Автор Тема: Пустинеум  (Прочетена 89926 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bairi

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 8
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Re: Пустинеум
« Отговор #195 -: Юли 09, 2016, 08:40:40 am »
Нели, понеже и аз усетих, че седумите много се навират в кактусите, а и плевели трябва да махам ръчно измежду бодлите, една доста неприятна операция, предстои да ги разделя в два отделни къта - седуми и юки и отделно кактуси, мулчирани с камъчета, за да не тревясва, надявам се това лято да стане.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Пустинеум
« Отговор #196 -: Юли 09, 2016, 09:56:00 am »
Поздравления за хубавата градина  bairi  (y)
Като гледам имаш достатъчно място да я доразвиваш и разширяваш. Със сигурност ще ти стане най-любимият кът  :)
Тия ехиноцереуси още от лятото може да си ги засееш сред камъка. Надявам се да виждаме какво се случва в градинката ти и в бъдеще .
По отношение на тревата , от нея няма спасение. Но тя да не те плаши , не е толкова страшна. Мулчирането с малки камъчета не помага. Големите камъни/скали/ вършат по-добра работа.
П.С. Никът ти много ме кефи. Обожавам баирите  :)

Неактивен bairi

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 8
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Re: Пустинеум
« Отговор #197 -: Юли 09, 2016, 12:01:22 pm »
Спини, за мен е чест човек като теб, толкова напред с материала, да ми обърне внимание на градинката. От опита на хората тук и от списъците, които сте пускали за студоустойчивостта на видовете, съм си набелязвала какво да купувам, така, че едно голямо благодаря на всички вас, почитатели на студоустойчивите видове.
Може би трябваше да се представя най-напред, приятно ми е, Борислава. Обектът ми е на 505 м.н.в. на билото на Средна гора. При мен е доста каменисто и други цветя, освен кактуси, не виреят добре, така, че има мегдан за действие. Става обаче бавно, понеже имам и други дейности като ида на баира. Ще пусна снимки, когато има какво ново да покажа и когато набуча в земята всичко, което чака от една година по саксиите. Планирам да мулчирам с бяла мозайка, поне 3 пръста високо. Ако не помогне ще добавя по-едри обли камъчета, ще видим. Ще им правя и лека конструкция за защита против градушки.
Никът си го избрах, защото като по-млада и неангажирана обикалях родните планини.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Пустинеум
« Отговор #198 -: Юли 11, 2016, 10:38:43 pm »
АлпиНелиумът беше посетен тази година  :) Жив и здрав е. Дори ми се струва , че дебелцовите са се поразмножили.
Но това , което се набива на очи е тоталната миниатюризация . Белите дебелци достигат максимум 1см. , а другите - до 2см. Явно местните условия не позволяват по-голямо нарастване и дебелеене  :)






Едва ли е нужно да правя уточнения , но все пак ... АлпиНелиум - това е алпинеум направен с материали от Нели Манева. (y)

Неактивен космос

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 22
  • Activity:
    0%
Re: Пустинеум
« Отговор #199 -: Юли 12, 2016, 12:07:30 pm »
И аз искам да благодаря на Нели и на exotica.
Ето нещо от Банско.

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Пустинеум
« Отговор #200 -: Юли 13, 2016, 12:39:47 pm »
Спини, много благодаря за споделените снимки, а и за труда да залесиш един баир с мой материал. АлпиНелиумът изглежда перфектно, аз не харесвам тлъсти и рехави растения, баира си е казал думата, слънце и камънак и стегнати здрави растения. По принцип тези видове семпервивуми са такива дребни и при такива условия правят хубава паяжина и хубав цвят на епидермиса.
Аз не обичам да се оплаквам, но почти всичко в моя алпинеум вече е възстановено с изключение на два-три вида студоустойчиви. От миналото лято имаме един кокер спаньол - душица златна и понеже кокерчето трябва да е щастливо та до тази пролет беше пуснат свободно из градината и съответно ми изрови и обърна всички камъни в алпинеума и ми затри куп растения, изгриза ми клематисите, ама и на съпругът ми изгриза боровинката дето си я кътка три години  :D Та трябваше да се изпотръшкам и да заплаша, че ще направя списък със щетите и сега кокерът си има къща и заградено място, щото на синджир ако е ще е нещастен.
Добре, че съм раздавала на дружки в Кубрат и семпервивумите ги възстанових, опунциите благодарение на бодлите оцеляха и сега вече се забелязват растения из камънака, щото тази пролет приличаше на летище.
Космос - чудесно изглежда скалното ти кътче, скоро ще го разшириш ми се струва.
И с болка на сърце да кажа, без бой да си призная - семената от студоустойчиви тръни които ми изпрати 7джордж и миналата година засях  не устискаха и като ги изнесох  тази пролет след първата поливка умря целият посев. Немога да разбера къде ми е грешката всички останали семенаци презимуваха и се събудиха успешно. Та много съжалявам за канадчетата, бяха ми много ценни, много им се радвах, ама явно някъде сбърках, най вероятно, че ги прибрах да зимуват вътре и не ги оставих на студа. Както казвам престараването еб.ва майката на старанието и хем си знам, че е така, ама пуста душа съжалила съм ги бебоците.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Пустинеум
« Отговор #201 -: Юли 13, 2016, 04:06:42 pm »
Нели , имам канадски дребосъци / семената от 7G/. Само че  са прекалено дребни да ти изпращам сега. Изчакай наесен или рано на другата пролет ще ти пратя ...

