20, 2012, 09:45:37 pm »
Не си прави експерименти да приспиваш адениумите докато са малки,защото много ще се разочароваш.
проба-грешката е най-добрият учител. Вече няма търпение да засадя новите семенца от адениуми, тях вече няма да ги мъча като тези, само да поникнат  :)

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Adenium
« Отговор #5 -: Февруари 21, 2012, 09:24:23 pm »
Адениумите не обичат кисела почва ,за да растят добре.Преди 2 години посях семена от адениум арабикум в кактусна  почва .Изникнаха ,  обаче растяха много зле.Има много рецепти за почва за тях.Според мен най добра е следната.50% кокосов торф 30%едрозърнест пясък 10%дървени въглища и 10%счукани тухли.От както съм ги пресадил в нея растат чудесно. (f)

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Adenium
« Отговор #6 -: Февруари 21, 2012, 09:37:45 pm »
Пресаждаш ли ги често Андромире? Аз не обичам да купувам почви от магазина, но точно тези семена от адениум засях в купешка почва за кактуси. Много водопропусклива е но като се навлажни бавно съхне, определено не става за кактуси, на адениумите обаче явно им харесва.

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Adenium
« Отговор #7 -: Септември 15, 2012, 08:56:13 am »
Таз годишната реколта от семена на адениуми. От 18 семена - 18 покълнаха. Едното веднага умря, другите две   съм ги забила с корените на горе  (headbang), едно растение вече подарих и така късно есента 14 адениума ще засиля да зимуват в офисът на този който ме тормози да ги сея. Ако ги оставя да зимуват у нас трябва да се бия всяка вечер с чинчилчо  :D

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Adenium
« Отговор #8 -: Септември 15, 2012, 01:52:41 pm »
ето моето след 2рото рязане  (sun)
вече взе да има външен вид  (wasntme)

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Adenium
« Отговор #9 -: Септември 15, 2012, 04:51:33 pm »
Змейчо, какво те е накарало да го режеш два пъти? Иначе каудеска изглежда добре  (y)

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Adenium
« Отговор #10 -: Септември 15, 2012, 11:27:53 pm »
ами клончетата стават доста дълги и според мен е хубаво да е по-разклонен  (sun)

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: Adenium
« Отговор #11 -: Ноември 05, 2012, 07:32:17 pm »
Точно преди застудяването:



Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Adenium
« Отговор #12 -: Ноември 05, 2012, 07:41:04 pm »
Obesum ли е и как си получил семена.Сигурно имаш повече и си ги опрашил.Защо не показваш каудекса.Има ли такъв?

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: Adenium
« Отговор #13 -: Ноември 05, 2012, 08:49:50 pm »
Obesum е. Така изглеждаше преди 5 години (днес е тъмно вече за снимки):

Когато даде за сефте семена нямах други налични.
От тази година цъфтят общо 7 бр., но за семената нямам намеса.
Има една пеперуда, която е като колибри - тази година е масов посетител по цветовете - харесва също цветовете на еуфорбии и пахиподиуми.

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Adenium
« Отговор #14 -: Ноември 05, 2012, 08:56:02 pm »
Прекрасен е ,при положение че си го снимал преди 5 години.Сега сигурно е още по голям. (f)         

Кактус БГ

Re: Adenium
« Отговор #14 -: Ноември 05, 2012, 08:56:02 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33