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Пустинеум
« Отговор #202 -: Юли 13, 2016, 04:53:08 pm »
Благодаря, Спини  :) Аз не бързам, може и след три години, ама да знаеш на мен не трябва нищо да ми се обещава  (rofl) не забравям и си го търся като завещано  :D

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Пустинеум
« Отговор #203 -: Юли 30, 2016, 08:01:58 pm »
Ето как изглеждат сенилните мамилопсиси в средата на лятото , след като от месец насам тук не е капвал никакъв дъжд



Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2845
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Пустинеум
« Отговор #204 -: Август 30, 2016, 01:07:23 am »
Реших да пробвам и си поръчах няколко нови вида за пустинеума в двора. Това беше резник от C. imbricata, вече трябва да се е вкоренил и за зимата ще го садя при другите в земята.



Тия си дойдоха с корените, 3 вида ехиноцереуси. Ще ги видим напролет.


За тоя виридифлорус най-малко се съмнявам, ама да видим. Водят се устойчиви докъм -30, дано първата им зима не е много люта.


И едно мое семеначе от O. polyacantha, което на четвъртата година взе да прави и плоски сегменти.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2845
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Пустинеум
« Отговор #205 -: Септември 09, 2016, 02:44:18 am »
А това са най-едрите ми семеначета ескобария вивипара, които оцеляха от тях, вече може би на 3 - 4 години. Досега ги лигавех да ги прибирам вътре зимата, но вече тая есен ще ги закопая отвън при другите моржове. Саксията е 8 см широка.


== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Пустинеум
« Отговор #206 -: Септември 12, 2016, 06:39:06 pm »
Макар , че сухото и топло лято продължава  (sun) (sun) , есента започва да напомня за себе си :


Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Пустинеум
« Отговор #207 -: Септември 18, 2016, 12:12:35 am »
В края на лятото :






Прекрасно лято - супер ферота  :)
Но тази година най-много ме изкефиха гимнокалициумите - те са два карденазианума :



и няколко от другите :





Какво да кажа .... Колкото и да е откачен този начин на кактусарстване , при добри години /като тази/ дава резултати , които трудно се постигат при традиционното отглеждане.
Естествено , при  лошо стечение на обстоятелствата , човек може и да си остане без кактусчетата  :)
Но рискът е част от битието , както и гаранция няма за нищо и никъде  (nod)
Важното е хобито да носи радост и позитивизъм (y)  (rock).        Хайде стига толкова мъдрости  :)

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Пустинеум
« Отговор #208 -: Септември 18, 2016, 01:03:52 pm »
     Ако съвършенството може да се изрази със снимки, то твоите, Спини, го показват, а удовлетворението да си постигнал всичко в дадена област сигурно не може да се изкаже... 8-| (sun) (clap)

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Пустинеум
« Отговор #209 -: Септември 18, 2016, 09:18:36 pm »
Аз бих си опънала една палатка срещу баирите на Спини и все едно, че ще съм на края на света, там дето растат кактуси на воля :D Спини, страхотни тръни са заформили, възхищавам се на ентусиазма  и труда ти. Ама и фотоапарата си го бива и тоя който го държи не му трепват ръчичките :)

Кактус БГ

Re: Пустинеум
« Отговор #209 -: Септември 18, 2016, 09:18:36 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33